Czym charakteryzuje się ból zatokowy i jak można go zwalczyć?

Marta Wielgosz

21.01.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Ból zatokowy to przykry objaw, który towarzyszy zapaleniu zatok. Bywa naprawdę uciążliwy i skutecznie potrafi obniżyć komfort życia. Na szczęście można się go pozbyć – nie tylko przy pomocy leków, lecz także domowych sposobów. Skąd się bierze i jak wyleczyć ból głowy od zatok?


bol-glowy-od-zatok-ile-trwa-domowe-sposoby
pexels

Z czego wynika ból głowy od zatok?

Zatokowy ból głowy to niezwykle dokuczliwy symptom, który pokazuje, że w twoim organizmie dzieje się coś złego. Jest on objawem zapalenia zatok, najczęściej o podłożu wirusowym lub bakteryjnym albo, nieco rzadziej, grzybiczym. Ból głowy od zatok może mieć też związek z alergią.Co jest jednak bezpośrednią przyczyną takiej dolegliwości? Bóle zatokowe są wynikiem nadmiernego nagromadzenia się w zatokach wydzieliny, która na skutek infekcji i obrzęku błony śluzowej nie ma możliwość spłynięcia do nosa i wydostania się poza organizm. Nieprzyjemne objawy mogą być także związane ze wzrostem ciśnienia gazu, który powstaje w świetle zatok. Taki stan rzeczy wynika z zablokowania ich ujścia, co również ma związek z rozwojem stanu zapalnego.Warto przy tym pamiętać, że na ból głowy i zatok bardziej narażone są osoby, które zmagają się z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Rozwojowi infekcji sprzyja także próchnica zębów, dym papierosowy czy wspomniana już alergia. Z tą przykrą dolegliwością możesz też częściej mierzyć się wtedy, gdy masz skrzywioną przegrodę nosową, przerośnięte migdałki lub polipy w nosie.

Czym wyróżnia się ból zatokowy?

Zatokowy ból głowy jest dość charakterystyczny, dlatego całkiem łatwo go rozpoznać. Możesz go odczuwać zwłaszcza na obszarze twarzy. Bywa pulsujący i rozpierający, a także częściej pojawia się tuż po przebudzeniu. Nasila się podczas pochylania się lub wzmożonego wysiłku fizycznego.Są jednak różne typy i stopnie nasilenia bólu głowy od zatok. Wiele zależy od tego, gdzie konkretnie toczy się stan zapalny. Bóle zatokowe mogą więc pojawić się:

 • powyżej oczu i w obrębie czoła (bólom towarzyszy wtedy rozpieranie) – wskazuje to na zapalenie zatok czołowych;

 • pod oczami i w obrębie policzków – wskazuje to na zapalenie zatok szczękowych;

 • pomiędzy oczami i w okolicach nosa, zwłaszcza u jego nasady – mówimy wtedy o zapaleniu zatok sitowych;

 • w obrębie oczodołów, skroni i z tyłu głowy – wówczas mamy do czynienia z zapaleniem zatok klinowych.

Wiedza na temat tego, gdzie boli głowa przy zatokach, pomaga w rozpoznaniu infekcji. Pamiętaj przy tym, że silny ból zatok towarzyszy zazwyczaj ich ostremu zapaleniu. W przypadku przewlekłej infekcji może być mniejszy, a czasami nawet nie występować wcale.

Ból głowy przy zatokach – jakie mogą być dodatkowe objawy infekcji?

Przy zapaleniu zatok ból rzadko występuje samodzielnie. Często towarzyszy mu szereg innych, nieprzyjemnych symptomów. Wynikają one z toczącej się w organizmie infekcji. Jeśli chodzi o zatokowy ból głowy, objawy dodatkowe to m.in.:

 • stan podgorączkowy lub gorączka,

 • wodna lub ropna wydzielina z nosa,

 • zatkany nos (często występuje jednak ból głowy od zatok bez kataru),

 • ogólne rozbicie,

 • pogorszony węch,

 • spływanie wydzieliny z zatok po tylnej ścianie gardła,

 • bóle zębów.

W sytuacji, gdy odczuwasz ból zatok i głowy połączony z innymi objawami, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Dobierze on odpowiednie leczenie do twoich dolegliwości.

Ile trwa zatokowy ból głowy?

To, ile trwa zatokowy ból głowy, zależy od jego rodzaju i podłoża. Zapalenie wirusowe najczęściej mija po około 5 dniach. Gdy jednak źródłem dolegliwości są bakterie, może być konieczne podanie antybiotyków. Leczenie jest wówczas dłuższe – przyjmowanie leków trwa średnio 10–14 dni. Dolegliwości mogą utrzymywać się potem jeszcze przez jakiś czas. Co ważne, infekcja o ostrym charakterze nigdy nie trwa jednak dłużej niż 12 tygodni. Inaczej jest w przypadku przewlekłego zapalenia zatok. Rozpoznaje się je, gdy nieprzyjemne objawy nie ustępują po 3 miesiącach.

Jak można leczyć zatokowy ból głowy?

Jeśli masz chore zatoki, ból z tyłu głowy lub w obrębie twarzy skutecznie może uprzykrzyć ci życie. Dobrym sposobem na jego zminimalizowanie jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, najlepiej niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Dodatkowo pomocne mogą okazać się preparaty obkurczające błonę śluzową w formie kropli do nosa. Jeśli to nie pomaga, powinieneś skonsultować się z lekarzem. W zależności od źródła problemu może on zalecić m.in. antybiotykoterapię lub przepisać ci sterydy.Pamiętaj także, że ból zatokowy możesz spróbować zwalczyć domowymi sposobami. Naturalne leczenie zatok ma dobrą skuteczność i na pewno przynosi ulgę. Jedną ze sprawdzonych metod są płukanki. Domowa irygacja zatok pozwala bowiem nawilżyć błonę śluzową i pozbyć się nadmiaru wydzieliny. Ułatwia ponadto oddychanie. Czym płukać zatoki? Taki zabieg najlepiej przeprowadzić przy użyciu roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej, destylowanej albo utlenionej.Skuteczną metodą walki z nieprzyjemnymi objawami są też zioła na zatoki w formie naparów do inhalacji lub do picia. Przy ich stosowaniu ważna jest oczywiście regularność. Jeśli chcesz pozbyć się bólu zatokowego, stosuj takie sprawdzone zioła lecznicze – rumianek, lawendę, szałwię, jeżówkę, kwiat pierwiosnka czy kwiat lipy.

Źródła
 1. T. Komorniczak, Fitoterapia w leczeniu zapalenia zatok, „Alergoprofil” 2017, t. 13, nr 3.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

nawilzanie-gardla-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Nawilżanie gardła - jakie są domowe sposoby?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
brzydki-zapach-moczu-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu moczu?
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.