Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 2 min.

O czym świadczy ból stawów dłoni? Jak go wyleczyć?

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 24.06.2023

Dłoń składa się z nadgarstka, śródręcza i palców. Buduje ją 27 kości, które są ze sobą połączone za pomocą stawów. Wyróżnia się m.in. staw promieniowo-nadgarstkowy, stawy śródręczno-paliczkowe i międzynadgarstkowe. Niestety, w ich obrębie mogą zdarzyć się różne patologie. Jednym z ich objawów są dolegliwości bólowe. Sprawdź, jak leczyć ból stawów dłoni.


bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
pexels.com

Polecane

bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
skrecenie-nadgarstka-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Skręcenie nadgarstka - jakie są objawy? Jak leczyć?
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Spis treści
 1. Jakie są przyczyny bólu stawów dłoni?
 2. Ból stawów dłoni w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów
 3. Ból stawów dłoni po urazie
 4. Ból stawów dłoni a zespół cieśni nadgarstka
 5. Jak poradzić sobie z bólem stawów dłoni?

Jakie są przyczyny bólu stawów dłoni?

Dłoń jest potocznym określeniem na rękę, czyli najdalej położoną część kończyny górnej. W terminologii medycznej pierwsza nazwa odnosi się do wewnętrznej powierzchni ręki. Zalicza się do niej nadgarstek, śródręcze i palce. Miej zatem na uwadze, że omawiany w artykule ból dłoni dotyczy każdego z tych odcinków.

Ból stawów dłoni może wystąpić w każdym momencie życia. Zdarza się, że pojawia się nagle, ale może też stopniowo narastać. Dodatkowo często towarzyszą mu jeszcze inne objawy. W zależności od tego, co jest przyczyną bólu stawów dłoni, mogą to być: obrzęk, krwiak, zaczerwienienie skóry nad stawem, niemożność wykonywania ruchów, mrowienie lub drętwienie.

Przyczyny bólu stawów dłoni są różne. Dolegliwości pojawiają się na skutek przewlekłych chorób lub stanów ostrych. Od tego, co jest ich powodem, zależy postępowanie lecznicze.

Możliwe przyczyny bólu stawów dłoni to:

 • urazy w obrębie ręki (zwichnięcia, złamania, skręcenia),

 • reumatoidalne zapalenie stawów,

 • zwyrodnienie stawów,

 • zespół cieśni nadgarstka,

 • nerwobóle,

 • fibromialgia,

 • stan zapalny.

Przyczyna bólu stawów dłoni może zostać ustalona na podstawie badań diagnostycznych. Jednym z podstawowych jest zdjęcie rentgenowskie, czyli badanie RTG. Oprócz tego lekarz może zdecydować o wykonaniu tomografii komputerowej, badania ultrasonograficznego (USG) lub testów laboratoryjnych krwi.

Ból stawów dłoni w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów

W obrębie stawów dłoni mogą pojawić się bóle reumatyczne. Tak dzieje się w przebiegu np. reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Jest to przewlekła, zapalna choroba tkanki łącznej. Ma ona podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że organizm (a dokładnie układ odpornościowy) atakuje swoje własne tkanki, co jest przyczyną pojawienia się różnego rodzaju nieprawidłowości.

RZS obejmuje głównie stawy dłoni (śródręczno-paliczkowe, międzypaliczkowe). Powinieneś jednak pamiętać, że jest to choroba tkanki łącznej. Oznacza to, że objawy mogą dotyczyć całego organizmu. W jej przebiegu występuje nie tylko ból stawów dłoni, ale też:

 • ograniczenie ruchomości stawów,

 • obrzęk stawów,

 • sztywność stawów (tzw. sztywność poranna, która pojawia się po dłuższym czasie bez wykonywania ruchów),

 • zmniejszenie siły mięśni,

 • zaniki mięśni.

Dla RZS charakterystyczne są też guzki reumatoidalne. Występują one nie tylko w okolicy stawów, ale także w narządach wewnętrznych.

Ból stawów dłoni po urazie

Ból stawów dłoni jest jednym z objawów urazu. Dochodzi do niego na skutek zadziałania sił mechanicznych. Może to być upadek z wysokości, uderzenie lub przygniecenie ręki ciężkim przedmiotem. Najczęstsze urazy powodujące ból stawów dłoni to złamanie lub zwichnięcie.

Złamanie dotyczy kości. Dochodzi do przerwania jej ciągłości, niekiedy z jednoczesnym przemieszczeniem się odłamów kostnych. Poza bólem pojawiają się: obrzęk, zaczerwienienie, krwiak, nieprawidłowe ułożenie ręki i trudności z wykonywaniem ruchów.

Zwichnięcie stawu ma miejsce, gdy jego powierzchnie utracą ze sobą kontakt. Może to być tylko chwilowe lub trwałe. Poza bólem obecne są: obrzęk, ucieplenie skóry nad stawem, krwiak. Ponadto staw zostaje zniekształcony, a wykonywanie ruchów jest znacznie utrudnione lub niemożliwe.

Ból stawów dłoni a zespół cieśni nadgarstka

Ból stawów dłoni może być spowodowany zespołem cieśni nadgarstka. Pojawia się on, gdy nerwy przebiegające w kanale nadgarstka są przez dłuższy czas uciśnięte. Może się tak zdarzyć np. na skutek długotrwałej pracy przy komputerze (nieprawidłowe ułożenie dłoni na klawiaturze lub myszce) lub na skutek chorób zapalnych (np. RZS).

Jak poradzić sobie z bólem stawów dłoni?

Ból stawów dłoni nie jest chorobą, a jej objawem. Dlatego konieczne jest znalezienie przyczyny i wdrożenie jej leczenia. Może to być np. unieruchomienie (w przypadku złamań) lub farmakoterapia.

Doraźnie na ból można zastosować leki przeciwbólowe doustne lub w postaci maści. Konieczne jest także wdrożenie rehabilitacji. Jej zakres i metody powinny być dopasowane przez specjalistę, ponieważ nie wszystkie rodzaje ćwiczeń mogą być wykonywane w każdej jednostce chorobowej.

Jeżeli chcesz wspierać swój układ ruchu, powinieneś pamiętać o codziennej aktywności fizycznej. Dodatkowo dbaj o odpowiednią masę ciała, aby nie doszło do nadmiernego przeciążenia. Pomóc może dieta na stawy. Nie zapomnij o noszeniu wygodnego obuwia, prawidłowej postawie ciała i unikaniu dźwigania ciężkich przedmiotów.

Źródła
 1. A. Jasik, E. Marcinowska-Suchowierska, Bóle stawów u osób w wieku podeszłym, „Postępy Nauk Medycznych” 2011, nr 5, s. 402-409.
 2. T.S. Gaździk, Ortopedia i traumatologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, s. 84.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.