account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Porażenie piorunem – objawy, pierwsza pomoc

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian07.02.2024Aktualizacja: 07.02.2024

Wędrówka w górach lub przez las w czasie burzy czasem kończy się uderzeniem pioruna, który może bezpośrednio trafić w uczestnika wyprawy, paść tuż obok niego lub spowodować powstanie fali uderzeniowej. Porażenie piorunem to stan, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia poszkodowanej osoby, takie jak oparzenia, złamania kości czy uszkodzenie układu nerwowego. Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja i udzielenie pierwszej pomocy tuż po zdarzeniu. Sprawdź, co zrobić, gdy osobę w Twoim otoczeniu poraził piorun.


porazenie-piorunem-co-robic-jak-udzielic-pomocy
Pixabay.com

Polecane

cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Spis treści
  1. Piorun – w jaki sposób zagraża zdrowiu?
  2. Porażenie piorunem – jak często do niego dochodzi?
  3. Objawy porażenia piorunem
  4. Porażenie piorunem – pierwsza pomoc
  5. Możliwe powikłania po porażeniu piorunem

Piorun – w jaki sposób zagraża zdrowiu?

Piorun to zjawisko atmosferyczne, które towarzyszy burzom. Najczęściej przybiera charakterystyczną, rozgałęzioną postać, ale czasem pozostaje linią prostą. Najczęściej towarzyszą mu grzmoty oraz zjawiska świetlne zwane błyskawicami. W meteorologii określa się go jako naturalne wyładowanie elektrostatyczne o bardzo dużej sile. Natężenie prądu elektrycznego, który przepływa przez piorun, może wynosić od 10 000 do 200 000 A (amperów). 

W czasie uderzenia pioruna dochodzi do uwolnienia ogromnej energii, która jest rozpraszana przede wszystkim w postaci ciepła, ale także błysków i grzmotów słyszalnych w promieniu ok. 20 km od głównego ogniska burzy. Jednak część energii zostaje rozładowania w punkcie uderzenia i może spowodować bardzo duże szkody – dowodem tego są np. połamane drzewa, uszkodzone linie elektryczne czy spalone domy – lub ogromny uszczerbek na zdrowiu, jeśli w polu rażenia znajdzie się człowiek.

Piorun może uderzyć w człowieka na różne sposoby – trafia w niego bezpośrednio lub uderza w ziemię tuż obok niego. Poważne konsekwencje zdrowotne ma także wyładowanie iskrowe lub działanie fali uderzeniowej. 

Porażenie piorunem – jak często do niego dochodzi?

Statystyki pokazują, że w ciągu roku ok. 24 tys. światowej populacji ginie od uderzenia pioruna, a prawie 250 tys. doświadcza skutków porażenia. W Polsce notuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu śmiertelnych ofiar rocznie – najczęściej są to osoby, które wybrały się w wysokie góry mimo niekorzystnych prognoz pogody lub postanowiły przeczekać burzę pod samotnym, wysokim drzewem. Znacznie rzadziej – choć oczywiście nie należy tego wykluczać – dochodzi do uderzenia pioruna na zbiorniku wodnym lub w dużym mieście. 

Objawy porażenia piorunem

Porażenie piorunem może okazać się śmiertelne. Przyczyną śmierci są zazwyczaj obrażenia wynikające z rozległych oparzeń lub zawał serca. Do najczęstszych objawów porażenia piorunem należą:

  • oparzenia – mogą być bardzo rozległe lub obejmować tylko określoną powierzchnię ciała. Aby doszło do poparzenia, wystarczy nawet chwilowy kontakt z piorunem, którego temperatura sięga ok. 8000℃.

  • uszkodzenie układu nerwowego i związany z nim paraliż kończyn;

  • złamania – siła uderzenia pioruna jest tak ogromna, że w wyniku np. działania fali uderzeniowej może dojść do groźnego upadku i licznych złamań kości;

  • zaburzenia pracy serca – w tym zawał serca lub zatrzymanie akcji serca;

  • zaburzenia widzenia i słuchu;

  • apatia lub nadpobudliwość;

  • drgawki i przyspieszone bicie serca;

  • utrata przytomności.

