account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Okłady z liści kapusty – jakie mają właściwości i na co są stosowane?

Olga Dąbska30.05.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Okłady z liści kapusty białej to jeden z najbardziej znanych sposobów naturalnego leczenia bólu piersi kobiet w ciąży i karmiących. Tłuczonymi liśćmi kapusty okłada się chore stawy, miejsca stłuczone czy ugryzione przez owady. Okłady z kapusty można powtarzać wielokrotnie w czasie doby. Sprawdź, w jaki sposób się je przygotowuje i jakie właściwości ma to warzywo.


oklady-z-kapusty-na-piersi-kolano-kregoslup
pexels

Polecane

jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
swierzb-jak-leczyc-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na świerzb
10.05.2022
Spis treści
  1. Okłady z kapusty – znane remedium ludowe
  2. Okłady z kapusty na bolesne piersi
  3. Okłady z liści kapusty na ból reumatyczny
  4. Okłady z kapusty na żylaki
  5. Na co jeszcze pomogą okłady z liści kapusty?

Okłady z kapusty – znane remedium ludowe

Okłady z kapusty to obok okładów z octu znany od wieków domowy sposób leczenia wielu dolegliwości. Związane jest to z bogatym składem tego warzywa, a więc z jego licznymi właściwościami leczniczymi. Kapusta to cenne źródło m.in. składników mineralnych (selen, wapń, magnez, potas, żelazo), witamin (witamina C, PP, kwas foliowy) oraz przeciwutleniaczy (flawonoidy, polifenole), olejków gorycznych. Kapusta znana jest z właściwości przeciwnowotworowych, bakteriobójczych i grzybobójczych. Bierze udział w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.Warzywo to jest również wykorzystywane przy leczeniu stanów zapalnych i nieżytu przewodu pokarmowego, chorobach dróg oddechowych i kamicy nerkowej.

Okłady z kapusty na bolesne piersi

Okłady z kapusty na bolącą pierś to jedno z najbardziej znanych ich zastosowań. W przypadku, gdy dojdzie do przepełnienia, obrzęku piersi i osłabienia wypływu pokarmu:

  • Przed karmieniem zaleca się przykładanie przez mniej więcej 5 minut ciepłych okładów. Może to być rozgrzana pieluszka, ciepła woda z prysznica czy termofor. Następnie odciąga się niewielką ilość pokarmu – przyczyni się to do zmiękczenia otoczki. Ogrzanie piersi powoduje rozszerzenie przewodów mlecznych, co ułatwia wypływ pokarmu.

  • Po nakarmieniu – przykłada się zimne okłady. Mogą to być kostki lodu owinięte w pieluszkę, okłady z liści kapusty.

Jak przygotowywać okłady z liści kapusty na piersi? W pierwszej kolejności myje się dokładnie główkę białej kapusty. Następnie rozdziela się liście i wkłada do lodówki. Przed użyciem rozgniata się je przy użyciu tłuczka do mięsa. Alternatywnie można je rozbić w moździerzu. Podziurawione liście przykłada się do piersi i zakłada biustonosz. Lepiej nie zakrywać ich folią, żeby nie spowodować odparzenia. Powinno się je trzymać przez 20–30 minut. Takie okłady warto też stosować na bolące piersi w ciąży. Już od pierwszego trymestru niektóre z przyszłych mam doświadczają bólu piersi na skutek zachodzących w organizmie zmian hormonalnych. Okłady z kapusty pomogą przy zastoju pokarmu – łagodzą towarzyszące mu dolegliwości, jak obrzmienie, tkliwość, nadmierne ocieplenie. Warto wspomagać nimi zalecone przez lekarza leczenie zapalenia piersi. To też doskonały sposób na obrzmiałe i twarde piersi, gdy przestaje się karmić dziecko własnym mlekiem.

