account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Peloidoterapia – wskazania, efekty, kiedy stosować

Agata Oleszkiewicz04.01.2024Aktualizacja: 04.01.2024

Jeśli zmagasz się ze zwyrodnieniem stawów, osteoporozą czy przykurczami mięśniowymi, możesz dostać skierowanie na peloidoterapię. Pomaga ona też przy nerwobólach, bliznowcach, niektórych chorobach dermatologicznych, urologicznych czy schorzeniach układu trawiennego. Sprawdź, jak działają peloidy!


kiedy-stosuje-sie-peloidoterapie-na-co-pomaga.jpg
Adobe Stock

Polecane

jakie-jest-zastosowanie-ultradzwiekow-w-medycynie
Fitness
1 min.
Jakie jest zastosowanie ultradźwięków w medycynie?
30.07.2021
staw-skroniowo-zuchwowy-jak-jest-zbudowany
Fitness
1 min.
Staw skroniowo-żuchwowy: co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
cwiczenia-na-kolana-jak-je-wzmocnic
Fitness
2 min.
Ćwiczenia na kolana - jak je wzmocnić?
29.10.2021
fala-uderzeniowa-co-to-jest-jak-dziala-na-czym-polega
Fitness
1 min.
Fala uderzeniowa - co to jest? Jak działa? Na czym polega? | Welbi.pl
27.07.2021
Spis treści
 1. Czym są peloidy?
 2. Na co pomagają peloidy?
 3. Jak działają peloidy?
 4. Zabiegi borowinowe
 5. Kiedy stosować peloidy?

Czym są peloidy?

Peloidy są naturalnymi tworzywami organiczno-mineralnymi występującymi w przyrodzie, które powstały w wyniku postępujących procesów geologicznych i biologiczno-chemicznych zachodzących w szczątkach bagiennej roślinności. Co ciekawe, sama nazwa „peloidy” wywodzi się z języka greckiego i oznacza błoto. W zależności od składu masy i miejsca jej pochodzenia wyróżnia się kilka rodzajów peloidów. Ich działanie lecznicze jest różne.

Klasyfikacja peloidów obejmuje:

 • osady podwodne: abiolity, czyli osady mineralne mające w składzie co najmniej 50% soli wapnia i magnezu, i biolity, będące tworzywami powstałymi z substancji organicznej; 

 • ziemie lecznicze, czyli produkty wietrzenia minerałów, takie jak glinka, margle czy less.

W Polsce do celów leczniczych stosuje się głównie biolity, przede wszystkim torfy. Możesz znać je także pod nazwą „borowiny”. Ciekawostką jest to, że nazwa „borowina” pochodzi od borów, w których niegdyś wydobywano torfy stosowane w uzdrowiskach czy sanatoriach, a ze względu na swoje prozdrowotne działanie i unikalny wygląd bywa określana mianem polskiego lub czarnego złota. Polskie peloidy w postaci borowiny są wykorzystywane do zabiegów fizjoterapeutycznych.

Na co pomagają peloidy?

Peloidy znalazły zastosowanie w leczeniu wielu chorób różnej etiologii. Bywają także cennym wsparciem w łagodzeniu niektórych dolegliwości pojawiających się w następstwie tymczasowych zaburzeń pracy organizmu związanych np. z przemęczeniem czy cyklem menstruacyjnym.

Swoją skuteczność zawdzięczają działaniu przeciwzapalnemu, bakteriostatycznemu i bakteriobójczemu. Są również przeciwbólowe, rozgrzewające, oczyszczające i wspierają regenerację. Zabiegi fizjoterapeutyczne z użyciem peloidów poprawiają samopoczucie, głęboko relaksują, a przy okazji odprężają.

Peloidoterapia może zostać zalecona przede wszystkim w przebiegu leczenia niektórych schorzeń reumatycznych, w stanach pourazowych narządu ruchu, a także w podostrych i przewlekłych zespołach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa.

