account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Jakie właściwości ma olej kokosowy? Rodzaje i zastosowanie

Marta Wielgosz24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2023

Olej kokosowy jest uznawany za jeden z najzdrowszych olejów. Ma niezwykle bogaty skład, dzięki czemu wykazuje niezwykle ciekawe właściwości. Znajduje zastosowanie nie tylko w sztuce kulinarnej, lecz także w kosmetyce. Czym wyróżnia się olej kokosowy i w jaki sposób warto go stosować?


olej-kokosowy-na-wlosy-twarz-rozstepy-do-smazenia
pexels.com

Polecane

durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
platki-jaglane-jak-je-ugotowac-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Płatki jaglane - jak je ugotować? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
sok-z-pomaranczy-wlasciwosci-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Sok z pomarańczy - właściwości. Ile ma kalorii?
28.10.2021
Spis treści
  1. Co to jest olej kokosowy i co zawiera?
  2. Jakiego rodzaju może być olej z kokosa?
  3. Olej kokosowy - na co pomaga? Właściwości produktu
  4. Zastosowanie w kosmetyce, czyli olej kokosowy na włosy, twarz i ciało

Co to jest olej kokosowy i co zawiera?

Olej kokosowy jest wytwarzany z kopry, czyli twardego miąższu, który znajduje się w orzechach kokosowych. Poddaje się go procesowi podgrzewania, a następnie tłoczenia. Otrzymany w ten sposób olej kokosowy ma formę białej, twardej masy o delikatnym aromacie. Pod wpływem wysokiej temperatury przyjmuje płynną konsystencję i zmienia barwę na lekko żółtą.Olej kokosowy, jak każdy tłuszcz, jest wysokokaloryczny - 100 g produktu ma niemal 900 kalorii. Zawiera on jednak wiele cennych substancji. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się nienasycone kwasy tłuszczowe oraz nasycone kwasy tłuszczowe MCT. Oprócz tego w oleju kokosowym znajdują się witaminy C, E, K i z grupy B, a także sole mineralne, takie jak: żelazo, wapń, magnez, sód, fosfor i cynk.Ze względu na bogaty skład olej kokosowy, podobnie jak chociażby popularny olej arganowy, ma dwojakie zastosowanie. Można używać go oczywiście podczas gotowania. Jego odpowiednia odmiana stanowi dobry tłuszcz do smażenia, a także ciekawy dodatek do pieczenia ciast czy składnik sosów do sałatek. Równie powszechny jest olej kokosowy w kosmetyce. Stosuje się go wówczas jako składnik wielu różnorodnych kosmetyków, zarówno do włosów, jak i ciała. Można go także używać jako samodzielnego produktu.

Jakiego rodzaju może być olej z kokosa?

Warto pamiętać, że wyróżnia się dwa główne rodzaje oleju kokosowego. Są to:

  • Olej kokosowy nierafinowany (inaczej olej kokosowy tłoczony na zimno) - uznaje się go za produkt bardziej wartościowy, ponieważ zawiera więcej cennych substancji odżywczych. Ma też charakterystyczny zapach i posmak kokosa. Doskonale nadaje się do stosowania w celach kosmetycznych. Jednak nie powinno się na nim smażyć. Nierafinowany olej kokosowy jest bowiem przeznaczony jedynie do używania na zimno.

  • Olej kokosowy rafinowany - jest bardziej przetworzony niż produkt nierafinowany, ponieważ zostaje poddany procesowi oczyszczania. Z tego względu traci wiele cennych właściwości, a także charakterystyczny smak i aromat. Z tego względu rafinowany olej kokosowy przypadnie Ci do gustu, jeśli nie przepadasz za zapachem kokosa. Pamiętaj jednak, że taki produkt nie nadaje się do stosowania na zimno. Choć możesz nakładać go na twarz, ciało lub włosy, jego pielęgnacyjne działanie będzie wówczas ograniczone. Jest on jednak doskonały jako olej do smażenia - jest pod tym względem o wiele zdrowszy niż popularny olej słonecznikowy czy rzepakowy.

Jaki olej kokosowy jest więc najlepszy? Wszystko zależy od tego, do czego chcesz wykorzystać dany produkt. Określ więc swoje preferencje i na tej podstawie podejmij właściwą decyzję.

Olej kokosowy - na co pomaga? Właściwości produktu

Choć olej kokosowy zawiera dużo kalorii, możesz go stosować nawet wtedy, gdy jesteś na diecie. Znajdujące się w nim kwasy tłuszczowe MCT nie odkładają się bowiem w postaci tkanki tłuszczowej. Co więcej, czasami zaleca się olej kokosowy na odchudzanie. Okazuje się bowiem, że przyspiesza on przemianę materii, a co za tym idzie spalanie kalorii. Dodatkowo olej z kokosa minimalizuje uczucie głodu. Pamiętaj jednak, że podobnie jak w przypadku innych produktów spożywczych istotny jest umiar w jego stosowaniu. Opinie badaczy na temat właściwości odchudzających oleju są też podzielone.Zawartość tłuszczy MCT w oleju kokosowym przynosi także inne korzyści. Przede wszystkim pomaga uregulować poziom cholesterolu w organizmie. Tu również naukowcy podają jednak sprzeczne informacje. Niektórzy z nich podkreślają, że olej z kokosa dobrze wpływa na układ krążenia, natomiast inni wskazują, że jest wręcz odwrotnie.Nie ulega jednak wątpliwości, że olej kokosowy wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe, a także może wspierać w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona. Oprócz tego ma świetne działanie pielęgnacyjne. Jeśli zastanawiasz się, jak nawilżyć skórę, produkt ten może okazać się dla Ciebie wybawieniem.

Zastosowanie w kosmetyce, czyli olej kokosowy na włosy, twarz i ciało

Sucha skóra twarzy to uporczywy i nieprzyjemny problem. Aby się go pozbyć, powinieneś wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Polecanym kosmetykiem jest wówczas olej kokosowy na twarz. Produkt ten stanowi preparat natłuszczający, który pokrywa skórę cienką warstwą, chroniąc ją tym samym przed nadmierną utratą wilgoci. Sam w sobie również działa nawilżająco, dlatego po jego użyciu cera staje się miękka, gładka i elastyczna. Warto także stosować olej kokosowy na skórę całego ciała. Dodatkowo zapewnia on bowiem delikatną ochronę przeciwsłoneczną, pomaga zniwelować przebarwienia oraz wspomaga gojenie się ran.Olej kokosowy do ciała ma także inne ciekawe właściwości. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się rozstępów, jego regularne używanie może być dla Ciebie bardzo pomocne. Dzięki właściwościom nawilżającym, a także przeciwzapalnym, zmiękczającym i odżywiającym pomaga on w pozbyciu się tego typu pasm na skórze.Warto także wykorzystać olej kokosowy do włosów. Świetnie nadaje się on do ich olejowania. Przywraca im blask, zmniejsza łamliwość i ogranicza ich wypadanie. Jego stosowanie to także ciekawy sposób na nawilżanie włosów w domu.

Źródła
  1. A. Piotrowska, N. Totko-Borkusiewicz, A. Klucznik, Olej kokosowy - możliwości zastosowań kosmetycznych, „Postępy Fitoterapii” 2019, nr 20 (2).
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.