account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieRegeneracja i wellness 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Presoterapia – mechaniczny drenaż limfatyczny. Wskazania i przeciwwskazania

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian08.09.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Presoterapia to rodzaj mechanicznego drenażu limfatycznego. Zabieg niesie wiele korzyści zdrowotnych, m.in. skutecznie redukuje obrzęki i zaburzenia krążenia krwi. Presoterapia, zwana inaczej masażem pneumatycznym, jest również skuteczna w walce z cellulitem. Zabieg nie powinien być jednak wykonywany u niektórych osób. Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do presoterapii i jak przebiega taki zabieg.


presoterapia-co-to-takiego-jak-dziala
Pixabay.com

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Spis treści
 1. Presoterapia – co to jest i na czym polega zabieg?
 2. Efekty presoterapii – zdrowotne i kosmetyczne
 3. Wskazania do presoterapii
 4. Przeciwwskazania do zabiegu presoterapii
 5. Jak często można powtarzać zabieg presoterapii?

Presoterapia – co to jest i na czym polega zabieg?

Presoterapia to inaczej masaż kompresyjny lub pneumatyczny. Jest rodzajem mechanicznego drenażu limfatycznego, stosowanego w leczeniu zaburzeń cyrkulacji chłonki. W odróżnieniu od masażu manualnego presoterapia wykorzystuje specjalistyczny kombinezon lub mankiety, do których jest wtłaczane sprężone powietrze, uciskające problematyczne części ciała. W wyniku ucisku naczyń krwionośnych i limfatycznych dochodzi do pobudzenia i ukierunkowania krążenia krwi i chłonki. W rezultacie tkanki są lepiej ukrwione, a zachodzące w nich procesy metaboliczne sprzyjają efektywnemu usuwaniu toksyn, zalegającej wody i limfy. Kompresja przebiega falowo, w kierunku serca. Masaż jest bezbolesny, a podczas trwania zabiegu pacjent odczuwa przyjemny ucisk na ciało i rozluźnienie.

Efekty presoterapii – zdrowotne i kosmetyczne

Zabieg presoterapii niesie wiele korzyści zdrowotnych i kosmetycznych. Najważniejszą jest przyspieszenie i ukierunkowanie przepływu krwi i limfy, co natomiast skutkuje zmniejszeniem obrzęków i usunięciem zastojów chłonki wraz z toksynami. Wywołany ucisk poprawia krążenie w komórkach skóry, w których zaczynają zachodzić procesy regeneracyjne i oczyszczanie. Poprawa cyrkulacji płynów wewnątrzustrojowych korzystnie wpływa na metabolizm organizmu. Dochodzi również do sprawnego usuwania produktów rozpadu tkanki tłuszczowej. Masaż pneumatyczny, poprzez poprawę krążenia wewnątrzkomórkowego, przyczynia się również do wzrostu elastyczności i sprężystości skóry, a także efektywniejszego natlenienia mięśni.

Wskazania do presoterapii

Presoterapia ma zastosowanie lecznicze, ale też jako masaż niwelujący defekty estetyczne. Wyróżniane są więc dwie grupy wskazania do zabiegu.

Wskazania medyczne do zabiegu presoterapii:

 • zaburzenia przepływu chłonki o różnym podłożu (również obrzęk nóg u osób starszych spowodowany m.in. długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej); 

 • obrzęki pourazowe lub hormonalne; 

 • otyłość i nadwaga; 

 • profilaktyka przeciwżylakowa u osób z grupy ryzyka; 

 • wspomaganie regeneracji potreningowej lub pourazowej narządu ruchu; 

 • blizny (również leczenie blizn pooparzeniowych); 

 • zaburzenia krążenia krwi; 

 • usprawnienie pracy układu pokarmowego;

 • leczenie siniaków i krwiaków;

 • wspomaganie manualnej fizjoterapii przeciwzastoinowej.

Wskazaniem medycznym do presoterapii jest również wspomaganie regeneracji organizmu osłabionego ciążą lub długotrwałym leczeniem. Zabieg służy też rekonwalescencji pozabiegowej, np. po plastyce powłok brzusznych i liposukcji. Masaż pneumatyczny znalazł zastosowanie również jako zabieg poprawiający efekty kriolipolizy. Presoterapia może również wzmocnić efekty zabiegu karboksyterapii. Musisz jednak wiedzieć, że w każdym z tych przypadków decyzję o możliwości przeprowadzenia presoterapii podejmuje lekarz.

Wskazania kosmetyczne do zabiegu presoterapii:

 • cellulit; 

 • redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej na brzuchu; 

 • profilaktyka ponownego odkładania się tkanki tłuszczowej u osób po leczeniu otyłości, nadwagi, cellulitu.

Eksperci zalecają presoterapię również osobom borykającym się z problemem tzw. ciężkich nóg. Zabieg przynosi dużą ulgę w niwelowaniu uczucia zmęczenia.

Przeciwwskazania do zabiegu presoterapii

Zabieg presoterapii może być wykonywany nie u każdego. Do bezwzględnych przeciwwskazań należą: choroby autoimmunologiczne (w tym problemy hormonalne wynikające np. z dysfunkcji pracy tarczycy), nadciśnienie, miażdżyca, niewydolność serca, zakrzepowe zapalenie żył, zapalenie naczyń chłonnych, zapalenie naczyń limfatycznych, padaczka, jaskra, choroby zapalne stawów, astma, niewydolność oddechowa, niewydolność nerek, stany zapalne skóry, znamiona. Zabieg nie może być przeprowadzany również u kobiet w ciąży. Presoterapii nie mogą się poddać także pacjenci mający rozrusznik serca lub metalowe implanty.

Jak często można powtarzać zabieg presoterapii?

To jak często można powtarzać presoterapię, zależy od potrzeb i problemu, z jakim boryka się pacjent. W przypadku wskazań medycznych decyzję o liczbie i długości sesji masażu pneumatycznego podejmuje lekarz. Autorzy konsensusu dotyczącego obrzęku limfatycznego podają, że czas trwania efektywnej presoterapii powinien wynosić od 30 do 120 minut [1].

Z kolei jeśli zabieg presoterapii ma być wykonywany ze wskazań kosmetycznych, w celu usunięcia cellulitu, to rekomendują przeprowadzenie serii 30 zabiegów w odstępach cotygodniowych. U osób zdrowych, stosujących presoterapię jako zabieg relaksujący i rozluźniający, np. przy problemie ciężkich nóg, wystarczająca jest sesja 1–2 masażów. W przypadku sportowców i osób praktykujących ciężkie treningi presoterapia jest zalecana nawet po każdym treningu.

Źródła
 1. A. Pyszora, Kompleksowa fizjoterapia pacjentów z obrzękiem limfatycznym, „Medycyna paliatywna w praktyce” 2010, 4(1), s. 23–29.
 2. M. Grzeszczuk, E. Garasińska-Pryciak, Subiektywna ocena stopnia zadowolenia klientów z efektów wybranych zabiegów antycellulitowych, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, 1(5), s. 105–112.
 3. A. Suder, J. Jaśkiewicz, L. Dorożyńska, Kompleksowe postępowanie rehabilitacyjne po urazie oparzeniowym u dzieci, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne” 2013, 4, s. 118–124.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.