Jak stosować olejek jaśminowy? Poznaj jego dobroczynne działanie

Magdalena Habel

28.10.2021

Aktualizacja: 28.10.2021

Olejek jaśminowy to prawdziwe bogactwo dobroczynnych substancji. Ma działanie lecznicze i uspokajające. Pomaga regulować gospodarkę hormonalną w kobiecym organizmie i ma szerokie zastosowanie w kosmetyce.


olejek-jasminowy-jakie-ma-wlasciwosci-jak-go-stosowac
pexels.com

Skąd bierze się olejek jaśminowy?

Olejek jaśminowy pozyskiwany jest z płatków jaśminu lekarskiego lub królewskiego. Kwitnący wiosną krzew, którego kwiaty mają wprost upajający zapach, kryje w sobie duże ilości substancji leczniczych. Omawiany produkt należy do najdroższych olejków świata ze względu na specyficzny sposób jego pozyskiwania. Płatki kwiatów jaśminu zbiera się jeszcze przed świtem. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie i z najwyższą delikatnością. Aby uzyskać 1 kg olejku jaśminowego, potrzeba tony kwiatów.

Jakie substancje zawiera olejek jaśminowy?

Analiza chemiczna olejku jaśminowego ujawnia jego złożony skład. Surowiec, pozyskany z tych niepozornych kwiatów, zawiera: nerol, aldehyd benzoesowy, farnezol, indol, benzyl, linalol, antranilan, nerolidol, isohytol, p-krezol, cis-jasmon, kwas benzoesowy, aldehyd benzylowy, benzoesan, gamma terpineolu, eugenol, phytol geraniol, cis-3-heksenylu, alkohol benzylowy i antranilan etylu. Za obco brzmiącymi nazwami substancji chemicznych kryje się szerokie spektrum działania. Jest to unikalna kompozycja substancji leczniczych, która ma wiele zastosowań w kosmetyce i medycynie.

Olejek jaśminowy – właściwości

Upajający zapach jaśminu działa uspokajająco, stosuje się go w terapii bezsenności. Osoba zrelaksowana jest lepiej skoncentrowana, zatem warto stosować ten olejek w sytuacjach silnego stresu. Jego działanie docenili terapeuci – olejek jaśminowy wspiera leczenie depresji. Doskonale sprawdza się również w terapii uzależnień. Jego uspokajający aromat sprawia, że osoby walczące z nałogami wykazują mniejsze skłonności do nagłych ataków agresji i stanów lękowych.

Gdy wdychamy zapach olejku jaśminowego, nasz organizm zostaje w sposób naturalny pobudzony do wytwarzania serotoniny. Jak wiadomo, jest ona nazywana hormonem szczęścia, który wyraźnie i bardzo szybko poprawia samopoczucie. Między innymi z tego powodu aromaterapię olejkiem jaśminowym stosuje się podczas porodów. Można podawać go przez maskę wraz z tlenem, wówczas przynosi najlepsze efekty. Pomaga rodzącej uśmierzyć ból, zrelaksować się i skupić na najważniejszym zadaniu. Niewiele kobiet wie, że wspomaga on również laktację.

Substancje zawarte w jaśminie nie tylko ułatwiają zasypianie, ale wyraźnie poprawiają jakość snu. Dzieje się tak między innymi ze względu na fakt, że olejek jaśminowy wspiera naturalny proces usuwania śluzu, który gromadzi się w drogach oddechowych. Nie tylko eliminuje problemy z chrapaniem, ale też jest odpowiedzią na pytanie, jak dbać o układ oddechowy w naturalny sposób. Aromaterapia na bazie olejku jaśminowego łagodzi bowiem objawy przeziębienia i grypy. A gdy dodamy do tego udowodnione działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i wirusobójcze, otrzymamy bardzo dobre wsparcie podczas leczenia sezonowych infekcji.

Jak olejek jaśminowy działa na organizm kobiety?

