account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

40. tydzień ciąży – rozwój dziecka i objawy porodu

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian25.03.2023Aktualizacja: 08.10.2023

Czterdziesty tydzień w kalendarzu ciąży oznacza, że czas oczekiwania na dziecko dobiega końca. Poród może rozpocząć się w każdej chwili, a do jego objawów należą m.in.: odejście czopa śluzowego, regularne skurcze macicy czy pęknięcie pęcherza płodowego. Wiele przyszłych mam chce uniknąć wywoływania porodu i w tym celu stosuje naturalne metody, aby go przyspieszyć. Sprawdź, czego jeszcze można spodziewać się w tym emocjonującym okresie i kiedy należy udać się do szpitala.


40-tydzien-ciazy-waga-dziecka-ruchy-dziecka
pixabay.com

Polecane

mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
Spis treści
  1. 40. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 40. tydzień ciąży – kiedy nastąpi poród?
  3. 40. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  4. 40. tydzień ciąży – ruchy dziecka
  5. 40. tydzień ciąży – objawy porodu
  6. 40. tydzień ciąży – kiedy jechać do szpitala?
  7. 40. tydzień ciąży – jak przyspieszyć poród?

40. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Omawiany tydzień to koniec 9. miesiąca i zarazem ostatnie chwile ciąży. Na końcu tego tygodnia przypada planowany termin porodu, który został wyznaczony podczas pierwszych wizyt u ginekologa. Większość przyszłych mam obserwuje swoje ciało, aby nie przeoczyć symptomów zbliżającego się rozwiązania i rozmyśla nad metodami łagodzenia bólu porodowego. W tym czasie po raz ostatni dają się we znaki ciążowe dolegliwości, takie jak: zgaga, bóle pleców czy opuchlizna dłoni i stóp. 

40. tydzień ciąży – kiedy nastąpi poród?

Tylko niewielki procent dzieci przychodzi na świat w terminie porodu. Normą jest rozpoczęcie akcji porodowej 14 dni przed wyznaczoną datą lub 14 dni po niej. W praktyce oznacza to, że zarówno 39. tydzień ciąży, jak i 41. tydzień to odpowiedni czas, aby maluch pojawił się na świecie. Jeśli rozwiązanie nie nastąpi w ciągu 2 tygodni od terminu porodu, przyszła mama najprawdopodobniej zostanie poddana indukcji, czyli wywoływaniu porodu za pomocą metod farmakologicznych (np. oksytocyny) lub niefarmakologicznych (balonika Foleya). Jeśli akcja porodowa nie będzie się rozwijała, konieczne okaże się wykonanie cesarskiego cięcia.

40. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Na tym etapie dziecko to typowy noworodek. W terminie porodu powinien ważyć ok. 3200–3800 g i mierzyć ok. 50–55 cm, jednak w praktyce normy te okazują się znacznie szersze. W granicach normy znajdą się dzieci z wagą urodzeniową 2500 g i 4500 g. Rozwój dziecka w tym ostatnim tygodniu ciąży polega wyłącznie na nabieraniu masy, bo wszystkie narządy są już gotowe do podjęcia swoich funkcji w świecie zewnętrznym. Po porodzie cały czas rozwija się mózg i dojrzewa układ trawienny, a narządy zmysłów potrzebują czasu, aby zacząć funkcjonować w nowym środowisku.

40. tydzień ciąży – ruchy dziecka

W tym tygodniu ruchy dziecka mogą być słabsze, ponieważ jama macicy stała się dla niego za ciasna. Jednak przyszła mama powinna regularnie liczyć ruchy dziecka, których liczba powinna mieścić się w przedziale 8–10 w ciągu godziny. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się lekarza. W okolicach terminu porodu trzeba też wykonać badanie KTG, które monitoruje akcję serca dziecka oraz czynność skurczową macicy.

40. tydzień ciąży – objawy porodu

Koniec 40. tygodnia ciąży to idealny moment na rozpoczęcie akcji porodowej. Być może już wcześniej pojawiły się symptomy świadczące o tym, że już wkrótce można spodziewać się rozwiązania. Wśród wczesnych symptomów porodu, które występują przed 40. tygodniem ciąży, można wymienić m.in.: ból brzucha jak na okres, twardy brzuch, odejście czopa śluzowego, biegunkę oraz wilczy głód.

Gdy akcja porodowa się rozpoczyna, ciało wysyła jednoznaczne sygnały. Są nimi:

  1. Skurcze porodowe – w odróżnieniu od skurczów przepowiadających (lub skurczów Braxtona-Hicksa) są regularne i pojawiają się w coraz krótszych odstępach czasu. Są też bardzo bolesne i nie da się ich ukoić za pomocą ciepłej kąpieli.

  2. Odejście wód płodowych – to znak, że właśnie nastąpiło pęknięcie pęcherza płodowego, a poród powinien nastąpić w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu godzin.

Wiele przyszłych mam niepokoi się brakiem objawów porodu w 40. tygodniu ciąży. Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ mogą one pojawić się dopiero za 2 tygodnie. Każda ciąża ma indywidualny przebieg, dlatego poród może rozpocząć się w niestandardowy sposób.

40. tydzień ciąży – kiedy jechać do szpitala?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy należy udać się do szpitala. Powodem, aby zgłosić się na izbę przyjęć, są regularne skurcze macicy, które pojawiają się w ok. 5-minutowych odstępach i trwają ok. 40 sekund. Jeśli odejdą wody płodowe, przyszła mama powinna w ciągu 2 godzin stawić się w placówce medycznej. W przypadku pojawienia się płynu owodniowego o zielonym zabarwieniu transport powinien odbyć się jak najszybciej. Powodem do pilnej interwencji jest też krwawienie z dróg rodnych. Warto zapamiętać tę krótką listę sytuacji, aby niepotrzebnie nie wpadać w panikę i nie zjawiać się na izbie przyjęć zbyt wcześnie.

40. tydzień ciąży – jak przyspieszyć poród?

Jeśli w 40. tygodniu ciąży nie ma jeszcze objawów zbliżającego się rozwiązania, przyszłe mamy zastanawiają się, jak przyspieszyć akcję porodową. Do najskuteczniejszych, a przy tym naturalnych, sposobów należą:

  • stosunek płciowy – w męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny, które są naturalnym bodźcem dla rozpoczęcia czynności skurczowej, a kobiecy orgazm powoduje dodatkowe skurcze macicy;

  • umiarkowana aktywność fizyczna – w czasie spacerów lub nordic walkingu szyjka macicy rozwiera się szybciej, a dziecko łatwiej wstawia się w kanał rodny.


Niektórzy polecają jeszcze napary z ziół lub olej rycynowy, jednak każdą tego typu praktykę należy stosować w porozumieniu z lekarzem prowadzącym lub położną. W trakcie prób przyspieszenia porodu nie zapominaj o regularnej kontroli kluczowych parametrów. Zbyt niskie lub za wysokie ciśnienie w ciąży to częsta przyczyna komplikacji okołoporodowych.

Źródła
  1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.