Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Leki przeciwlękowe – działanie i rodzaje

Olga Dąbska

22.02.2023

Aktualizacja: 22.02.2023

Zaburzenia lękowe są najczęściej występującymi zaburzeniami psychicznymi. Ich leczenie opiera się na psychoterapii i farmakoterapii. Stosowane są leki przeciwlękowe, takie jak: pochodne benzodiazepiny, analogi GABA, leki β-adrenolityczne. Sprawdź, na czym polega działanie środków przeciwlękowych i poznaj krótką charakterystykę wybranych preparatów.


leki-przeciwlekowe-jak-dzialaja-rodzaje
unsplash.com

Polecane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
Spis treści
 1. Kto leczy zaburzenia lękowe?
 2. Działanie tabletek przeciwlękowych 
 3. Tabletki przeciwlękowe – od czego zależy ich wybór?
 4. Środki przeciwlękowe – co to za grupa leków?
 5. Naturalne leki przeciwlękowe

Kto leczy zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe są najczęściej występującymi zaburzeniami psychicznymi. Mogą występować samoistnie, ale często towarzyszą innym chorobom. Ich leczeniem zajmuje się psychiatra, który po postawieniu diagnozy określa odpowiedni sposób postępowania. Kiedy zachodzi taka konieczność, leczenie zaburzeń lękowych może odbywać się zdalnie. Sprawdź, kiedy można skorzystać z teleporady u psychiatry. Zdarza się, że niektórzy mylą ze sobą lekarza specjalizującego się leczeniem chorób psychicznych z psychologiem. To dwa odrębne zawody. Dowiedz się więcej na temat zagadnienia psycholog a psychiatra

Leczenie zaburzeń lękowych opiera się przede wszystkim na psychoterapii i farmakoterapii. Leczenie zawsze zakłada konieczność prowadzenia leczenia skojarzonego, nigdy samej farmakoterapii, choć często wystarcza psychoterapia. Chorym przypisane mogą zostać leki przeciwlękowe. Dla ich określenia stosuje się również nazwy leki anksjolityczne czy anksjolityki, oraz rzadziej leki ataraktyczne i (małe) trankwilizatory. Mianem leków przeciwlękowych nazywa się jedną z grup leków psychotropowych, czyli stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych (w tzw. psychofarmakoterapii). Leki przeciwlękowe obok leków przeciwpsychotycznych (tzw. neuroleptyków) oraz leków nasennych i uspokajających należą do grupy leków psycholeptycznych.Leczenie farmakologiczne zaburzeń lękowych prowadzone jest do uzyskania poprawy stanu psychicznego. Przeważnie ma ono charakter krótkoterminowy lub średniookresowy, a w określonych sytuacjach może być stosowane jako leczenie podtrzymujące.

Działanie tabletek przeciwlękowych 

Zastanawiasz się, jak działają leki przeciwlękowe? Środki przeciwlękowe to grupa leków o zróżnicowanej budowie chemicznej, które wpływają na przekazywanie impulsów nerwowych (neuroimpulsów) w ośrodkowym układzie nerwowym, na który składają się mózgowie i rdzeń kręgowy.Mechanizm ich działania w dużej mierze determinowany jest przez przekaźnictwo serotoninergiczne (serotonina to hormon produkowany głównie w błonie śluzowej jelit, który reguluje m.in. temperaturę ciała, apetyt, krzepnięcie krwi, potrzeby seksualne czy zachowania impulsywne) i GABA-ergiczne (tzw. kwas γ-aminomasłowy odpowiada za zmniejszenie pobudliwości i rozluźnienie mięśni). Leki przeciwlękowe, jak sama nazwa wskazuje, zmniejszają lęk, napięcie emocjonalne, niepokój, ale i towarzyszące im dolegliwości somatyczne. Specjaliści podkreślają, że środki przeciwlękowe w dużej mierze przejawiają dodatkowo właściwości nasenne i uspokajające.

Tabletki przeciwlękowe – od czego zależy ich wybór?

