account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.

Zespół rowka nerwu łokciowego – objawy, badania diagnostyczne, rozpoznanie

Agata Oleszkiewicz17.07.2023Aktualizacja: 17.07.2023

W zależności od etapu choroby możesz odczuwać inne dolegliwości. Początkowo to drętwienie i osłabienie czucia. Później dochodzi do pogorszenia funkcjonalności ręki. Znaczny ucisk na nerw łokciowy w stawie jest przyczyną tzw. szponiastej ręki. Sprawdź, jak rozpoznać zespół rowka nerwu łokciowego!


zespol-rowka-nerwu-lokciowego-jak-go-rozpoznac
unsplash.com

Polecane

cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest zespół rowka nerwu łokciowego?
  2. Wczesne objawy
  3. Zespół rowka nerwu łokciowego – późniejsze objawy
  4. Zespół rowka łokciowego – klasyfikacja
  5. Jak rozpoznać, że jest ucisk na nerw łokciowy?
  6. Ile trwa leczenie zespołu rowka?

Czym jest zespół rowka nerwu łokciowego?

Zespół rowka nerwu łokciowego to rodzaj neuropatii uciskowej w ręce. Powstaje w efekcie nacisku na nerw łokciowy.

Przyczyną choroby bywa najczęściej obrzęk zapalny samego nerwu bądź tkanek go otaczających, a także zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe, które wpływają na ograniczenie przestrzeni kanału łokciowego. Objawy zespołu rowka nerwu łokciowego mogą wystąpić również w wyniku długotrwałego ucisku na nerw, np. podczas snu, ale i w efekcie obciążenia organizmu niektórymi chorobami i wadami wrodzonymi. Ryzyko powstania neuropatii zwiększa m.in. cukrzyca, płytkość kanału łokciowego, zmiany hormonalne, alkoholizm.

Bez względu na źródło problemu powstały ucisk na włókna przechodzące przez staw łokciowy doprowadza do zaburzeń ich odżywiania, co w konsekwencji wywołuje wtórny obrzęk i pojawianie się dokuczliwych dolegliwości. Tak powstaje zespół rowka łokciowego.

Wczesne objawy

Zespół rowka nerwu łokciowego dotyczy przede wszystkim ręki dominującej (czyli u osób praworęcznych – prawej ręki, a u leworęcznych – lewej). Pierwszym objawem, jaki możesz odczuć w wyniku postępu choroby, jest nadwrażliwość, a następnie parestezje, czyli drętwienie, mrowienie czy wrażenie przechodzenia prądu wzdłuż przebiegu włókien nerwu, czyli w okolicach łokciowej powierzchni przedramienia aż do palca małego i serdecznego po stronie dłoniowej i grzbietowej. Dolegliwości te najczęściej pojawiają się nagle w nocy.

Co ciekawe, sam staw łokciowy oraz okolice zaopatrywane czuciowo przez nerw łokciowy zwykle nie bolą. Ból łokcia bywa najrzadziej występującym objawem, jaki może powodować uciśnięty rowek łokciowy.

Jeśli ucisk na nerw się utrzymuje, możesz odczuwać kolejne nieprzyjemne doznania. Stopniowo możesz zaobserwować osłabienie siły ręki i pogorszenie jej funkcjonalności.

Zespół rowka nerwu łokciowego – późniejsze objawy

Uciśnięty rowek nerwu łokciowego w późniejszym etapie przebiegu choroby stwarza ryzyko pojawienia się atrofii mięśni, zwłaszcza międzykostnych i mięśni przywodzicieli palców. W efekcie osłabienia siły układu ruchu możesz zaobserwować stopniową utratę niektórych zdolności chwytnych. Zwłaszcza wykonywanie czynności precyzyjnych dłonią może sprawiać trudności, np. trzymanie długopisu i posługiwanie się nim czy obsługa kluczy bądź łyżeczki do herbaty. Wypadanie przedmiotów z ręki bądź nieumiejętne manipulowanie nimi dodatkowo wyzwalają stres i zdenerwowanie ze względu na pogorszenie funkcjonalności ręki i postępującą niezdarność.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów, po którym możesz rozpoznać zespół rowka nerwu łokciowego, jest tzw. ręka szponiasta. Stanowi ona o bardzo znacznym bądź nawet całkowitym uszkodzeniu nerwu łokciowego. Wygląd ręki szponiastej, jak sama nazwa sugeruje, przypomina szpon. Polega na trwałym ustawieniu palca IV i V w wyproście w stawach śródręczno-paliczkowych przy jednoczesnym zgięciu różnego stopnia w stawach międzypaliczkowych bliższych. Co więcej, odwodzenie i przywodzenie (rozłączanie i złączanie) obu palców jest niemożliwe, a poza tym zaburzeniu ulega także ruchomość kciuka w tych kierunkach.

