Problemy ze wzrokiem, których nie można ignorować

Redakcja

29.10.2021

Aktualizacja: 03.11.2021

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Odpowiada za odbiór 80% informacji z otoczenia i warunkuje nie tylko sposób w jaki postrzegamy rzeczywistość, ale także to jak w niej funkcjonujemy. Z uwagi na złożoną budowę ludzkiego oka jego choroby mogą mieć różne podłoże i najczęściej przyjmują postać zaburzenia lub ograniczenia pola widzenia.


Powszechne są takie dolegliwości jak: ból, pieczenie, swędzie i zaczerwienienie. Nie należy ignorować żadnych objawów ze strony narządu wzroku (nawet tych z pozoru błahych), bo mogą oznaczać nie tylko poważne choroby oczu, ale też cukrzycę, choroby wątroby, układu krążenia lub odpornościowego. Sprawdź, które objawy należy skonsultować ze specjalistą.

problemy-ze-wzrokiem-ktorych-nie-mozna-ignorowac

Czerwona i łzawiąca gałka oczna

Zaczerwienione i łzawiące oko to przypadłość, którą często bagatelizujemy i wiążemy z infekcjami (np. katarem) czy alergią. Jednak syndrom czerwonego oka może pojawić się jako objaw jednego ze schorzeń gałki ocznej. Do najważniejszych zaliczamy:

  • wylew podspojówkowy – może być spowodowany kruchością naczyń krwionośnych, która pojawia się w przebiegu cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i zaburzenia krzepliwości krwi,

  • zapalenie spojówki – może mieć podłoże infekcyjne o etiologii bakteryjnej, wirusowej, grzybicznej i chlamydiowej. Z kolei zapalnie nieinfekcyjne może być spowodowane alergią lub towarzyszyć innym chorobom (np. nadczynności tarczycy, kolagenozie),

  • zapalenie rogówki – może objawiać się podrażnieniem, bolesnością, łzawieniem i pojawieniem się światłowstrętu. Konieczne jest wdrożenie szybkiego leczenia, ponieważ powikłaniem zapalenia rogówki jest powstanie owrzodzenia, które może prowadzić do perforacji,

  • zapalenie tęczówki – jego przyczyną mogą być choroby autoimmunologiczne (np. łuszczycowe zapaleniem stawów, stwardnienie rozsiane), kiła, gruźlica (lub inne choroby zakaźne), cukrzyca, chłoniaki oraz zapalenie po operacji oka. O idiopatycznym zapaleniu rogówki mówimy wtedy, gdy nie można jednoznacznie określić jego przyczyny,

  • ostry atak jaskry – najczęściej wymaga szybkiej hospitalizacji, ponieważ spowodowany jest nagłym wzrostem ciśnienia wewnątrz oka (nieleczony może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego),

  • zespół suchego oka – jest spowodowany nieprawidłowym nawilżaniem gałki ocznej przez film łzowy. W wyniku zespołu suchego oka dochodzi do wysychania rogówki i spojówki. Bardzo często pojawia się u kobiet w okresie menopauzy, w przebiegu chorób autoimmunologicznych (np. zapalenie stawów, kolagenoza), a także w efekcie zażywania różnych leków.

Żółte zabarwienie gałki ocznej

Żółte zabarwienie białek oczu to efekt podwyższonego stężenia bilirubiny w organizmie. Dochodzi do niego w przebiegu wielu chorób wątroby: wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C, choroby Wilsona, marskości alkoholowej, nowotworu czy uszkodzenia wątroby na skutek zatrucia toksynami. Zażółcenie twardówek może towarzyszyć również kamicy żółciowej.

Męty i przezroczyste plamki

Męty i przezroczyste plamki (zazwyczaj mają kształt nitek i zawijasów) w polu widzenia są powszechną dolegliwością – to po prostu zbite fragmenty ciała szklistego w oku. Kiedy jednak pojawiają się w takich ilościach, że przeszkadzają (np. w prowadzeniu samochodu) lub zaczynają towarzyszyć im błyski światła, należy jak najszybciej udać się do okulisty. Przyczyną może być odklejanie się siatkówki. Grozi to nawet całkowitą utratą wzroku, a jedynym ratunkiem jest operacja przy użyciu lasera.

Utrata widzenia w środkowej części pola widzenia

Utrata widzenia w środkowej części obrazu może sygnalizować poważne schorzenia, takie jak zator w naczyniach krwionośnych, cukrzycę (a konkretnie retinopatię cukrzycową), a nawet stwardnienie rozsiane. Przyczyną jest niedokrwienie siatkówki, a konkretnie jej środkowej części (np. na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych przez zbyt wysoki poziom cukru we krwi). To również efekt sparaliżowania nerwu wzrokowego w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Podwójne widzenie

Podwójne widzenie może być efektem mechanicznego urazu głowy. W ten sposób może ujawniać się także tętniak lub guz mózgu, zawał serca czy udar. Zdarza się, że to objaw niezdiagnozowanej cukrzycy lub stwardnienia rozsianego. Bezpośrednią przyczyną podwójnego widzenia jest nieprawidłowe działanie mięśni gałki ocznej.

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości ze strony narządu wzroku, warto skonsultować je z lekarzem. W nagłych przypadkach możesz skorzystać z telemedycyny – lekarz pierwszego kontaktu, na podstawie wywiadu i Twoich objawów, zdecyduje czy potrzebujesz wizyty u okulisty, czy może przepisać Ci leki, które pomogą Ci wrócić do zdrowia.

Źródła

E. Wojciechowska, Różnicowanie zespołu objawów „czerwonego oka”. Możliwości zastosowania leków homeopatycznych w wybranych schorzeniach oczu, Borgis, Medycyna Rodzina 2/2005, s. 34-39.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Polecane

wrzody-zoladka-jakie-sa-objawy-jak-zlagodzic-bol
Zdrowie
2 min.
Wrzody żołądka - jakie są objawy? Jak złagodzić ból?
31.10.2021
zespol-dravet-ciezka-padaczka-miokloniczna-niemowlat
Zdrowie
2 min.
Zespół Dravet ciężka padaczka miokloniczna niemowląt
27.07.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
wyrostek-robaczkowy-jakie-sa-objawy-zapalenia
Zdrowie
1 min.
Wyrostek robaczkowy – objawy zapalenia, nietypowe dolegliwości, przebieg choroby
14.05.2021

Najchętniej czytane

gdzie-udac-sie-do-lekarza-podczas-urlopu
Zdrowie
1 min.
Gdzie udać się do lekarza podczas urlopu?
20.08.2021
poznaj-5-sposobow-na-dobry-sen
Zdrowie
1 min.
Poznaj 5 sposobów na dobry sen
20.08.2021
infekcje-dolnych-drog-oddechowych-jak-je-rozpoznać-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Infekcje dolnych dróg oddechowych – jak je rozpoznać? Kiedy udać się do lekarza?
02.11.2021
jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie
1 min.
Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów
31.08.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.