account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Wzdęcia brzucha – cztery główne przyczyny bolesnej dolegliwości

Katarzyna Grzyś-Kurka02.06.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Jednym z częstych zaburzeń pracy układu pokarmowego są nadmierne gazy i wzdęcia. Ich przyczyna może tkwić zarówno w nieprawidłowej diecie, jak i w znacznie poważniejszych dolegliwościach. Prawidłowe rozpoznanie powodów wzdęcia brzucha pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i wyeliminowanie tej niekomfortowej dolegliwości.


przyczyny-wzdetego-brzucha-jakie-sa-najczestsze
pexels

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Wzdęty brzuch – czym jest i jak się objawia?
  2. Nadmierna fermentacja – główna przyczyny wzdęcia brzucha po posiłku
  3. Zaburzone wydalanie gazów przyczyną wzdętego brzucha
  4. Połykanie gazu i powietrza – przyczyna wzdętego brzucha
  5. Przyczyna wzdętego i twardego brzucha może tkwić w zaburzeniu czucia trzewnego

Wzdęty brzuch – czym jest i jak się objawia?

Wzdęty brzuch to dolegliwość, z którą wiąże się nadmierne napięcie jamy brzusznej. Choć sam w sobie nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia, to jego podłoże może wymagać interwencji specjalisty. Ponadto, wzdęcia często wywołują ból, co znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Główną przyczyną wzdęć i gazów jest naturalny proces trawienia, w wyniku którego powstaje: azot, dwutlenek węgla, wodór, siarkowodór i metan. Przy sprawnie funkcjonującym układzie trawienia pokarm powinien zostać strawiony, a substancje odżywcze wchłonięte w jelicie cienkim. Niestrawione resztki ulegają natomiast fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym. Im więcej pozostałości, tym bardziej zostają obciążone pracą końcowe części układu.

Powodem wzdętego brzucha może być zarówno nadmierna fermentacja, produkcja gazów, jak i zaburzenia czucia trzewnego oraz połykanie zbyt dużej ilości powietrza i innych gazów.

Objawami towarzyszącymi są: uczucie rozdęcia, wrażenie obecności gazów we wnętrzu brzucha i ucisk na jego ściany. Można również niekiedy odczuwać skurcz jelit, ból w okolicy żeber (szczególnie po prawej stronie) i tzw. przelewanie treści pokarmowych, które doskonale słychać.

Możesz pozbyć się nadmiaru gazów, stosując zioła na wzdęcia. Szczególnie korzystny wpływ na zdrowie mogą mieć: napary z mięty pieprzowej, kopru ogrodowego, kminku, szałwii, bazylii oraz aloes do picia.

Jeśli do dużego wzdętego brzucha przyczyniają się niektóre składniki pokarmowe, zacznij stosować dietę bogatą w błonnik. Usprawni ona perystaltykę jelit i wówczas łatwiejsze stanie się pozbywanie nadmiaru wyprodukowanych gazów.

Nadmierna fermentacja – główna przyczyny wzdęcia brzucha po posiłku

Jeśli borykasz się problemem ciągle wzdętego brzucha, przyczyna może tkwić w nadmiernej fermentacji jelitowej. Dzieje się tak przy zaburzeniach trawienia fruktozy lub nietolerancji laktozy (objawy ze strony układu pokarmowego w obu przypadkach są zbliżone).

Wystarczy jednorazowe przyjęcie ok. 12 g laktozy, by odczuć konsekwencje ze strony układu pokarmowego. Na skutek niedoboru laktazy laktoza dociera do jelita grubego, gdzie ulega fermentacji. Podobnie jest w przypadku z fruktozą. 25 g tego składnika może wywołać bolesne wzdęcie. Inne przyczyny, które również warto wymienić, to:

  • przerost bakteryjny jelita cienkiego;

  • zespół jelita nadwrażliwego;

  • przyjmowanie węglowodanów, których organizm nie jest w stanie strawić (np. sztuczne słodziki z sukralozą);

  • zaburzenia wchłaniania;

  • zbyt częste i w dużych ilościach przyjmowanie probiotyków;

  • zaburzenia organów układu trawienia (m.in.: wątroby, trzustki, jelita grubego).

Zaburzone wydalanie gazów przyczyną wzdętego brzucha

Trudność w pozbywaniu się nadmiaru gazów może doprowadzić do częstych wzdęć. Przyczyną takiej nadprodukcji mogą być przyjmowane leki. Częściej jednak wywołują ją nieprawidłowości, takie jak:

  • zespół jelita nadwrażliwego;

  • pseudozaparcia (nieregularne stolce, które nie powinny być traktowane jak zaburzenie, a mimo to leczone są środkami przeczyszczającymi);

  • sklerodermia (autoimmunologiczna choroba tkanki łącznej);

  • zrosty pooperacyjne (także po zabiegach ginekologicznych).

Połykanie gazu i powietrza – przyczyna wzdętego brzucha

Jeśli pojawiają się wzdęcia po jedzeniu, przyczyną nie musi być nietolerancja laktozy lub fruktozy. Podczas przełykania do żołądka wraz z pokarmem i płynami dostaje się również powietrze. Organizm pozbywa się go poprzez odbijanie lub wypuszczanie gazów. To zjawisko całkowicie naturalne. Niekiedy jednak ilość połykanego powietrza jest nadmierna. Zaburzenie to nazywa się aerofagią i często ma związek z chorobami na tle lękowym. Nadmiar powietrza może też pochodzić z napojów gazowanych. 

Co ciekawe, czasami prowokowanie odbijania doprowadza do zassania dodatkowych partii powietrza co, zamiast wyeliminować silne wzdęcia, przyczynia się do ich nasilenia.

Przyczyna wzdętego i twardego brzucha może tkwić w zaburzeniu czucia trzewnego

Przyczyną wzdętego brzucha może być zaburzenie czucia trzewnego. To efekt nieprawidłowego odbioru bodźców przez receptory znajdujące się w narządach wewnętrznych oraz naczyniach krwionośnych. Najczęściej nieprawidłowość ta towarzyszy osobom cierpiącym na zespół jelita nadwrażliwego.

Zdarza się również, że uczucie pełnego brzucha jest tylko pozorne, a ilość gazów prawidłowa. Mylne wrażenie mają osoby z zaburzeniem czucia trzewnego – to właśnie efekt nieprawidłowej pracy receptorów.

Jeśli obserwujesz u siebie dokuczliwe wzdęcia i gazy, którym towarzyszą inne objawy ze strony układu pokarmowego, i chcesz uzyskać pomoc w diagnostyce i w leczeniu, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może zapewnić Ci łatwy i szybki dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (w tym gastroenterologa) oraz do wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym USG jamy brzusznej i gastroskopii (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD). Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Źródła
  1. L. Hwang, M. Pimentel, Rozdział 23 – Wzdęcia brzucha, [w:] S. V. Kane, M. B. Wallance (red), Jelito cienkie, jelito grube, trzustka (Gastroenterologia i hepatologia w praktyce klinicznej), tłum. E. Walecka-Kapica, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013, s. 154–159.
  2. P. Eder i in., Wzdęcie – ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2012, nr 7 (4), s. 197–202.
  3. B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia, Możliwości wykorzystania miodu i ziół w chorobach żołądka i jelit, „Herbalism” 2018, nr 1 (4), s. 133–146.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.