Peloidy wykorzystywane są również w leczeniu problemów neurologicznych, np. nerwobóli czy uszkodzeń nerwów obwodowych oraz tych dotyczących narządów wewnętrznych (głównie chorób wątroby, dróg żółciowych i jelita grubego). Bywają też stosowane w niektórych chorobach urologicznych, laryngologicznych, stomatologicznych i dermatologicznych.

Z peloidoterapii możesz także skorzystać w przypadku stanów zapalnych przydatków macicy, niedoczynności hormonalnej jajników, przy naciekach pooperacyjnych i zaburzeniach neurowegetatywnych w obrębie miednicy mniejszej. Zabiegi z użyciem peloidów bywają cennym wsparciem w terapii niepłodności.

Jak działają peloidy?

Peloidoterapia charakteryzuje się szerokim spektrum działania na organizm człowieka ze względu na właściwości termiczne, chemiczne i fizyczne peloidów.

Ciepło borowiny powoduje miejscowe przyspieszenie metabolizmu komórkowego oraz silną stymulację zakończeń nerwowych. To z kolei sprzyja rozszerzeniu się naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz obniżeniu napięcia mięśniowego.

Działanie mechaniczne peloidowej borowiny polega natomiast na wywieraniu nacisku zastosowanej masy błotnej na daną okolicę ciała. Cenne składniki mineralne peloidów przenikają także przez skórę, dzięki czemu dobroczynnie wpływają na miejscowy metabolizm (przyspieszają odnowę biologiczną uszkodzonych i chorych tkanek).

Zabiegi borowinowe

Peloidoterapia borowinowa może przebiegać w różnorodny sposób, ponieważ lecznicze błoto znajduje zastosowanie pod wieloma postaciami. Najczęściej jednak stosuje się peloidy do kompresów. Okłady borowinowe wykonuje się, nakładając masę na dany obszar ciała i owijając ją tkaniną, ceratą i kocem w celu wzmocnienia efektu grzania i przekazywania temperatury peloidu w głąb ciała.

Peloidoterapia może mieć też charakter kąpieli (miejscowych lub częściowych) oraz nasiadówek czy tamponów ginekologicznych bądź proktologicznych. Borowina bywa również wykorzystywana w ramach jonoforezy (przezskórnego podawania składników leczniczych błota przy pomocy prądu elektrycznego) i fonoforezy (podawania składników przy pomocy ultradźwięków).

Peloidy, podobnie jak zioła lecznicze, bywają stosowane w kuracjach pitnych.

Kiedy stosować peloidy?

Peloidoterapia jest zabiegiem obciążającym organizm, dlatego istnieje wiele sytuacji, w których nie powinno się korzystać z tego typu formy rehabilitacji. Wśród przeciwwskazań wymienia się m.in. żylaki i inne problemy naczyniowo-krążeniowe, zmiany nowotworowe, ciążę, choroby zakaźne oraz cukrzycę.

Zamiast peloidoterapii możesz dostać wskazanie na zabiegi z użyciem past borowinowych. Pasty takie cechuje mniejsza aktywność składników mineralnych i innych związków chemicznych oraz nie tak intensywne działanie termiczne, jak w przypadku tradycyjnego okładu borowinowego czy kąpieli peloidowych. Pasta borowinowa stanowi łagodniejszą formę borowiny przez to, że została rozcieńczona wodą.

W zależności od problemu zdrowotnego i formy zaleconej peloidoterapii czas trwania zabiegów może być różny.

Źródła
 1. S. Górska, M. Pijanowska, Zastosowanie borowiny w rehabilitacji i odnowie biologicznej, „Gerontologia Współczesna” 2014, nr 2.
 2. W. Kasprzak, A. Mańkowska, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, PZWL, Warszawa 2008.
 3. M. Matysek-Nawrocka i in., Peloidy w zabiegach medycznych i kosmetycznych, „Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Nauk Społecznych” 2018, nr 1.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.