Wybór tabletek przeciwlękowych należy do psychiatry, który po dokładnej ocenie stanu pacjenta bierze pod uwagę wpływ leków na różne aspekty stanu psychicznego, w tym zwłaszcza na:

 • poziom i nasilenie lęku, 

 • jakość snu, 

 • obecność napadów paniki, 

 • drażliwość, 

 • impulsywność,

 • obecność i skalę nasilenia objawów fobicznych.

Dodatkowo przeprowadzana jest ocena ryzyka wystąpienia niepokoju psychoruchowego i prawdopodobieństwa innych objawów niepożądanych.

Środki przeciwlękowe – co to za grupa leków?

Wśród leków przeciwlękowych wyróżnia się następujące preparaty:

 • pochodne benzodiazepiny (np.: alprazolam, bromazepam, chlordiazepoksyd, diazepam, clonazepam, lorazepam) – służą do przerywania napadów paniki lub do doraźnego opanowywania innych nasilonych stanów lęku,są szybkie i skuteczne – już po przyjęciu pojedynczej dawki większość pacjentów ma poczucie bardzo wyraźnej ulgi w cierpieniu,

 • pochodne azaspirodekanedionu (buspiron) – skuteczny w leczeniu lęku uogólnionego, wykazuje działanie przeciwlękowe po mniej więcej 2 tygodniach, przez co jest mało efektywny w zwalczaniu stanów paniki,

 • pozostałe leki anksjolityczne (trymetozyna) – ma szybkie działanie uspokajające i przeciwlękowe, nie osłabia czynności intelektualnych i nie powoduje senności, wykazuje bardzo małą toksyczność i nie uzależnia,

 • pochodne cyklopirolonu (zopiklon) i imidazopirydyny (zolpidem) – zmniejszają lęk i ułatwiają zasypianie, zmniejszają liczbę przebudzeń w nocy, poprawiają jakość snu, podnoszą samopoczucie po przebudzeniu,

 • pochodne difenylometanu (hydroksyzyna) – preparaty o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym i łagodzącym świąd, blokują działanie histaminy podczas reakcji alergicznych,

 • analogi GABA (pregabalina) – wskazane do stosowania w leczeniu m.in. padaczki, bólu neuropatycznego, zespołu lęku uogólnionego, fibromialgii, zespołu niespokojnych nóg,

 • leki β-adrenolityczne (propranolol) – mają szerokie zastosowanie, począwszy od leczenia nadciśnienia i dławicy piersiowej, a skończywszy na terapii lęków,

 • pochodne dibenzodicyklooktadienu (benzoktamina).

Naturalne leki przeciwlękowe

Warto w tym miejscu wspomnieć o ziołowych lekach przeciwlękowych. Za najbardziej znane zioła na nerwicę uważane są zwłaszcza:

 • kozłek lekarski,

 • lawenda wąskolistna,

 • melisa lekarska,

 • szafran,

 • dziurawiec pospolity,

 • chmiel zwyczajny,

 • męczennica cielista,

 • serdecznik pospolity.

Ziołowe leki przeciwlękowe wskazane są w stanach łagodnego napięcia czy wspomagająco w specjalistycznej farmakoterapii. Wykorzystane mogą być w zaburzeniach emocjonalnych, przy stanach niepokoju, lękach, nerwicach. Ważne, aby skonsultować stosowanie naturalnych leków przeciwlękowych ze specjalistą, który określi zasadność i sposób ich przyjmowania. Stosuje się je pojedynczo lub w formie mieszanek. Dostępne są w różnej postaci, w tym przeważnie w formie herbat do zaparzenia, tabletek, syropów, kropli.

Źródła
 1. A. Bilikiewicz, Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
 2. S. Murawiec, Drogowskazy leczenia lęku i depresji. Zróżnicowane działanie leków wobec objawów depresji, lęku, zaburzeń snu – na przykładzie escitalopramu, duloksetyny, mianseryny, pregabaliny i kwetiapiny, „Psychiatria Spersonalizowana” 2022, t. 1, nr 1, s. 16–23.
 3. B.K. Puri, I.H. Treasaden, Psychiatria. Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014. 
 4. Ł. Święcicki, Praktyczne aspekty farmakoterapii lęku – pozycja opipramolu, „Psychiatria” 2013, t. 10, nr 2, s. 63–66.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.