Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Pocałunek anioła – jak wygląda i czy wymaga leczenia?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian27.04.2024Aktualizacja: 27.04.2024

Pocałunek anioła to charakterystyczna, różowa plamka na powiece nowo narodzonego dziecka. Należy do grupy znamion naczyniowych (potocznie zwanych naczyniakami), które wynikają z nieprawidłowej budowy naczyń krwionośnych w danym obszarze ciała. Plamka przybiera zazwyczaj trójkątny kształt, który może mieć różne rozmiary i da się go porównać do odcisku warg. W większości przypadków znika samoistnie i w wieku przedszkolnym nie ma już po niej śladu. Sprawdź, czy znamię wymaga leczenia i co należy zrobić, jeśli – mimo upływu czasu – wciąż pozostaje widoczne.


pocalunek-aniola-znaczenie-leczenie
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Pocałunek anioła – co to takiego? Jak wygląda?
  2. Pocałunek anioła – kiedy pojawia się to znamię?
  3. Skąd bierze się pocałunek anioła?
  4. Pocałunek anioła – czy to znamię jest groźne?
  5. Pocałunek anioła – kiedy do lekarza?
  6. Pocałunek anioła – leczenie
  7. Inne znamiona u dzieci

Pocałunek anioła – co to takiego? Jak wygląda?

Świeżo upieczona mama z uwagą przygląda się skórze noworodka – zauważa łuszczący się naskórek i z niepokojem patrzy na zmiany o charakterze wysypki. Niekiedy da się dostrzec trójkątną, różową plamkę na powiece malucha, która przypomina muśnięcie warg. To jedno ze znamion, jakie mogą pojawić się u nowo narodzonych dzieci. Pocałunek anioła – bo o nim mowa – należy do płaskich znamion naczyniowych, które powstają jako skutek nieprawidłowej budowy naczyń krwionośnych w danym obszarze. W wyniku miejscowego rozszerzenia naczyń na powiece powstają plamy o różowym lub czerwonym zabarwieniu. Ten specyficzny rodzaj naczyniaka może osiągać różne rozmiary. 

Inne typy naczyniaków, które zazwyczaj występują w późniejszym wieku, to:

  • naczyniaki gwiaździste (tzw. pajączki) – to znamiona nabyte. Ich pojawieniu się sprzyjają m.in. czynniki genetyczne, a także niesprzyjające warunki atmosferyczne, stosowanie używek, długotrwały stres, nieprawidłowa pielęgnacja skóry oraz nadmiar estrogenów u kobiet. Pajączki nie znikają samoistnie; 

  • naczyniaki jamiste – mają formę plam, które zazwyczaj występują po jednej stronie ciała. Mogą być obecne już od urodzenia. Pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić również na narządach wewnętrznych. Należy je leczyć, szczególnie gdy z ich obecnością wiążą się dolegliwości bólowe. 

Pocałunek anioła – kiedy pojawia się to znamię?

Pocałunek anioła to znamię, które pojawia się u noworodków i jest widoczne już w pierwszych godzinach życia. Jego kolor może stawać się bardziej intensywny, gdy dziecko płacze lub ma gorączkę. Jest to zmiana wrodzona, która najczęściej sama znika, kiedy dziecko osiągnie wiek przedszkolny. Większą tendencję do tego rodzaju znamion mają dzieci o bardzo jasnej skórze lub te, u których stwierdzono zaburzenia w unerwieniu czuciowym i autonomicznym splotu naczyniowego skóry. 

Dla porównania nabyte znamiona naczyniowe pojawiają się u osób, które chorują na nowotwór, nadmiernie eksponują skórę na promienie słoneczne, cierpią na choroby skóry (np. trądzik różowaty), nie przestrzegają zasad zdrowej diety i stosują różne używki bądź cierpią na choroby przewlekłe związane z wątrobą lub tarczycą. Naczyniak może wystąpić także jako reakcja organizmu na uraz lub zakażenie. 

Skąd bierze się pocałunek anioła?

Pocałunek anioła to znamię naczyniowe o charakterze wrodzonym. Wynika ono z nieprawidłowej budowy naczyń krwionośnych, które w obrębie powieki pozostają wyraźnie poszerzone. W ich wnętrzu dochodzi do nadmiernego rozrostu komórek śródbłonka, które wyściełają ścianę naczynia.

Niektóre noworodki mogą mieć większą tendencję do tego rodzaju zmian, np. ze względu na określony fototyp skóry. Znamię nie ma jednak konkretnych przyczyn, za które mogłyby odpowiadać czynniki zewnętrzne. 

