account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.

Łokieć tenisisty – rozpoznanie, objawy i leczenie

Emilia Kruszewska12.06.2023Aktualizacja: 12.06.2023

Łokieć tenisisty to potoczna nazwa stanu zapalnego i zespołu bolesności. Etiologia patologii nie jest do końca jasna, jednak za główną przyczynę wskazuje się zmiany zwyrodnieniowe. Leczenie jest trudne, złożone i długotrwałe. Terapia ma na celu zahamowanie procesu degradacji komórek mięśni.


jak-rozpoznac-lokiec-tenisisty
Pixabay.com

Polecane

bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
cwiczenia-na-dyskopatie-szyjna-jakie-sa-wskazane
Zdrowie
1 min.
Ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa szyjnego – zasady, przykładowy zestaw, praktyczne wskazówki
03.06.2022
bol-palcow-u-nog-jakie-sa-najczestsze-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Ból palców u nóg - jakie są najczęstsze przyczyny?
24.01.2022
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Spis treści
  1. Łokieć tenisisty – czym jest i jak się objawia?
  2. Łokieć tenisisty – objawy i rozpoznanie
  3. Leczenie tzw. łokcia tenisisty 

Łokieć tenisisty – czym jest i jak się objawia?

Łokieć tenisisty to potocznie używane określenie stanu bólowego i zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej. W literaturze dla tej przypadłości stosowany jest również termin entezopatii nadkłykcia bocznego. Etiologia zapalenia i mechanizm bólu nie są do końca jasne. Co ważne, łokieć tenisisty może przebiegać bez stanu zapalnego, a jedynie z zespołem bolesności. Patologia dotyka 1-3% populacji. Najczęściej pacjentami są osoby w wieku 30-50 lat, z czego 95% z nich wykonuje pracę zawodową, przyczyniającą się do przeciążania stawu nadgarstkowo-promieniowego.[1]  

Wśród przyczyn łokcia tenisisty wskazuje się na:

  • starzenie stawów;

  • mechaniczne przeciążenie prostowników przedramienia; 

  • przewlekłe urazy, na skutek których doszło do przerwania wewnętrznej struktury ścięgna lub miejscowego niedokrwienia mięśnia;

  • zmiany degeneracyjne komórek mięśnia;

  • długotrwała praca statyczna przeciążająca mięsień; 

  • długotrwały skurcz prostowników przedramienia prowadzący do mikrourazów.

Do rozwoju łokcia tenisisty prawdopodobnie dochodzi na skutek zmian zwyrodnieniowych obejmujących ścięgna prostowników i mięsień nadgarstka.

Łokieć tenisisty może rozwijać się w kilku stadiach, a postępująca degradacja tkanek miękkich zależy od czynników mechanicznych odpowiedzialnych za patofizjologię oraz czas podjęcia leczenia. W początkowej fazie rozwoju łokcia tenisisty stwierdzane są drobne stany zapalne, które mają zdolność do wygojenia. W obszarze ścięgna nie stwierdzane są zmiany patologiczne. W kolejnych fazach dochodzi do utrwalania zmian patologicznych wraz z całkowitym przerwaniem struktur ścięgna przy stawie łokciowym. Liczne mikrourazy sprzyjają postępującej degradacji komórek, obkurczaniu naczyń krwionośnych i zaburzeniu w nich krążenia. W zaawansowanej postaci łokcia tenisisty stwierdzane są włóknienia i kostnopoodbne zwapnienia macierzy miękkiej. 

Łokieć tenisisty – objawy i rozpoznanie

W wywiadzie pacjenci zgłaszają napadowy ból stawów ręki, przewlekły ból mięśniowy, ból kości ramiennej, nawracające nadmierne napięcie lub sztywnienie mięśni przedramienia. Dolegliwości bólowe mogą mieć również charakter dotykowy i umiejscawiać się w granicach obszaru dotkniętego zwyrodnieniem. W zależności od zaawansowania postaci łokcia tenisisty pacjent może doświadczać również bólu promieniującego wzdłuż ramienia i przedramienia, a nawet na całej ręki. Zespół bolesności ujawnia się samoistnie, a nasila podczas czynności wymagających napięcia mięśni prostowników nadgarstka, czyli przedramienia. 

Na podstawie zgłaszanych przez pacjenta informacji, niezbędne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki łokcia tenisisty opierającej się na badaniu podmiotowym (badanie palpacyjne) i przedmiotowym (test Milla, test Thomsona). Bardzo ważne w diagnostyce łokcia tenisisty są badania dodatkowe (RTG, USG, MR). Przeprowadzenie tych badań jest niezbędne w celu wykluczenia lub potwierdzenia innych jednostek chorobowych, które swój przebieg maskują objawami łokcia tenisisty. Do zaburzeń takich należy m.in. zespół usidlenia tylnego nerwu międzykostnego. 

Leczenie tzw. łokcia tenisisty 

Z uwagi na niejasną etiologię łokcia tenisisty leczenie patofizjologii jest trudne i złożone. Pojedyncze terapie zachowawcze są mało skuteczne, dlatego niezbędne jest stosowanie kilku metod jednocześnie. Podstawowym sposobem leczenia łokcia tenisisty jest fizykoterapia (np. elektroterapia, biostymulacja laserowa, ultradźwięki, fala uderzeniowa, krioterapia) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. 

Uzupełnieniem leczenia mogą być również zabiegi kinezyterapii (ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia ekscentryczne, terapia manualna) i akupunktura. W przypadku zaawansowanej postaci łokcia tenisisty i rozległego stanu zapalnego mięśni niezbędne może być tymczasowe unieruchomienie stawu i miejscowe podanie kortykosteroidów. 

Bardzo skuteczną metodą redukcji zespołu bolesności jest terapia manualna, a przede wszystkim: masaż sportowy, techniki mobilizacji tkanek miękkich Millsa, głęboki masaż poprzeczny, funkcjonalny masaż tkanek miękkich, medyczny trening funkcjonalny. Przewagą tej metody nad innymi jest odwracalność zaburzeń występujących w przebiegu łokcia tenisisty i możliwość całkowitego zniwelowania dysfunkcji układu ruchu. Wskazaniem do terapii manualnej są: zaburzenia ruchomości stawu, zaburzenia czynności mięśni przedramienia, zaburzenia postawy. Głównym przeciwwskazaniem do podjęcia terapii są ostre stany zapalne mięśni. 

Celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, zachowanie jak najbardziej pełnego zakresu ruchu w stawie, a także utrzymanie prawidłowego napięcia mięśniowo-powięziowego ręki. Nieprawidłowe leczenie nie tylko sprzyja rozwojowi bólu przewlekłego, ale doprowadza do osłabienia mięśni kończyny górnej, a nawet zaburzenia pracy mięśni prostujących palce i nadgarstek.

Źródła
  1. M. Bartoszewicz, i in., Mobilizacje tkanek miękkich w leczeniu „łokcia tenisisty”, Choroby XXI wieku – wyzwania w pracy fizjoterapeuty, 2017, s.336–345.
  2. E. Kuncewicz, W. Samborski, Aktualny stan wiedzy na temat patomechanizmu tzw. łokcia tenisisty, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie”,2008, 54(3), s. 48–51;
  3. K. Zaworski, i in., Terapia manualna w diagnostyce i leczeniu „łokcia tenisisty”, „Diagnostyka i Postępowanie”, 2015, 6, s. 67–71.
  4. J. Siminska, i in., Łokieć tenisisty – przegląd wybranych metod fizykalnych, metod zaopatrzenia ortopedycznego i masażu, „Journal of Education, Health and Sport”, 2015, 5(2), s. 269–280.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.