Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 1 min.

Z czego można zrobić okład na opuchliznę? Sprawdzone sposoby

Agata Oleszkiewicz

03.06.2022

Aktualizacja: 03.11.2022

Zimne, ciepłe i ziołowe okłady na opuchliznę to jedna z ponadczasowych i jednocześnie skutecznych metod regeneracji tkanek obciążonych wysiękiem. Domowe kompresy możesz zrobić z wielu dostępnych w kuchni produktów. Dowiedz się, z czego warto i jak je przygotować!


z-czego-warto-zrobic-oklady-na-opuchlizne
pexels

Polecane

zerwany-miesien-jakie-sa-objawy-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Zerwany mięsień - jakie są objawy i jak leczyć?
24.01.2022
bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Spis treści
 1. Jak działa naturalny okład na opuchliznę?
 2. Okłady na opuchliznę kostki, kolana i łokcia
 3. Jakie okłady na opuchliznę zęba, twarzy i oczu?

Jak działa naturalny okład na opuchliznę?

Okłady na opuchliznę to jeden z łatwych do przeprowadzenia, ale skutecznych i powszechnie stosowanych zabiegów wspomagających rehabilitację uszkodzonych tkanek. Wysięk charakteryzuje szerokie spektrum przyczyn. Niekiedy pojawia się w wyniku fizjologicznych procesów zachodzących w organizmie, dotyczących np. wahań hormonalnych związanych z cyklem miesięcznym, zmęczenia czy niewłaściwej diety. Nierzadko też towarzyszy wielu przewlekłym chorobom układu kostno-stawowego, choć może mieć również inną etiologię. Najczęściej jednak możesz go doświadczyć w stanach pourazowych. Obrzęk może mieć więc podłoże zapalne lub niezapalne, a chcąc stosować okłady na opuchliznę, musisz dopasować odpowiednią temperaturę kompresu. Ciepłe okłady na opuchliznę mają na celu rozluźnienie mięśni i tkanek, są pomocne m.in. podczas miesiączki czy niestrawności, czyli w sytuacjach, które powodują napięcie mięśni gładkich. Pamiętaj, że im wyższa temperatura, tym głębiej wnika i penetruje twoje ciało, ale do zabiegu tego typu nie możesz używać zbyt wysokiej wartości ciepła. Z kolei zimne okłady na opuchliznę są wskazane na urazy różnego rodzaju oraz w stanach przebiegających z ostrym stanem zapalnym, np. przy uczuleniach, wysypkach czy po operacjach i zabiegach kosmetycznych. Również opuchnięta twarz po nieprzespanej nocy, podczas zapalenia zatok czy po ekstrakcji zęba dobrze reaguje na chłodny kompres. 

Infografika naturalne sposoby na opuchliznę

Okłady na opuchliznę kostki, kolana i łokcia

Walkę z nieprzyjemnym obrzękiem kończyn górnych czy dolnych w przebiegu wielu nieprzyjemnych stanów rozpocznij od znalezienia w kuchni kilku składników spożywczych, które możesz wykorzystać do kąpieli i kompresów. Na opuchnięte kolano i kostki dobrze działają m.in. okłady z wody i octu. Przed zabiegiem zmieszaj wodę z octem w stosunku 1:1, a w uzyskanym roztworze nasącz gazę lub ręcznik, który przyłożysz w chore miejsce na 20–30 minut. Po tym czasie zdejmij opatrunek i opłucz skórę. Okłady z wody i octu na opuchliznę możesz stosować 2–3 razy w ciągu dnia. Ponadczasowym rozwiązaniem na opuchliznę są okłady z kapusty. To metoda do stosowania zarówno w stanach pourazowych, jak i w przebiegu dolegliwości na tle reumatycznym. Aby wysięk ustąpił lub znacznie zmalał, drobne i świeże liście kapusty musisz rozbić, aby puściły sok i lepiej się układały na ciele. Możesz do tego użyć tłuczka kuchennego lub rozwałkować poskładane na 2–3 części liście wałkiem. Przed zabiegiem schłodź warzywo w lodówce. Przyłożoną do ciała kapustę zabezpiecz bandażem i trzymaj przez ok. 20 minut. Jeśli nie masz octu czy kapusty, użyj sody oczyszczonej, która oprócz właściwości dezynfekujących i oczyszczających ma działanie przeciwzapalne. Rozpuść łyżeczkę produktu w szklance letniej wody. Namocz w roztworze gazik lub ręcznik i przyłóż do skóry. Okłady z sody na opuchliznę pozostawiaj w problematycznych okolicach nogi czy ręki kilkanaście minut.

Jakie okłady na opuchliznę zęba, twarzy i oczu?

Opuchlizna po wyrwaniu zęba może utrzymać się nawet kilka dni, jednak jest to zwykle prawidłowa reakcja organizmu na interwencję lekarza, podrażnienie tkanek i powstały ubytek. Możesz jednak złagodzić okres rekonwalescencji, używając m.in. zwykłego zimnego kompresu. Unikaj raczej stosowania zimnych zabiegów od wewnątrz, np. ssania kostek lodu. Może on być zbyt intensywny, a poza tym ssanie powoduje zmianę ciśnienia w jamie ustnej, które niekorzystnie wpływa na proces gojenia się rany. Opuchlizna po wyrwaniu zęba może się zmniejszyć w wyniku stosowania okładów roślinnych. Dodaj do letniej wody zioła lecznicze, takie jak szałwia, lawenda czy rumianek, i namocz w roztworze gazę. Przykładaj ją na 15–20 minut w okolicy obrzęku. Dodatkowo możesz też wykonywać delikatne płukanie jamy ustnej. Zioła możesz też zastosować na inne chore okolice twarzy. Na okłady na opuchliznę oczu zastosuj np.: kwiat lipy, kasztanowiec, arnikę czy czarną lub zieloną herbatę. Z suszu wybranej przez siebie rośliny przygotuj wywar, a kiedy ostygnie, przyłóż na powieki namoczony nim wacik i pozostaw na kilka minut. Możesz także przemywać takim naparem twarz. Jeśli potrzebujesz szybkiej regeneracji, wykonaj masaż lodowy lub okłady z lodu na opuchliznę. To też sposób na worki pod oczami. Na dolegliwości tego typu dobrze też działa maseczka z sody oczyszczonej, świeżego ogórka czy startego surowego ziemniaka.

Źródła
 1. B. Kowal-Gierczak i in., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa 2021.
 2. M. Łukaszyk i in., Obrzęk naczynioruchowy wrodzony i nabyty, PZWL, Warszawa 2020.
 3. M. Rosiek-Biegus i in., Nietypowa przyczyna obrzęki twarzy, Alergia Astma Immunologia, 2015/ 20.
 4. S. Cohen, Tarczyca. Diagnoza i leczenie, Aba, Warszawa 2020.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.