account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Znamię Suttona – co to jest? Objawy i sposób leczenia

Olga Dąbska01.12.2023Aktualizacja: 08.02.2024

Znamię Suttona to rodzaj zaburzenia barwnikowego skóry, wokół którego pojawiła się odbarwiona obwódka. Należy do dość często spotykanych przypadłości. Znamię Suttona jest nabyte, rzadziej wrodzone. Sprawdź, u kogo najczęściej rozwija się znamię Suttona i czy zmiana ta wymaga leczenia.


znamie-suttona-co-to-jest-czy-trzeba-usuwac
Pixabay.com

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
jak-wzmocnic-serce-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak wzmocnić serce po chemioterapii, przy arytmii, po zawale? Dieta, ćwiczenia, naturalne sposoby
19.05.2021
Spis treści
 1. Znamię Suttona – co to jest?
 2. Znamię Suttona – u kogo pojawia się najczęściej?
 3. Znamię Suttona – obraz kliniczny
 4. Rozpoznanie znamienia Suttona
 5. Znamię Suttona – jak wygląda leczenie i kiedy jest konieczne?

Znamię Suttona – co to jest?

Znamię Suttona inaczej nazywane jest znamieniem halo, znamieniem z odbarwieniem czy bielactwem odśrodkowym nabytym. To znamię melanocytowe, określane również łagodnym nowotworem melanocytowym. Do powstania znamienia Suttona dochodzi w wyniku nagromadzenia limfocytów (rodzaju białych krwinek) i następujących reakcji immunologicznych (układu odpornościowego), które prowadzą do niszczenia zarówno melanocytów (komórek barwnikowych) tworzących znamię, jak i komórek w jego bezpośrednim otoczeniu. Gniazda melanocytów ulegają rozproszeniu i uszkodzeniu. Patogeneza tego zjawiska, czyli to, jak powstaje, jest dokładnie poznana. Często czynnikiem inicjującym rozwój tego znamienia barwnikowego jest oparzenie słoneczne, zwłaszcza ekspozycja na promieniowanie słoneczne w okresie dzieciństwa. Znamiona te współistnieją z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak choroba Hashimoto i bielactwo, często są także obserwowane u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry i zespołem Turnera. Istnieje tendencja do rodzinnego występowania tego typu znamion.

Znamię Suttona – u kogo pojawia się najczęściej?

Znamię Suttona rzadko występuje we wczesnym dzieciństwie. Pojawia się zwykle po 15.–20. roku życia, a liczba znamion zwiększa się i osiąga swój szczyt w 3. dekadzie życia. Następnie liczba znamion melanocytowych zwykłych ulega zmniejszeniu, ponieważ znamiona przechodzą w fazę inwolucji (czyli zmniejszają się i/lub zanikają). Częściej pojawiają się one u osób eksponujących ciało na działanie promieniowania słonecznego. Spotykane są z jednakową częstością u obu płci.

Znamię Suttona – obraz kliniczny

Najczęściej zmiana ta umiejscawia się na tułowiu, w tym głównie na plecach. Znamię Suttona na twarzy należy do rzadkości. Zmiana ma z reguły postać pojedynczego wykwitu. Choć możliwe jest utworzenie się paru znamion. Typowe jest znamię centralne, o średnicy 3–6 mm. Znamię Suttona charakteryzuje się regularnym, wyraźnym brzegiem i równomiernym, jasnobrązowym lub ciemnobrązowym zabarwieniem.

Niekiedy znamię to ma mniej typowy wygląd – może być zupełnie odbarwione, jasnoróżowe lub w kolorze skóry. Charakterystyczne jest powstanie wokół znamienia Suttona obszaru odbarwienia (o średnicy 0,5–1 cm). W świetle lampy Wooda jeszcze dokładniej można zauważyć wyraźnie odbarwiony pierścień.