Czasem zdarza się, że powstały z różnych przyczyn ucisk bądź zapalenie rowka nerwu łokciowego nie stanowią przyczyny dolegliwości w obrębie kończyny górnej. Co ciekawe, schorzenie może w takiej sytuacji jednak prowokować dyskomfort w okolicy międzyłopatkowej kręgosłupa bądź bóle łopatki.

Zespół rowka łokciowego – klasyfikacja

Jest kilka klasyfikacji zespołu rowka łokciowego. Jedną z nich jest klasyfikacja Dellona. Dzieli ona chorobę na 3 stadia:

  • I. łagodne, obejmujące okresowe dolegliwości w postaci mrowienia i subiektywne osłabienie siły i sprawności kończyny,

  • II. pośrednie, polega na pojawianiu się czasowych parestezji i zauważalnego pogorszenia funkcjonalności ręki,

  • III. ciężkie, charakteryzuje się przewlekłymi zaburzeniami czucia lub nawet całkowitym porażeniem nerwu łokciowego.

Kolejną jest skala McGowana. Bywa innego rodzaju propozycją oceny skali problemu, choć również obejmuje 3 okresy:

  • I. nieduże spaczenie czucia w obszarze zaopatrywanym przez nerw łokciowy,

  • II. zaniki mięśni wewnętrznych ręki,

  • III. rozległe zaniki mięśni palców i dłoniowej części ręki.

Klasyfikacja SSS (Symptom Severity Score) uwzględnia z kolei w systemie zero-jedynkowym obecność bólu i parestezji, a także bierze pod uwagę wyniki testów funkcjonalnych.

Jak rozpoznać, że jest ucisk na nerw łokciowy?

Zespół rowka nerwu łokciowego można rozpoznać nie tylko po obecności objawów wczesnych oraz późnych. Do postawienia diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie na początek specjalnych testów funkcjonalnych. Aby rozpocząć diagnostykę, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym

Jednym z powszechnie stosowanych jest test na tzw. objaw Fromenta. Stanowi on o możliwości utrzymania kartki kciukiem i palcem wskazującym wbrew oporowi, który stawia terapeuta lub druga ręka badanej osoby, ciągnąc w stronę przeciwną papier.

Cenny w procesie rozpoznawania problemu jest też tzw. objaw Wartenberga, czyli odruch zgięciowy ręki wywoływany przez uderzenie młoteczkiem neurologicznym w grzbietową powierzchnię nadgarstka, polegający na zgięciu kciuka. Wynik możesz też uzyskać w odpowiedzi na silne pociągnięcie za opuszki palców przez trzymające je palce badającego Cię terapeuty.

Objawy Tinela stanowią inną propozycję uzupełniającą diagnostykę. Wynik jest dodatni i wskazuje na ucisk nerwu rowka łokciowego, jeśli opukujesz Ty, Twój lekarz czy fizjoterapeuta rowek łokciowy i odczuwasz przy tym parestezje.

Choć informacje o objawach i wyniki testów funkcjonalnych są ważne w diagnostyce problemu, to uzupełnienie stanowią badania obrazowe. Na zespół rowka nerwu łokciowego stosuje się m.in. badanie radiologiczne, ultrasonografię i testy przewodnictwa nerwowego.

Mimo miejscowych objawów, sugerujących lokalne zmiany wywołujące kompresję na rowek nerwu łokciowego, warto również mieć na uwadze dyskopatię szyjną, guz Pancosta czy zespół otworu górnego klatki piersiowej.

Ile trwa leczenie zespołu rowka?

Leczenie zespołu rowka (cieśni) nerwu łokciowego wymaga zwykle jednodniowego pobytu w szpitalu, w trakcie którego wykonuje się zabieg operacyjny i po krótkotrwałej obserwacji wypisuje się chorego do domu. Okres rekonwalescencji wynosi zwykle kilka tygodni (od 2 do 6), w trakcie których konieczna jest rehabilitacja i ograniczenie aktywności fizycznej.

lek. Agnieszka Żędzian

Źródła
  1. B. Igielska-Bela, B. Baczkowski, Zespół rowka nerwu łokciowego – ewolucja technik leczenia operacyjnego, „Annales Academiae Medicae Gedanensis” 2016, nr 46.
  2. K. Woźniak i in., Zespół rowka nerwu łokciowego – ocena efektów leczenia operacyjnego, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, nr 6.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.