account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieRegeneracja i wellness 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kriolipoliza – innowacyjny zabieg wymrażania tkanki tłuszczowej

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian07.09.2023Aktualizacja: 07.09.2023

Kriolipoliza jest nieinwazyjną i bezpieczną metodą usuwania nadmiernej tkanki tłuszczowej. Zabieg może być wykonywany na różnych obszarach ciała. Kriolipoliza nie tylko skutecznie wymraża komórki tłuszczowe, ale też poprawia stan skóry. Najlepsze efekty uzyskiwane są po 2 zabiegach, a ostateczna redukcja tłuszczu następuje po mniej więcej 8 tygodniach od zabiegu. Kriolipoliza jak każdy zabieg ma przeciwwskazania. Czy kriolipoliza jest bolesna?


kriolipoliza-wskazania-przeciwwskazania-efekty
Pixabay.com

Polecane

kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Spis treści
  1. Kriolipoliza – co to jest i na czym polega ten zabieg?
  2. Kriolipoliza – efekty i możliwe powikłania 
  3. Kriolipoliza w leczeniu otyłości
  4. Kriolipoliza – przeciwwskazania do zabiegu
  5. Zalecenia po zabiegu kriolipolizy

Kriolipoliza – co to jest i na czym polega ten zabieg?

Kriolipoliza to innowacyjny i nowoczesny zabieg wymrażania tkanki tłuszczowej. Jest bezpieczną alternatywą liposukcji i nie wymaga rekonwalescencji. Kriolipoliza stosowana jest jako kosmetyczny sposób leczenia nadwagi i modelowania ciała. Zabieg polecany jest po ciąży, a także każdej osobie, która pomimo aktywności fizycznej boryka się z miejscowym nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Kriolipoliza polega na miejscowym odizolowaniu obszaru ciała za pomocą specjalnej ssącej głowicy, a następnie schłodzeniu jej do takiej temperatury, która uszkodzi podskórną tkankę tłuszczową. Najczęściej urządzenie do kriolipolizy ustawiane jest na temperaturę od -10 do 3 stopni Celsjusza. Na skutek zamrożenia komórki tłuszczowe przechodzą w stan apoptozy, czyli kontrolowanej śmierci, w wyniku której rozpadają się, a następnie zostają wydalone z organizmu. Proces przebiega całkowicie naturalnie i nie wymaga przyjmowania suplementów wspomagających oczyszczanie organizmu.

Kriolipolizę możesz przeprowadzić na dowolnym obszarze ciała. Najczęściej modelowaniu podlegają brzuch, boczki, plecy, uda, ramiona. Czas zabiegu zależy od grubości tkanki tłuszczowej i trwa do 60 minut. Kriolipoliza jest całkowicie bezbolesna. Podczas jej trwania odczuwać będziesz jedynie delikatne zasysanie skóry (ma ono na celu ograniczenie przepływu krwi w miejscu wymrażania, przez co zniwelowanie bólu) i przyjemny chłód.

Kriolipoliza – efekty i możliwe powikłania 

Głównym efektem kriolipolizy jest szybka utraty wagi i wymodelowanie ciała. W wyniku działania niskiej temperatury dochodzi do wielu innych korzystnych reakcji, m.in.: 

  • zmniejszenia bólu; 

  • zahamowania procesu zapalnego w tkankach; 

  • ustąpienia obrzęków obwodowych; 

  • ustąpienia napięcia mięśniowego; 

  • poprawy drenażu żylnego; 

  • usprawnienia przepływu limfy; 

  • zmniejszenia zapalnych i niezapalnych zmian skórnych; 

  • uregulowania przemiany materii komórkowej; 

  • poprawy kolorytu i elastyczności skóry. 

