Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Problemy ze wzrokiem, których nie można ignorować

Redakcja29.10.2021Aktualizacja: 10.04.2024

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Odpowiada za odbiór 80% informacji z otoczenia i warunkuje nie tylko sposób w jaki postrzegamy rzeczywistość, ale także to jak w niej funkcjonujemy. Z uwagi na złożoną budowę ludzkiego oka jego choroby mogą mieć różne podłoże i najczęściej przyjmują postać zaburzenia lub ograniczenia pola widzenia.


Powszechne są takie dolegliwości jak: ból, pieczenie, swędzie i zaczerwienienie. Nie należy ignorować żadnych objawów ze strony narządu wzroku (nawet tych z pozoru błahych), bo mogą oznaczać nie tylko poważne choroby oczu, ale też cukrzycę, choroby wątroby, układu krążenia lub odpornościowego. Sprawdź, które objawy należy skonsultować ze specjalistą.

problemy-ze-wzrokiem-ktorych-nie-mozna-ignorowac

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
jak-dbac-o-uklad-krwionosny-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ krwionośny? Zasady profilaktyki
14.05.2021
witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czerwona i łzawiąca gałka oczna
  2. Żółte zabarwienie gałki ocznej
  3. Męty i przezroczyste plamki
  4. Utrata widzenia w środkowej części pola widzenia
  5. Podwójne widzenie

Czerwona i łzawiąca gałka oczna

Zaczerwienione i łzawiące oko to przypadłość, którą często bagatelizujemy i wiążemy z infekcjami (np. katarem) czy alergią. Jednak syndrom czerwonego oka może pojawić się jako objaw jednego ze schorzeń gałki ocznej. Do najważniejszych zaliczamy:

  • wylew podspojówkowy – może być spowodowany kruchością naczyń krwionośnych, która pojawia się w przebiegu cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i zaburzenia krzepliwości krwi,

  • zapalenie spojówki – może mieć podłoże infekcyjne o etiologii bakteryjnej, wirusowej, grzybicznej i chlamydiowej. Z kolei zapalnie nieinfekcyjne może być spowodowane alergią lub towarzyszyć innym chorobom (np. nadczynności tarczycy, kolagenozie),

  • zapalenie rogówki – może objawiać się podrażnieniem, bolesnością, łzawieniem i pojawieniem się światłowstrętu. Konieczne jest wdrożenie szybkiego leczenia, ponieważ powikłaniem zapalenia rogówki jest powstanie owrzodzenia, które może prowadzić do perforacji,

  • zapalenie tęczówki – jego przyczyną mogą być choroby autoimmunologiczne (np. łuszczycowe zapaleniem stawów, stwardnienie rozsiane), kiła, gruźlica (lub inne choroby zakaźne), cukrzyca, chłoniaki oraz zapalenie po operacji oka. O idiopatycznym zapaleniu rogówki mówimy wtedy, gdy nie można jednoznacznie określić jego przyczyny,

  • ostry atak jaskry – najczęściej wymaga szybkiej hospitalizacji, ponieważ spowodowany jest nagłym wzrostem ciśnienia wewnątrz oka (nieleczony może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego),

  • zespół suchego oka – jest spowodowany nieprawidłowym nawilżaniem gałki ocznej przez film łzowy. W wyniku zespołu suchego oka dochodzi do wysychania rogówki i spojówki. Bardzo często pojawia się u kobiet w okresie menopauzy, w przebiegu chorób autoimmunologicznych (np. zapalenie stawów, kolagenoza), a także w efekcie zażywania różnych leków.

Żółte zabarwienie gałki ocznej

Żółte zabarwienie białek oczu to efekt podwyższonego stężenia bilirubiny w organizmie. Dochodzi do niego w przebiegu wielu chorób wątroby: wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C, choroby Wilsona, marskości alkoholowej, nowotworu czy uszkodzenia wątroby na skutek zatrucia toksynami. Zażółcenie twardówek może towarzyszyć również kamicy żółciowej.

Męty i przezroczyste plamki

Męty i przezroczyste plamki (zazwyczaj mają kształt nitek i zawijasów) w polu widzenia są powszechną dolegliwością – to po prostu zbite fragmenty ciała szklistego w oku. Kiedy jednak pojawiają się w takich ilościach, że przeszkadzają (np. w prowadzeniu samochodu) lub zaczynają towarzyszyć im błyski światła, należy jak najszybciej udać się do okulisty. Przyczyną może być odklejanie się siatkówki. Grozi to nawet całkowitą utratą wzroku, a jedynym ratunkiem jest operacja przy użyciu lasera.

Utrata widzenia w środkowej części pola widzenia

Utrata widzenia w środkowej części obrazu może sygnalizować poważne schorzenia, takie jak zator w naczyniach krwionośnych, cukrzycę (a konkretnie retinopatię cukrzycową), a nawet stwardnienie rozsiane. Przyczyną jest niedokrwienie siatkówki, a konkretnie jej środkowej części (np. na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych przez zbyt wysoki poziom cukru we krwi). To również efekt sparaliżowania nerwu wzrokowego w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Podwójne widzenie

Podwójne widzenie może być efektem mechanicznego urazu głowy. W ten sposób może ujawniać się także tętniak lub guz mózgu, zawał serca czy udar. Zdarza się, że to objaw niezdiagnozowanej cukrzycy lub stwardnienia rozsianego. Bezpośrednią przyczyną podwójnego widzenia jest nieprawidłowe działanie mięśni gałki ocznej.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące dolegliwości ze strony oczu (np. silne zaczerwienienie, podwójne widzenie), szybko skonsultuj się z okulistą. Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze. Zyskasz też możliwość wykonania wielu badań, w tym badania dna oka, ostrości widzenia, adaptacji do ciemności.

Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
E. Wojciechowska, Różnicowanie zespołu objawów „czerwonego oka”. Możliwości zastosowania leków homeopatycznych w wybranych schorzeniach oczu, Borgis, Medycyna Rodzina 2/2005, s. 34-39.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-domowe-sposoby-na-czerwone-oczy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na czerwone oczy – najskuteczniejsze metody
02.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.