Okłady z liści kapusty na ból reumatyczny

Okłady z liści kapusty powszechnie wykorzystywane są do zwalczania bólów reumatycznych. W ich łagodzeniu wspomagająco warto sięgnąć po zioła na stawy. Najbardziej znane spośród nich to:żywokost lekarski, sarsaparilla (nazywana potocznie kolcoroślą), owoc dzikiej róży, liść pandana. Znane jest zastosowanie okładów z kapusty na kręgosłup, stłuczenia i wodę w kolanie (inaczej mówiąc na wysięk w obrębie stawu kolanowego, czyli nadmiar płynu stawowego). We wszystkich tych dolegliwościach konieczne jest oddziaływanie przeciwzapalne. Zapewni je kapusta. Warzywo to stanowi jedno z niewielu źródeł witaminy U.To potoczna nazwa enzymu L-metylo-metionino-sulfonianu, który określany jest też skrótem MMS. Związek tenprzyspiesza regenerację skóry, proces gojenia ran i znany jest z działania przeciwzapalnego. W łagodzeniu stanów zapalnych pomogą też inne składniki znajdujące się w kapuście – antocyjany czy L-glutamina.

Okłady z kapusty na żylaki

Okłady z kapusty są skuteczne na żylaki. Warzywo to zawiera sporo witaminy K. Związek ten zapobiega krwotokom z kruchych żył, ponieważ bierze udział w syntezie naturalnych czynników krzepnięcia w wątrobie i białek przeciwzakrzepowych. Poza tym kapusta dostarcza witaminę C, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Okłady z kapusty na żylaki powinno się stosować na noc. Na oczyszczoną skórę przykłada się roztłuczone liście kapusty, które przykrywa się delikatnie bandażem, aby nie zsunęły się podczas snu. Okłady z kapusty zmniejszają też ryzyko powstania żylakowego owrzodzenia.

Na co jeszcze pomogą okłady z liści kapusty?

Okłady z kapusty są pomocne w leczeniu wielu innych schorzeń. Stosuje się przy nerwobólach, trudno gojących się ranach, oparzeniach, czyrakach (zmiany te zwane są też wrzodami, to ropne zapalenie mieszków włosowych i ich otoczenia). Zapewnią oczyszczenie organizmu – zawarte w kapuście związki siarki i sól potasowa wyciągają na zewnątrz zmienione płyny ustrojowe i toksyny. Są skutecznym naturalnym sposobem zwalczania egzemy. Jeżeli zmiany skórne są suche, to przed nałożeniem okładu zalecane jest naoliwienie liści. Kapustne okłady są pomocne na opuchliznę i obrzęk powstały od ugryzienia owadów. Przykładanie ich na noc na szyję złagodzi ból gardła towarzyszący anginie. Medycyna naturalna zaleca okłady z liści kapusty przy zapaleniu oskrzeli. Wówczas aplikuje się je na klatkę piersiową. Przykładane na piersi przynoszą ulgę astmatykom, chorym cierpiącym na rozedmę płuc, pylicę. Okłady z kapusty pomogą też złagodzić dolegliwości towarzyszące kamicy dróg moczowych, zapaleniu pęcherza moczowego.

Źródła
  1. B. Krochmal-Marczak, B. Sawicka, Małgorzata Stryjecka i wsp., Wartość odżywcza i prozdrowotna wybranych warzyw z rodzaju kapusta (Brassica L.), „Herbalism” 2017, t. 3, nr 1, s. 80–91.
  2. E. Łodykowska, S. Bieńkowska, Poradnik laktacyjny, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Warszawa 2017.
  3. K. Sikorska-Zimny, Składniki prozdrowotne w warzywach kapustnych, „Nowości Warzywnicze” 2010, nr 51, s. 51–63.
  4. I. Zakarija-Grkovic, F. Stewart, Leczenie obrzęku piersi u kobiet karmiących, „Cochrane Database of Systematic Reviews” 2020, nr 9, DOI: 10.1002/14651858.CD006946.pub4.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
oklad-z-sody-jak-go-zrobic-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
2 min.
Okład z sody - jak go zrobić? Jakie są proporcje?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.