Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Co to jest sen polifazowy? Jak zacząć z niego korzystać?

Klaudia Gaicka

21.01.2022

Aktualizacja: 03.02.2022

Senność po jedzeniu zdarza się praktycznie każdemu. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach może być ona zwiastunem poważnej choroby. Dzięki wiedzy o tym, na co zwrócić uwagę, być może ocalisz siebie lub bliskich.


sennosc-po-jedzeniu-co-oznacza-przyczyny
pexels

Senność po jedzeniu – przyczyny naturalne, związane z dietą

Naturalna senność po jedzeniu może wynikać z trawienia lub zbyt dużej ilości niektórych wartości odżywczych w Twojej diecie. W przypadku tego pierwszego proces jest w pełni naturalny. Pokarm, który po posiłku znajduje się w jelitach, sprawia, że stają się one bardziej ukrwione. Jelita działają intensywniej, aby móc trawić, a ilość krwi znajdująca się w nich rośnie kosztem ośrodkowego układu nerwowego.

Jeżeli chodzi o senność wywołaną dietą, taki efekt może powstać przede wszystkim w wyniku spożycia zbyt dużej ilości słodyczy lub… alkoholu. Oba te składniki diety wiążą się ze swego rodzaju metabolicznym wzrostem i spadkiem. Słodycze powodują nagły wyrzut ogromnej ilości insuliny, z kolei alkohol początkowo działa euforycznie, tylko po to, aby zaraz zmienić swoje działanie na depresyjne.

Ospałość może również wynikać ze zbyt dużej ilości węglowodanów lub białek. W przypadku tego drugiego mowa przede wszystkim o tryptofanie, którego spore ilości znajdziesz m.in. w pestkach dyni, ziarnach soi (i w produktach z niej), serze mozzarella, cielęcinie, piersi z kurczaka, tuńczyku, otrębach owsianych oraz jajkach.

Senność po jedzeniu – jak rozpoznać, czy to objaw choroby?

Senność po jedzeniu wywołana przez proces trawienia może być odczuwalna, ale nie powinna być skrajnie przytłaczająca. To zasadnicza różnica, która odróżnia naturalną senność od tej wywołanej stanem chorobowym. Przy senności spowodowanej trawieniem możesz normalnie funkcjonować, z kolei senność będąca objawem choroby sprawia, że marzysz tylko o położeniu się do łóżka.

Nie bez znaczenia pozostaje także to, jak często występuje senność po jedzeniu. Im częściej to się dzieje, tym bardziej prawdopodobne, że może wynikać z jakiejś choroby. Wypróbuj dietę lekkostrawną, a w przypadku kiedy Ci ona nie pomoże, skontaktuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że w razie wątpliwości zawsze lepiej problem skonsultować, niż tego nie zrobić. Aby rozwiać wątpliwości, wystarczy już zwykła wizyta u internisty. Lekarz zleci Ci ewentualnie dodatkowe badania.

Senność po jedzeniu a cukrzyca

Wyznaczenie poziomu glukozy we krwi jest zwykle jednym z pierwszych badań, które lekarz rodzinny zleca pacjentowi z problemem zbyt dużej senności po jedzeniu. W tym przypadku podejrzenie pada zwykle na cukrzycę typu 1, której szczyt zapadalności przypada między 10. a 12. rokiem życia. Z tego powodu warto zwracać szczególną uwagę na senność po jedzeniu u dzieci. Inne objawy cukrzycy tego typu to przede wszystkim: wzmożone pragnienie, brak apetytu, zmęczenie, spadek masy ciała, chłód palców, suchość skóry oraz zapach acetonu z ust chorego.

Polecamy

gdzie-sie-zbadac-aby-wykryc-cukrzyce-kto-ja-leczy
Zdrowie
1 min.

Gdzie się zbadać, aby wykryć cukrzycę? Kto ją leczy?

Czy wiesz, że… WHO ogłosiła cukrzycę epidemią XXI wieku? Według statystyk, co pięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma cukrzycę, a co dziesięć sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. Jeśli obawiasz się cukrzycy, możesz zacząć profilaktycznie się badać. W przeciwieństwie do innych chorób cywilizacyjnych diagnostyka cukrzycy jest prosta – opiera się na pomiarze glukozy we krwi.

Redakcja24.11.2021

Senność po jedzeniu a problemy z tarczycą

Senność po jedzeniu może być wywołana także przez problemy z tarczycą. Mowa tu przede wszystkim o jej niedoczynności. Niski poziom tyroksyny (wskaźnik TSH) przekłada się na bardzo dużo różnych procesów organizmu (w tym metabolicznych). Z tego powodu jej wahania mogą wywoływać ospałość, która ujawnia się właśnie po posiłku, nawet niekoniecznie bardzo obfitym.

Senność po jedzeniu – inne możliwe przyczyny

Inną przyczyną senności po jedzeniu może być niskie ciśnienie. Osoby, których dotyczy ta przyczyna, oprócz senności po posiłku często odczuwają również ogólne znużenie i ospałość. Dodatkowo mogą dokuczać im chłód rąk i nóg, słaba koncentracja, zawroty głowy, mroczki przed oczami lub nawet omdlenia.

Nadmierna senność po jedzeniu może również wynikać z przyjmowania niektórych medykamentów. Mowa np. o silnych lekach przeciwbólowych (m.in. opioidach), lekach hipotensyjnych (obniżających ciśnienie) oraz lekach przeciwpsychotycznych i przeciwdepresyjnych.

Senność po jedzeniu – jak temu zaradzić?

Jak już zostało wspomniane, pierwsze, czego możesz spróbować, to zmiana diety. Bywa, że senność nasila się szczególnie w porze obiadowej, w takim wypadku lekki obiad może zupełnie rozwiązać problem. Zamiast standardowego zestawu składającego się z ziemniaków i kotleta, możesz spróbować zjeść samą zupę. Przykładem lekkostrawnej zupy może być np. zupa pomidorowa lub ogórkowa. Warto także zadbać o to, aby kolacja również była lekka, gdyż obfita znacząco obniża jakość snu.

W przypadku senności wynikającej z innych przyczyn niż te zupełnie naturalne konieczna jest konsultacja lekarska. Samodzielna interpretacja objawów może być mylna i zdecydowanie lepiej zrobisz, oddając się w ręce specjalistów.

Źródła
  1. M. Skalski, Bezsenność – patogeneza i leczenie, 2014.

  2. I. Grabska-Kobyłecka, D. Nowak, Sen, bezsenność i jej leczenie – krótki przegląd aktualnej wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa, 2014.

  3. S. Chokroverty, Sleep Disorders Medicine, 1994.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się

Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online

  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Fitness
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.