account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Zapalenie stawu łokciowego – przyczyny, objawy, leczenie

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian29.02.2024Aktualizacja: 29.02.2024

Zapalenie stawu łokciowego, zwane również zapaleniem kaletki stawu łokciowego, to dolegliwość, która często zdarza się sportowcom na skutek urazów lub osobom, które w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych często opierają się na łokciach i nadwyrężają je. Najbardziej charakterystycznymi objawami stanu zapalnego są ból, obrzęk, a także zaczerwienienie lub inne zmiany skórne w obrębie łokcia. Sprawdź, kiedy udać się do lekarza z tym problemem i jak długo trwa leczenie.


jakie-objawy-daje-zapalenie-stawu-lokciowego-leczenie
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Spis treści
 1. Staw łokciowy – gdzie się znajduje? Za co odpowiada?
 2. Zapalenie stawu łokciowego – kogo najczęściej dotyka ta dolegliwość?
 3. Przyczyny zapalenia stawu łokciowego
 4. Objawy zapalenia stawu łokciowego
 5. Jak leczyć zapalenie stawu łokciowego?

Staw łokciowy – gdzie się znajduje? Za co odpowiada?

Staw łokciowy łączy ramię z przedramieniem. Jest złożony – obrotowo-zawiasowy (tzn. dzięki niemu możesz zarówno zginać i prostować rękę w łokciu oraz obracać tą częścią ciała) i dwuosiowy. Składa się z trzech stawów, które mają różne funkcje, ale ściśle ze sobą współpracują. Są to:

 • staw ramienno-łokciowy, który umożliwia zginanie i prostowanie ręki w łokciu;

 • staw promieniowo-łokciowy bliższy, dzięki któremu możliwe jest nawracanie i odwracanie przedramienia; 

 • staw ramienno-promieniowy, który pełni podobną funkcję jak staw promieniowo-łokciowy bliższy.

Do najczęstszych schorzeń występujących w tej okolicy należą:

Obserwujesz u siebie niepokojące objawy, które powinny zostać skonsultowane z ortopedą? Nie czekaj w kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało dłużej niż 3 dni, a konsultację zamówisz za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online lub w aplikacji mobilnej. Ceny pakietów zaczynają się już od 69 zł miesięcznie. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres! Wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem, żeby poznać szczegóły oferty i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Zapalenie stawu łokciowego – kogo najczęściej dotyka ta dolegliwość?

Zapalenie stawu łokciowego, zwane również zapaleniem kaletki stawu łokciowego, to stan zapalny, który dotyka przede wszystkim sportowców i wszystkie osoby, które podczas codziennej pracy nadwyrężają staw łokciowy, np. przez długi czas opierają się na łokciach. Stan zapalny najczęściej powstaje w obrębie kaletki łokciowej, która położona jest z tyłu stawu łokciowego, znajduje się bezpośrednio pod skórą i pozostaje szczególnie narażona na różnego rodzaju urazy. Ty również możesz znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka zapalenia stawu łokciowego, jeśli cierpisz na choroby ogólnoustrojowe takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), dna moczanowa czy łuszczycowe zapalenie stawów. Pamiętaj, że dolegliwości tego rodzaju powinny być konsultowane z lekarzem ortopedą lub reumatologiem.

Przyczyny zapalenia stawu łokciowego

Zapalenie stawu łokciowego może mieć różne przyczyny. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj urazy takie jak upadek na łokieć, stłuczenie go lub podrażnienie tego miejsca. Do innych – równie często występujących – powodów tej dolegliwości należą przeciążenia wynikające z pracy zawodowej lub wysokiej aktywności fizycznej. Najbardziej ryzykownymi dyscyplinami sportu są tutaj hokej, tenis, sporty walki, siatkówka, koszykówka czy piłka ręczna. Urazy tego rodzaju zdarzają się również lekkoatletom, którzy uprawiają np. skok o tyczce, rzut młotem lub dyskiem. 

Do zapalenia dochodzi często, gdy do rany powstałej po urazie łokcia dostają się bakterie. Mowa wtedy o zakażeniu bakteryjnym, które zazwyczaj wymagają stosowania doustnych antybiotyków. Nawracające zapalenie stawu łokciowego, które nie ma związku z urazem, może być objawem zmian zwyrodnieniowych, które występują przy chorobach reumatycznych.

Objawy zapalenia stawu łokciowego

Gdy dochodzi do zapalenia stawu, objawy możesz zaobserwować gołym okiem. Łokieć staje się obrzęknięty na skutek gromadzenia się w kaletce stawu łokciowego dużej ilości płynu. Obrzęk jest zazwyczaj na tyle duży, że znacznie ogranicza ruchomość i sprawność ręki. W tkance podskórnej wyraźnie możesz wyczuć zgrubienie lub guzek. Do tego dochodzi oczywiście ból łokcia i promieniujący ból stawów. Skóra w miejscu powstania stanu zapalnego staje się zaczerwieniona, a niekiedy pojawiają się na niej owrzodzenia i inne niepokojące zmiany. Czasami zdarzają się również dolegliwości ogólnoustrojowe takie jak osłabienie lub podwyższona temperatura ciała. 

Pamiętaj, że uporczywy ból w stawie łokciowym jest wskazaniem do wizyty u lekarza. W tej sytuacji najlepiej udać się do ortopedy lub reumatologa Skieruje on Cię na badanie USG i zdjęcie RTG, które wykluczy lub potwierdzi istnienie zmian zwyrodnieniowych. Wynik badania krwi jest konieczny, aby ustalić, czy doszło do zakażenia bakteryjnego. Jeśli dokucza Ci bardzo silny ból, nie obawiaj się skorzystać z ostrego dyżuru. 

Jak leczyć zapalenie stawu łokciowego?

Leczenie zapalenia stawu łokciowego zależy przede wszystkim od głównej przyczyny istniejącej dolegliwości. Jeśli jest nią choroba ogólnoustrojowa, w pierwszej kolejności należy wdrożyć odpowiednią terapię (np. leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów). Antybiotyki pomogą w przypadku zakażenia bakteryjnego. Oprócz tego stosuje się farmakoterapię w postaci leków przeciwbólowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Konieczne będzie również oszczędzanie obolałego łokcia oraz ograniczenie ruchów w stawie. Na zmniejszenie obrzęku polecane są zimne okłady. Wśród zalecanych form terapii są również: krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki, leczenie polem magnetycznym lub falą uderzeniową.

Źródła
 1. M. Puszczewicz, Wielka interna – reumatologia, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2016.
 2. R. Hoffmann i in., (tłum. D. Białoszewski, H. Adamus), Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
 3. W. Ramotowski, Anatomia i fizjologia człowieka, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2013.
 4. W. Tomaszewski, Kompleksowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, Wydawnictwo Medsport, Warszawa 2017.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.