Z upływem czasu może zaniknąć całe znamię, a obszar odbarwienia w późniejszym okresie może ulec repigmentacji (czyli zyskać ponownie prawidłowy kolor skóry). Proces ustępowania znamienia trwa od kilku tygodni do kilku lat i ma wieloetapowy przebieg. Można go przedstawić w następujący sposób:

 1. Etap 1. Znamię ma obwodową depigmentację (odbarwienie).

 2. Etap 2. Zabarwienie zmiany zmienia się na różowe z zachowaniem obrazu halo na obwodzie.

 3. Etap 3. Znamię znika całkowicie i kolor skóry w tym miejscu wraca do normy.

Rozpoznanie znamienia Suttona

Jeśli zauważysz u siebie znamiona barwnikowe, skonsultuj się z dermatologiem. Aby zdiagnozować znamię Suttona, lekarz najpierw przeprowadza badanie podmiotowe – szczegółowy wywiad – i badanie przedmiotowe, czyli ogląda dokładnie zmiany na skórze. Dla specjalisty bardzo ważna jest wiedza, czy w Twojej rodzinie występowały: bielactwo, znamiona atypowe i czerniak złośliwy. Rozpoznanie opiera się jednak przede wszystkim na zastosowaniu dermoskopii jako metody przesiewowej, a w razie potrzeby na wideodermoskopii w połączeniu z fotografią globalną. Są to nieinwazyjne badania, polegające na wizualizacji struktur morfologicznych – lekarz posługuje się dermatoskopem, czyli małym urządzeniem, które pozwala oświetlić badany obszar i zobaczyć go w dużym powiększeniu.

Znamię Suttona wymaga diagnostyki różnicowej z czerniakiem skóry. W tym celu dermatolog może skierować Cię na wizytę u onkologa. Szczególną uwagę lekarzy z pewnością zwrócą liczne halo znamiona o nagłym początku. Do oceny transformacji znamion i różnicowania czerniaka z łagodnymi znamionami barwnikowymi stosuje się regułę ABCDE:

 • A – asymetria zmiany,

 • B – nieregularne brzegi,

 • C – nierównomierne zabarwienie,

 • D – duża średnica zmiany,

 • E – wzrost guzowaty wyczuwalny pod palcem.

Jeśli sprawdzasz zmiany na ciele samodzielnie, korzystając z tej metody, to pamiętaj, że te zmiany, które mają jedną lub więcej z wymienionych cech, wymagają obowiązkowo konsultacji lekarskiej.

Znamię Suttona – jak wygląda leczenie i kiedy jest konieczne?

Znamię Suttona nie wymaga leczenia. Powinno być jednak monitorowane i regularnie sprawdzane dermatoskopem przez lekarza. Duża liczba znamion barwnikowych jest istotnym czynnikiem ryzyka predysponującym do rozwoju czerniaka złośliwego. W 20% przypadków znamię Suttona jest powiązane ze znamieniem atypowym lub z czerniakiem złośliwym. U 30% osób pojawienie się takiego znamienia jest początkiem bielactwa.


W przypadku wątpliwości co do rozpoznania wskazane jest profilaktyczne usunięcie znamienia – zabieg chirurgiczny z oceną histopatologiczną (pod mikroskopem). Jeśli znamiona stanowią dla Ciebie problem estetyczny, również możesz je usunąć. Do zabiegu mogą skłonić też pojawiające się dolegliwości, w tym m.in.: zaczerwienienie, powstanie strupa, krwawienie, swędzenie, ból i owrzodzenia w obrębie zmiany skórnej, niesymetryczność aureoli. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu nasiękowym, z marginesem zdrowej tkanki o szerokości 1–2 mm. Linia cięcia powinna przebiegać wzdłuż linii napięcia skórnego. Zszywanie ran polega na dokładnym zbliżeniu przeciwległych brzegów i założeniu szwów, które usuwa się po 7–10 dniach. Zabieg usunięcia takiej zmiany skórnej trwa kilkadziesiąt minut, nie wymaga hospitalizacji. Po zdjęciu szwów można również stosować np. żele silikonowe, zapobiegające tworzeniu się bliznowców.

Źródła
 1. O. Braun-Falco, G. Plewig, H.H. Wolff i wsp., Zmiany melanocytowe, [w:] W. Gliński, H. Wolska (red.), Dermatologia, t. 2, Czelej, Lublin 2004, s. 1419–1463.
 2. E. Kowalska-Olędzka, L. Rudnicka, Znamiona barwnikowe i czerniaku dzieci, „Pediatria po Dyplomie” 2011, t. 15, nr 3, s. 83–89.
 3. M. Mackiewicz-Wysocka, Obraz kliniczny i postępowanie w wypadku wybranych rodzajów znamion barwnikowych, „Przewodnik Lekarski” 2006, nr 7, s. 100–107.
 4. S. Jabłońska, T. Chorzelski, Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.