Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?

Marta Drzazga

lek. Agnieszka Żędzian

10.05.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Wydzielina z pochwy pojawia się u każdej kobiety w ciąży. Prawidłowy śluz można rozpoznać po jego białej, jasnożółtej barwie, gęstej konsystencji oraz braku zapachu. Jeśli jest zielonkawy, szary lub zabarwiony krwią, może wskazywać na infekcje intymne lub nawet na nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Dlatego warto uważnie obserwować go od momentu pojawienia się dwóch kresek na teście ciążowym. Sprawdź, jakich symptomów nie wolno ignorować.


jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
pixabay

Polecane

brzuch-po-ciazy-jak-wyglada-jak-go-zgubic
Zdrowie
2 min.
Brzuch po ciąży - jak wygląda? Jak go zgubić?
30.10.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
Spis treści
  1. Śluz w ciąży – kiedy się pojawia i jaka jest jego funkcja?
  2. Kolor śluzu we wczesnej ciąży – jaki powinien być?
  3. Kolor śluzu w drugim i trzecim trymestrze
  4. Jaki kolor śluzu w ciąży powinien niepokoić?

Śluz w ciąży – kiedy się pojawia i jaka jest jego funkcja?

Śluz w ciąży to naturalne zjawisko, które towarzyszy każdej ciężarnej kobiecie. W tym szczególnym okresie pod wpływem zwiększonej ilości progesteronu i estrogenów organizm produkuje znacznie więcej śluzu niż zwykle. Podobnie jak typowe dolegliwości w ciąży, do których zaliczają się m.in. nudności, wymioty czy tkliwe piersi, śluz jest jednym z czynników wskazujących na to, że w ciele kobiety zaczyna rozwijać się mały człowiek. Jednak w przeciwieństwie do większości uciążliwych symptomów gęsta wydzielina z pochwy nie powinna mieć żadnych objawów towarzyszących, takich jak świąd czy pieczenie.

To zjawisko fizjologiczne pełni bardzo ważną funkcję – przede wszystkim stanowi barierę ochronną, dzięki której drobnoustroje nie przenikają tak łatwo do pochwy. Śluz zmniejsza także ryzyko rozwoju infekcji intymnych, które mogą zagrażać rozwojowi dziecka. W prawidłowej postaci powinien być gęsty, bezwonny, a jego konsystencja lepka lub nieco galaretowata. Wydzielinę z pochwy trzeba uważnie obserwować przez całą ciążę, ponieważ świadczy ona o zdrowiu kobiety i dostarcza informacji o przebiegu ciąży. Dlatego jest oceniana przez ginekologa na każdej wizycie kontrolnej.

Kolor śluzu we wczesnej ciąży – jaki powinien być?

Wiele kobiet zastanawia się, jaki kolor powinien mieć śluz na początku ciąży, czyli w pierwszym trymestrze. Zazwyczaj przypomina on wydzielinę, którą można zaobserwować podczas dni płodnych. Gęsty, galaretowaty śluz na początku ciąży to zjawisko całkowicie normalne i nie powinno stanowić powodów do niepokoju, jeśli jest biały, jasnożółty lub bezbarwny. Oprócz tego powinien być bezwonny, a jego ilość zauważalnie większa niż zazwyczaj.

W pierwszych tygodniach ciąży można zaobserwować niewielkie ilości krwi, które łatwo pomylić ze skąpym okresem. W rzeczywistości jest to tzw. plamienie implantacyjne, świadczące o tym, że zarodek zagnieździł się w jamie macicy. Trzeba jednak pamiętać, że bardziej obfite plamienie lub śluz mocno podbarwiony krwią w pierwszym trymestrze mogą świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju płodu, łożyska, a nawet o poronieniu.

Kolor śluzu w drugim i trzecim trymestrze

Kobieta potrzebuje ochrony przed infekcjami intymnymi przez całą ciążę, dlatego ilość wydzieliny oraz jej wygląd nie powinny ulec znaczącym zmianom w drugim i trzecim trymestrze. Konsystencja śluzu wciąż jest lepka, ale kolor może zmienić się z białego na jasnożółty. Jeśli nie towarzyszy temu świąd lub pieczenie, należy uznać to za całkowicie normalny objaw. 

Wiele kobiet niepotrzebnie wpada w panikę, gdy pod koniec ciąży śluz staje się galaretowaty i da się zaobserwować w nim krew. Najczęściej jest to informacja, że odchodzi czop śluzowy, czyli bardzo gęsta wydzielina, która znajduje się w kanale szyjki macicy i pozostaje tam przez cały okres ciąży. Organizm wydala go na krótko przed spodziewanym porodem. Pojawienie się go nie oznacza rozpoczęcia akcji porodowej – u niektórych kobiet jest to kwestia kilku dni, u innych nawet kilku tygodni.

Jaki kolor śluzu w ciąży powinien niepokoić?

Fizjologiczna wydzielina z pochwy podczas ciąży jest bezbarwna, ma kolor mlecznobiały lub jasnożółty. Inne zabarwienie – szare lub zielonkawe – najczęściej świadczy o rozwoju infekcji intymnej. Intensywne żółte upławy również powinny niepokoić. Sygnałem alarmowym oprócz koloru śluzu są objawy dodatkowe, takie jak świąd czy pieczenie. Barwa i konsystencja wydzieliny z pochwy może świadczyć o następujących dolegliwościach:

  • zielony śluz – infekcja o charakterze bakteryjnym;

  • biały śluz o konsystencji twarogu – infekcja intymna, najczęściej towarzyszy jej świąd;

  • pienista wydzielina – może świadczyć o rozwoju rzęsistkowicy.

Przyszła mama powinna obserwować wygląd śluzu przez całą ciążę i o wszelkich niepokojących symptomach informować swojego lekarza prowadzącego. Nieleczone infekcje intymne w tym okresie mogą mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Źródła
  1. G. Brębowicz, Położnictwo, t. 1, Fizjologia ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. R. Lesley, Twoja ciąża. Tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu?, Wydawnictwo Esteri, Wrocław 2020.
  4. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  5. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
stluczone-kolano-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Stłuczone kolano - jakie są objawy? Co robić?
24.01.2022
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.