account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Od masażu stóp do wewnętrznej równowagi

Magdalena Siwek30.07.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Niektórym osobom trudno sobie wyobrazić leczenie jakiejś przewlekłej lub nagłej dolegliwości w inny sposób niż za pomocą leków. W zabiegach wywodzących się z Dalekiego Wschodu to z kolei zupełnie naturalne. Do jednego z uzdrawiających rytuałów należy masaż stóp. Jak wygląda taki zabieg? Jak przeprowadzić automasaż stóp?


jak-zrobic-masaz-stop-krok-po-kroku-co-warto-wiedziec
pexels.com

Polecane

zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
Spis treści
  1. Masaż – skąd się wywodzi? Na czym polega?
  2. Masaż receptorów na stopach – chwilowa ulga czy uzdrowienie?
  3. Masaż stóp dziecka – na jakie dolegliwości pomoże?
  4. Masowanie stóp – różne metody, jeden efekt
  5. Kiedy można spodziewać się efektów terapii?

Masaż – skąd się wywodzi? Na czym polega?

Masaże stóp, takie jak masaż Kobido czy masaż Shiatsu, przywędrowały do nas ze Wschodu i stoi za nimi wielowiekowa tradycja. Inna teoria, znacznie mniej popularna, mówi, że refleksologia została zapoczątkowana w starożytnym Egipcie. Potwierdzać ją mają znalezione w grobowcu w Sakkarze malowidła, przedstawiające ówczesnych masażystów, masujących stopy swoich pacjentów. Niezależnie od tego, która z wersji jest nam bliższa, jedno wiadomo na pewno – Zachód bardzo długo przekonywał się do tego rytuału, przez lata nie uznając go za metodę terapeutyczną. Zmieniło się to dopiero na przełomie XIX i XX stulecia – to wtedy powstała teoria dzieląca ciało człowieka na 10 stref. Stwierdzono, że na ich końcach znajdują się punkty nerwowe, które odpowiadają danym narządom w naszym organizmie. Niektóre z nich znajdują się właśnie na stopach.

Od tego momentu poszło już z górki. Zaczęły powstawać szkoły zajmujące się refleksologią, w końcu połączono ją także z elementami akupresury (przykładem może być masaż tajski). I tu dochodzimy do sedna, a więc do tego, co daje masaż stóp. Uciskanie odpowiednich punktów na ciele powoduje wyrównanie poziomu energii w każdym z nich, co z kolei prowadzi do stanu totalnego odprężenia, relaksu oraz uzyskania równowagi wewnętrznej. O to właśnie chodzi w refleksologii.

Masaż receptorów na stopach – chwilowa ulga czy uzdrowienie?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego nawet najmniejszy kamyk w bucie tak nas uwiera? Powodem jest nic innego jak silne unerwienie stóp. Znajduje się na nich ponad 7 tysięcy nerwów, biegnących w stronę mózgu oraz pozostałych części ciała. W tym momencie rozwiązuje się też zagadka, dlaczego tak lubimy masaże stóp – czy to lecznicze, czy relaksacyjne. Wielość nerwów powoduje, że już drobny ucisk sprawia nam przyjemność i wywołuje, niemal w trybie natychmiastowym, stan odprężenia w całym ciele. Chociażby w tym celu warto spróbować w domu automasażu stóp.

Zanim zaczniesz przyglądać się rytuałowi bardziej wnikliwie, uzbrój się w podstawową wiedzę. Co musisz wiedzieć o masażu stóp? Tym organom, które występują w ludzkim organizmie parzyście (np. oczom, uszom, nerkom, nerwom kulszowym), odpowiadają punkty na stopach, umiejscowione równolegle do siebie – na zasadzie lustrzanego odbicia. Punkty przypisane do pojedynczych narządów znajdują się po tej samej stronie, co dany narząd (punkty odpowiadające za serce czy żołądek znajdziesz na lewej stopie, za wątrobę czy woreczek żółciowy – na prawej). Automasaż stóp w domu z pewnością Ci nie zaszkodzi – może tylko pomóc. Sprawdź, jak masowanie receptorów na stopach poprawi Twój stan zdrowia.

Masaż stóp dziecka – na jakie dolegliwości pomoże?

Obecność punktów energetycznych i nerwowych w ciele nie zależy od wieku człowieka – mają je także dzieci. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia, kiedy maluch nie potrafi wyartykułować, co go boli, poza wizytą u lekarza warto spróbować refleksologii.

Mali pacjenci bardzo często zmagają się z bólami brzucha. Ich podłoże może być różne, ale jeżeli powodem są problemy z trawieniem, masaż stóp będzie jednym ze sposobów na poprawę ich samopoczucia. Pobudzenie układu trawiennego do działania jest niewątpliwą zaletą masażu stóp. Dziecko gorączkuje, ma zaczerwienione gardło lub przejawia objawy alergii? Uciskanie i masowanie receptorów na stopach (ale też rączkach i twarzy) wzmocni układ odpornościowy i złagodzi te dolegliwości, zapewniając też spokojny sen.

Czy w celu przeprowadzenia leczniczego masażu stóp u dziecka konieczne jest odwiedzenie gabinetu masażu? Nie, taki zabieg możesz wykonywać samodzielnie, najlepiej co 2 dni. Ważne jednak, by wcześniej nauczyć się zasad jego przeprowadzania.

Masowanie stóp – różne metody, jeden efekt

Refleksologia przypomina trochę masaż limfatyczny stóp lub masaż tajski. Dobrze wykonany zabieg powoduje pobudzenie krążenia i przepływu limfy w organizmie. Podobieństw do innych zabiegów wykonywanych na tej części ciała znaleźć można całkiem sporo, ale łączy je jedno – oczyszczają organizm z toksyn, uspokajają, wspomagają leczenie chronicznego bólu. Masaż stóp pozytywnie wpływa również na osoby zmagające się z depresją lub nadpobudliwością – nie tylko dlatego, że powoduje zupełne wyciszenie pacjenta, ale też za sprawą korzystnego wpływu na działanie układu nerwowego. W związku z tym może to być też remedium na bezsenność.

Kiedy można spodziewać się efektów terapii?

Systematyczne zabiegi polegające na masowaniu stóp to rodzaj terapii. Tak jak stan relaksu otrzymasz w pakiecie wraz z pierwszym masażem, tak na jego lecznicze właściwości będzie trzeba poczekać, a raczej na nie… zapracować. Celem refleksologii jest m.in. oczyszczenie organizmu z toksyn, dlatego nie można wykluczyć, że po masażu zaobserwujesz u siebie takie objawy jak dreszcze z zimna na zmianę z nadpotliwością, wzmożone pragnienie, gorszy apetyt, senność. Nie ma powodów do obaw – to zupełnie normalna reakcja na terapię, która też nie u wszystkich musi wystąpić.

Jak często można wykonywać masaż stóp? Jeżeli intensywność nie wpływa negatywnie na pacjenta, zaleca się wykonanie 15 zabiegów – po kilka w każdym tygodniu. Co jakiś czas warto też taką serię powtórzyć, ale nie częściej niż raz w miesiącu, by organizm mógł się zregenerować.

Rada na koniec? Traktuj swoje stopy z należytym szacunkiem i uważnością. Odwdzięczy Ci się za to całe ciało.

Źródła
  1. H. Tse, Refleksologia w praktyce. Przez stopy do zdrowia, Białystok 2017, s. 97–233.
Author Magdalena Siwek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.