Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Masaż bańką chińską – medycyna czy znachorstwo?

Magdalena Siwek

01.06.2022

Aktualizacja: 30.09.2022

Zdrowe odżywianie, regularne treningi, a cellulit jak był, tak jest. Znacie to? Po wypróbowaniu całej masy produktów, by się go pozbyć, pora na zabieg do zadań specjalnych – masaż bańką chińską. Jest bezpieczny, nieinwazyjny, sprawdzi się też przy masażu twarzy czy brzucha. Jakie przynosi korzyści? Przekonajmy się.


masaz-banka-chinska-na-cellulit-na-boczki-do-twarzy
pixabay

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
cwiczenia-na-rozgrzewke-jakie-sa-najlepsze
Fitness
2 min.
Ćwiczenia na rozgrzewkę - jakie są najlepsze?
30.07.2021
Spis treści
 1. Masaż bańką chińską – medycyna czy znachorstwo?
 2. Masaż bańką chińską – na czym polega?
 3. Jak wygląda zabieg?
 4. Chińskie bańki – czy tylko na cellulit? 
 5. Czy chińskie bańki są dla każdego? 

Masaż bańką chińską – medycyna czy znachorstwo?

Nasze babcie używały baniek do leczenia wielu chorób, szczególnie tych związanych z drogami oddechowymi. W związku z tym, że były to bańki ogniowe, ich używanie wymagało dużej wprawy i ostrożności. Choć ich stawianie przynosiło nadspodziewanie dobre rezultaty, przez wiele lat kojarzono ten zabieg bardziej ze znachorstwem niż medycyną. W tym kręgu pozostaje do dziś, ponieważ renesans tego sposobu leczenia ma bardzo duży związek z zainteresowaniem medycyną naturalną. Idzie to w parze z rosnącą popularnością zabiegów z azjatyckim rodowodem, więc moda na połączenie tych dwóch trendów w postaci masażu bańką chińską nie powinna nikogo dziwić.

Masaż bańką chińską z jednej strony ma ogromne walory zdrowotne, a z drugiej – pomaga uporać się z niedostatkami wyglądu zewnętrznego. Kto powinien z niego skorzystać? Jakich efektów się spodziewać? 

Masaż bańką chińską – na czym polega?

Masaż bańką chińską mają w swojej ofercie gabinety masażu i poradnie rehabilitacyjne (bański chińskie należą do grona baniek lekarskich), ale ten rodzaj zabiegu można też wykonać samodzielnie w domu. Nie wymaga użycia ognia, a same bańki nie są szklane, tylko gumowe lub silikonowe, więc masaż zalicza się do bezpiecznych zabiegów. 

Na zestaw takich baniek (zwanych czasami akupunkturowymi) składają się zwykle 4 elementy. W sprzedaży, najczęściej w aptekach, dostępne są modele o różnej wielkości. Jeśli dopiero stawiamy pierwsze kroki w tym zakresie, lepiej wybrać mniejsze, w przeciwnym wypadku początkowe zabiegi mogą się okazać dość bolesne. Skąd takie odczucia? Masaż polega na tym, że do wnętrza bańki, z racji beczkowatego kształtu i prostego mechanizmu próżniowego, zasysana jest skóra. Im więc mocniej chwycimy i naciśniemy bańkę, tym mocniej przyssie się do wybranej części ciała. Cóż, nie każdy masaż musi być relaksacyjny…

Jak wygląda zabieg?

Trwa ok. 20 minut i wykonuje się go podgrzanymi w ciepłej wodzie bańkami. Przed masażem należy dokładnie umyć i wysuszyć skórę, a następnie nałożyć na nią np. olejek do masażu. Następnie umieszcza się na niej bańkę, upewniając się, że fałd skóry został prawidłowo zassany. Później następuje właściwa część masażu. Bańki stricte lecznicze pozostałyby na swoim miejscu, jeśli jednak w grę wchodzi masaż, bańki należy przesuwać wzdłużnie i koliście w górę ciała, w kierunku serca. Jeżeli skóra jest bardzo wrażliwa, można ją przygotować i poprzedzić zabieg np. masażem klasycznym. Po jego zakończeniu bańki trzeba usunąć. Najprostszym i najbardziej przyjemnym sposobem jest chwycenie każdej z nich u podstawy, delikatne podważenie, a następnie powolne usunięcie. Takie zabiegi w gabinecie lub to domu można wykonywać nawet w odstępach kilkudniowych, ale tak naprawdę częstotliwość ich przeprowadzania zależy od stanu zdrowia pacjenta. 

