account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Kiedy należy skierować się do szpitala przy rozpoczynającej się akcji porodowej?

Magdalena Drąg06.04.2024Aktualizacja: 06.04.2024

Czasami występują nagłe stany u ciężarnej, które wymagają natychmiastowej opieki położniczej. Warto wiedzieć, jakie objawy są na tyle niepokojące, by zgłosić się do szpitala.


jak-rozpoznac-porod-kiedy-udac-sie-do-szpitala
Pixabay.com

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
infkecja-intymna-w-ciazy-co-stosowac
Zdrowie
1 min.
Co stosować w leczeniu infekcji intymnej w ciąży?
10.05.2022
Spis treści
 1. Kiedy zaczyna się poród?
 2. Jak może objawiać się początek akcji porodowej? 
 3. Do kiedy można czekać na nasilenie skurczów w domu?
 4. Kiedy należy natychmiast zgłosić się na izbę przyjęć?

Kiedy zaczyna się poród?

Poród to wyjątkowy moment w życiu każdej przyszłej mamy. Wiele kobiet nie może doczekać się poznania własnego dziecka i z ekscytacją reaguje na objawy przepowiadające poród. Może to skutkować niepotrzebnym stresem podczas oczekiwania w poczekalni izby przyjęć wybranego szpitala.

Są również kobiety, które decydują się na poród domowy w asyście położnej doświadczonej w takiej opiece, co w Polsce jest jak najbardziej legalne i coraz częstsze. Kobiety, wybierając domowe pielesze, liczą na wsparcie bliskich, spokojniejsze i znane warunki otaczające je w tak ważnej chwili. Oczywiście każdy poród domowy może zakończyć się transferem do szpitala, jeżeli położna uzna to za konieczne.

Wybór miejsca porodu zależy od ciężarnej, jednak każdy z nich może być źródłem niepewności. Rozpoznanie początku porodu jest ważne, aby skorzystać z opieki medycznej we właściwym czasie. Poród może rozpocząć się w różnym czasie u różnych kobiet. Średnio zaczyna się około 40. tygodnia ciąży, ale może to wystąpić wcześniej lub później. Jeśli jesteś niepewna, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub z położną.

Jak może objawiać się początek akcji porodowej? 

Poród zaczyna się wtedy, kiedy skurcze macicy są na tyle silne, że powodują zmianę szyjki macicy, jej długości czy rozwarcia. 

 • Początek porodu często wiąże się z regularnymi skurczami macicy, które stopniowo stają się bardziej bolesne i występują w krótszych odstępach czasu. Należy wspomnieć, że skurcze przepowiadające też mogą być dosyć silne, na tyle, że ciężarna zgłasza się do szpitala. Jednak skurcze porodowe są zdecydowanie bardziej regularne.

 • Badający lekarz lub położna zauważą, że szyjka macicy zaczyna się rozwierać, skracać, jej konsystencja będzie coraz bardziej miękka, a jej długa oś zacznie się pokrywać z osią długą trzonu macicy.

 • Odpłynięcie płynu owodniowego może być pierwszą oznaką rozpoczęcia porodu. Nie zawsze jego odpłynięcie wygląda jak na filmach. Czasami płyn powoli sączy się w niewielkich ilościach i ciężarna zgłasza jedynie zwiększenie objętości wydzieliny pochwowej.

 • Przy rozwieraniu szyjki macicy można zaobserwować pojawienie się wydzieliny podbarwionej na różowo. Niteczki krwi w śluzie nie powinny niepokoić ciężarnej. Jednak należy pamiętać, że kiedy ślady żywej, czerwonej krwi czy po prostu krwawienie, plamienie z dróg rodnych się pojawią, należy natychmiast zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala z oddziałem położniczym.

 • Odejście czopa śluzowego, czyli gęstej, śluzowej wydzieliny, może zwiastować zbliżający się poród.

Do kiedy można czekać na nasilenie skurczów w domu?

Jeśli rozpoznasz objawy początku akcji porodowej i jesteś w terminie porodu (pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży), zwykle możesz zaczekać na nasilenie skurczów w domu. Może to potrwać kilka godzin, a nawet dni, w zależności od indywidualnego przebiegu porodu.

Gdy zdecydowałaś, że chcesz rodzić w warunkach szpitalnych, to następujące rady są dla Ciebie. Jeśli rodzisz pierwszy raz, a skurcze macicy są regularne, występują co najmniej co 5 minut, to czas, kiedy należy wybrać się na porodówkę. Jeśli rodzisz po raz kolejny i poprzednie porody przebiegały bardzo szybko, warto wcześniej pojechać do szpitala.

Kiedy należy natychmiast zgłosić się na izbę przyjęć?

Część objawów występujących przy porodzie może sugerować wystąpienie komplikacji, dlatego w poniższych sytuacjach należy natychmiast zgłosić się na izbę przyjęć ginekologiczno-położniczą:

 • Zawsze istnieje ryzyko, że poród może przebiegać szybko, zwłaszcza jeśli jest to kolejna ciąża. Dlatego powinnaś zgłosić się na izbę przyjęć lub skontaktować się z lekarzem, jeśli skurcze macicy są regularne, bolesne i się nasilają.

 • Kiedy odpływa płyn owodniowy, należy zgłosić się do szpitala i na poród oczekiwać w szpitalu.

 • Przy wystąpieniu stałego, silnego bólu brzucha należy natychmiast zgłosić się do szpitala.

 • Po rozpoczęciu czynności skurczowej w ciąży po uprzednio wykonanym cięciu cesarskim należy oczekiwać na wzmocnienie akcji skurczowej w szpitalu, jeśli zdecydowałaś się rodzić drogami natury (TOLAC, ang. trial of labour after cesarean delivery).

 • Jeżeli masz cięcie cesarskie w wywiadzie i nie zostałaś zakwalifikowana do TOLAC lub masz zaplanowane cięcie cesarskie również z innych powodów niż stan po cięciu cesarskim, a pojawiła się czynność skurczowa czy odpływa płyn owodniowy, zgłoś się na izbę przyjęć ginekologiczno-położniczą.

 • Jeśli zauważyłaś zmiany w ruchach dziecka, takie jak ich osłabienie lub brak, również zgłoś się na izbę przyjęć.

 • Przy krwawieniu z dróg rodnych zgłoś się bezzwłocznie na najbliższą porodówkę. Krwawienie może wynikać na przykład z przedwcześnie odklejającego się łożyska, które jest wskazaniem do natychmiastowego rozwiązania ciąży.

Jeśli planujesz zajście w ciążę albo już spodziewasz się dziecka, na pewno ważne jest dla Ciebie to, żeby mieć łatwy dostęp do ginekologa i różnych badań. Rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, żeby móc skonsultować się z lekarzem specjalistą w ciągu 3 dni roboczych i wykonać niezbędne badania w nowoczesnych placówkach medycznych.

W pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie możesz mieć dostęp nie tylko do ginekologa, ale też do 38 innych specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na e-konsultację lub wizytę stacjonarną w gabinecie to z reguły 3 dni robocze w przypadku specjalistów i 24 godziny w przypadku lekarzy POZ.

W ramach tego pakietu będziesz mogła też wykonać bez dodatkowych kosztów blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. morfologię, badanie moczu, USG ciąży czy tomografię komputerową.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w tym specjalnym czasie oczekiwania na dziecko.

Źródła
 1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
 2. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
 3. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP), Rekomendacje PTGiP dotyczące indukcji porodu, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2021.
 4. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP), Rekomendacje PTGiP dotyczące cięcia cesarskiego, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.