Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 2 min.

Shin splints, czyli ból piszczeli. Przyczyny i leczenie problemu

Emilia Kruszewska

24.01.2022

Aktualizacja: 24.06.2023

Ból piszczeli jest problemem powszechnym. Najczęściej mierzą się z nim osoby aktywne, szczególnie biegacze. Dolegliwości mogą również powstać na skutek zwyrodnienia stawów.


bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
pixabay.com

Polecane

bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
zerwany-miesien-jakie-sa-objawy-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Zerwany mięsień - jakie są objawy i jak leczyć?
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Spis treści
 1. Przyczyny bólu piszczeli
 2. Jak objawia się ból piszczeli?
 3. Leczenie bolących piszczeli
 4. Ból piszczeli u biegaczy - przyczyny i profilaktyka

Przyczyny bólu piszczeli

Ból piszczeli powstaje w wyniku mikrourazów w obrębie podudzia. Część przylegająca do kości jest silnie unerwiona i unaczyniona, dlatego najmniejszy uraz czy nawet przeciążenie skutkuje dotkliwym bólem. Przyczyny tego stanu są różne i zależą również od lokalizacji urazu.

Czynniki powodujące ból piszczeli to m.in.:

 • pomijanie rozgrzewki przed treningiem siłowym i biegowym lub pomijanie rozciągania i rolowania po ćwiczeniach, co sprzyja skróceniu mięśnia brzuchatego łydki. Konsekwencje są rozległe, gdyż nie tylko przyczyniają się do dolegliwości bólowych, ale też powodują zaburzenia biomechaniki stopy i przeciążania części przedniej;

 • bagatelizowanie bólu i kontynuowanie treningu z kontuzją, co sprzyja powstawaniu poważnych urazów i rozwojowi stanów zapalnych mięśni okalających kość piszczelową. Stany zapalne mogą ujawniać się również poprzez miejscowe zgrubienia na długości kości piszczelowej;

 • brak uwzględnienia w planie treningowym czasu na regenerację;

 • zbyt duże obciążenia w treningu siłowym, niewspółmierne do przygotowania;

 • zużyte lub niewłaściwie dobrane obuwie, wymuszające niezgodny z prawidłową motoryką ciała chód;

 • długotrwała praca siedząca;

 • brak aktywności fizycznej;

 • chodzenie na wysokich obcasach;

 • wielogodzinna praca stojąca;

 • ucisk krążka międzykręgowego na nerwy korzeniowe;

 • zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa;

 • niewydolność żylna.

Trwający wiele dni i narastający ból piszczeli może być skutkiem stłuczenia, a nawet pęknięcia kości piszczelowej. Do urazu najczęściej dochodzi na skutek upadku lub silnego uderzenia. Na złamanie narażone są również osoby uprawiające jazdę na nartach. Powstanie urazu w pierwszych dniach umożliwia chodzenie, co nie skłania do szybkiej wizyty u specjalisty. Po kilku dniach oprócz dolegliwości bólowych pojawiają się miejscowy obrzęk i krwiak. U osób uprawiających sporty angażujące dolne kończyny lub prowadzących długotrwałe i ciężkie treningi dochodzi do mikropęknięć kości piszczelowej, które z czasem objawiają się bólem.

Jak objawia się ból piszczeli?

Ból piszczeli jest ostry i nierzadko promieniujący. Dolegliwość skupia się w przedniej części podudzia, powodując miejscową tkliwość. W zależności od intensywności ruchu ból może się nasilać. W przypadku dużych obciążeń trwa również w spoczynku. Czy ból piszczeli rzeczywiście umiejscawia się w kości? Dolegliwość potocznie nazywana shin splints obejmuje tkanki miękkie, zlokalizowane obok kości piszczelowej.

Leczenie bolących piszczeli

W przypadku drobnych urazów zaleca się stosowanie maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ulgę w bólu dadzą zimne okłady. Osobom aktywnym zaleca się odpoczynek od treningu lub wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, np. kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Jeśli ból piszczeli powstaje w wyniku siedzącego trybu życia, wskazany jest umiarkowany ruch o średnim stopniu intensywności, np. marsz lub jazda na rowerze. W przypadku dolegliwości bólowych utrzymujących się kilka dni niezbędna jest konsultacja u lekarza ortopedy lub reumatologa. Pomocne w korekcji wad postawy i patologii biomechaniki ruchu są wkładki ortopedyczne.

Ból piszczeli u biegaczy - przyczyny i profilaktyka

Ból piszczeli jest jedną z najczęściej występujących kontuzji u biegaczy zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Shin splints ujawnia się dyskomfortem powysiłkowym w okolicy podudzia. W zaawansowanej formie dolegliwość może pojawiać się również w trakcie biegu. Odczuwalny ból ma charakter ostry i promieniujący. Dodatkowo miejsce bólu jest wrażliwe na dotyk. Wśród przyczyn shin splints u biegaczy wskazuje się m.in. na:

 • długi trening na bardzo twardym podłożu;

 • zbyt słabą amortyzację butów;

 • niepoprawną biomechanikę ruchu stóp i stawów biodrowych;

 • słabość kośćca i mięśni;

 • wady postawy.

W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych zaleca się odpoczynek i modyfikację planu treningowego (w tym uwzględnienie rozgrzewki i rozciągania po treningu). W pierwszej kolejności upewnij się, czy buty, w których biegasz, nadal mają amortyzację. Obuwie biegowe w zależności od modelu i podłoża, na którym trenujesz, powinno być wymieniane średnio co 400-800 km. Dobrym pomysłem jest konsultacja ze specjalistą biomechaniki ruchu w zakresie poprawności motoryki ciała i korekty nabytych wzorców ruchowych. W przypadku stwierdzenia problemów np. z pracą stawów biodrowych leczenie opiera się na używaniu wkładek ortopedycznych i ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Korekta wzorców ruchowych przynosi najlepsze efekty w poprawie jakości biegu i niwelowaniu dolegliwości bólowych. Jako uzupełnienie zaleca się stosowanie terapii manualnej. Kluczowe w diagnostyce jest również wykluczenie powstania stanów zapalnych w okolicy kości piszczelowej. W razie wyniku dodatniego niezbędne jest zawieszenie aktywności na czas leczenia i stosowanie środków przeciwzapalnych.

Źródła
 1. M.D. Miller, S.R. Thompson, Ortopedia, t. 1-2, Edra Urban & Partner, 2020.
 2. A. Coote, P. Haslam, T. Gaździk, Ortopedia i reumatologia Crash Course, Edra Urban & Partner, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.