account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czy kąpiel w nadmanganianie potasu jest skuteczna? Właściwości, działanie, zastosowanie soli potasowej

Ewa Żuchowskalek. Wiktor Trela30.07.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Nadmanganian potasu jest nieorganicznym związkiem chemicznym o wyglądzie fioletowych kryształków. W wysokich stężeniach bywa szkodliwy, jednak w małych to skuteczny i sprawdzony środek antyseptyczny. Wyjaśniamy, jak działa i w jakiej dawce można bezpiecznie go użytkować.


nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
unsplash.com

Polecane

olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Spis treści
  1. Czym jest nadmanganian potasu?
  2. Na co pomaga sól potasowa kwasu nadmanganowego?
  3. Nadmanganian potasu – przygotowanie roztworu
  4. Nadmanganian potasu – kąpiel niemowlaka, dziecka
  5. Przeciwwskazania do kąpieli – nadmanganian potasu i jego skutki uboczne

Czym jest nadmanganian potasu?

Nadmanganian potasu jest nieorganicznym związkiem chemicznym o właściwościach utleniających. Tak naprawdę jest to sól potasowa kwasu nadmanganowego, o czym świadczy wzór chemiczny tego związku – KMnO4. Nadmanganian potasu rozpozna każdy, ponieważ ma on charakterystyczny kształt i wygląd, gdy nie poddaje się go żadnej obróbce. Przypomina kryształy lub proszek o ciemnofioletowej, niemal czarnej barwie. Jest też całkowicie bezwonny. Do sporządzania roztworu tego związku wykorzystuje się głównie proszek, ponieważ jest on wygodny w użytkowaniu. Kąpiel w nadmanganianie potasu ma działanie odkażające i ściągające.

Nadmanganianu potasu używały nasze mamy i babcie. Ze względu na swoje działanie był on w tamtych czasach niezwykle popularny. Służył do zabijania bakterii, przyspieszania procesu gojenia się ran oraz leczenia stanów zapalnych. Rzadko kiedy używano jego kryształków, ponieważ w dużych dawkach mogłyby one być groźne dla zdrowia. Roztwory robiono wyłącznie z ziarnistych proszków i przemywano nimi ciało. Nadmanganian potasu stosowano też do kąpieli leczniczych.

Na co pomaga sól potasowa kwasu nadmanganowego?

Nadmanganian potasu ma cenne właściwości lecznicze, dlatego substancję tę zawsze możemy mieć w swojej apteczce. Wykazuje przede wszystkim działanie bakteriobójcze i silnie odkażające, stąd jego zastosowanie m.in. w:

  • odkażaniu błon śluzowych w przypadku infekcji lub stanów po zabiegach stomatologicznych,

  • pielęgnacji cery trądzikowej,

  • dezynfekowaniu ran różnego pochodzenia,

  • łagodzeniu odparzeń u dorosłych i pieluszkowego zapalenia skóry,

  • odkażaniu zmian skórnych powstałych w wyniku chorób zakaźnych, np. ospy lub odry,

  • leczeniu potówek u małych dzieci, szczególnie niemowląt,

  • odkażaniu hemoroidów.
    Nadmanganianem potasu leczy się też grzybicę paznokci u stóp. Można nim również wspomagać proces leczenia nadmiernej potliwości nóg. Jest to skuteczny i sprawdzony domowy sposób na pozbycie się tej dolegliwości.

Nadmanganian potasu – przygotowanie roztworu

Aby móc stosować nadmanganian potasu, potrzebujemy samodzielnie sporządzonego roztworu. Jego przygotowanie nie wymaga skomplikowanych czynności. Kryształki bądź proszek powstały z soli potasowej rozpuszczamy w wodzie w proporcji 1:10 000. Jest to około kilku kryształków na nie więcej niż litr wody, czego rezultatem jest bladoróżowy płyn. Taki roztwór jest zbyt słaby, aby wykazać istotne właściwości lecznicze, ale sprawdza się idealnie do odkażania błon śluzowych. Z jego pomocą można leczyć np. zapalenie gardła.

Mocniejsze stężenie płynu z nadmanganianu potasu jest ważne w przypadku kąpieli, gdyż chodzi o działanie terapeutyczne. Woda powinna wtedy zabarwić się na purpurowo, dlatego konieczne jest zwiększenie ilości dodawanego proszku lub kryształów (do kilkunastu) aż do uzyskania pożądanego zabarwienia. Można użyć również tabletek, które są spotykane w aptekach. Jeśli chcemy zrobić leczniczy płyn, powinniśmy użyć jednej na 4 litry wody.

Dokładne zalecenia co do dawkowania kryształków, proszku lub tabletek zawsze znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania nadmanganianu potasu. Nie ma jednoznacznych wskazań, jeśli chodzi o częstotliwość powtarzania kąpieli, jednak należy zachować umiar i zabieg stosować nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Po kąpieli dobrze jest się delikatnie opłukać i porządnie osuszyć całe ciało, a następnie zaaplikować na skórę natłuszczający preparat do pielęgnacji.

Nadmanganian potasu – kąpiel niemowlaka, dziecka

W roztworze nadmanganianu potasu kąpie się też dzieci, np. noworodki lub niemowlaki. Bardzo dobrze działa on na skórę, na powierzchni której pojawiły się zmiany chorobowe. Złagodzi podrażnienia, odparzenia, a także zminimalizuje potówki. Nadaje się również do leczenia rozległych stanów zapalnych skóry, szczególnie tych, które powstały na skutek długotrwałego noszenia pieluszki. Sól potasowa zapobiegnie też rozwojowi grzybów i bakterii. Kąpiel noworodka w nadmanganianie potasu nie powinna trwać dłużej niż kilka minut.

Jeśli chcemy wykąpać dziecko w soli potasowej, powinniśmy szczególną uwagę poświęcić przygotowaniu roztworu. Płyn musi mieć jasnoróżową barwę, ponieważ ciemniejszy będzie zbyt stężony do obmywania nim wrażliwej skóry malca. W tym celu 2 lub maksymalnie 4 kryształki rozpuszcza się w szklance wody i dopiero potem wlewa do wanienki. Osoby dorosłe nie muszą się obawiać ciemniejących kolorów płynu, jednak też powinny zachować ostrożność. Zbyt duże stężenie soli potasowej może podrażnić lub poparzyć skórę.

Przeciwwskazania do kąpieli – nadmanganian potasu i jego skutki uboczne

Kąpiele w nadmanganianie potasu zdecydowanie odradza się diabetykom, którzy zmagają się ze zjawiskiem stopy cukrzycowej. Mogą oni stosować tę substancję wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego. Soli potasowej kwasu nadmanganowego nie zaleca się też ciężarnym, ponieważ nie ma badań potwierdzających brak szkodliwości tego związku na płód.

Źródła
  1. P.J. Durrant, B. Durrant, Zarys współczesnej chemii nieorganicznej, Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1965.
Author Ewa Żuchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.