Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak można leczyć bakteryjne i grzybicze infekcje intymne?

Monika Nowakowska

lek. Agnieszka Żędzian

09.05.2022

Aktualizacja: 22.10.2023

Infekcje intymne są powszechnym problemem wśród kobiet i stanowią częstą przyczynę konsultacji u ginekologa. Zwykle zakażenie ma pochodzenie bakteryjne lub grzybicze. Przeważnie podczas infekcji pojawiają się charakterystyczne upławy, ale może ona też przebiegać bezobjawowo. Poznaj najlepsze sposoby na zapobieganie infekcjom intymnym i leczenie ich.


infekcja-intymna-bakteryjna-grzybicza-jak-leczyc
pexels

Polecane

nimfomania-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-ja-leczyc
Seks
1 min.
Nimfomania - co to jest? Jakie są objawy? Jak ją leczyć?
30.07.2021
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
kapturek-dopochwowy-jak-dziala-jak-go-zalozyc
Seks
1 min.
Kapturek dopochwowy ‒ jak działa? Jak go założyć?
24.01.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
 1. Przyczyny infekcji intymnych
 2. Objawy infekcji intymnych
 3. Bakteryjne zapalenie pochwy
 4. Kandydoza sromu i pochwy
 5. Rozpoznanie i leczenie infekcji intymnych

Przyczyny infekcji intymnych

Fizjologiczna mikroflora, nabłonek pochwy i kobiece hormony płciowe stanowią naturalną barierę, która chroni przed zakażeniem i zapewnia równowagę w obrębie okolic intymnych. Głównym składnikiem mikrobiomu kobiecych dróg rodnych jest pałeczka kwasu mlekowego. Bakterie Lactobacillus wraz z komórkami nabłonka wytwarzają kwas mlekowy, dzięki czemu utrzymują kwaśne środowisko pochwy. Mikrobiom uwalnia także czynniki prozapalne i hamuje rozwój patogennych drobnoustrojów.

Infekcja intymna przeważnie pojawia się, kiedy dochodzi do osłabienia naturalnych mechanizmów obronnych. Problemy hormonalne, np. podczas menopauzy, zmiany pH środowiska pochwy podczas miesiączki czy zaburzenie równowagi mikroflory dróg rodnych po leczeniu antybiotykami mogą zwiększać ryzyko rozwoju zakażenia. Infekcje intymne zwykle dotyczą kobiet aktywnych seksualnie, zwłaszcza kiedy nie stosują one barierowych środków antykoncepcyjnych, np. prezerwatyw, lub często zmieniają partnerów. Zapalenia powodowane przez grzyby są częstsze u osób, które zmagają się z chorobami upośledzającymi odporność, np. z AIDS, lub przyjmują leki immunosupresyjne i przeciwnowotworowe. Istotnymi czynnikami ryzyka są także stres, palenie papierosów i zbyt duża lub niedostateczna higiena osobista.

Infekcje intymne mogą dotyczyć dzieci. U dziewczynek przed okresem dojrzewania zwykle są one wywoływane przez niedostateczną higienę lub pojawiają się w wyniku podrażnienia przez niewłaściwie dobrane kosmetyki i zbyt obcisłą bieliznę.

Objawy infekcji intymnych

Zakażenia w obrębie dróg rodnych bardzo często przebiegają bezobjawowo lub dają niewiele dolegliwości. Nie należy ich jednak lekceważyć, ponieważ nieleczony stan zapalny może przenosić się na inne narządy w obrębie miednicy. Zaburzenia równowagi mikrobiomu pochwy zwiększają także ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, które niosą poważne konsekwencje dla całego organizmu.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Charakterystycznym objawem, który może wskazywać na zapalenie pochwy pochodzenia bakteryjnego, jest pojawienie się kremowej lub szarej wydzieliny z dróg rodnych. Upławy mają przeważnie cuchnący, „rybi” zapach. Towarzyszą im dyskomfort lub nawet ból podczas stosunku, pieczenie i obrzęk.

Kobieta w ciąży, u której pojawią się objawy bakteryjnej infekcji intymnej, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Waginoza zwiększa ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w postaci przedwczesnego porodu, zapalenia błon płodowych i łożyska oraz poporodowego zapalenia błony wewnętrznej macicy.

Kandydoza sromu i pochwy

Zapalenie pochwy i sromu o charakterze grzybiczym najczęściej jest wywoływane przez drożdże z rodzaju Candida.

Kandydoza, czyli drożdżyca, może występować w dwóch postaciach:

 • sporadyczna, czyli niepowikłana, która ustępuje po skutecznym leczeniu;

 • nawracająca, która wiąże się z powikłaniami i odnawia się po jakimś czasie od zakończenia leczenia.

Wśród najczęstszych objawów grzybiczego zapalenia pochwy należy wymienić: ból, obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej pochwy oraz warg sromowych. Towarzyszy im świąd i pieczenie okolic intymnych. Objawy mogą nasilać się podczas stosunku i oddawania moczu. W przebiegu kandydozy pojawiają się także upławy. Typowa dla drożdżycy jest bezwonna, grudkowata wydzielina o konsystencji twarogu.

Rozpoznanie i leczenie infekcji intymnych

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się na konsultację do ginekologa. Stosowanie domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości lub przyjmowanie leków bez recepty poza kontrolą lekarza może opóźnić ustalenie diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia. Szczególną opieką powinny być otoczone dzieci i kobiety w ciąży, u których wystąpiły objawy infekcji intymnej, ponieważ u nich choroba może przebiegać nieco inaczej i prowadzić do poważnych konsekwencji.

Zwykle charakterystyczne objawy kliniczne pozwalają na postawienie rozpoznania. Obecność drożdżaków lub bakterii powodujących waginozę można potwierdzić w badaniu mikroskopowym wydzieliny z pochwy.

W leczeniu infekcji bakteryjnych pochwy kluczową rolę odgrywają antybiotyki. Wybrany lek musi być skuteczny wobec drobnoustrojów, które wywołały zakażenie, w tym Gardnerella vaginalis. W zależności od możliwości i woli pacjentki lekarz może zdecydować się na antybiotyk doustny lub dopochwowy w postaci globulek i tabletek.

Leczenie kandydozy polega na przyjmowaniu leków przeciwgrzybiczych miejscowo lub doustnie. Zaleca się także zastosowanie profilaktycznej terapii u partnera lub partnerki chorej.

Źródła
 1. J.M. Jasper, Vulvovaginitis in the prepubertal child, „Clinical Pediatric Emergency Medicine” 2009, nr 10, s. 10–13.
 2. M. Miller, Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia, „Ginekologia po Dyplomie” 2014, nr 16, s. 59–68.
Author Monika Nowakowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
Popularne w kategorii Seks
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.