Zabieg kriolipolizy jest bezpieczny, a ryzyko wystąpienia powikłań bardzo niskie. Fizjologicznym skutkiem ubocznym jest miejscowe zaczerwienienie i obrzęk skóry, które ustępują samoistnie i nie powinny wzbudzać niepokoju. Natomiast patologicznym skutkiem ubocznym jest odmrożenie skóry, co może skutkować powstaniem blizn i miejscowych przebarwień. Do tego rodzaju powikłań dochodzi najczęściej w wyniku użycia niskiej jakości urządzenia do kriolipolizy lub nieumiejętnego posługiwania się nim, np. złego doboru parametrów do pacjentki, czy też niezabezpieczenia głowicy sprzętu membraną przeciwzamrożeniową. Dlatego bardzo ważne jest, by zabieg kriolipolizy został przeprowadzony przez lekarza medycyny estetycznej. Kwalifikację pacjentki do zabiegu, również powinien wykonać lekarz. Wstępna, zdalna konsultacja możliwa jest w serwisie Welbi. O ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu i bezpieczeństwie kriolipolizy możesz porozmawiać np. z internistą, dermatologiem lub chirurgiem. 

Kriolipoliza w leczeniu otyłości

Kriolipoliza to zabieg, który w ostatnich latach zyskał na popularności jako jedna z nowoczesnych metod leczenia nadwagi. Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że zaledwie po jednym zabiegu podskórna tkanka tłuszczowa zmniejszyła się o 25%. Stan poprawy zaobserwowano aż u 86% pacjentów. Warto jednak podkreślić, że ostateczny czas redukcji tkanki tłuszczowej i reakcja na zabieg są indywidualne. Wynikają ze zdolności organizmu do eliminacji uszkodzonych kriolipolizą komórek tłuszczowych [1]. Zabieg kriolipolizy nie może być traktowany jako alternatywa dla naturalnych sposobów zmniejszenia wagi w postaci odpowiednio zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej. Osoby borykające się z problemem otyłości w pierwszej kolejności powinny zasięgnąć opinii lekarza.

Kriolipoliza – przeciwwskazania do zabiegu

Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu jest otyłość ogólna, która przede wszystkim wymaga leczenia medycznego. Kriolipoliza nie może być również przeprowadzona w przypadku bardzo zbitego tłuszczu. Do bezwzględnych przeciwwskazań medycznych kriolipolizy należą:

  • niewydolność wątroby; 

  • choroby nerek; 

  • choroba Raynauda; 

  • cukrzyca; 

  • ciąża i okres karmienia piersią;

  • hipoproteinemia; 

  • aktywne stany zapalne skóry; 

  • egzema; 

  • choroby nowotworowe; 

  • blizny w miejscu zabiegu; 

  • choroby wrzodowe;

  • padaczka; 

  • miejscowe zaburzenia krążenia; 

  • świeże rozstępy. 

Przeciwwskazaniem są również przebyte operacje w ostatnich 3 miesiącach. 

Zalecenia po zabiegu kriolipolizy

Po zabiegu kriolipolizy wprowadź nawyk porannego picia szklanki wody na czczo. Pomaga ona w naturalny sposób rozbudzić organizm i pozbyć się zalegających w nim toksyn. Woda z rana działa jak najlepszy detoks, a dodatkowo podkręca metabolizm, pobudza pracę żołądka i jelit, przygotowując je na resztę dnia. Pamiętaj również o tym, by przez cały dzień wypijać minimum 2 litry wody. Sięgaj również np. po zioła na odchudzanie, które wspomagają metabolizm. Wśród zaleceń po zabiegu znajduje się przestrzeganie zróżnicowanej diety, pokrywającej zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Nie stosuj głodówek i restrykcyjnej diety eliminacyjnej. Mogą one jedynie doprowadzić do niedoborów odżywczych. Ograniczyć spożywanie produktów obciążających wątrobę, szczególnie tych bogatych w tłuszcze trans.

Zdecydowanie złym pomysłem jest zażywanie semaglutydu, czyli substancji stosowanej w leczeniu cukrzycy typu 2. Ostatnimi czasy bywa on przyjmowany w nieodpowiedzialny sposób na własną rękę jako środek wspomagający odchudzanie (czym nie jest).

Źródła
  1. A. Migasiewicz i in., Zastosowanie niskich temperatur w dermatologii i kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, 1(7), s. 53–55.
  2. M. Pałac i in., Otyłość i jej leczenie z zastosowaniem metod fizjoterapeutycznych, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2011, 1(4), s. 367–372.
  3. W.S. Kononowicz, Fizjologiczne skutki pozabiegowe, działania niepożądane oraz powikłania po wybranych zabiegach estetycznych. Przegląd literatury, „Aestehic Cosmetology and Medicine” 2021, 5(10), s. 211–216.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.