Rozregulowana gospodarka hormonalna to problem, który dotyka kobiet w każdym wieku. Można sobie z tym radzić, stosując zastępczą terapię hormonalną lub za pomocą metod naturalnych. Eteryczny olejek jaśminowy polecany jest kobietom w trakcie menopauzy lub tym, u których występują wyjątkowo bolesne i obfite miesiączki. Regularne stosowanie go sprawia, że cykl miesiączkowy staje się bardziej regularny, a objawy syndromu napięcia przedmiesiączkowego są mniej dokuczliwe.

Zastosowanie olejku jaśminowego w kosmetyce

Zanim przejdziemy do działania upiększającego jaśminu, skupimy się na jego wpływie antyseptycznym. Działa on bowiem dezynfekująco – usuwa bakterie z powierzchni skóry. Nakładany na skórę, sprawia, że jest ona prawidłowo oczyszczona i mniej skłonna do powstawania stanów zapalnych. Doskonale sprawdzi się do dwufazowego zmywania makijażu, szczególnie gdy Twoja skóra jest skłonna do podrażnień. Olejek jaśminowy oczyszcza skórę, nie niszcząc jej warstwy ochronnej. Dzięki temu poziom jej nawilżenia pozostaje stały, dlatego doskonale sprawdzi się podczas pielęgnacji suchej skóry twarzy.

Silne działanie olejku jaśminowego nie wyklucza, że jest on jednocześnie bardzo delikatny dla skóry. W przeciwieństwie do silnych substancji zawartych w kosmetykach naturalne olejki nie zaburzają pracy gruczołów łojowych. Olejek jaśminowy jest odpowiedni dla cery wrażliwej, skłonnej do atopii i egzemy. Widocznie poprawia nawilżenie skóry – staje się ona sprężysta i wyraźnie jędrniejsza.

Jak można stosować olejek jaśminowy na skórę?

Jak już wspomnieliśmy, czysty olejek jaśminowy jest drogi. Jeśli kosztuje niewiele, to znak, że albo mamy do czynienia z mieszanką i olejku jaśminowego będzie w preparacie niewiele, albo produkt jest wątpliwej jakości. Naturalne olejki kupujmy tylko ze sprawdzonych źródeł i zwracajmy uwagę na skład kosmetyku.

Oleje stosowane bezpośrednio na twarz mogą w konsekwencji powodować jej wysuszenie. Kosmetolodzy polecają nakładanie olejku na samym końcu codziennego rytuału pielęgnacyjnego, ale zawsze po zastosowaniu kremu nawilżającego. Olejek jaśminowy możesz również wykorzystać do wzbogacenia ulubionego kosmetyku. Wystarczy dodać 10 kropli na każde 50 ml kremu nawilżającego. Maseczkę z olejkiem jaśminowym zrobisz błyskawicznie – zmieszaj 20 kropel olejku z niewielką ilością żelu aloesowego. Uzyskaną w ten sposób mieszaninę nałóż na twarz i pozostaw do wchłonięcia. Rano Twoja skóra będzie wyglądać zdrowo i promiennie.

Źródła
  1. Cisowski W., Konkret i absolut jaśminowy, Postępy Fitoterapii, 4/2012, s. 231–239.

  2. Olejki eteryczne. Opis wybranych składników w oparciu o metody modelowania molekularnego, Aestetic Cosmetology and Medicine, 6/2020, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/01/ke-2020-06-acm-kizior-olejki-eteryczne.pdf (dostęp 08.06.2021).

  3. Lamer-Zarawska E., Chwała C., Gwardys A., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
Ad

Polecane

niska-samoocena-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest niska samoocena? Jak skutecznie z nią walczyć?
19.05.2021
trening-autogenny-schultza-na-czym-polega
Zdrowie psychiczneFitness
2 min.
Trening relaksacyjny Schultza – jakie są jego efekty?
19.05.2021
osobowosc-anankastyczna-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym charakteryzuje się osobowość anankastyczna?
19.05.2021
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021

Najchętniej czytane

tesknota-czym-jest-jak-sobie-z-nia-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Tęsknota - czym jest? Jak sobie z nią radzić?
31.10.2021
introwertyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Introwertyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakterystyczne?
28.10.2021
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
terapia-simontona-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
2 min.
Terapia Simontona - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
28.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.