Umów teleporadę
TelemedycynaPorady 1 min.

Jak długo jest ważne skierowanie do lekarza specjalisty? Poznaj okresy ważności tego dokumentu

Olga Dąbska

17.10.2022

Aktualizacja: 24.10.2023

Pacjenci często zastanawiają się, ile jest ważne skierowanie do specjalisty oraz czy zawsze jest ono potrzebne. Skierowanie jest ważne, dopóki istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę objęcia pacjenta procesem diagnostyki czy terapii. Jednak od zasady tej istnieją pewne wyjątki. Są to skierowania na leczenie uzdrowiskowe, pobyt w szpitalu psychiatrycznym czy rehabilitację leczniczą. Dowiedz się więcej o tym, jak długo jest ważne skierowanie do lekarza specjalisty.


ile-wazne-jest-skierowanie-do-specjalisty-terminy
pexels.com

Polecane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
Spis treści
 1. Kiedy potrzebne jest skierowanie?
 2. Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty?
 3. Ile ważne jest skierowanie do specjalisty i nie tylko? Sytuacje wyjątkowe
 4. Czy skierowanie jest ważne, jeśli zrezygnuję z wizyty?
 5. Ile czasu ważne jest skierowanie na badania?
 6. Wiedza w pigułce
 7. Co to jest skierowanie do specjalisty?

Kiedy potrzebne jest skierowanie?

Zacznijmy od tego, w jakich sytuacjach pacjent będzie potrzebował skierowania. Najogólniej można powiedzieć, że jest ono konieczne, kiedy istnieje potrzeba skorzystania z porady specjalisty. Czy do okulisty potrzebne jest zatem skierowanie? Odpowiedź brzmi – tak, podobnie jak do kardiologa, neurologa, nefrologa, alergologa czy dermatologa. Istnieją jednak wyjątki. Pacjent nie potrzebuje skierowania, jeśli chce skorzystać ze świadczeń medycznych u lekarza rodzinnego, onkologa, wenerologa, psychiatry, ginekologa, położnika i dentysty. Poza konsultacją specjalistyczną skierowanie wymagane jest również do leczenia szpitalnego, rehabilitacji leczniczej, leczenia uzdrowiskowego, opieki nad przewlekle chorymi, na różnego rodzaju badania, które uzyskać można także w czasie teleporady.Na podstawie jednego skierowania pacjent może się zarejestrować tylko w jednej placówce udzielającej świadczenia w danym zakresie.Od 8 stycznia 2021 r. skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej. Zniknął obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.

Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty?

Zastanawiasz się, ile jest ważne skierowanie do specjalisty? Z reguły skierowanie do specjalisty jest ważne tak długo, jak długo istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia działań diagnostycznych lub terapeutycznych. Dokument ten zachowuje ważność do momentu jego realizacji, przykładowo poprzez określenie terminu przyjęcia pacjenta na konsultację specjalistyczną w danej placówce medycznej. Następnie po objęciu pacjenta opieką w konkretnym miejscu skierowanie utrzymuje ważność tak długo, jak długo pacjent zmaga się z problemem zdrowotnym, który był podstawą do wydania skierowania, oraz jak długo zajmujący się chorym specjalista wyznacza termin kolejnych konsultacji.

Skierowanie traci ważność w sytuacji, gdy pacjent po rozpoczęciu leczenia w danej placówce nie korzysta z jej świadczeń przez ponad 2 lata, czyli od ostatniej wizyty minęły 24 miesiące. Należy jednak zaznaczyć, że jeśli od czasu uzyskania skierowania na konsultację specjalistyczną upłynęło dużo czasu, lekarz może zakwestionować nie tyle jego ważność, ile potrzebę udzielenia świadczenia. Mogą pojawić się u niego wątpliwości, czy po tak długim czasie dany pacjent potrzebuje świadczenia. Wówczas może poprosić o przedłożenie nowego skierowania.