Chińskie bańki – czy tylko na cellulit? 

Używanie chińskich baniek na cellulit (zarówno ten wodny, jak i tłuszczowy) przynosi pożądane rezultaty już po kilku zabiegach. Dzięki zasysaniu skóry krew i limfa krążą szybciej, a proces lipolizy (spalania tłuszczu) również zostaje przyśpieszony. Dodatkowo, jak podczas każdego masażu, usuwane są toksyny oraz nagromadzona woda w organizmie – to przyczyna tego, że skóra poddana takiemu zabiegowi staje się bardziej jędrna i napięta. 

Zbieranie nadmiaru wody ma też miejsce podczas masażu twarzy bańką chińską. Poleca się go osobom, u których widoczne są zaskórniki oraz borykającym się z nadmiernym wydzielaniem sebum. Masaż reguluje ten proces i sprawia, że cera nabiera zdrowego wyglądu. Do masażu bańką chińską twarzy najlepiej używać jak najmniejszej bańki. Pamiętajmy przy tym o dwóch kwestiach. Po pierwsze, skóra po zabiegu bywa zaczerwieniona. Stan utrzymuje się maksymalnie kilka godzin. Po drugie, masażu twarzy nie powinno się wykonywać, jeżeli występują na niej jakiekolwiek stany zapalne (np. o podłożu trądzikowym). Nie zastosowanie się do tej zasady może skutkować ich zaognieniem.

Masaż brzucha bańką chińską to kolejny ze sposobów na ujędrnienie skóry. W tym przypadku zabieg ma też działanie odchudzające i modelujące sylwetkę. Stosowanie baniek chińskich na boczki powoduje wyszczuplenie talii i lepszą ekspozycję mięśni brzucha. 

Czy chińskie bańki są dla każdego? 

Masaże, mimo że zaliczają się do zabiegów nieinwazyjnych, nie są zalecane każdemu. Dotyczy to również tych, w których wykorzystuje się bańki chińskie. Z całą pewnością nie powinny z tego korzystać dzieci (ze względu na większą wrażliwość) ani osoby starsze, ponieważ ich skóra jest mniej elastyczna i zabieg prawdopodobnie skończy się powstaniem krwiaków. Podobnie może się stać w sytuacji, gdy zabiegowi poddamy takie partie ciała jak wewnętrzna część ramion i ud, dlatego lepiej skoncentrować się na innych obszarach.

Z masażu chińską bańką powinny zrezygnować osoby cierpiące na nowotwór, mające problemy z żylakami i pękającymi naczynkami oraz kobiety w ciąży lub podczas menstruacji. 

Na koniec ważna uwaga. Jeżeli znajdujemy się w grupie osób, które mogą korzystać z dobrodziejstw masażu bańkami chińskimi, warto potraktować go jak element większego planu. Dbanie o zdrowie i wymarzoną sylwetkę za pomocą zabiegów to jedno, ale nie zapominajmy o właściwym żywieniu (np. diecie antycellulitowej) i regularnej aktywności fizycznej. 

Źródła
 1. H. Oellerich, M. Wessels, Masaż bańką chińską. Innowacyjna i skuteczna technika rozluźniania powięzi, Białystok 2020, s.15–27, 35–41.
 2. M. Radziejowska, P. Radziejowski, K. Rutkowski, Masaż gumową bańką chińską w profilaktyce lipodystrofii (studium przypadku), [w:] Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, K.Kordus (red.), Poznań 2019, s. 136–141.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

opuchnieta-twarz-jak-zmniejszyc-opuchlizne-porady
Fitness
1 min.
Opuchnięta twarz - jak zmniejszyć opuchliznę? Porady
29.10.2021
maseczka-na-dlonie-z-miodem-parafinowa
Fitness
2 min.
Maseczka na dłonie - z miodem, parafinowa
28.10.2021
jak-naturalnie-wybielic-zeby-domowe-sposoby
Fitness
1 min.
Jak naturalnie wybielić zęby? Domowe sposoby
05.10.2021
kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.