Pocałunek anioła – czy to znamię jest groźne?

Wielu rodziców zastanawia się, czy pocałunek anioła to powód do niepokoju. Wątpliwości i obawy narastają pod wpływem informacji, że naczyniaki to zmiany nowotworowe. Zgodnie z definicją, naczyniak to niezłośliwy nowotwór wywodzący się z naczyń włosowatych, czyli drobnych naczyń krwionośnych. Zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia i samoistnie znika. Dziecko nie powinno odczuwać z jego powodu bólu ani świądu. Profilaktycznie trzeba chronić je przed urazami oraz ekspozycją na słońce. Podobnie jak w przypadku miejsc, w których pojawiają się znamiona barwnikowe, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej ochrony przeciwko promieniowaniu UV.

Jeśli zauważasz u swojego dziecka znamię o charakterze naczyniowym, nie panikuj, tylko uważnie ją obserwuj. Jeżeli nie zmienia koloru, nie powiększa się ani nie wywołuje dolegliwości bólowych u dziecka, najprawdopodobniej nie ma powodu do niepokoju.

Pocałunek anioła – kiedy do lekarza?

Jeśli zauważysz, że znamię naczyniowe na powiece dziecka zmieniło kolor (np. jest wyraźnie sine), stało się większe lub zaczęło krwawić, skonsultuj się z lekarzem. Na początek zgłoś problem pediatrze, a następnie udaj się do dermatologa. 

Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka jakiekolwiek niepokojące znamiona naczyniowe, nie zwlekaj. Niezwłocznie udaj się z nim do pediatry. Lekarz – w zależności od wstępnej diagnozy – skieruje dziecko do odpowiedniego specjalisty lub samodzielnie zaplanuje leczenie. 

Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do pediatry, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Dzięki niemu na wizytę u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a ze specjalistami skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych.

Decydują się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, zyskasz możliwość skorzystania z 3500 nowoczesnych placówek medycznych w całej Polsce i – w zależności od wybranego pakietu OCHRONA PLUS, OCHRONA COMPLEX lub OCHRONA GOLD – możliwość wykonania wielu badań diagnostycznych, również w zakresie dermatologii (nawet blisko 300 badań w pakiecie OCHRONA GOLD). 

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Pocałunek anioła – leczenie

Pocałunek anioła to znamię, które w większości przypadków znika samoistnie i nie wymaga leczenia. Jeśli jednak zaburza komfort widzenia, powoduje dolegliwości bólowe lub nieestetycznie wygląda, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Medycyna wypracowała wiele technik służących do usuwania znamion – m.in. laseroterapię, krioterapię czy klasyczny zabieg chirurgiczny. Decyzję o tego rodzaju interwencji podejmuje lekarz po przeanalizowaniu wszystkich korzyści oraz ryzyka, jakie może wiązać się z takim zabiegiem.

Inne znamiona u dzieci

Do innych znamion u niemowląt i małych dzieci należą:

  • znamię Suttona – brunatna plama otoczona obszarem odbarwienia. To łagodna zmiana, która nie wymaga leczenia;

  • tzw. uszczypnięcie bociana – podobnie jak pocałunek anioła jest naczyniakiem płaskim. Znamię ma czerwonobrązową barwę oraz trójkątny kształt. Zazwyczaj zlokalizowane jest na karku dziecka, czole lub górnej wardze. Jego oryginalna nazwa nawiązuje do bocianiego dzioba. W jednej z popularnych historii opowiadanych najmłodszym to właśnie bocian przynosi niemowlę rodzicom;

  • plama mongolska – stanowi jedno z najczęściej występujących znamion barwnikowych u dzieci. To charakterystyczne, duże, szaro-niebieskawe plamy zlokalizowane na udach lub pośladkach. Zazwyczaj znikają same bez interwencji lekarza;

  • café au lait – to dość rozległe, ale niegroźne znamię, które kolorem przypomina kawę z mlekiem. Pojawia się w różnych miejscach ciała, znika samoistnie lub pozostaje na całe życie. 

Źródła
  1. R.P. Braun i in., Atlas dermoskopii, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2023.
  2. M. Olszewska i in., Współczesna dermatologia, t. 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  3. R. Paus i in., Dermatologia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2023.
  4. L.W. Weston i in. Dermatologia pediatryczna. Diagnostyka różnicowa, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2022.
  5. A. Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych: podejście interdyscyplinarne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.