account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 2 min.

Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?

Olga Dąbska19.05.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Wypadający dysk polega na wysunięciu krążka międzykręgowego. Choć przypadłość może objąć tarczki na każdym poziomie kręgosłupa, to znaczna większość przypadków dotyczy dysków położnych w odcinku lędźwiowym. Objawy wypadniętego dysku znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, na czym polega jego leczenie.


wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
wstrzas-mozgu-jakie-sa-objawy-pierwsza-pomoc
Zdrowie
1 min.
Wstrząs mózgu - jakie są objawy? Pierwsza pomoc
31.10.2021
strzelajace-stawy-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Strzelające stawy - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
 1. Czym jest wypadający dysk?
 2. Jakie czynniki predysponują do wypadnięcia dysku?
 3. Wypadający dysk – objawy
 4. Wypadający dysk – jak leczyć tę przypadłość?
 5. Jak zapobiegać wypadnięciu dysku?

Czym jest wypadający dysk?

Wypadający dysk to przypadłość alternatywnie określana jako przepuklina krążka międzykręgowego. Ta struktura kręgosłupa zlokalizowana jest między trzonami kręgów, a inaczej nazywana – tarczą międzykręgową lub zwyczajowo dyskiem. Krążek po pierwsze pełni funkcję amortyzatora dla kręgosłupa. Po drugie zapewnia mu ruchomość. Pozwala na prostowanie, zgięcie, obrotowe i boczne ruchy. Po trzecie oddziela od siebie kolejne kręgi kręgosłupa. Na skutek przeciążeń kręgosłupa oraz zmian zachodzących razem z procesem starzenia spada elastyczność krążków. W związku z tym stają się one bardziej narażone na uszkodzenia – pęknięcia oraz powstanie przepukliny, które z kolei predysponują do ich przemieszczania się. Kiedy dysk wysunie się poza przestrzeń międzykręgową, wywołuje ucisk na rdzeń kręgowy i okoliczne nerwy. Przepuklina kręgosłupa może występować w pojedynczym krążku lub w kilku segmentach.

Jakie czynniki predysponują do wypadnięcia dysku?

Poza wymienionymi wyżej głównymi przyczynami wypadania dysku istnieje wiele czynników predysponujących do tej przypadłości. Do uszkodzeń krążka może dojść w wyniku kumulowania się mikrourazów wskutek długotrwałego przyjmowania nieprawidłowych pozycji czy prowadzenia siedzącego tryb życia. Rozwojowi choroby sprzyja też ciągły stres, który sprawia, że struktury mięśniowe stają się zbyt mocno napięte. Nie można zapomnieć o wrodzonych wadach kręgosłupa, wadach postawy, nieprawidłowościach w budowie kanału kręgowego. Na wypadanie dysku narażone są też osoby z nadmierną masą ciała ze względu na obciążenie układu kostnego, poza tym osoby niepodejmujące aktywności sportowej czy rekreacyjnej, w tym zwłaszcza ćwiczeń wzmacniających i poprawiających stabilizację tułowia.

Wypadający dysk – objawy

Najczęściej stwierdza się wypadający dysk w odcinku lędźwiowym. Przypadłość ta objawia się przede wszystkim ostrym bólem w dole kręgosłupa. Ból promieniuje w kierunku sąsiednich struktur. Możesz odczuwać go w pośladkach, udach, a nawet w łydkach. Niekiedy pojawiają się zaburzenia w opróżnianiu pęcherza moczowego. W przypadku wypadnięcia krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym typowymi objawami są: bóle i zawroty głowy, bóle ramion, zaburzenia widzenia. Z kolei, kiedy wypadnie dysk w odcinku piersiowym, pojawia się ból międzyżebrowy, międzyłopatkowy, opasujący do klatki piersiowej. W zależności od poziomu wystąpić może też rwa kulszowa lub rwa ramienna.Poza wspomnianymi objawami wypadającego dysku w chorobie tej doświadczyć można też takich dolegliwości, jak m.in.:

 • osłabienie siły mięśniowej,

 • sztywność mięśniowa,

 • znaczne ograniczenie sprawności,

 • drętwienie i mrowienie,

 • zaburzenia czucia;

 • skurcze mięśniowe,

 • podwyższone napięcie struktur mięśniowych,

 • znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie kręgosłupa,

 • zniesienie ruchów na poziomie kręgosłupa (zgięcie, wyprost, rotacja).

Wypadający dysk – jak leczyć tę przypadłość?

Jeśli podejrzewasz, że doszło u Ciebie do wypadnięcia dysku, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. W określeniu przyczyn tej przypadłości najczęściej stosuje się zdjęcie RTG, tomograf komputerowy lub rezonans magnetyczny. Leczenie określane jest w zależności od stanu uszkodzenia. Jeśli jest taka możliwość, stosuje się leczenie zachowawcze. Wykorzystuje się w nim farmakoterapię. Lekarz może zalecić leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające mięśnie. Poza tym zastosowanie mają różne formy fizjoterapii i balneoterapii. Do wyboru jest cała gama zabiegów. Wśród nich wymienia się m.in.: okłady i zawijania borowinowe, pola magnetyczne, jonoforezę, ultradźwięki, krioterapię (leczenie zimnem), laseroterapię, masaż podwodny.

W przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa doskonale sprawdza się kinezyterapia. Wykonywane są m.in. ćwiczenia zwiększające zakres ruchu, poprawiające postawę ciała, poprawiające kontrolę motoryczną kręgosłupa, miednicy i bioder, aktywujące mięśnie stabilizujące kręgosłup (zwłaszcza mięśnie poprzeczne brzucha). Wiele dobrego przynoszą nordic-walking, pilates, tai-chi, ćwiczenia w wodzie (a przecież zalety pływania odnoszą się do całego organizmu). W łagodzeniu bólu, rozciągnięciu mięśni, stabilizacji kręgosłupa pomocna okazuje się joga (przy okazji sprawdź, co daje joga

Jak zapobiegać wypadnięciu dysku?

Profilaktyka wypadania dysków może w dużym stopniu zapobiec pojawieniu się tej przypadłości. Przede wszystkim opiera się na poprawie stylu życia. Należy przede wszystkim:

 • wprowadzić aktywne sposoby spędzania wolnego czasu,

 • zwrócić uwagę na sposób odżywiania, który dostarczy wszelkich potrzebnych składników odżywczych i zapewni prawidłową masę ciała,

 • unikać wykonywania gwałtownych ruchów,

 • nauczyć się prawidłowego wykonywania codziennych czynności, jak schylanie czy dźwiganie, które powinny być podejmowane w pozycji kucznej,

 • przyjmować prawidłową pozycję do spania i siedzenia.

Źródła
 1. G. Guzy i in., Skuteczność laseroterapii wśród pacjentów z zespołem bólowym odcinka lędźwiowego kręgosłupa, „Hygeia Public Health” 2012, t. 47, nr 4, s. 484–489.
 2. J. Siminska i in., Przegląd zaleceń postępowania fizjoterapeutycznego stosowanego w bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, t. 6, nr 8, s. 454–466.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.