Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів
Zweryfikowane przez eksperta

Ból stawu łokciowego - jak zmniejszyć dolegliwości?

Olga Rymarska

24.01.2022

Aktualizacja: 24.01.2022

Nagle zaczął boleć Cię staw łokciowy i nie wiesz, co jest tego powodem? Wyjaśnimy Ci to w tym artykule!


bol-lokcia-pzyczyny-bolu-i-leczenie
pexels.com

Staw łokciowy - przyczyny bólu

Do najbardziej oczywistych przyczyn bólu łokcia należą upadki oraz związane z nimi uderzenia o podłoże lub mebel. I o ile wiele z nich kończy się wyłącznie obiciem, to zdarza się też, że staw łokciowy ulega zwichnięciu czy złamaniu. Najczęściej dochodzi do tego wtedy, gdy upada się na wyprostowaną rękę. Łokieć jest niestety wyjątkowo narażony na obciążenia, a to za sprawą wielu funkcji, jakie pełni. Umożliwia zginanie, prostowanie, a także odwracanie ręki, wspomaga pracę całej kończyny górnej. Ruch niefizjologiczny (a przede wszystkim szybki i nagły), czyli przekraczający możliwości czynnościowe stawu, może więc prowadzić do kontuzji.

Determinantą bólu łokcia są przeciążenia. W przypadku tej przyczyny można by znów odnieść się do ważnej roli, jaką odgrywa ten staw. Pomińmy to jednak i skupmy się na tym, że częstość i intensywność pracy łokciem są naprawdę duże, bo umożliwia on wysoką funkcjonalność kończyn. Szczególnie widać to u osób uprawiających sport, mam małych dzieci, pracowników fizycznych, informatyków, mechaników, masażystów. Przez to, że wielokrotnie powtarzają te same czynności, w stawie łokciowym powstają mikrourazy, które w przyszłości owocują często bardziej poważnymi schorzeniami, np. łokciem tenisisty (zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej). Ból powodują również choroby, o których przeczytasz w kolejnej części artykułu.

Choroby powodujące bólu łokcia

Chorobami, które mogą powodować ból łokcia, są: zwyrodnienie stawów, reumatyzm, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Pochylmy się nieco nad każdą z nich. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy głównie osób po 40. roku życia. Jej powodem jest zużywanie się powierzchni stawowych, a dokładniej chrząstki stawowej - tkanki, która zapewnia ślizg między stykającymi się ze sobą kośćmi stawu. Jak już wiesz, schorzenie to dotyczy osób w określonej grupie, a więc jednym z czynników determinujących zwyrodnienia jest wiek. Również nadwaga, rodzaj wykonywanej pracy zawodowej czy przeciążenia związane z uprawianiem sportu mogą ją powodować. Skutkiem choroby zwyrodnieniowej są natomiast: owrzodzenie okołotkankowe, torbiele, narośle kostne i sztywność.

Reumatyzm to w praktyce kompleks różnych chorób, które powodują bóle reumatyczne. Aby jednak to doprecyzować, trzeba dodać, że jest on związany z zapaleniem tkanek miękkich (więzadeł, mięśni), a także kostnych (stawów). Dolegliwości związane z tym schorzeniem nawracają i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przede wszystkim ograniczają ruchomość lub całkowicie ją znoszą, a jak się domyślasz - w przypadku stawu łokciowego to naprawdę duży problem. Reumatyzm dotyczy głównie kobiet, osób w podeszłym wieku, ale także młodych.

Osoby przed 16. rokiem życia również mogą cierpieć na choroby kości. Jedną z nich jest wspomniane już młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, które nie ma konkretnej przyczyny. Badacze i specjaliści doszukują się jej jednak w osłabieniu układu odpornościowego. Objawy schorzenia to: ból, obrzęk w okolicy stawu oraz ograniczona ruchomość.

Jak pozbyć się dolegliwości? Leczenie specjalistyczne i domowe bólu łokcia

Każdy ból łokcia - szczególnie utrzymujący się i niewynikający wyłącznie z uderzenia się o mebel - warto skonsultować z lekarzem. Ostateczny przebieg leczenia zależy jednak od przyczyny dolegliwości. Diagnoza opiera się przede wszystkim na dokładnym wywiadzie lekarskim, badaniu dotykowym i rezonansie magnetycznym. Wszelkie złamania lub zwichnięcia wymagają usztywnienia, po którego zdjęciu wymagana jest rehabilitacja (ćwiczenia, zabiegi fizykoterapeutyczne). Leczenie chorób stawowych polega na farmakoterapii, czyli przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, ćwiczeniach czynnych poprawiających zakres ruchomości, masażu leczniczym oraz krioterapii.

Domowe leczenie bólu łokcia nie powinno zastępować specjalistycznego. Niemniej można wspomóc profesjonalną terapię własnymi sposobami na uśmierzenie dolegliwości. Szczególnie pomocne są kąpiele z dodatkiem soli, której lecznicze jony przenikają w głąb skóry do tkanek. Również domowa krioterapia w postaci chłodnych okładów lub masażu kostką lodu pozwoli zmniejszyć ból. A jeśli do tej pory wieczorne rytuały w wannie były dla Ciebie wyłącznie sposobem na relaks, teraz mogą stać się również lekiem na bolesność. Woda odciąża stawy, a tym samym wpływa na poprawę ruchomości i aktywizację łokcia oraz na zmniejszenie bólu.

Źródła
  1. A. Wawrzyniak, Najczęstsze nieurazowe przyczyny bólu łokcia, „Praktyczna Ortopedia i Traumatologia” 2018, nr 11, <a href="https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/najczestsze-nieurazowe-przyczyny-bolu-lokcia">https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/najczestsze-nieurazowe-przyczyny-bolu-lokcia</a>, dostęp: 7.07.2021 r.

  2. J. Simińska i in., Schorzenia w obrębie stawu łokciowego. Łokieć tenisisty - schorzenie i współczesne metody leczenia, „Journal of Education, Health and Sport” 2015, nr 5(4), s. 205-218.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Polecane

bol-palcow-u-nog-jakie-sa-najczestsze-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Ból palców u nóg - jakie są najczęstsze przyczyny?
24.01.2022
zerwany-miesien-jakie-sa-objawy-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Zerwany mięsień - jakie są objawy i jak leczyć?
24.01.2022
stluczone-kolano-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Stłuczone kolano - jakie są objawy? Co robić?
24.01.2022
bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
alergia-na-jajka-jakie-sa-objawy-uczulenia
Zdrowie
2 min.
Co uczula w jajku? Jakie są objawy alergii na jaja kurze?
19.05.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.