Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Kiedy stosować maści rozgrzewające dla dzieci?

Agata Oleszkiewicz31.01.2024Aktualizacja: 28.02.2024

Maść rozgrzewająca dla dzieci bywa pomocna zwłaszcza w stanach przeziębienia i przy bólach mięśniowych. Można ją stosować u maluchów w różnym wieku, jednak przed użyciem najlepiej skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem lub farmaceutą. Poznaj szerokie zastosowanie maści rozgrzewających u dzieci.


masc-rozgrzewajaca-dla-dzieci-kiedy-warto-ja-stosowac
Pixabay.com

Polecane

co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czy maść rozgrzewająca dla dzieci jest dobra?
  2. Jak działa maść rozgrzewająca dla dzieci?
  3. Maść rozgrzewająca dla dzieci na kaszel
  4. Jak prawidłowo stosować maść rozgrzewającą dla dzieci na objawy przeziębienia?
  5. Maść rozgrzewająca na plecy i klatkę piersiową
  6. Kiedy nie stosować maści rozgrzewających u dzieci?

Czy maść rozgrzewająca dla dzieci jest dobra?

Maści rozgrzewające dla dzieci sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach. Zostały stworzone z myślą o wyjątkowych potrzebach zdrowotnych młodego organizmu, dlatego ich skład jest bezpieczny.

Za sprawą obecności substancji pochodzenia naturalnego, takich jak olejki eteryczne i wyciągi roślinne, np. z rumianku, lawendy, eukaliptusa, sosny, majeranku czy rozmarynu, maści rozgrzewające dla dzieci mają szerokie spektrum działania. Możesz po nie sięgnąć przede wszystkim w celu złagodzenia stanów zapalnych różnego pochodzenia i bólu mięśni, a także szybszego rozejścia się obrzęków.

W zależności od kompozycji składników możesz znaleźć np. preparaty wspomagające zdrowy sen (udrażniające górne drogi oddechowe i uspokajające).

Jak działa maść rozgrzewająca dla dzieci?

Mechanizm działania maści rozgrzewającej polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co sprzyja usprawnieniu przepływu krwi w danym obszarze ciała. Taki efekt jest możliwy dzięki składnikom zawartym w produkcie, które działają stymulująco na zakończenia nerwowe skóry. Za sprawą poszerzenia naczyń składniki maści lepiej przenikają w miejsce zajęte bólem czy stanem zapalnym.

Maść rozgrzewająca uwalnia podczas aplikacji substancje lotne, dlatego może to być szybki sposób na pozbycie się kataru i uczucia zatkanych zatok.

Ze względu na podrażniający zakończenia nerwowe skóry charakter maści rozgrzewających dla dzieci po ich aplikacji mogą pozostać niewielkie zaczerwienienia, ale nie musisz się tym przejmować. To naturalna reakcja organizmu, która szybko zanika w miarę wchłaniania się i działania preparatu.

Maść rozgrzewająca dla dzieci na kaszel

Dzięki temu, że aplikuje się ją na okolice klatki piersiowej i pleców, związki lotne uwalniające się w czasie zabiegu rozcierania preparatu oddziałują na śluzówkę górnych dróg oddechowych i jamy ustnej. W ten sposób pomagają ją nawilżyć, a to usprawnia odkrztuszanie. Maść rozgrzewająca dla dzieci łagodzi podrażnienia gardła powstałe przez kaszel i odrywającą się z oskrzeli i wyższych odcinków układu oddechowego wydzielinę.

Sprawdza się ona także przy alergii wziewnej, czyli dolegliwościach spowodowanych przez pyłki roślin.

Jak prawidłowo stosować maść rozgrzewającą dla dzieci na objawy przeziębienia?

Maść rozgrzewającą na przeziębienie dla dzieci stosuj zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

Jeśli katar, kaszel i kłopoty z oddychaniem naszły Twoje dziecko niespodziewanie czy w nocy, kiedy nie masz możliwości odbycia pilnej konsultacji w gabinecie swojej przychodni lub nie chcesz tracić czasu na oczekiwanie w kolejkach do recepcji, skorzystaj z e-wizyty z lekarzem rodzinnym lub pediatrą, którą umożliwia pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach konsultacji dowiesz się, jak postępować w sytuacji, gdy Twoje dziecko dopadnie przeziębienie i grypa lub inne dolegliwości.

