account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Ropień zęba – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Olga Dąbskalek. Agnieszka Żędzian15.03.2022Aktualizacja: 02.04.2024

Ropień zęba to zwyczajowa nazwa dla ropni rozwijających się w tkankach przyzębia lub o charakterze zębopochodnym. Najczęściej do rozwoju ropnia zęba dochodzi w wyniku stanu zapalnego. W zależności od lokalizacji zmiana może mieć różne objawy i zalecane sposoby leczenia.


ropien-zeba-przyczyny-objawy
pexels

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
 1. Co to jest ropień zęba? Jakie są jego rodzaje?
 2. Jakie są przyczyny powstawania ropni zębów?
 3. Jak wygląda ropień zęba? Objawy
 4. Co pomaga na ropień zęba? Leczenie zmiany

Co to jest ropień zęba? Jakie są jego rodzaje?

Ropień to ograniczona jama wypełniona mętną, gęstą, lepką treścią ropną, jaka powstała w wyniku rozpadu i upłynnienia się obumarłych tkanek. Zmiana ta rozwija się najczęściej jako konsekwencja infekcji bakteryjnej. Ropień może mieć różną lokalizację, a jednym z częstszych miejsc jego występowania jest jama ustna. Zmiany takie określa się zwyczajowo ropniem zęba. 

Wśród ropni zęba wyróżnia się:

 • ropnie tkanek przyzębia – inaczej nazywa się je ropniami periodontalnymi. Z uwagi na pochodzenie można podzielić je na ropnie: dziąsła, przyzębia, okołokoronowe, połączone zmiany periodontalno-endodontyczne;

 • ropnie zębopochodne – ze względu na zasięg procesu można je podzielić na ropnie: okołowierzchołkowe, podokostnowe, podśluzówkowe.

Jakie są przyczyny powstawania ropni zębów?

W przypadku ropni tkanek przyzębia czynnikami odpowiadającymi za ich rozwój są choroby tkanek przyzębia (otaczających ząb). Mogą być klinicznym objawem przewlekłego lub agresywnego zapalenia (powszechnie zwanego paradontozą). Główną jego przyczyną są bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, które zbierają się na powierzchni zębów w wyniku niedostatecznej higieny. Stąd też bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o zęby

Dodatkowo do rozwoju ropnia dziąsła przyczynić się może uraz powstały w wyniku złego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, stan zapalny będący konsekwencją zaburzeń układu hormonalnego (np. w cukrzycy, ciąży) czy zażywania niektórych leków (np. blokerów kanału wapniowego). W przypadku ropnia przyzębia czynnikami ryzyka są zaburzenia immunologiczne w chorobach ogólnych i po długotrwałej antybiotykoterapii. Powstaniu ropnia okołokoronowego sprzyja zaś niepełne wyrżnięcie się zęba.

Z kolei ropnie zębopochodne pojawiają się jako konsekwencja ostrego, ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. To tkanki kostne, które otaczają otwór wierzchołkowy, czyli niewielki otwór w korzeniu zęba. Do powstania zapalenia tkanek okołowierzchołkowych dochodzi głównie w wyniku mnożenia się bakterii w korzeniu zęba. Choroba może mieć też tzw. podłoże jatrogenne (jest efektem nieprawidłowego postępowania stomatologa) – bywa powikłaniem przepchnięcia narzędzi lub leków.

Do rozwoju ropnia zęba predysponuje ropień okołomigdałkowy. Bakterie za niego odpowiedzialne mogą przedostać się na okoliczne tkanki. Wśród potencjalnych przyczyn wymienia się też m.in. zapalenia gruczołów ślinowych, zatok obocznych nosa, węzłów chłonnych.

Jak wygląda ropień zęba? Objawy

Ropień dziąsła obejmuje dziąsło brzeżne bądź brodawkę międzyzębową. To bolesne wygórowanie i obrzmienie, z czerwoną, lśniącą, gładką powierzchnią. Towarzyszyć mu może wysięk ropny ze szczeliny dziąsłowej. Ropień przyzębny rozwija się w obrębie tkanek budujących kieszonkę przyzębną. Objawy tej zmiany to: obrzęk i zaczerwienienie przyzębia, ból (nasilający się podczas żucia) lub dyskomfort (rozpieranie i ucisk przy palpacji), zwiększona ruchomość zęba, tkliwość na opukiwanie, wysunięcie zęba z zębodołu. Ropień okołokoronowy pojawia się w tkankach wokół korony zęba. Towarzyszą mu: bolesny, obrzękły, zaczerwieniony płat dziąsłowy, szczękościsk, trudności w przełykaniu.

Ropień zębowy okołowierzchołkowy objawia się: zaczerwienieniem, bólem, niewielkim obrzękiem błony śluzowej w okolicy wierzchołka zęba. Chorobie towarzyszy ból (nasilający się przy ucisku, w poziomym ułożeniu ciała, podczas jedzenia i picia ciepłych rzeczy), uczucie „wysadzania zęba z zębodołu”, rozchwianie zęba. Ropień podokostnowy rozwija się, kiedy ropa przechodzi przez kość wyrostka zębodołowego. Chory odczuwa wówczas silny ból, pojawia się obrzęk twarzy, błona śluzowa jest żywo czerwona, a ząb mocno rozchwiany. Ropień podśluzówkowy to ostatnia faza ostrego ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Dochodzi do przebicia ropnia pod błonę śluzową. W wyniku tego dolegliwości bólowe stają się łagodniejsze. Rośnie obrzęk tkanek twarzy, zwłaszcza warg, policzka, okolicy podoczodołowej. Może rozwinąć się przetoka.

