account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Jak długo jest ważne skierowanie do lekarza specjalisty? Poznaj okresy ważności tego dokumentu

Olga Dąbska17.10.2022Aktualizacja: 13.12.2023

Pacjenci często zastanawiają się, ile jest ważne skierowanie do specjalisty oraz czy zawsze jest ono potrzebne. Skierowanie jest ważne, dopóki istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę objęcia pacjenta procesem diagnostyki czy terapii. Jednak od zasady tej istnieją pewne wyjątki. Są to skierowania na leczenie uzdrowiskowe, pobyt w szpitalu psychiatrycznym czy rehabilitację leczniczą. Dowiedz się więcej o tym, jak długo jest ważne skierowanie do lekarza specjalisty.


ile-wazne-jest-skierowanie-do-specjalisty-terminy
pexels.com

Polecane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
Spis treści
 1. Kiedy potrzebne jest skierowanie?
 2. Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty?
 3. Ile ważne jest skierowanie do specjalisty i nie tylko? Sytuacje wyjątkowe
 4. Czy skierowanie jest ważne, jeśli zrezygnuję z wizyty?
 5. Ile czasu ważne jest skierowanie na badania?
 6. Wiedza w pigułce
 7. Co to jest skierowanie do specjalisty?
 8. Kto może skorzystać z porad lekarza specjalisty w ramach NFZ?
 9. Czy skierowanie do specjalisty ma termin ważności?
 10. Co zrobić, jeśli brakuje danych w skierowaniu?
 11. Czy pacjent może wybrać placówkę spośród wszystkich świadczeniodawców?
 12. Czy lekarz kierujący może przyspieszyć spotkanie z niezbędnym specjalistą?
 13. Czy pacjent może przyjść do specjalisty bez skierowania?
 14. Jakie są zasady korzystania z opieki specjalisty w publicznym systemie ochrony zdrowia?
 15. Co zrobić w przypadku odmowy wystawienia skierowania do specjalisty?
 16. Jakie są wyjątki od zasady skierowań w publicznym systemie ochrony zdrowia?

Kiedy potrzebne jest skierowanie?

Zacznijmy od tego, w jakich sytuacjach pacjent będzie potrzebował skierowania. Najogólniej można powiedzieć, że jest ono konieczne, kiedy istnieje potrzeba skorzystania z porady specjalisty. Czy do okulisty potrzebne jest zatem skierowanie? Odpowiedź brzmi – tak, podobnie jak do kardiologa, neurologa, nefrologa, alergologa czy dermatologa. Istnieją jednak wyjątki. Pacjent nie potrzebuje skierowania, jeśli chce skorzystać ze świadczeń medycznych u lekarza rodzinnego, onkologa, wenerologa, psychiatry, ginekologa, położnika i dentysty. Poza konsultacją specjalistyczną skierowanie wymagane jest również do leczenia szpitalnego, rehabilitacji leczniczej, leczenia uzdrowiskowego, opieki nad przewlekle chorymi, na różnego rodzaju badania, które uzyskać można także w czasie teleporady.Na podstawie jednego skierowania pacjent może się zarejestrować tylko w jednej placówce udzielającej świadczenia w danym zakresie.Od 8 stycznia 2021 r. skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej. Zniknął obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.

Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty?

Zastanawiasz się, ile jest ważne skierowanie do specjalisty? Z reguły skierowanie do specjalisty jest ważne tak długo, jak długo istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia działań diagnostycznych lub terapeutycznych. Dokument ten zachowuje ważność do momentu jego realizacji, przykładowo poprzez określenie terminu przyjęcia pacjenta na konsultację specjalistyczną w danej placówce medycznej. Następnie po objęciu pacjenta opieką w konkretnym miejscu skierowanie utrzymuje ważność tak długo, jak długo pacjent zmaga się z problemem zdrowotnym, który był podstawą do wydania skierowania, oraz jak długo zajmujący się chorym specjalista wyznacza termin kolejnych konsultacji.

Skierowanie traci ważność w sytuacji, gdy pacjent po rozpoczęciu leczenia w danej placówce nie korzysta z jej świadczeń przez ponad 2 lata, czyli od ostatniej wizyty minęły 24 miesiące. Należy jednak zaznaczyć, że jeśli od czasu uzyskania skierowania na konsultację specjalistyczną upłynęło dużo czasu, lekarz może zakwestionować nie tyle jego ważność, ile potrzebę udzielenia świadczenia. Mogą pojawić się u niego wątpliwości, czy po tak długim czasie dany pacjent potrzebuje świadczenia. Wówczas może poprosić o przedłożenie nowego skierowania.

