Jak dbać o nerki i wspomagać ich pracę?
Emilia Kruszewska
lek. Magdalena Mroczek
29.10.2021
Aktualizacja: 25.06.2023
Naturalnym i skutecznym sposobem oczyszczania nerek jest picie odpowiedniej ilości wody. Pracę organu możesz wspomagać również ziołami. Sprawdź, jak dbać o nerki.

Polecane




Jak dbać o nerki i wspomagać ich pracę?
Nerki są niezwykle ważnym narządem. Odpowiadają za usuwanie toksyn z krwi, stabilizują gospodarkę wodną, wytwarzają hormony i biorą udział w produkcji witaminy D. Prawidłowe nawyki żywieniowe wspomogą ich pracę i nie zaburzą podstawowych funkcji. Dieta powinna być lekkostrawna i złożona z produktów łatwo przyswajalnych. Podstawą jest unikanie wyrobów gotowych, wysokoprzetworzonych i garmażeryjnych. Warunkiem dbania o kondycję nerek jest ograniczenie do minimum ilości spożywanej soli. Dbanie o nerki to prowadzenie zdrowego trybu życia, w którym dieta uzupełniona jest o regularną aktywność fizyczną i zdrowy sen. W trosce o prawidłowe funkcjonowanie organu szczególną uwagę należy przykładać do ilości wypijanej wody. Nawadnianie jest podstawowym warunkiem pracy organu i zachowania jego prawidłowych funkcji. Zaleca się wypijanie codziennie około 3 litrów płynów, w tym 2 litry wody. To optymalna ilość pozwalająca wypłukać z organizmu złogi toksyn. W profilaktyce zdrowia nerek należy uwzględnić regularne wykonywanie badań moczu. Nie powinno się również bagatelizować nawet drobnych infekcji pęcherza. Zaniedbane stany zapalne mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia nerek.
Objawy chorych i osłabionych nerek
Zaburzenie pracy nerek przebiega różnie, w zależności od rodzaju infekcji i jej przyczyny. Najczęściej w początkowym stadium objawia się poprzez zapalenie pęcherza moczowego. Zainfekowane nerki dają o sobie znać poprzez stan podgorączkowy, bolesne i częste oddawanie moczu, osłabienie, ból w okolicy lędźwiowej. Wraz z rozwojem infekcji wyczuwalny jest brzydki zapach moczu. Objawów tych nie należy lekceważyć ani podejmować próby leczenia lub oczyszczania nerek na własną rękę. Zakażenia wymagają konsultacji lekarza i wdrożenia kuracji farmakologicznej.
Niekiedy zaburzenie pracy układu moczowego nie objawia się infekcją pęcherza moczowego, a upośledzeniem pracy nerek. Wówczas obserwuje się dolegliwości w postaci obrzęków oczu i zatrzymywania wody w organizmie. Objawów tych nie powinno się bagatelizować. Należy natychmiast skonsultować stan zdrowia z lekarzem.
Czego unikać?
Problemy z nerkami najczęściej powstają w wyniku nieprawidłowej diety. Co szkodzi nerkom? Przedstawiamy kilka złych nawyków, których należy unikać.
Nadmiar soli, która powoduje zatrzymywanie wody i przeciąża narząd.
Spożywanie nadmiaru kawy. O ile jej niewielka ilość ma cenne właściwości prozdrowotne, o tyle wypijana w nadmiarze kofeina podnosi ciśnienie i działa zbyt moczopędnie, co zaburza pracę nerek. Duże ilości kawy nie są wskazane dla osób mających problem z kamieniami nerkowymi.
Spożywanie w nadmiarze produktów bogatych w szczawiany, np. szpinaku, orzechów, buraków, szczawiu, rabarbaru. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chorujące na kamicę nerkową.
Stosowanie diety bazującej na nabiale, który jest źródłem wapnia. Spożywanie zbyt dużych ilości produktów mlecznych niebezpiecznie podnosi w moczu poziom wapnia, co sprzyja powstawaniu kamieni.
Stosowanie białkowej diety monoskładnikowej. Wówczas dochodzi do przeciążenia nerek i zmian w ilości płynu przesączonego w nerkach, a u osób z chorobami nerek do pogorszenia funkcjonowania narządu, jednak wpływ diety białkowej na nerki osób zdrowych jest niejednoznaczny.
Stosowanie suplementów diety bez konsultacji z lekarzem.
Nerkom szkodzą również jedzone w nadmiarze tłuszcze nasycone i produkty wysokoprzetworzone, które są źródłem szkodliwych konserwantów i ulepszaczy. Osoby mające problem z nerkami nie powinny również spożywać napojów gazowanych. Infekcjom i stanom zapalnym narządu i układu moczowego sprzyja natomiast nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Ryzyko zachorowania na dnę moczanową, kamicę i stany zapalne wzrasta u osób mających nadwagę.
Oczyszczanie nerek ziołami
Nerki są organem, którego podstawową funkcją jest filtracja i oczyszczanie organizmu. Medycyna nie zaleca więc stosowania dodatkowych kuracji przeczyszczających. Warto jednak sięgać po produkty wspomagające proces filtrowania i usuwania nagromadzonych toksyn. Pomocne jest działanie ziół. Ich cenne właściwości i skuteczność szczególnie docenią osoby mające problem z kamieniami i nawracającymi infekcjami pęcherza. Jakie zioła wspomagają oczyszczanie nerek?
Pokrzywa – ma działanie moczopędne i antybakteryjne.
Brzoza – działa przeciwzapalnie i odkażająco.
Skrzyp polny – wykazuje działanie rozkurczowe i przeciwbólowe.
Mniszek lekarski – działa moczopędnie.
Perz – wykazuje działanie moczopędne.
Wyciąg z pietruszki – ułatwia filtrowanie i usuwanie toksyn.
Zioła można pić w formie samodzielnych naparów lub przygotowując z nich mieszankę. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach i ryzyku przedawkowania. Jeśli masz wątpliwości, czy dane zioło jest bezpieczne dla twojego zdrowia, zasięgnij porady lekarza.
- S. H. Buhner, Zioła przeciwwirusowe, Biały Wiatr, 2018.
- A. Giordan, Krótki przewodnik po wielofunkcyjnym narządzie, Czarna Owca, 2018.
- S. Zogheib, Przewlekła choroba nerek. Leczenie dietą, Zwierciadło, 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
Najchętniej czytane



