Zweryfikowane przez eksperta

Co pomoże na bolące stawy? Przyczyny dolegliwości i sposoby leczenia

lek. Magdalena Mroczek

lek. Agnieszka Widera

27.07.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Bolące stawy to problem, z którym z pewnością niejednokrotnie się spotkałeś. Niektóre osoby są szczególnie na niego narażone, np. kobiety w ciąży i sportowcy. Poznaj domowy sposób na ból stawów, dowiedz się, jak można mu zapobiegać i kiedy należy skonsultować się ze specjalistą.


bolace-stawy-jakie-sa-przyczyny-co-stosowac
unsplash.com

Bolące stawy - przyczyny

Bóle stawów występują powszechnie. Mogą mieć różne przyczyny, ale zazwyczaj są wynikiem urazu lub zapalenia stawów. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu stawów?

 • Infekcje - ból stawów może być spowodowane przez każdą ogólną infekcję organizmu, zwłaszcza grypopodobną i przebiegającą z gorączką. W czasie infekcji często masz wrażenie, że bolą Cię dosłownie wszystkie stawy.

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA, Osteoarhritis). Jest to najczęstsza przyczyna bólu stawów. Dolegliwość spowodowana jest „zużyciem się” stawów i ocieraniem się o siebie powierzchni stawowych kości. Najpierw objawy występują jedynie podczas obciążenia stawu, w późniejszym etapie praktycznie cały czas. Towarzyszy im sztywność i ograniczony zakres ruchu. Zwyrodnienie stawów najczęściej dotyka stawy biodrowe.

 • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) - choroba powoduje stan zapalny, ból i obrzęk stawów. Utrzymujący się stan z biegiem czasu może trwale uszkodzić dotknięte stawy.

 • Łuszczycowe zapalenie stawów - stan zapalny, ból i obrzęk stawów często dotykają osoby z łuszczycą (łuszczyca jest rodzajem choroby skóry).

 • Przeniesione zapalenie stawów, spowodowane reakcją stawu na infekcję lub stan chorobowy w innym rejonie ciała, często w jelicie.

 • Dna moczanowa - zazwyczaj dotyczy stawu u podstawy palucha, rzadziej śródręcza. Ból związany z napadem dny może być silny. Występowaniu choroby sprzyjają: otyłość, płeć męska i dieta bogata w mięso, owoce morza i podroby.

 • Fibromialgia - powoduje ból i tkliwość w wielu obszarach ciała, a także zmęczenie.

 • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - jest to forma zapalenia stawów, głównie dolnej części pleców. Czasami dotyczy też innych stawów.

 • Choroba Stila - to rodzaj zapalenia tkanki łącznej, występuje najczęściej u młodych osób między 16. a 35. rokiem życia. Może być konsekwencją infekcji wirusowej. Objawia się bólem stawów, gorączką, powiększonymi węzłami chłonnymi i bólem gardła.

 • Choroby tkanki łącznej, np. toczeń rumieniowaty układowy i twardzina skóry.

 • Urazy stawów, kości lub tkanek miękkich, np. złamania, skręcenia.

 • Infekcje stawów i kości: zakażenie stawu (septyczne zapalenie stawów) lub zakażenie kości (zapalenie kości i szpiku).

 • Inne infekcje, np. borelioza.

 • Rak kości lub białaczka.

 • Choroba Pageta - to przewlekła choroba, charakteryzująca się patologicznym niszczeniem kości, a potem ich ogniskową odbudową.

Jakie stawy bolą najczęściej?

Stawy biodrowe

Do najczęstszych przyczyn bólu stawów biodrowych należą zwyrodnienie stawów i reumatoidalne zapalenie stawów. Zwyrodnienie stawów prowadzi do rozpadu chrząstki, która amortyzuje kości biodrowe. Osoby ze zwyrodnieniem stawów odczuwają sztywność i mają ograniczony zakres ruchu w biodrze. Bolące stawy biodrowe to często skutek przyrostu masy ciała, dlatego ból pojawia się na przykład w ciąży. U osób starszych może dochodzić do złamania biodra.

Stawy kolanowe

Jakie są przyczyny bólu stawów kolanowych? Ból kolana najczęściej jest wynikiem urazu, np. zerwania więzadła, uszkodzenia chrząstki lub uszkodzenia torebki stawowej. Inne choroby, mogące powodować ból kolana, to zapalenie stawów, dna moczanowa i infekcje. Co można stosować na bolące stawy kolanowe? Wiele rodzajów łagodnego bólu kolan cofa się pod wpływem środków przeciwbólowych. Fizjoterapia i ortezy kolana również mogą pomóc złagodzić dolegliwości.

Stawy w stopach

Charakterystyczne jest zapalenie stawu podstawy palucha spowodowane dną moczanową (podagrą). Choroba ma przebieg nawracający, prowadzi do silnego bólu i zaczerwienienia. Powoduje ją odkładanie się w stawie kryształów moczanu sodu.

Stawy w palcach dłoni

Zarówno choroba zwyrodnieniowa stawów, jak i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) często są przyczyną bolących stawów w palcach dłoni. Inne powody bolących stawów w dłoniach to urazy lub urazy palca, takie jak siniaki, zwichnięcia i złamania kości. Nowotwory są bardzo rzadką przyczyną bólu palców u dłoni.