Ile ważne jest skierowanie do specjalisty i nie tylko? Sytuacje wyjątkowe

Od podanych wyżej informacji w kwestii ważności skierowania do specjalisty istnieją wyjątki. Jednym z nich jest skierowanie pacjenta do szpitala psychiatrycznego. Ile jest ważne skierowanie do szpitala zajmującego się leczeniem schorzeń psychicznych? Ważność tego dokumentu wygasa po upływie 14 dni.

Kolejnym wyjątkiem jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. To z kolei utrzymuje ważność przez 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia. Wyjątkiem jest także skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne, realizowane w warunkach ambulatoryjnych. Tryb ambulatoryjny oznacza, żepacjent nie musi stale przebywać w miejscu prowadzenia terapii, przychodzi do ośrodka jedynie na konkretne zabiegi. Skierowanie na rehabilitację leczniczą traci ważność, jeśli pacjent nie zarejestruje się w zakładzie rehabilitacji w ciągu 30 dni od daty wystawienia dokumentu.

Co możesz zrobić w sytuacji, gdy nie udało ci się zarejestrować na zabiegi rehabilitacji leczniczej w tym czasie? Skierowanie traci ważność i aby móc skorzystać z tego rodzaju leczenia, musisz ponownie zgłosić się do lekarza, który wystawi nowe skierowanie lub potwierdzi ważność skierowania nową datą oraz swoim podpisem i pieczątką, o ile zabiegi rehabilitacji leczniczej nadal będą wskazane.

Czy skierowanie jest ważne, jeśli zrezygnuję z wizyty?

Jeśli zrezygnujesz z wykorzystania konsultacji w wybranej początkowo placówce medycznej, świadczeniodawca zwraca oryginał skierowania w przypadku skierowania w postaci papierowej albo umożliwia ponowne użycie skierowania poprzez zmianę jego statusu w systemie teleinformatycznym. Podobnie rzecz ma się w sytuacji, jeśli nie zgłosisz się na ustalony termin udzielenia świadczenia albo zakończenia przez placówkę medyczną wykonywania umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

Ile czasu ważne jest skierowanie na badania?

Mówiąc o czasie utrzymywania się ważności skierowania do lekarza specjalisty, nie sposób nie wspomnieć o tym, jak długo honorowane są skierowania na badania. W przypadku badań obrazowych, czyli np. USG, RTG, rezonansu magnetycznego, nie obowiązuje termin ważności skierowania. Jest ono ważne tak długo, jak długo zachodzi potrzeba diagnostyki. Skierowanie nie przepada nawet w sytuacji, gdy nie stawisz się na badanie w umówionym terminie.W przypadku badań laboratoryjnych skierowanie jest teoretycznie ważne tak długo, jak długo istnieją przesłanki do przeprowadzenia badań. W praktyce laboratoria zazwyczaj nie uznają skierowań starszych niż 30 dni. Wiąże się to z dynamizmem zmian, jakie mogą zajść w organizmie pacjenta, co nie zostanie uchwycone w przypadku później wykonanych badań z krwi czy z moczu.

Wiedza w pigułce

Co to jest skierowanie do specjalisty?

Skierowanie do specjalisty to dokument wystawiany przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który upoważnia pacjenta do skorzystania z porady lekarza specjalisty. Jest to niezbędne w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia i umożliwia dostęp do badań diagnostycznych, rehabilitacji, leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego oraz profilaktyki zdrowotnej. Skierowanie jest ważne do czasu ustania przyczyny, z jakiej zostało wystawione.

Źródła
 1. A. Flak, Jak długo ważne jest skierowanie?, „Nowiny Gazeta Codzienna” 2019, nr 4, s. 26.
 2. Skierowania. Online: https://www.nfz-szczecin.pl/y9uy2_skierowania.htm [dostęp: 09.09.2022].
 3. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
urolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Urolog: jak może pomóc Ci online?
03.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
jak-przebiega-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Jak przebiega teleporada?
26.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie
1 min.
Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?
30.11.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.