Już od 69 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do lekarzy różnych specjalności (nawet 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD) oraz wielu badań niezbędnych do przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki stanu zdrowia Twojego malucha. Pakiet tego typu sprawdzi się nie tylko w sezonie przeziębieniowym, lecz także w pozostałych porach roku. Pamiętaj, że dzieci są narażone na wszelakie infekcje w czasie roku szkolnego ze względu na bliski kontakt z rówieśnikami z różnego otoczenia i innymi osobami w szkole, przedszkolu, żłobku czy świetlicy. Lekarz online służy także pomocą profilaktyczną odnośnie do przeziębień i innych chorób. Możesz nawet się do niego zgłosić w celu uzyskania informacji o tym, jak powinna być aplikowana maść rozgrzewająca dla dzieci i czy jest zasadne jej stosowanie w przypadku Twojego malucha.

Maść rozgrzewająca na plecy i klatkę piersiową

Jeśli organizm Twojej pociechy zmaga się z uporczywym katarem i kaszlem, a przeziębienie utrudnia zasypianie, wskazane jest, aby maść rozgrzewająca była aplikowana na górny obszar klatki piersiowej z przodu i od strony pleców. Taki sposób aplikacji pozwala na szybkie dotarcie składników aktywnych maści do nosa i gardła.

Maść rozgrzewającą możesz wcierać w skórę jak krem, wykonując delikatne ruchy okrężne wewnętrzną stroną dłoni. Początkowo maść może sprawiać niemiłe wrażenie na skórze, gdyż wyciągnięta z opakowania ma niską temperaturę. Z tego względu najpierw nałóż maść na swoje dłonie i lekko ją rozetrzyj, aby się rozgrzała, po czym zacznij leczniczy masaż pleców i klatki maluszka.

Wcieraj maść rozgrzewającą do całkowitego jej wchłonięcia.

Maść rozgrzewająca na przeziębienie dla dziecka może być stosowana kilka razy dziennie, lecz jedną z najlepszej pory jest wieczór, tuż przed pójściem malucha spać. Oprócz zdrowotnego działania składników maści wykonywany przez Ciebie masaż działa relaksująco. Dzięki temu ułatwia też zasypianie i umożliwia przespanie całej nocy.

Kiedy nie stosować maści rozgrzewających u dzieci?

Mimo że maści rozgrzewające cieszą się szerokim spektrum zastosowań, należy je aplikować wyłącznie na wybrane obszary ciała. Zdarzają się też sytuacje, w których lepiej unikać kontaktu organizmu malucha z produktem tego typu.

Maść rozgrzewająca jest pomocna na objawy zapalenia zatok, ale należy ją odpowiednio nakładać. Unikaj bezpośredniej aplikacji do nosa czy w jego bliskich okolicach, nawet jeśli katar jest bardzo uporczywy. Może to sprzyjać podrażnieniom śluzówki jamy nosa. Wskazane jest też omijanie oczu i ust z tych samych powodów podrażniających oraz innych delikatnych miejsc ciała, takich jak pachy czy szyja.

Przeciwwskazaniem do stosowania maści rozgrzewającej są różnorodne uszkodzenia skóry, np. rany cięte czy otarcia, zwłaszcza świeże. Warto również uważać na gojące się rany.

Niektóre z maści rozgrzewających, w zależności od rodzaju, mogą być stosowane dopiero od pewnego wieku. Wpływ ma na to głównie skład. Niemowlęta mogą źle reagować na pewne substancje, np. mentol i kamforę, dlatego zawsze czytaj skład produktu bądź skonsultuj się z lekarzem.

Źródła
  1. A. Antczak, Grypa. Praktyczne kompendium, Medical Tribune, Warszawa 2015.
  2. B. Brylak, Grypa i jej profilaktyka, Termedia, Poznań 2004.
  3. J. Tylżanowska-Kisiel, Przeziębienie i grypa, Helion, Gliwice 2007.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.