Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Problemy ze wzrokiem, których nie można ignorować

Redakcja

29.10.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Odpowiada za odbiór 80% informacji z otoczenia i warunkuje nie tylko sposób w jaki postrzegamy rzeczywistość, ale także to jak w niej funkcjonujemy. Z uwagi na złożoną budowę ludzkiego oka jego choroby mogą mieć różne podłoże i najczęściej przyjmują postać zaburzenia lub ograniczenia pola widzenia.


Powszechne są takie dolegliwości jak: ból, pieczenie, swędzie i zaczerwienienie. Nie należy ignorować żadnych objawów ze strony narządu wzroku (nawet tych z pozoru błahych), bo mogą oznaczać nie tylko poważne choroby oczu, ale też cukrzycę, choroby wątroby, układu krążenia lub odpornościowego. Sprawdź, które objawy należy skonsultować ze specjalistą.

problemy-ze-wzrokiem-ktorych-nie-mozna-ignorowac

Polecane

zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
Spis treści
 1. Czerwona i łzawiąca gałka oczna
 2. Żółte zabarwienie gałki ocznej
 3. Męty i przezroczyste plamki
 4. Utrata widzenia w środkowej części pola widzenia
 5. Podwójne widzenie

Czerwona i łzawiąca gałka oczna

Zaczerwienione i łzawiące oko to przypadłość, którą często bagatelizujemy i wiążemy z infekcjami (np. katarem) czy alergią. Jednak syndrom czerwonego oka może pojawić się jako objaw jednego ze schorzeń gałki ocznej. Do najważniejszych zaliczamy:

 • wylew podspojówkowy – może być spowodowany kruchością naczyń krwionośnych, która pojawia się w przebiegu cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i zaburzenia krzepliwości krwi,

 • zapalenie spojówki – może mieć podłoże infekcyjne o etiologii bakteryjnej, wirusowej, grzybicznej i chlamydiowej. Z kolei zapalnie nieinfekcyjne może być spowodowane alergią lub towarzyszyć innym chorobom (np. nadczynności tarczycy, kolagenozie),

 • zapalenie rogówki – może objawiać się podrażnieniem, bolesnością, łzawieniem i pojawieniem się światłowstrętu. Konieczne jest wdrożenie szybkiego leczenia, ponieważ powikłaniem zapalenia rogówki jest powstanie owrzodzenia, które może prowadzić do perforacji,

 • zapalenie tęczówki – jego przyczyną mogą być choroby autoimmunologiczne (np. łuszczycowe zapaleniem stawów, stwardnienie rozsiane), kiła, gruźlica (lub inne choroby zakaźne), cukrzyca, chłoniaki oraz zapalenie po operacji oka. O idiopatycznym zapaleniu rogówki mówimy wtedy, gdy nie można jednoznacznie określić jego przyczyny,

 • ostry atak jaskry – najczęściej wymaga szybkiej hospitalizacji, ponieważ spowodowany jest nagłym wzrostem ciśnienia wewnątrz oka (nieleczony może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego),

 • zespół suchego oka – jest spowodowany nieprawidłowym nawilżaniem gałki ocznej przez film łzowy. W wyniku zespołu suchego oka dochodzi do wysychania rogówki i spojówki. Bardzo często pojawia się u kobiet w okresie menopauzy, w przebiegu chorób autoimmunologicznych (np. zapalenie stawów, kolagenoza), a także w efekcie zażywania różnych leków.

Żółte zabarwienie gałki ocznej

Żółte zabarwienie białek oczu to efekt podwyższonego stężenia bilirubiny w organizmie. Dochodzi do niego w przebiegu wielu chorób wątroby: wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C, choroby Wilsona, marskości alkoholowej, nowotworu czy uszkodzenia wątroby na skutek zatrucia toksynami. Zażółcenie twardówek może towarzyszyć również kamicy żółciowej.

Męty i przezroczyste plamki

Męty i przezroczyste plamki (zazwyczaj mają kształt nitek i zawijasów) w polu widzenia są powszechną dolegliwością – to po prostu zbite fragmenty ciała szklistego w oku. Kiedy jednak pojawiają się w takich ilościach, że przeszkadzają (np. w prowadzeniu samochodu) lub zaczynają towarzyszyć im błyski światła, należy jak najszybciej udać się do okulisty. Przyczyną może być odklejanie się siatkówki. Grozi to nawet całkowitą utratą wzroku, a jedynym ratunkiem jest operacja przy użyciu lasera.

Utrata widzenia w środkowej części pola widzenia

Utrata widzenia w środkowej części obrazu może sygnalizować poważne schorzenia, takie jak zator w naczyniach krwionośnych, cukrzycę (a konkretnie retinopatię cukrzycową), a nawet stwardnienie rozsiane. Przyczyną jest niedokrwienie siatkówki, a konkretnie jej środkowej części (np. na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych przez zbyt wysoki poziom cukru we krwi). To również efekt sparaliżowania nerwu wzrokowego w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Podwójne widzenie

Podwójne widzenie może być efektem mechanicznego urazu głowy. W ten sposób może ujawniać się także tętniak lub guz mózgu, zawał serca czy udar. Zdarza się, że to objaw niezdiagnozowanej cukrzycy lub stwardnienia rozsianego. Bezpośrednią przyczyną podwójnego widzenia jest nieprawidłowe działanie mięśni gałki ocznej.

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości ze strony narządu wzroku, warto skonsultować je z lekarzem. W nagłych przypadkach możesz skorzystać z telemedycyny – lekarz pierwszego kontaktu, na podstawie wywiadu i Twoich objawów, zdecyduje czy potrzebujesz wizyty u okulisty, czy może przepisać Ci leki, które pomogą Ci wrócić do zdrowia.

Źródła
E. Wojciechowska, Różnicowanie zespołu objawów „czerwonego oka”. Możliwości zastosowania leków homeopatycznych w wybranych schorzeniach oczu, Borgis, Medycyna Rodzina 2/2005, s. 34-39.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.