oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Jak dbać o nerki i wspomagać ich pracę?

Nerki są niezwykle ważnym narządem. Odpowiadają za usuwanie toksyn z krwi, stabilizują gospodarkę wodną, wytwarzają hormony i biorą udział w produkcji witaminy D. Prawidłowe nawyki żywieniowe wspomogą ich pracę i nie zaburzą podstawowych funkcji. Dieta powinna być lekkostrawna i złożona z produktów łatwo przyswajalnych. Podstawą jest unikanie wyrobów gotowych, wysokoprzetworzonych i garmażeryjnych. Warunkiem dbania o kondycję nerek jest ograniczenie do minimum ilości spożywanej soli. Dbanie o nerki to prowadzenie zdrowego trybu życia, w którym dieta uzupełniona jest o regularną aktywność fizyczną i zdrowy sen. W trosce o prawidłowe funkcjonowanie organu szczególną uwagę należy przykładać do ilości wypijanej wody. Nawadnianie jest podstawowym warunkiem pracy organu i zachowania jego prawidłowych funkcji. Zaleca się wypijanie codziennie około 3 litrów płynów, w tym 2 litry wody. To optymalna ilość pozwalająca wypłukać z organizmu złogi toksyn. W profilaktyce zdrowia nerek należy uwzględnić regularne wykonywanie badań moczu. Nie powinno się również bagatelizować nawet drobnych infekcji pęcherza. Zaniedbane stany zapalne mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia nerek.

Objawy chorych i osłabionych nerek

Zaburzenie pracy nerek przebiega różnie, w zależności od rodzaju infekcji i jej przyczyny. Najczęściej w początkowym stadium objawia się poprzez zapalenie pęcherza moczowego. Zainfekowane nerki dają o sobie znać poprzez stan podgorączkowy, bolesne i częste oddawanie moczu, osłabienie, ból w okolicy lędźwiowej. Wraz z rozwojem infekcji wyczuwalny jest brzydki zapach moczu. Objawów tych nie należy lekceważyć ani podejmować próby leczenia lub oczyszczania nerek na własną rękę. Zakażenia wymagają konsultacji lekarza i wdrożenia kuracji farmakologicznej.

Niekiedy zaburzenie pracy układu moczowego nie objawia się infekcją pęcherza moczowego, a upośledzeniem pracy nerek. Wówczas obserwuje się dolegliwości w postaci obrzęków oczu i zatrzymywania wody w organizmie. Objawów tych nie powinno się bagatelizować. Należy natychmiast skonsultować stan zdrowia z lekarzem.

Czego unikać?

Problemy z nerkami najczęściej powstają w wyniku nieprawidłowej diety. Co szkodzi nerkom? Przedstawiamy kilka złych nawyków, których należy unikać.

 • Nadmiar soli, która powoduje zatrzymywanie wody i przeciąża narząd.

 • Spożywanie nadmiaru kawy. O ile jej niewielka ilość ma cenne właściwości prozdrowotne, o tyle wypijana w nadmiarze kofeina podnosi ciśnienie i działa zbyt moczopędnie, co zaburza pracę nerek. Duże ilości kawy nie są wskazane dla osób mających problem z kamieniami nerkowymi.

 • Spożywanie w nadmiarze produktów bogatych w szczawiany, np. szpinaku, orzechów, buraków, szczawiu, rabarbaru. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chorujące na kamicę nerkową.

 • Stosowanie diety bazującej na nabiale, który jest źródłem wapnia. Spożywanie zbyt dużych ilości produktów mlecznych niebezpiecznie podnosi w moczu poziom wapnia, co sprzyja powstawaniu kamieni.

 • Stosowanie białkowej diety monoskładnikowej. Wówczas dochodzi do przeciążenia nerek i zmian w ilości płynu przesączonego w nerkach, a u osób z chorobami nerek do pogorszenia funkcjonowania narządu, jednak wpływ diety białkowej na nerki osób zdrowych jest niejednoznaczny.

 • Stosowanie suplementów diety bez konsultacji z lekarzem.

Nerkom szkodzą również jedzone w nadmiarze tłuszcze nasycone i produkty wysokoprzetworzone, które są źródłem szkodliwych konserwantów i ulepszaczy. Osoby mające problem z nerkami nie powinny również spożywać napojów gazowanych. Infekcjom i stanom zapalnym narządu i układu moczowego sprzyja natomiast nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Ryzyko zachorowania na dnę moczanową, kamicę i stany zapalne wzrasta u osób mających nadwagę.

Oczyszczanie nerek ziołami

Nerki są organem, którego podstawową funkcją jest filtracja i oczyszczanie organizmu. Medycyna nie zaleca więc stosowania dodatkowych kuracji przeczyszczających. Warto jednak sięgać po produkty wspomagające proces filtrowania i usuwania nagromadzonych toksyn. Pomocne jest działanie ziół. Ich cenne właściwości i skuteczność szczególnie docenią osoby mające problem z kamieniami i nawracającymi infekcjami pęcherza. Jakie zioła wspomagają oczyszczanie nerek?

 • Pokrzywa – ma działanie moczopędne i antybakteryjne.

 • Brzoza – działa przeciwzapalnie i odkażająco.

 • Skrzyp polny – wykazuje działanie rozkurczowe i przeciwbólowe.

 • Mniszek lekarski – działa moczopędnie.

 • Perz – wykazuje działanie moczopędne.

 • Wyciąg z pietruszki – ułatwia filtrowanie i usuwanie toksyn.

Zioła można pić w formie samodzielnych naparów lub przygotowując z nich mieszankę. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach i ryzyku przedawkowania. Jeśli masz wątpliwości, czy dane zioło jest bezpieczne dla twojego zdrowia, zasięgnij porady lekarza.

Źródła
 1. S. H. Buhner, Zioła przeciwwirusowe, Biały Wiatr, 2018.
 2. A. Giordan, Krótki przewodnik po wielofunkcyjnym narządzie, Czarna Owca, 2018.
 3. S. Zogheib, Przewlekła choroba nerek. Leczenie dietą, Zwierciadło, 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

oczyszczanie-pluc-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie płuc - jakie są domowe sposoby?
29.10.2021
piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
siemie-lniane-na-refluks-jak-przygotowac
Zdrowie
2 min.
Siemię lniane na refluks - jak przygotować?
24.01.2022
ziola-na-stawy-na-bole-na-odbudowe-chrzastki
Zdrowie
1 min.
Zioła na stawy - na bóle, na odbudowę chrząstki
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.