account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Najczęstsze choroby prostaty

Agata Oleszkiewiczlek. Agnieszka Widera19.05.2021Aktualizacja: 10.04.2024

Kiedy dojrzały mężczyzna zauważa u siebie postępujące kłopoty z oddawaniem moczu, najczęściej pojawia się myśl, że to nowotwór prostaty. Gruczołu krokowego mogą jednak dotknąć zmiany wynikające z innych przyczyn, niezagrażające życiu. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby stercza, i poznaj ich charakterystykę.


Gruczoł krokowy pełni w organizmie mężczyzny wiele ważnych funkcji, również pod względem rozrodczości i seksualności, dlatego pojawienie się symptomów, takich jak ból krocza czy zaburzenia erekcji, wzbudzają niepokój, szczególnie w młodym wieku. Niektóre z chorób mogą przebiegać bezobjawowo.

prostata-jakie-sa-jej-najczestsze-choroby
pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Powiększona prostata
  2. Zapalenie prostaty
  3. Nowotwór prostaty

Powiększona prostata

„Prostata” to powszechne określenie na gruczoł krokowy, zwany także sterczem, który stanowi część męskiego układu moczowo-płciowego. Kształtem i wielkością przypomina orzech włoski, znajduje się w okolicy krocza poniżej pęcherza moczowego i graniczy ze ścianą odbytu. Prostata produkuje enzym, który obok plemników stanowi główny składnik nasienia, pełni jednocześnie funkcje odżywcze dla plemników. Zdrowy narząd nie manifestuje swojej obecności w żaden sposób. Dopiero rozwijające się zaburzenia, zwykle na tle hormonalnym, pojawiające się w okresie przekwitania, mogą niekorzystnie wpłynąć na zmiany w budowie i pracy prostaty.

Jedną z najczęściej doświadczanych chorób jest gruczolak prostaty jego istotą jest przyrost masy stercza. Powiększenie prostaty przebiega powoli i zwykle rozpoczyna się bezobjawowo po 45. roku życia. Wraz z postępem choroby w wyniku ucisku rozrastającego się gruczołu na okoliczne narządy, zwłaszcza na cewkę moczową, pojawiają się problemy związane z oddawaniem moczu, takie jak częstomocz za dnia i w nocy, zwolniony strumień moczu, trudności z rozpoczęciem mikcji czy też uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. Leczenie powiększonej prostaty ma na celu zatrzymanie rozrostu i przywrócenie prawidłowej pracy układu moczowego.

Pomimo że powiększona prostata nie zagraża bezpośrednio życiu, może prowadzić do poważnych następstw zdrowotnych. Blokując odpływ moczu, chory gruczoł sprzyja powstawaniu nawracających stanów zapalnych i infekcji cewki oraz pęcherza moczowego, zwyrodnienia ścian pęcherza i upośledzenia jego funkcji, zastoju moczu, kamicy nerkowej, a nawet niewydolności nerek. Nawet jeśli teraz czujesz się dobrze, pamiętaj, żeby kontrolować swój stan zdrowia i reagować na wszystkie niepokojące objawy.

Zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty to jedna z najczęstszych chorób zapalnych, które spotykają mężczyzn w wieku 20–50 lat. W zależności od przyczyn, przebiegu, częstotliwości występowania i objawów wyróżnia się dwie formy zapalenia. Ostre zapalenie prostaty rozwija się bardzo szybko. Przyczyną jest infekcja bakteryjna pochodzenia zewnętrznego z okolic ujścia cewki moczowej, choć zapaleniu gruczołu krokowego sprzyjają również czynniki takie jak przerośnięta prostata, zwężenie cewki moczowej, resekcja prostaty czy cystoskopia. Przedostające się w górę układu moczowego bakterie powodują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból podczas oddawania moczu, zwolniony strumień moczu, częstomocz czy skąpomocz. Nierzadko dokuczają również gorączka, dreszcze i osłabienie mięśniowe. Typowy jest także ból prostaty, nasady prącia, odbytu, a nawet dolnego odcinka kręgosłupa. Stan zapalny może również przyjąć formę chroniczną pochodzenia niebakteryjnego, przebiegającą mniej intensywnie, ale z okresami zaostrzeń i remisji nawet przez kilka miesięcy.

Przewlekłe zapalenie prostaty uwarunkowane jest zaburzeniami hormonalnymi, autoimmunologicznymi i psychicznymi, choć zaleganie moczu czy gruczolak prostaty zwiększają ryzyko rozwinięcia się infekcji niebakteryjnej i nawracającej. W przebiegu choroby nie obserwuje się objawów ogólnych, a głównie trudności w oddawaniu moczu i ból krocza.

Nowotwór prostaty

Rak prostaty jest jednym z częściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Chorobotwórcze zmiany rozwijają się powoli, a początkowo nie obserwuje się niepokojących objawów, dlatego leczenie raka prostaty na tym etapie zdarza się bardzo rzadko. Z kolei brak wczesnej diagnozy może niepomyślne wpływać na rokowanie. Z chwilą zdiagnozowania nowotwór jest już na tyle rozwinięty, że obserwuje się przerzuty do innych narządów i tkanek. W zależności od charakteru zmian wyróżnia się wiele jego postaci, które manifestują się zespołem różnych dolegliwości. Różnicowanie rodzajów jest istotne również ze względu na odmienne sposoby leczenia.

Pierwsze objawy nowotworowej choroby prostaty najczęściej objawiają się wydłużonym procesem mikcji (oddawania moczu), słabszym strumieniem moczu i pojawieniem się uczucia parcia na pęcherz. Może wystąpić także stan zapalny gruczołu krokowego i ból podbrzusza. Bardziej rozrośnięte i zaawansowane guzy prostaty czy innego rodzaju zmiany wytwórcze, naciekające na cewkę moczową, sprzyjają obecności krwi w moczu, a nawet mogą prowadzić do zatrzymania moczu, trudności w wypróżnianiu i obrzęku nogi bądź genitaliów. Z kolei nowotwór gruczołu prostaty z przerzutami na kości powoduje bóle kostne czy patologiczne złamania.

Jeśli jesteś po 40. r.ż. i chcesz zatroszczyć się o swoją prostatę albo już zmagasz się z jej przerostem, zapaleniem lub rakiem, zapewnij sobie szybki i łatwy dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji i wielu badań bez konieczności czekania w długich kolejkach. Zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego! Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę można zamówić na Welbi, to m.in.:

  • e-konsultacje (lub również konsultacje stacjonarne, w zależności od wybranego pakietu) u lekarzy specjalistów bez skierowania, w tym u urologa i onkologa,

  • dostęp do badań laboratoryjnych (np. antygenu swoistego dla stercza – PSA całkowitego i wolnego), obrazowych (w tym USG prostaty transrektalnego i przez powłoki brzuszne) i czynnościowych,

  • wizyty u lekarzy bez długich kolejek – konsultacja z lekarzem POZ odbędzie się w ciągu 1 dnia, a ze specjalistą z reguły w ciągu 3 dni roboczych (z onkologiem w ciągu 5 dni roboczych),

  • w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD coroczny profilaktyczny przegląd stanu zdrowia; w wersji dla mężczyzn – konsultacja z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza).

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. Waldbaum R. S., Historia chorób gruczołu krokowego, „Przegląd Urologiczny”, 2007/1 (41).
  2. Szmidt J., Podstawy chirurgii, Medycyna Praktyczna, T. II, Kraków 2010.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.