  • Sprawdź, jakie są stopnie oparzeń i na czym polega pierwsza pomoc, dowiedz się też, jakie są rodzaje złamań i jak objawia się każde z nich, żeby udzielić pomocy poszkodowanemu.

Jeśli znalazłaś/znalazłeś się w polu rażenia pioruna i obserwujesz u siebie nawet pozornie niegroźne objawy, zgłoś się do lekarza.

Jeśli chcesz szybko upewnić się, że nic Ci nie jest, możesz kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach składki już od 69 zł miesięcznie uzyskasz możliwość konsultacji z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, w tym z lekarzem rodzinnym. Oczekiwanie na wizytę u lekarza rodzinnego potrwa maksymalnie 1 dzień. A jeśli zechcesz skonsultować się z kardiologiem czy neurologiem, zrobisz to w maksymalnie 3 dni.

Nie czekaj w kolejkach – samodzielnie umawiaj wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistów za pośrednictwem wygodnego systemu e-rejestracji lub w aplikacji mobilnej. Zapoznaj się z pakietami przygotowanymi przez TU Zdrowie, w ramach których otrzymujesz nieograniczony dostęp do konsultacji lekarskich i badań w ponad 3500 placówek na terenie całej Polski!

Wypełnij formularz i porozmawiaj z doradcą, żeby jeszcze lepiej poznać pakiety Polisy Zdrowie Welbi i wybrać ten, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby zdrowotne.

Porażenie piorunem – pierwsza pomoc

Jeśli w Twoim otoczeniu znajdzie się osoba, która została porażona piorunem:

  • zadzwoń po karetkę lub zleć to zadanie innej osobie, która znajduje się w Twoim otoczeniu;

  • upewnij się, czy miejsce, w którym przebywa poszkodowany, jest bezpieczne. Jeśli poszkodowany może być narażony na ponowne uderzenie pioruna, bardzo ostrożnie przenieś go w inne miejsce;

  • sprawdź, czy ofiara jest przytomna i czy oddycha;

  • jeśli nie oddycha, rozpocznij standardowe czynności resuscytacyjne – 30 uciśnięć klatki piersiowej na przemian z 2 wdechami; u małych dzieci wykonuj 15 uciśnięć i 2 wdechy – i kontynuuj je do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego lub pojawienia się śmigłowca (jeśli wypadek miał miejsce w górach);

  • ułóż ją w pozycji bocznej bezpiecznej, aby uniknąć zakrztuszenia i mimowolnej zmiany pozycji (jeśli oddycha).

Jeżeli na ciele ofiary porażenia piorunem dostrzegasz oparzenia, polewaj je chłodną wodą lub nałóż na oparzone miejsca środek łagodzący. Zdezynfekuj i opatrz otwarte rany, jeśli masz przy sobie apteczkę.

Możliwe powikłania po porażeniu piorunem

Osoby, które doświadczyły porażenia piorunem, są narażone na szereg konsekwencji zdrowotnych. Wśród nich są m.in. upośledzenie nerek, choroby serca, a czasem także różne stopnie i rodzaje niedosłuchu. Porażenie piorunem nierzadko pozostawia również blizny po oparzeniu, które stają się defektem estetycznym, zwłaszcza gdy znajdują się w widocznym miejscu. 

Po porażeniu piorunem trzeba ściśle stosować się do zaleceń lekarza i zwracać uwagę na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o powikłaniach.

Źródła
  1. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Burza – bądź bezpieczny, https://www.gov.pl/web/rcb/burza---badz-bezpieczny [dostęp 19.08.2023].
  2. M. Goniewicz, Pierwsza pomoc, Podręcznik dla studentów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
  3. K. Kożuchowski, Meteorologia i klimatologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2023.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.