Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Czym jest sauna japońska i kiedy warto z niej skorzystać?

Olga Rymarska

30.07.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Zalet korzystania z sauny japońskiej jest wiele. Jakie są zatem jej efekty działania i w których dolegliwościach pomaga?


sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
pixabay.com

Polecane

olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
kapiel-solankowa-dzialanie-wlasciwosci-wskazania
Fitness
1 min.
Kąpiel solankowa - działanie, właściwości, wskazania
30.07.2021
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
Spis treści
 1. Sauna japońska ganbanyoku – co to jest?
 2. Sauna japońska – najważniejsze działanie
 3. Sauna ganbanyoku – przeciwwskazania do korzystania
 4. Jak korzystać z sauny japońskiej?
 5. Sauna japońska – cena

Sauna japońska ganbanyoku – co to jest?

Ganbanyoku to sauna skalna. Dlaczego skalna? Ponieważ znajdują się w niej czarne, pochodzące z wyspy Hokkaido kamienie wulkaniczne w postaci krzemionki. Japonia jest znana właśnie z saun skalnych. Kamieniste płyty emitują dużo ciepła (promieniowania FIR), ponieważ są podgrzewane do ok. 42°C. Ten rodzaj promieniowania wnika najgłębiej spośród wszystkich i tworzy idealne warunki zdrowotne dla osób, które korzystają z sauny. Ganbanyoku oddziałuje kompleksowo, bo zarówno na organizm, jak i na psychikę.

Korzyści japońskich saun odkryli już setki lat temu Japończycy i rozpowszechnili je na cały świat. Dziś istnieje wiele ośrodków SPA oraz salonów masażu, w których można położyć się na gorących kamieniach i odczuć efekty (np. zwiększenie odporności) już po paru sesjach. Pierwsze wrażenie to z pewnością niewielkie obciążenie organizmu. W ganbanyoku nie unosi się bowiem para wodna, co sprawia, że powietrze jest lżejsze. Tym samym łatwiej się oddycha. Z pewnością jest to istotna informacja dla osób borykających się z dusznościami w warunkach dużej wilgotności. W saunie skalnej utrzymuje się ona na poziomie 50–60%.

Sauna japońska – najważniejsze działanie

Sauna japońska redukuje stres, zmniejsza nerwowość, a tym samym odpręża umysł i rozluźnia ciało. Jeśli cierpisz na bezsenność lub cyklicznie miewasz problemy z zaśnięciem, pomyśl o sesji w ganbanyoku, jej klimat poprawia bowiem rytm snu i skutecznie przeciwdziała bezsenności. Oprócz tego korzystnie wpływa na układ ruchu, zmniejszając dolegliwości bólowe mięśni i stawów. Osoby, które cierpią na chorobę zwyrodnieniową lub artretyzm, a także są sportowcami, również z powodzeniem mogą korzystać z sauny japońskiej.

Duża część społeczeństwa boryka się z objawami psychosomatycznymi, które często wynikają z przepracowania i szybkiego tempa życia. Migreny, nudności (a nawet wymioty) oraz silne bóle głowy to sygnały, których nie warto bagatelizować. W ich przypadku oprócz konsultacji z lekarzem zbawienne okażą się regularne wizyty w saunie japońskiej. Do efektów jej działań należą również redukcja cellulitu oraz zmniejszenie masy ciała. Dzięki regularnym sesjom możesz szybko pozbyć się toksyn z organizmu i zmniejszyć zawartość cholesterolu.

Sauna ganbanyoku – przeciwwskazania do korzystania

W przypadku wszystkich saun przeciwwskazania do ich korzystania są podobne i niepodważalne. Istnieją jednak rozbieżne opinie w badaniach na temat kobiet w ciąży. Ganbanyoku należy do suchych saun, które nie są obciążające dla organizmu w takim stopniu jak te o znacznie wyższym poziomie wilgotności. Wydawać by się mogło, że stanowiłyby korzystną formę relaksu i przyniosłyby korzyści zdrowotne przyszłym mamom. Jednak mimo różnych badań lekarze polecają podejść do tego z ostrożnością i wybierać inne sposoby na odprężenie.

Przeciwwskazaniem do korzystania z japońskich saun są wszelkie choroby sercowo-naczyniowe, podwyższona temperatura ciała (stan podgorączkowy lub gorączka), a także zaburzenia w wydzielaniu potu. Również kobiety w okresie menstruacyjnym powinny wstrzymać się z doświadczania dobrodziejstw tych miejsc, ponieważ ciepło kamieni może nasilić krwawienie miesiączkowe. Ganbanyoku nie jest wskazane także dla osób z nadwrażliwością na wyższe temperatury, cierpiące na hemofilię i w stanach po spożyciu alkoholu.

Jak korzystać z sauny japońskiej?

Z sauny japońskiej można korzystać średnio 1–2 razy w tygodniu. Oczywiście są sytuacje (np. okres między zawodami sportowymi), w których ta częstotliwość będzie większa. Niemniej istnieje zasada, że im rzadziej, tym bezpieczniej. Oprócz tego sauny ganbanyoku są dostępne przez cały rok, a najlepiej korzystać z nich wieczorem, by później móc kontynuować relaks podczas snu. W praktyce wystarczy położyć się na ręczniku rozłożonym na gorących kamieniach. Możesz też się nim owinąć, jeśli tylko dzięki temu poczujesz się bardziej komfortowo. Podczas relaksu zmieniaj pozycje, kładąc się raz na brzuchu, a raz na plecach.

Na wszelki wypadek weź ze sobą wodę. Każdy reaguje inaczej na temperaturę wyższą niż pokojowa. W saunach jest ona porównywalna do wakacyjnego gorąca, a w tym okresie zapotrzebowanie na płyny wzrasta. Bezpieczne warunki ganbanyoku sprawiają, że mogą z nich również korzystać starsze dzieci pod warunkiem, że znajdują się pod opieką i kontrolą dorosłych. Jedna sesja trwa średnio 45–60 minut, ale nic się nie stanie, jeśli wyjdziesz wcześniej. Wszystko zależy od Twojego samopoczucia, a w każdej chwili możesz wrócić do pomieszczenia. Po skończonej sesji odczekaj 2 godziny, aż weźmiesz kąpiel.

Sauna japońska – cena

Cena pojedynczej sesji w saunie japońskiej ganbanyoku różni się w zależności od miasta oraz studia masażu lub ośrodka SPA. Średnio wynosi ok. 60–80 zł za godzinę, przy czym korzystniejszą opcję stanowi wykupienie karnetu. Wówczas za 60 minut sesji w saunie koszt jest porównywalnie mniejszy niż w przypadku nabycia pojedynczego wejścia. Niektóre miejsca pozwalają wynająć całe pomieszczenie dla nawet 8 osób na kilka godzin (2 osoby na godzinę). Cena takiej przyjemności wynosi ok. 600 zł do podziału między wszystkich.

Źródła
 1. M. Hannuksela, S. Ellahham, Benefits and Risks of Sauna Bathing, “The American Journal of Medicine” 2001, nr 110 (2), s. 118–126.
Author Olga Rymarska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
zdrowie-psychiczne-co-to-jest-jak-o-nie-dbac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest zdrowie psychiczne? Zagrożenia i przywracanie psychicznej równowagi
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.