Ile ważne jest skierowanie do specjalisty i nie tylko? Sytuacje wyjątkowe

Od podanych wyżej informacji w kwestii ważności skierowania do specjalisty istnieją wyjątki. Jednym z nich jest skierowanie pacjenta do szpitala psychiatrycznego. Ile jest ważne skierowanie do szpitala zajmującego się leczeniem schorzeń psychicznych? Ważność tego dokumentu wygasa po upływie 14 dni.

Kolejnym wyjątkiem jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. To z kolei utrzymuje ważność przez 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia. Wyjątkiem jest także skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne, realizowane w warunkach ambulatoryjnych. Tryb ambulatoryjny oznacza, żepacjent nie musi stale przebywać w miejscu prowadzenia terapii, przychodzi do ośrodka jedynie na konkretne zabiegi. Skierowanie na rehabilitację leczniczą traci ważność, jeśli pacjent nie zarejestruje się w zakładzie rehabilitacji w ciągu 30 dni od daty wystawienia dokumentu.

Co możesz zrobić w sytuacji, gdy nie udało ci się zarejestrować na zabiegi rehabilitacji leczniczej w tym czasie? Skierowanie traci ważność i aby móc skorzystać z tego rodzaju leczenia, musisz ponownie zgłosić się do lekarza, który wystawi nowe skierowanie lub potwierdzi ważność skierowania nową datą oraz swoim podpisem i pieczątką, o ile zabiegi rehabilitacji leczniczej nadal będą wskazane.

Czy skierowanie jest ważne, jeśli zrezygnuję z wizyty?

Jeśli zrezygnujesz z wykorzystania konsultacji w wybranej początkowo placówce medycznej, świadczeniodawca zwraca oryginał skierowania w przypadku skierowania w postaci papierowej albo umożliwia ponowne użycie skierowania poprzez zmianę jego statusu w systemie teleinformatycznym. Podobnie rzecz ma się w sytuacji, jeśli nie zgłosisz się na ustalony termin udzielenia świadczenia albo zakończenia przez placówkę medyczną wykonywania umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

Ile czasu ważne jest skierowanie na badania?

Mówiąc o czasie utrzymywania się ważności skierowania do lekarza specjalisty, nie sposób nie wspomnieć o tym, jak długo honorowane są skierowania na badania. W przypadku badań obrazowych, czyli np. USG, RTG, rezonansu magnetycznego, nie obowiązuje termin ważności skierowania. Jest ono ważne tak długo, jak długo zachodzi potrzeba diagnostyki. Skierowanie nie przepada nawet w sytuacji, gdy nie stawisz się na badanie w umówionym terminie.W przypadku badań laboratoryjnych skierowanie jest teoretycznie ważne tak długo, jak długo istnieją przesłanki do przeprowadzenia badań. W praktyce laboratoria zazwyczaj nie uznają skierowań starszych niż 30 dni. Wiąże się to z dynamizmem zmian, jakie mogą zajść w organizmie pacjenta, co nie zostanie uchwycone w przypadku później wykonanych badań z krwi czy z moczu.

Wiedza w pigułce

Co to jest skierowanie do specjalisty?

Skierowanie do specjalisty to dokument wystawiany przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który upoważnia pacjenta do skorzystania z porady lekarza specjalisty. Jest to niezbędne w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia i umożliwia dostęp do badań diagnostycznych, rehabilitacji, leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego oraz profilaktyki zdrowotnej. Skierowanie jest ważne do czasu ustania przyczyny, z jakiej zostało wystawione.

Kto może skorzystać z porad lekarza specjalisty w ramach NFZ?

Z porady lekarza specjalisty mogą skorzystać osoby, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Skierowanie do specjalisty jest wymagane, chyba że chodzi o wizytę u ginekologa, położnika, dentysty lub wenerologa - do tych specjalistów nie musisz mieć skierowania.

Jeśli chcesz skorzystać z porady lekarza specjalisty bez skierowania, wybierz telemedycynę. Umów e-wizytę szybko i wygodnie na Welbi, korzystając z linku: TELEPORADA

Czy skierowanie do specjalisty ma termin ważności?

Skierowanie do specjalisty nie ma określonego terminu ważności w postaci konkretnej daty lub liczby dni. Jednak traci swoją moc z chwilą ustania przyczyny skierowania pacjenta do specjalistycznej opieki medycznej, na przykład w przypadku poprawy stanu zdrowia lub wyleczenia przyczyn choroby.

