Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 2 min.

Lęk przed ptakami. Skąd się bierze awizofobia i jak można z nią walczyć?

Marta Skrzypek

30.07.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Awizofobia, zwana również ornitofobią, to paniczny, paraliżujący strach przed ptakami. Jest to zaburzenie nerwicowe, należące do grupy fobii specyficznych. Sprawdź, czym się objawia awizofobia i jakie są jej przyczyny.


lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
unsplash.com

Polecane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
Spis treści
 1. Co to jest fobia?
 2. Jakie są przyczyny awizofobii?
 3. Jak objawia się ornitofobia?
 4. Czy można walczyć z awizofobią?

Co to jest fobia?

Fobia jest zaburzeniem nerwicowym, które objawia się lękiem przed określonym zjawiskiem, sytuacją lub przedmiotem. Strach odczuwany przez osobę dotkniętą tego typu lękiem jest często irracjonalny i niekontrolowany. Kontakt z bodźcem wywołuje ogromny strach, przez co utrudnia człowiekowi prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Objawia się niepokojem, krzykiem, płaczem, ucieczką, przyspieszonym pulsem lub drgawkami. W skrajnych przypadkach osoba mdleje i traci przytomność.Do kategorii fobii specyficznych zalicza się awizofobię (ornitofobię), czyli lęk przed ptakami. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa avis (ptak) oraz greckiego phobos (lęk). Natomiast termin ornitofobia to połączenie dwóch greckich słów ornithos (ptak) oraz phobos.

Jakie są przyczyny awizofobii?

Awizofobia, zwana również ornitofobią, ma najczęściej podłoże w traumatycznych przeżyciach z udziałem ptaków w późniejszym wieku. Naukowcy twierdzą, że nie można doszukiwać się etiologii w dzieciństwie, tak jak w większości przypadków fobii, gdyż dzieci zazwyczaj nie boją się ptaków. Przykładem nieprzyjemnej sytuacji może być starcie z kogutem, gęsiami na wakacjach na wsi lub bliskie spotkanie z gołębiami na rynku dużego miasta. Strach przed gołębiami jest dosyć powszechny, ponieważ ten gatunek ptaka często działa w skupiskach i przypadkowo atakuje ludzi.Awizofobia może być również wywołana kilkoma innymi czynnikami:

 • gwałtownym, przykrym kontaktem z ptakiem (np. gołąb wplątał się we włosy),

 • traumatycznym widokiem, np. mięsożernego ptaka rozszarpującego inne zwierzę,

 • poznaniem historii, w której ptak wyrządził komuś krzywdę,

 • lękiem najbliższego otoczenia, które nieustannie przestrzega przed możliwym zagrożeniem.

Lęk mogą wywoływać również poszczególne części ciała ptaka, takie jak dziób czy skrzydła.Niektórzy naukowcy winę za występowanie awizofobii w naszym społeczeństwie przypisują przodkom. W przeszłości żyło o wiele więcej ptaków mięsożernych, które polowały na zwierzęta. Czasami atakowały ludzi, kiedy czuły zagrożenie lub próbowano im odebrać łup.

Jak objawia się ornitofobia?

Ornitofobia, podobnie jak inne fobie, objawia się irracjonalnym, niemożliwym do opanowania lękiem. Osobom cierpiącym na tę fobię często towarzyszy obrzydzenie, wywołujące mdłości.Awizofobia ma również inne objawy, takie jak:

 • wymioty,

 • zawroty głowy,

 • przyspieszone bicie serca,

 • płytki oddech,

 • nadmierna potliwość,

 • uczucie drętwienia lub mrowienia,

 • uczucie dławienia,

 • ból brzucha,

 • uczucie zimna lub gorąca.

Większość z powyższych objawów może oznaczać inne choroby, dlatego bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem. Pamiętaj również, że sama obawa przed ptactwem lub strach niekoniecznie oznacza, że cierpisz na ornitofobię.

Czy można walczyć z awizofobią?

Najbardziej podstawowym i skuteczny leczeniem awizofobii jest psychoterapia. Badania wykazały, że osoby cierpiące na lęk przed ptakami reagują najlepiej na terapię poznawczą. Polega ona na tym, że osobę z ornitofobią poddaje się ekspozycji na elementy wywołujące lęk. Tego typu proces polega na opracowaniu przez terapeutę planu progresywnego podejścia do ptaków, tak aby pacjent nauczył się stopniowo mierzyć ze strachem, kontrolować swoje lękliwe reakcje i przyzwyczajał się do obiektu, który wywołuje lęk.

W terapii stosuje się techniki relaksacyjne. Są one skuteczne w redukcji i zwalczaniu symptomów somatycznych i psychopatologicznych. Dodatkowo relaksacja przynosi ulgę, pozwala oderwać się od rzeczywistości, pielęgnuje nasz umysł, układ krążeniowy i mięśnie.

W niektórych przypadkach terapeuci stosują hipnoterapię, czyli rodzaj psychoterapii, w której stosuje się techniki hipnotyczne. Pierwsze efekty pojawiają się bardzo szybko, jednak hipnoterapia działa tylko na wybrane osoby, dlatego ważna jest konsultacja i odpowiednie dostosowanie terapii do potrzeb pacjenta.

Leczenie awizofobii jest bardzo ważne z przyczyn praktycznych: ciężko jest uniknąć spotkania z ptakami. Widzisz je codziennie na ulicach, na spacerach w lesie, w parkach, na balkonach. Jeżeli cierpisz na to schorzenie, jesteś nieustająco narażony na wpływ negatywnego bodźca. Aby nie ograniczać swojej aktywności życiowej, udaj się do wykwalifikowanego specjalisty. Po udanej terapii najprawdopodobniej zaczniesz sobie lepiej radzić z każdym napotkanym lękiem.

Źródła
 1. H.I. Kaplan, B.J. Sadock, V.A. Sadock, Psychiatria kliniczna, Urban & Partner, Wrocław, 2004.
 2. V. Caballo, Podręcznik psychopatologii i zaburzeń psychicznych, Ed. Piramide, Madryt, 2011.
 3. M. Pittman, E.M. Karle, Zalękniony mózg, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.