Umów teleporadę
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Psychiatra: kiedy warto umówić się na telewizytę?

Redakcja

03.11.2021

Aktualizacja: 07.10.2023

Decyzja dotycząca wizyty u psychiatry nigdy nie jest łatwa. Jednak nie powinniśmy się wstydzić, aby poprosić o pomoc. Pewnych objawów, dolegliwości czy po prostu gorszego samopoczucia psychicznego nie należy bagatelizować. Na pewno warto wiedzieć, że z psychiatrą można porozmawiać także telefonicznie. Jak przebiega taka telewizyta i co trzeba o niej wiedzieć?


psychiatra-kiedy-warto-umowic-sie-na-telewizyte

Polecane

laryngolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Laryngolog: jak może pomóc ci podczas e-wizyty?
02.11.2021
lekarz-medycyny-podrozy-teleporada-przed-wyjazdem
Telemedycyna
1 min.
Lekarz medycyny podróży: z czym można się do niego zwrócić w ramach teleporady?
16.11.2021
jak-wyglada-teleporada-u-psychiatry
Telemedycyna
1 min.
Jak wygląda teleporada u psychiatry?
09.11.2021
gastrolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Gastrolog: jak może pomóc ci podczas teleporady?
02.11.2021
Spis treści
  1. Lekarz psychiatra – czym się zajmuje i co leczy?
  2. Psycholog a psychiatra – jakie są różnice?
  3. Psychiatra online – kiedy warto zgłosić się na poradę psychiatryczną?
  4. Teleporada u psychiatry– jak wygląda?
  5. Czy potrzebne jest skierowania na telewizytę u lekarza psychiatry?

Lekarz psychiatra – czym się zajmuje i co leczy?

Lekarz psychiatra zajmuje się zaburzeniami i chorobami psychicznymi w szerokim spektrum. Możesz zgłosić się do niego w pozornie nieznaczących sytuacjach, takich jak np. zmiany nastroju czy nasilony lęk. Lekarz psychiatra posiada wiedzę z zakresu psychologii, medycyny, biologii, biochemii i farmakologii.

Psycholog a psychiatra – jakie są różnice?

Rozwiejmy wątpliwości – czym różni się psycholog od psychiatry? Zarówno jeden, jak i drugi specjalista zajmuje się ogólnie pojętym zdrowiem psychicznym, skupiając się na objawach i przyczynach. Jednak psychiatra, w przeciwieństwie do psychologa, posiada tytuł lekarza medycyny i może przepisywać leki. Ma też możliwość skierowania pacjenta do szpitala i wypisywania zwolnień lekarskich.

Natomiast psycholog nie jest lekarzem, dlatego nie ma takich uprawnień. Zajmuje się udzielaniem wsparcia psychologicznego. Obie dziedziny nie wykluczają się nawzajem – pacjent psychiatry może jednocześnie korzystać z terapii psychologicznej u psychologa.

Psychiatra online – kiedy warto zgłosić się na poradę psychiatryczną?

Łatwo jest przeoczyć własne problemy natury emocjonalnej – objawy mogą wydawać się błahe. Jeśli dotąd nie podejmowałeś leczenia w tym zakresie, możesz nie wiedzieć, z jakim problemem zgłosić się do psychiatry. Czy wystarczy, że wciąż odczuwasz stres, nasilony niepokój albo sięgasz po alkohol zbyt często? Porada psychiatryczna online to dobry sposób, aby rozwiać swoje wątpliwości. Jest dostępna szybko i bez konieczności wychodzenia z domu.

Konsultacja lekarska online u psychiatry może pomóc ci w różnych momentach życia: kiedy nie możesz poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby, gdy przestałeś odczuwać radość życia, gdy czujesz się przewrażliwiony lub masz niepokojące objawy fizyczne, które zostały wykluczone przez inne badania (np. kołatania serca). Telewizyta to też dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujesz szybkiego wsparcia i zależy ci na jak najbliższym terminie wizyty.

Teleporada u psychiatry– jak wygląda?

Wizyta u psychiatry opiera się na wywiadzie i rozmowie. Omówienie twoich dolegliwości i problemów pozwoli psychiatrze zaplanować dalsze działania, np. zasugerować ci psychoterapie u psychologa, zlecić farmakoterapię lub wystawić Ci zwolnienie lekarskie online.

Warto wstępnie przygotować się do teleporady, nazwać problem albo określić objawy. Przygotuje także listę przyjmowanych leków, wyniki badań i inne informacje o stanie zdrowia, które mogą mieć znaczenie w kontekście zdrowia psychicznego. Dokumentację medyczną możesz załączyć w Panelu pacjenta – dzięki temu lekarz będzie miał do niej dostęp jeszcze przed teleporadą.

Pamiętaj, aby zapewnić sobie spokój i dyskrecję na czas telewizyty. Na konsultację online warto umówić się w takim terminie, kiedy np. będziesz sam w domu.

Czy potrzebne jest skierowania na telewizytę u lekarza psychiatry?

W przypadku wizyty w ramach NFZ – nie jest. Ta specjalizacja należy do kilku wyjątków. Również jeśli chcesz z prywatnej telewizyty, nie potrzebujesz żadnego dokumentu.

Złego samopoczucia psychicznego nie należy lekceważyć, ponieważ wpływa na wszystkie sfery twojego życia. Do psychiatry warto udać się zawsze wtedy, kiedy masz wątpliwości co do swojego zdrowia lub kiedy coś powoduje twoje cierpienie czy utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wcale nie musisz radzić sobie z każdym problemem bez pomocy.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
urolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Urolog: jak może pomóc Ci online?
03.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie
1 min.
Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?
30.11.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.