W ropniu zęba chorym dokuczają niekiedy objawy ogólne, charakterystyczne dla infekcji. Zdarza się podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych czy osłabienie.

Jeśli jesteś po zabiegu usunięcia ropnia zęba lub tuż przed nim, możesz potrzebować regularnych badań i konsultacji z lekarzem, ponieważ namnażające się bakterie wpływają na cały organizm. Zapewnij sobie wsparcie – sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi.

To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może dać Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów oraz wielu badań, w tym laboratoryjnych (np. CRP, OB czy morfologii) i obrazowych (np. RTG).

Wybierając pakiet OCHRONA COMPLEX za 119 zł miesięcznie lub OCHRONA GOLD za 239 zł miesięcznie zyskasz też możliwość wykonywania corocznego przeglądu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię; w wersji dla mężczyzn obejmuje natomiast konsultację kardiologiczną, lipidogram, a po otrzymaniu skierowania także EKG spoczynkowe/wysiłkowe.

Wypełnij formularz – otrzymasz ofertę i dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Co pomaga na ropień zęba? Leczenie zmiany

Leczenie ropnia okołowierzchołkowego opiera się na trepanacji zęba, czyli zabiegu otwarcia jego komory. Wykonuje się leczenie endodontyczne (kanałowe). Niekiedy konieczne jest tzw. leczenie otwarte z podaniem antybiotyku. Jeśli występują mechaniczne przeszkody do przeprowadzenia leczenia endodontycznego, konieczne okazują się ekstrakcja (usunięcie) zęba lub resekcja (wycięcie) wierzchołka korzenia. W ropniu podokostnowym i podśluzówkowym trepanacja komory zęba najczęściej jest niewystarczająca. Ropień nacina się i ewakuuje się ropę. Obligatoryjne jest podanie antybiotyku i kanałowe leczenie antyseptyczne przyczynowego zęba. Jeśli wystąpią ku temu przeszkody, wykonywana jest ekstrakcja zęba lub resekcja wierzchołka korzenia. Kiedy chory ma gorączkę i odczuwa silny ból, zaleca się najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jak można pozbyć się ropni przyzębnych? Postępowanie skupia się na opróżnianiu zmiany. Zazwyczaj dokonuje się tego przez kieszonkę przyzębną. Kiedy jest to niemożliwe, wykonuje się nacięcie ropnia – zazwyczaj pionowo, przez największą wypukłość, z zachowaniem przynajmniej pół centymetra od dziąsła brzeżnego. Przeprowadza się później leczenie periodontologiczne – root planning i skalling (usuwanie kamienia nazębnego). Czasem ordynuje się leki – jamę ropnia płucze się środkiem o działaniu antyseptycznym, np. chlorheksydyną, wodą utlenioną, zażywa się antybiotyk i środki przeciwbólowe. Można wspomóc się domowymi rozwiązaniami, takimi jak szałwia. Łagodzi ona nie tylko zapalenie gardła, ale i stan zapalny w jamie ustnej.

Jeśli  zdiagnozowano u Ciebie ropień mózgu albo jesteś już po zabiegu jego usunięcia, potrzebujesz szybkiego dostępu do lekarzy wielu specjalizacji i metod diagnostycznych, aby kontrolować swoje zdrowie. Rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. 

W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość m.in.:

 • konsultacji z 39 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych, bez skierowania;

 • wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia, badanie rezonansu magnetycznego, tomografia komputerowa czy klasyczne zdjęcia rentgenowskie (łącznie 121 rodzajów badań obrazowych);

 • dostępu do 152 badań laboratoryjnych i 11 czynnościowych;

 • dostępu do corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię; w wersji dla mężczyzn obejmuje natomiast konsultację kardiologiczną, lipidogram, a po otrzymaniu skierowania także EKG spoczynkowe/wysiłkowe;

 • 4 wizyt domowych i 2 konsultacji z psychologiem lub psychiatrą w roku.

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
 1. M. Barańska-Gachowska, Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004.
 2. Z. Jańczuk, Stomatologia zachowawcza – zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
 3. L. Kryst, Chirurgia szczękowo-twarzowa: podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
 4. B. Lewandowski, T. Cubera, Zapalenia zębopochodne twarzy i szyi w materiale Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie – obserwacje 5-letnie, „Dental and Medical Problems” 2010, t. 47, nr 1, s. 41–46.
 5. M. Prokop-Franaszek, M. Gackowska, T. Gołda, Ropnie tkanek przyzębia i ropnie zębopochodne – diagnostyka, różnicowanie i leczenie, „Implantoprotetyka” 2007, t. VIII, nr 3, s. 15–20.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.