Stawy barkowe

Najczęstszą przyczyną jest zapalenie ścięgien stożka rotatorów. Stożek rotatorów to grupa czterech mięśni otaczających staw barkowy. Zapalenie ścięgien stożka rotatorów prowadzi do braku możliwości odwodzenia czynnego w stawie barkowym przy zachowanym odwodzeniu biernym. Inną częstą przyczyną bólu barku jest zespół ciasnoty podbarkowej, w którym stożek rotatorów został zakleszczony między częścią łopatki a kością ramienną. Czasami ból barku jest wynikiem urazu innego miejsca w ciele, zwykle szyi lub mięśnia bicepsa. Jest to tzw. ból przeniesiony. Zazwyczaj nie nasila się on podczas ruchów w stawie barkowym.

Stawy łokciowe

Ból łokcia jest często spowodowany jego nadmiernym obciążeniem i nasilonym użyciem. Wiele sportów, hobby i zawodów wymaga powtarzalnych ruchów dłoni, nadgarstka lub ramienia. Szczególnie staw łokciowy ulega w tym przypadku nadmiernemu obciążeniu. Najczęstsze przyczyny bólu łokcia to: złamana ręka, zapalenie kaletki (struktury położonej w pobliżu stawu), zwichnięty łokieć.

Staw skroniowo-żuchwowy

Często słyszalne jest przeskakiwanie w stawie. Ból stawu skroniowo-żuchwowego może być spowodowany nieprawidłowymi nawykami, np. żuciem gumy. Czasami stres prowadzi do ciągłego zaciskania zębów i zgrzytania nimi, również w nocy.

Co pomaga na bolące stawy?

Domowy sposób na bolące stawy

W leczeniu zapalenia stawów często wystarczą domowe sposoby. Ból spowodowany stłuczeniem, ale nie złamaniem i bez zerwania ścięgna, może samoistnie przejść po mniej więcej 2 tygodniach. Pomocne jest stosowanie miejscowych leków przeciwbólowych lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych w celu zmniejszenia bólu, obrzęku i stanu zapalnego. W leczeniu zwyrodnienia stawu korzystna jest aktywność fizyczna, normalizacja masy ciała. Pomogą też ćwiczenia na stawy biodrowe, takie jak delikatne rozciąganie, na przykład poprzez naprzemienne przyciąganie nóg zgiętych w stawach biodrowych do klatki piersiowej. Czasami ból łagodzą ciepłe kąpiele, delikatne masaże, odpoczynek, a bezpośrednio po urazie - chłodzenie. W niektórych przypadkach zaleca się też modyfikacje dietetyczne. Kurkuma na bóle stawów pomaga poprzez zmniejszanie stanu zapalnego i redukcję ilości wolnych rodników. W reumatoidalnym zapaleniu stawów może pomóc dieta. Chociaż zdania na temat leczenia dietą są podzielone, warto włączyć do codziennego jadłospisu owoce i warzywa, które mają działanie antyoksydacyjne.

Konsultacja u specjalisty

Jeśli pojawiają się gorączka, dreszcze, znaczne zasinienie, przewlekły ból, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Leczenie zależy od przyczyny bólu. W niektórych schorzeniach lekarz będzie musiał odciągnąć płyn lub krew nagromadzoną w okolicy stawu. W przypadku artrozy konieczna może być operacyjna wymiana stawu. Często zalecane jest unieruchomienie, czasami leczenie antybiotykowe.Ból stawów ma wiele przyczyn, do najczęstszych z nich należą: zwyrodnienie stawów, reumatyczne zapalenie stawów, złamania, zwichnięcia, choroby autoimmunologiczne, choroby grypopodobne i uszkodzenia struktur występujących w pobliżu stawu. Sposób terapii zależy od przyczyny bólu. Domowe sposoby na bolące stawy to: chłodzenie, masaże, stosowanie leków przeciwbólowych bez recepty. Czasami niezbędne jest leczenie operacyjne.

Źródła
 1. A. Jasik, E. Marcinowska-Suchowierska, Bóle stawów u osób w wieku podeszłym, „Postępy Nauk Medycznych” 2011, nr 5.

 2. M.J. Lespasio i in., Hip Osteoarthritis: A Primer. „Perm J.” 2018, nr 22.

 3. K.M. Jordan i in., EULAR Recommendations 2003: an evidene based approach to the management of knee osteoarthritis: Report of a Task Force of the Standing Committee for International Clinical Studies Including Therapeutics (ESCISIT). „Ann. Rheum. Dis.” 2003, nr 62.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness
Ad

Najchętniej czytane

czy-cwiczenia-fizyczne-moga-poprawic-zdrowie-psychiczne
FitnessZdrowie psychiczne
1 min.
Czy ćwiczenia fizyczne mogą poprawić Twoje zdrowie psychiczne?
20.08.2021
dlaczego-warto-regularnie-cwiczyc-sprawdz-jak-aktywnosc-wplywa-na-Twoje-zdrowie
FitnessZdrowie
1 min.
Dlaczego warto regularnie ćwiczyć? Sprawdź, jak aktywność fizyczna wpływa na Twój organizm
01.09.2021
galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
Fitness
1 min.
Galwanizacja - na czym polega ten zabieg rehabilitacyjny?
27.07.2021
styl-motylkowy-co-daje-jakie-ma-zalety
Fitness
1 min.
Styl motylkowy – co daje? Jakie ma zalety? | Welbi.pl
17.09.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.