Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів
lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
unsplash.com

Co to jest fobia?

Fobia jest zaburzeniem nerwicowym, które objawia się lękiem przed określonym zjawiskiem, sytuacją lub przedmiotem. Strach odczuwany przez osobę dotkniętą tego typu lękiem jest często irracjonalny i niekontrolowany. Kontakt z bodźcem wywołuje ogromny strach, przez co utrudnia człowiekowi prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Objawia się niepokojem, krzykiem, płaczem, ucieczką, przyspieszonym pulsem lub drgawkami. W skrajnych przypadkach osoba mdleje i traci przytomność.Do kategorii fobii specyficznych zalicza się awizofobię (ornitofobię), czyli lęk przed ptakami. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa avis (ptak) oraz greckiego phobos (lęk). Natomiast termin ornitofobia to połączenie dwóch greckich słów ornithos (ptak) oraz phobos.

Jakie są przyczyny awizofobii?

Awizofobia, zwana również ornitofobią, ma najczęściej podłoże w traumatycznych przeżyciach z udziałem ptaków w późniejszym wieku. Naukowcy twierdzą, że nie można doszukiwać się etiologii w dzieciństwie, tak jak w większości przypadków fobii, gdyż dzieci zazwyczaj nie boją się ptaków. Przykładem nieprzyjemnej sytuacji może być starcie z kogutem, gęsiami na wakacjach na wsi lub bliskie spotkanie z gołębiami na rynku dużego miasta. Strach przed gołębiami jest dosyć powszechny, ponieważ ten gatunek ptaka często działa w skupiskach i przypadkowo atakuje ludzi.Awizofobia może być również wywołana kilkoma innymi czynnikami:

 • gwałtownym, przykrym kontaktem z ptakiem (np. gołąb wplątał się we włosy),

 • traumatycznym widokiem, np. mięsożernego ptaka rozszarpującego inne zwierzę,

 • poznaniem historii, w której ptak wyrządził komuś krzywdę,

 • lękiem najbliższego otoczenia, które nieustannie przestrzega przed możliwym zagrożeniem.

Lęk mogą wywoływać również poszczególne części ciała ptaka, takie jak dziób czy skrzydła.Niektórzy naukowcy winę za występowanie awizofobii w naszym społeczeństwie przypisują przodkom. W przeszłości żyło o wiele więcej ptaków mięsożernych, które polowały na zwierzęta. Czasami atakowały ludzi, kiedy czuły zagrożenie lub próbowano im odebrać łup.

Jak objawia się ornitofobia?

Ornitofobia, podobnie jak inne fobie, objawia się irracjonalnym, niemożliwym do opanowania lękiem. Osobom cierpiącym na tę fobię często towarzyszy obrzydzenie, wywołujące mdłości.Awizofobia ma również inne objawy, takie jak:

 • wymioty,

 • zawroty głowy,

 • przyspieszone bicie serca,

 • płytki oddech,

 • nadmierna potliwość,

 • uczucie drętwienia lub mrowienia,

 • uczucie dławienia,

 • ból brzucha,

 • uczucie zimna lub gorąca.

Większość z powyższych objawów może oznaczać inne choroby, dlatego bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem. Pamiętaj również, że sama obawa przed ptactwem lub strach niekoniecznie oznacza, że cierpisz na ornitofobię.

Czy można walczyć z awizofobią?

Najbardziej podstawowym i skuteczny leczeniem awizofobii jest psychoterapia. Badania wykazały, że osoby cierpiące na lęk przed ptakami reagują najlepiej na terapię poznawczą. Polega ona na tym, że osobę z ornitofobią poddaje się ekspozycji na elementy wywołujące lęk. Tego typu proces polega na opracowaniu przez terapeutę planu progresywnego podejścia do ptaków, tak aby pacjent nauczył się stopniowo mierzyć ze strachem, kontrolować swoje lękliwe reakcje i przyzwyczajał się do obiektu, który wywołuje lęk.

W terapii stosuje się techniki relaksacyjne. Są one skuteczne w redukcji i zwalczaniu symptomów somatycznych i psychopatologicznych. Dodatkowo relaksacja przynosi ulgę, pozwala oderwać się od rzeczywistości, pielęgnuje nasz umysł, układ krążeniowy i mięśnie.

W niektórych przypadkach terapeuci stosują hipnoterapię, czyli rodzaj psychoterapii, w której stosuje się techniki hipnotyczne. Pierwsze efekty pojawiają się bardzo szybko, jednak hipnoterapia działa tylko na wybrane osoby, dlatego ważna jest konsultacja i odpowiednie dostosowanie terapii do potrzeb pacjenta.

Leczenie awizofobii jest bardzo ważne z przyczyn praktycznych: ciężko jest uniknąć spotkania z ptakami. Widzisz je codziennie na ulicach, na spacerach w lesie, w parkach, na balkonach. Jeżeli cierpisz na to schorzenie, jesteś nieustająco narażony na wpływ negatywnego bodźca. Aby nie ograniczać swojej aktywności życiowej, udaj się do wykwalifikowanego specjalisty. Po udanej terapii najprawdopodobniej zaczniesz sobie lepiej radzić z każdym napotkanym lękiem.

Źródła
 1. H.I. Kaplan, B.J. Sadock, V.A. Sadock, Psychiatria kliniczna, Urban & Partner, Wrocław, 2004.

 2. V. Caballo, Podręcznik psychopatologii i zaburzeń psychicznych, Ed. Piramide, Madryt, 2011.

 3. M. Pittman, E.M. Karle, Zalękniony mózg, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się

Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online

 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
psychoterapia-co-to-jest-jakie-sa-techniki-terapeutyczne
Zdrowie psychiczne
3 min.
Psychoterapia - co to jest? Jakie są techniki terapeutyczne?
30.07.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.