Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 2 min.

Shin splints, czyli ból piszczeli. Przyczyny i leczenie problemu

Emilia Kruszewska

24.01.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Ból piszczeli jest problemem powszechnym. Najczęściej mierzą się z nim osoby aktywne, szczególnie biegacze. Dolegliwości mogą również powstać na skutek zwyrodnienia stawów.


bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Przyczyny bólu piszczeli
 2. Jak objawia się ból piszczeli?
 3. Leczenie bolących piszczeli
 4. Ból piszczeli u biegaczy - przyczyny i profilaktyka

Przyczyny bólu piszczeli

Ból piszczeli powstaje w wyniku mikrourazów w obrębie podudzia. Część przylegająca do kości jest silnie unerwiona i unaczyniona, dlatego najmniejszy uraz czy nawet przeciążenie skutkuje dotkliwym bólem. Przyczyny tego stanu są różne i zależą również od lokalizacji urazu.

Czynniki powodujące ból piszczeli to m.in.:

 • pomijanie rozgrzewki przed treningiem siłowym i biegowym lub pomijanie rozciągania i rolowania po ćwiczeniach, co sprzyja skróceniu mięśnia brzuchatego łydki. Konsekwencje są rozległe, gdyż nie tylko przyczyniają się do dolegliwości bólowych, ale też powodują zaburzenia biomechaniki stopy i przeciążania części przedniej;

 • bagatelizowanie bólu i kontynuowanie treningu z kontuzją, co sprzyja powstawaniu poważnych urazów i rozwojowi stanów zapalnych mięśni okalających kość piszczelową. Stany zapalne mogą ujawniać się również poprzez miejscowe zgrubienia na długości kości piszczelowej;

 • brak uwzględnienia w planie treningowym czasu na regenerację;

 • zbyt duże obciążenia w treningu siłowym, niewspółmierne do przygotowania;

 • zużyte lub niewłaściwie dobrane obuwie, wymuszające niezgodny z prawidłową motoryką ciała chód;

 • długotrwała praca siedząca;

 • brak aktywności fizycznej;

 • chodzenie na wysokich obcasach;

 • wielogodzinna praca stojąca;

 • ucisk krążka międzykręgowego na nerwy korzeniowe;

 • zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa;

 • niewydolność żylna.

Trwający wiele dni i narastający ból piszczeli może być skutkiem stłuczenia, a nawet pęknięcia kości piszczelowej. Do urazu najczęściej dochodzi na skutek upadku lub silnego uderzenia. Na złamanie narażone są również osoby uprawiające jazdę na nartach. Powstanie urazu w pierwszych dniach umożliwia chodzenie, co nie skłania do szybkiej wizyty u specjalisty. Po kilku dniach oprócz dolegliwości bólowych pojawiają się miejscowy obrzęk i krwiak. U osób uprawiających sporty angażujące dolne kończyny lub prowadzących długotrwałe i ciężkie treningi dochodzi do mikropęknięć kości piszczelowej, które z czasem objawiają się bólem.

Jak objawia się ból piszczeli?

Ból piszczeli jest ostry i nierzadko promieniujący. Dolegliwość skupia się w przedniej części podudzia, powodując miejscową tkliwość. W zależności od intensywności ruchu ból może się nasilać. W przypadku dużych obciążeń trwa również w spoczynku. Czy ból piszczeli rzeczywiście umiejscawia się w kości? Dolegliwość potocznie nazywana shin splints obejmuje tkanki miękkie, zlokalizowane obok kości piszczelowej.

Leczenie bolących piszczeli

W przypadku drobnych urazów zaleca się stosowanie maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ulgę w bólu dadzą zimne okłady. Osobom aktywnym zaleca się odpoczynek od treningu lub wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, np. kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Jeśli ból piszczeli powstaje w wyniku siedzącego trybu życia, wskazany jest umiarkowany ruch o średnim stopniu intensywności, np. marsz lub jazda na rowerze. W przypadku dolegliwości bólowych utrzymujących się kilka dni niezbędna jest konsultacja u lekarza ortopedy lub reumatologa. Pomocne w korekcji wad postawy i patologii biomechaniki ruchu są wkładki ortopedyczne.

Ból piszczeli u biegaczy - przyczyny i profilaktyka

Ból piszczeli jest jedną z najczęściej występujących kontuzji u biegaczy zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Shin splints ujawnia się dyskomfortem powysiłkowym w okolicy podudzia. W zaawansowanej formie dolegliwość może pojawiać się również w trakcie biegu. Odczuwalny ból ma charakter ostry i promieniujący. Dodatkowo miejsce bólu jest wrażliwe na dotyk. Wśród przyczyn shin splints u biegaczy wskazuje się m.in. na:

 • długi trening na bardzo twardym podłożu;

 • zbyt słabą amortyzację butów;

 • niepoprawną biomechanikę ruchu stóp i stawów biodrowych;

 • słabość kośćca i mięśni;

 • wady postawy.

W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych zaleca się odpoczynek i modyfikację planu treningowego (w tym uwzględnienie rozgrzewki i rozciągania po treningu). W pierwszej kolejności upewnij się, czy buty, w których biegasz, nadal mają amortyzację. Obuwie biegowe w zależności od modelu i podłoża, na którym trenujesz, powinno być wymieniane średnio co 400-800 km. Dobrym pomysłem jest konsultacja ze specjalistą biomechaniki ruchu w zakresie poprawności motoryki ciała i korekty nabytych wzorców ruchowych. W przypadku stwierdzenia problemów np. z pracą stawów biodrowych leczenie opiera się na używaniu wkładek ortopedycznych i ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Korekta wzorców ruchowych przynosi najlepsze efekty w poprawie jakości biegu i niwelowaniu dolegliwości bólowych. Jako uzupełnienie zaleca się stosowanie terapii manualnej. Kluczowe w diagnostyce jest również wykluczenie powstania stanów zapalnych w okolicy kości piszczelowej. W razie wyniku dodatniego niezbędne jest zawieszenie aktywności na czas leczenia i stosowanie środków przeciwzapalnych.

Źródła
 1. M.D. Miller, S.R. Thompson, Ortopedia, t. 1-2, Edra Urban & Partner, 2020.
 2. A. Coote, P. Haslam, T. Gaździk, Ortopedia i reumatologia Crash Course, Edra Urban & Partner, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
zerwane-sciegno-objawy-rehabilitacja-i-leczenie
Zdrowie
1 min.
Zerwane ścięgno - objawy, rehabilitacja i leczenie
24.01.2022
siniaki-jakie-sa-przyczyny-jak-je-zlikwidowac
Zdrowie
2 min.
Siniaki - jakie są przyczyny? Jak je zlikwidować?
30.07.2021
jakie-sa-rodzaje-zlaman-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Jakie są rodzaje złamań? Co warto o nich wiedzieć?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.