account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Na czym polega i ile trwa leczenie kanałowe?

Agata Muchowska

lek. Agnieszka Żędzian

23.03.2023

Aktualizacja: 23.03.2023

Leczenie kanałowe to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Czasem to jedyna szansa, aby zapobiec ekstrakcji, czyli usunięciu zęba. Zobacz, na czym polega zabieg i ile trwa.


leczenie-kanalowe-na-czym-polega-ile-trwa
pixabay.com

Polecane

jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
jak-dbac-o-uklad-krwionosny-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ krwionośny? Zasady profilaktyki
14.05.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Spis treści
 1. Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?
 2. Leczenie kanałowe u dzieci
 3. Jak wygląda i ile kosztuje leczenie kanałowe?
 4. Jak zapobiec leczeniu kanałowemu?

Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, to skomplikowany zabieg stomatologiczny, który jest niekiedy jedynym ratunkiem, aby uratować zepsuty ząb przed usunięciem. Na hasło „leczenie kanałowe” wielu pacjentów reaguje bladym strachem. Zupełnie niepotrzebnie.

Zabieg wykonuje się, gdy miazga zęba jest tak zniszczona, że nie da się jej naprawić. Dzieje się tak w przypadku chorób, takich jak próchnica, bądź po urazach mechanicznych. Ząb składa się ze szkliwa, zębiny, miazgi, kanału korzeniowego, nerwów i naczyń krwionośnych. Miazga to bardzo unerwiona tkanka, która wraz z zębiną tworzy tzw. endodontium. Jednym z objawów zapalenia miazgi zęba jest silny ból, nasilający się podczas jedzenia. Może on promieniować nawet do skroni i trudno określić jego źródło. Zakażony ząb powoduje niekiedy zmiany w obrębie dziąsła w postaci obrzęku lub ropnych krostek. Może też różnić się kolorem od pozostałych zębów. Zazwyczaj robi się szary. Im bardziej infekcja będzie postępować, tym większe jest ryzyko, że ząb wypadnie. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco odwiedzać stomatologa i sprawdzać stan uzębienia oraz reagować, gdy tylko pojawi się ból lub inny z powyższych objawów. Bywa, że leczenie kanałowe potrzebne jest mimo braku symptomów. Dzieje się tak w przypadku wykazanego przez zdjęcie RTG zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.

Leczenie kanałowe u dzieci

Niestety w społeczeństwie pokutuje opinia, że mleczaków nie opłaca się leczyć, bo i tak wypadną, a leczenie kanałowe jest stresujące i bolesne dla dziecka. Nic bardziej mylnego. O zęby mleczne powinno się dbać tak jak o stałe. Należy pamiętać, że wszelkie choroby i urazy zębów powodują u malucha duży ból i dyskomfort. Może to mieć negatywny wpływ na sąsiadujące zęby, a nawet w przyszłości – na zęby stałe. Leczenie kanałowe u dzieci jest bardziej skomplikowane niż u dorosłych ze względu na inną budowę mleczaków. Są szerokie, mają zakrzywione kanały i dużo miazgi, co stanowi wyzwanie dla dentysty. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu małych pacjentów.

Leczenie endodontyczne można przeprowadzić, dopiero gdy ząb się w pełni ukształtuje, czyli po mniej więcej roku od wyrżnięcia. Przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego u dzieci jest ich zbyt młody wiek, niedostateczny rozwój korzenia lub przewlekłe stany zapalne w tkankach okołozębowych, np. ropień zęba. Wówczas dentysta może zdecydować o ekstrakcji.

Jak wygląda i ile kosztuje leczenie kanałowe?

W zależności od stopnia zniszczenia miazgi i skomplikowania zabiegu leczenie kanałowe wykonuje się podczas jednej wizyty lub dwóch. Jeśli już kiedyś na danym zębie było przeprowadzane leczenie kanałowe, wówczas konieczna może być też trzecia wizyta. Czas trwania zabiegu zależy od tego, który ząb jest leczony, i trwa od 30 min w przypadku siekaczy do 90 min na zębach trzonowych.

Leczenie kanałowe składa się z następujących etapów:

 • badanie stomatologiczne i zdjęcie RTG,

 • koferdam,

 • opracowanie ubytku,

 • czyszczenie i kształtowanie,

 • irygacja,

 • wypełnienie.

W pierwszej kolejności stomatolog przeprowadza badanie zębów i zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Następnie podaje znieczulenie miejscowe, nakłada na ząb arkusz lateksowy zwany koferdamem. Dzięki temu bakterie nie dostaną się do zęba. W dalszym kroku za pomocą specjalnych wierteł zostaje usunięta uszkodzona miazga. Lekarz określa też długość kanału. Obecnie zazwyczaj dzieje się to z użyciem mikroskopu endodontycznego, który gwarantuje najlepsze efekty. Podczas zabiegu stosuje się irygację, aby na bieżąco pozbywać się bakterii. Wysuszone kanały dentysta wypełnia materiałem biozgodnym, zazwyczaj jest to gutaperka.

Przez kilka dni po zabiegu możesz czuć ból w jamie ustnej. Jest to zupełnie normalne. Możesz go uśmierzać środkami przeciwbólowymi dostępnymi w aptece. Jeśli ból będzie trwał dłużej, skonsultuj się z lekarzem.

Na koszt leczenia kanałowego składa się wykonanie zdjęcia RTG, znieczulenia i samego zabiegu. Jest to stosunkowo drogi zabieg. Za leczenie zęba jednokanałowego trzeba zapłacić ok. 500 zł, natomiast w przypadku zęba trzy- lub czterokanałowego to koszt od 800 do nawet 1400 zł. Na NFZ można wykonać jedyne leczenie kanałowe siekaczy i kłów, jednak najczęściej zabiegu wymagają przedtrzonowce i trzonowce, które nie są objęte refundacją.

Jak zapobiec leczeniu kanałowemu?

Leczenie kanałowe to skomplikowany i kosztowny zabieg. W wielu sytuacjach jednak można go uniknąć. Kluczem są odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa. Dlatego tak ważne jest mycie zębów po każdym posiłku. Warto je uzupełnić płukaniem jamy ustnej płynem stomatologicznym. Zadbaj też o przestrzenie międzyzębowe. Pomoże Ci w tym nić dentystyczna.

Regularnie odwiedzaj dentystę – nawet jeśli nic Ci nie dolega. Lekarz może wykryć zmianę na wczesnym etapie, dzięki czemu leczenie kanałowe nie będzie potrzebne. Pamiętaj także, aby usuwać kamień nazębny. Możesz to zrobić raz do roku bezpłatnie na NFZ.

Zdrowe zęby to nie tylko kwestia wyglądu, ale też zdrowia. Choroby zębów mogą bowiem mieć wpływ na inne narządy, np. na układ pokarmowy. W skrajnych sytuacjach mogą doprowadzić nawet do udaru mózgu.

Źródła
 1. H. Pawlicka, Leczenie kanałowe – postępowanie kliniczne, BESTOM-DENTO, Łódź 2006.
 2. J.S. Rhodes, Postępy w endodoncji: powtórne leczenie kanałowe i zabiegi chirurgiczne, tłum. M. Brzoza-Drobos, Czelej, Lublin 2009.
 3. Z. Jańczuk, Diagnostyka i leczenie zmian endodontyczno-periodontologicznych, Czelej, Lublin 2005.
 4. M. Mikołajczyk, Leczenie endodontyczne dzieci, Forum, Poznań 2013.
 5. B.S. Chong, Leczenie endodontyczne dzieci, Kwintesencja, Warszawa 2005.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.