Psychiatra: kiedy warto umówić się na telewizytę?
Decyzja dotycząca wizyty u psychiatry nigdy nie jest łatwa. Jednak nie powinniśmy się wstydzić, aby poprosić o pomoc. Pewnych objawów, dolegliwości czy po prostu gorszego samopoczucia psychicznego nie należy bagatelizować. Na pewno warto wiedzieć, że z psychiatrą można porozmawiać także telefonicznie. Jak przebiega taka telewizyta i co trzeba o niej wiedzieć?
Lekarz psychiatra – czym się zajmuje i co leczy?
Lekarz psychiatra zajmuje się zaburzeniami i chorobami psychicznymi w szerokim spektrum. Możesz zgłosić się do niego w pozornie nieznaczących sytuacjach, takich jak np. zmiany nastroju czy nasilony lęk. Lekarz psychiatra posiada wiedzę z zakresu psychologii, medycyny, biologii, biochemii i farmakologii.
Psycholog a psychiatra – jakie są różnice?
Rozwiejmy wątpliwości – czym różni się psycholog od psychiatry? Zarówno jeden, jak i drugi specjalista zajmuje się ogólnie pojętym zdrowiem psychicznym, skupiając się na objawach i przyczynach. Jednak psychiatra, w przeciwieństwie do psychologa, posiada tytuł lekarza medycyny i może przepisywać leki. Ma też możliwość skierowania pacjenta do szpitala i wypisywania zwolnień lekarskich.
Natomiast psycholog nie jest lekarzem, dlatego nie ma takich uprawnień. Zajmuje się udzielaniem wsparcia psychologicznego. Obie dziedziny nie wykluczają się nawzajem – pacjent psychiatry może jednocześnie korzystać z terapii psychologicznej u psychologa.
Psychiatra online – kiedy warto zgłosić się na poradę psychiatryczną?
Łatwo jest przeoczyć własne problemy natury emocjonalnej – objawy mogą wydawać się błahe. Jeśli dotąd nie podejmowałeś leczenia w tym zakresie, możesz nie wiedzieć, z jakim problemem zgłosić się do psychiatry. Czy wystarczy, że wciąż odczuwasz stres, nasilony niepokój albo sięgasz po alkohol zbyt często? Porada psychiatryczna online to dobry sposób, aby rozwiać swoje wątpliwości. Jest dostępna szybko i bez konieczności wychodzenia z domu.
Konsultacja lekarska online u psychiatry może pomóc ci w różnych momentach życia: kiedy nie możesz poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby, gdy przestałeś odczuwać radość życia, gdy czujesz się przewrażliwiony lub masz niepokojące objawy fizyczne, które zostały wykluczone przez inne badania (np. kołatania serca). Telewizyta to też dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujesz szybkiego wsparcia i zależy ci na jak najbliższym terminie wizyty.
Teleporada u psychiatry– jak wygląda?
Wizyta u psychiatry opiera się na wywiadzie i rozmowie. Omówienie twoich dolegliwości i problemów pozwoli psychiatrze zaplanować dalsze działania, np. zasugerować ci psychoterapie u psychologa, zlecić farmakoterapię lub wystawić Ci zwolnienie lekarskie online.
Warto wstępnie przygotować się do teleporady, nazwać problem albo określić objawy. Przygotuje także listę przyjmowanych leków, wyniki badań i inne informacje o stanie zdrowia, które mogą mieć znaczenie w kontekście zdrowia psychicznego. Dokumentację medyczną możesz załączyć w Panelu pacjenta – dzięki temu lekarz będzie miał do niej dostęp jeszcze przed teleporadą.
Pamiętaj, aby zapewnić sobie spokój i dyskrecję na czas telewizyty. Na konsultację online warto umówić się w takim terminie, kiedy np. będziesz sam w domu.
Czy potrzebne jest skierowania na telewizytę u lekarza psychiatry?
W przypadku wizyty w ramach NFZ – nie jest. Ta specjalizacja należy do kilku wyjątków. Również jeśli chcesz z prywatnej telewizyty, nie potrzebujesz żadnego dokumentu.
Złego samopoczucia psychicznego nie należy lekceważyć, ponieważ wpływa na wszystkie sfery twojego życia. Do psychiatry warto udać się zawsze wtedy, kiedy masz wątpliwości co do swojego zdrowia lub kiedy coś powoduje twoje cierpienie czy utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wcale nie musisz radzić sobie z każdym problemem bez pomocy.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.