Co zrobić, jeśli brakuje danych w skierowaniu?

Jeśli w Twoim skierowaniu brakuje danych, możesz uzupełnić brakujące informacje u lekarza kierującego. Braki merytoryczne i formalne w skierowaniu nie powinny być powodem odesłania pacjenta. Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że pacjenci nie powinni być odsyłani z powodu takich braków i wystarczy uzupełnić dane u lekarza kierującego.

Czy pacjent może wybrać placówkę spośród wszystkich świadczeniodawców?

Tak, jako pacjent masz prawo wyboru placówki spośród wszystkich świadczeniodawców realizujących wymienione badania w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oznacza to, że pacjent może wybrać dowolną placówkę medyczną, która ma podpisaną umowę z NFZ i oferuje potrzebne badania. W przypadku skierowania do specjalisty, decyzję o wystawieniu skierowania podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę wiedzę i wskazania medyczne.

Czy lekarz kierujący może przyspieszyć spotkanie z niezbędnym specjalistą?

Tak, lekarz kierujący może przyspieszyć spotkanie z niezbędnym specjalistą poprzez umieszczenie na skierowaniu dopisku "pilne" lub "cito". Taki zapis znacznie skraca czas oczekiwania na pierwszą wizytę u specjalisty, który często może być bardzo długi. Jednak termin pierwszej wizyty u specjalisty może nadal być odległy, nawet przy zastosowaniu takiego zapisu. Decyzję o przyspieszeniu spotkania zależy od lekarza kierującego i jego oceny pilności przypadku.

Czy pacjent może przyjść do specjalisty bez skierowania?

Tak, istnieją sytuacje, w których pacjent może przyjść do specjalisty bez skierowania. Jednak warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pełną lista osób, które nie potrzebują skierowania, znajdziesz TUTAJ. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków skierowanie jest wymagane, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu uzyskania skierowania do specjalisty.

Jakie są zasady korzystania z opieki specjalisty w publicznym systemie ochrony zdrowia?

Zasady korzystania z opieki specjalisty w publicznym systemie ochrony zdrowia obejmują konieczność posiadania skierowania lekarza od lekarza POZ oraz ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Skierowanie upoważnia do skorzystania z porady lekarza specjalisty, badań, rehabilitacji leczniczej, leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego oraz profilaktyki zdrowotnej. W większości przypadków skierowanie jest wymagane, chociaż istnieją wyjątki, takie jak wizyty u ginekologa, położnika, dentysty i wenerologa. W przypadku długiego czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty, lekarz kierujący może umieścić na skierowaniu dopisek "pilne" lub "cito" w celu przyspieszenia wizyty.

Co zrobić w przypadku odmowy wystawienia skierowania do specjalisty?

Jeśli lekarz odmówi wystawienia skierowania do specjalisty, pacjent może złożyć wniosek do kierownika danego podmiotu leczniczego o weryfikację odmownej decyzji przez innego lekarza lub zażądać, aby lekarz, który odmówił wypisania skierowania, zasięgnął opinii innego lekarza. Odmowa powinna zostać odnotowana w dokumentacji medycznej pacjenta. W przypadku braku możliwości skorzystania z umówionej wizyty u lekarza specjalisty, pacjent powinien poinformować o tym wcześniej przychodnię, aby inny pacjent mógł skorzystać z wcześniejszej porady i krócej oczekiwać na wizytę u specjalisty.

Jakie są wyjątki od zasady skierowań w publicznym systemie ochrony zdrowia?

Wyjątki od zasady skierowań w publicznym systemie ochrony zdrowia dotyczą wizyt u ginekologa, położnika, dentysty i wenerologa. W tych przypadkach pacjenci mogą skorzystać z porad lekarza specjalisty bez konieczności posiadania skierowania. Jednak w większości przypadków skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego jest wymagane do skorzystania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych. Warto zawsze skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu uzyskania skierowania do specjalisty.

Źródła
 1. A. Flak, Jak długo ważne jest skierowanie?, „Nowiny Gazeta Codzienna” 2019, nr 4, s. 26.
 2. Skierowania. Online: https://www.nfz-szczecin.pl/y9uy2_skierowania.htm [dostęp: 09.09.2022].
 3. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

przerwa-w-zazywaniu-lekow-przyjmowanych-na-stale-dowiedz-sie-co-zrobic
Telemedycyna
1 min.
Przerwa w zażywaniu leków przyjmowanych na stałe? Dowiedz się, co należy zrobić
07.03.2022
zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie
1 min.
Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?
30.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.