account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czy sekretyna działa przy leczeniu autyzmu?

lek. Agnieszka Żędzian19.02.2024Aktualizacja: 19.02.2024

Zaburzenia ze spektrum autyzmu występują nawet u 1 na 68 osób. Naukowcy wciąż poszukują leku, który ułatwiłby osobom zmagającym się z tym problemem codzienne funkcjonowanie. Jedną z substancji, z którą wiązano duże nadzieje, jest sekretyna – hormon wydzielany w warunkach fizjologicznych w dwunastnicy. Sprawdź, jaką rolę pełni sekretyna w organizmie człowieka i czy jest skuteczna w leczeniu autyzmu!


sekretyna-a-leczenie-autyzmu.-co-warto-wiedziec
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Sekretyna a autyzm
  2. Czym jest autyzm?
  3. Jakie działanie w organizmie człowieka ma sekretyna?
  4. Czy sekretyna jest skuteczna w leczeniu autyzmu?

Sekretyna a autyzm

Sekretyna jest hormonem polipeptydowym wydzielanym w organizmie człowieka w początkowej części jelita cienkiego. Znalazła zastosowanie w medycynie zarówno jako narzędzie diagnostyczne (do oceny funkcjonowania trzustki), jak i terapeutyczne (w leczeniu choroby wrzodowej). Naukowcy od lat podejrzewali, że substancja ta może wpływać na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. W 1998 roku pojawiło się doniesienie o trojgu dzieci zmagających się z autyzmem, u których po dożylnym podaniu sekretyny podczas badania endoskopowego zaobserwowano znaczącą poprawę funkcjonowania. W ciągu 5 tygodni od podania leku rodzice zauważyli u swoich pociech m.in. polepszenie kontaktu wzrokowego i wyrażania emocji. Skłoniło to naukowców do głębszej analizy wpływu sekretyny na zaburzenia ze spektrum autyzmu. W ciągu niemal 15 lat przeprowadzono liczne badania kliniczne, mające na celu odpowiedzieć na pytanie nurtujące rodziców dzieci z autyzmem na całym świecie: czy wreszcie odkryto skuteczny lek na autyzm?

Czym jest autyzm?

Autyzm, a właściwie zaburzenia ze spektrum autyzmu (ang. autism spectrum disorders, ASD) charakteryzują się powtarzającym się wzorcem zachowań, zainteresowań, aktywności oraz trudnościami w komunikacji społecznej [1]. Objawy autyzmu można zauważyć już od okresu wczesnego dzieciństwa. Maluchom zmagającym się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu trudniej jest dostosować się do zmian w swoim otoczeniu, co generuje u nich duży stres. Dość często mają one też opóźnienie rozwoju mowy. Każde dziecko z ASD rozwija się jednak na swój sposób, a objawy mogą być niemal niezauważalne dla otoczenia, tak jak w przypadku autyzmu wysokofunkcjonującego. Eksperci szacują, że zaburzenia ze spektrum autyzmu dotyczą nawet 1 na 68 osób.

Metody leczenia autyzmu są ograniczone. Terapia polega w głównej mierze na wspomaganiu rozwoju dziecka lub osoby dorosłej z ASD. Najczęściej przybiera ona formę terapii logopedycznej, terapii umiejętności społecznych, zajęć z integracji sensorycznej oraz wsparcia psychologa. Leki są stosowane w przypadku towarzyszących zaburzeń psychicznych (np. agresji). Stosuje się m.in. leki przeciwpsychotyczne oraz przeciwdepresyjne.

Jakie działanie w organizmie człowieka ma sekretyna?

Sekretyna została odkryta już w 1902 roku. Wydzielana jest przez komórki S znajdujące się w dwunastnicy i pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka:

  • zwiększa wydzielanie wody i dwuwęglanów do soku trzustkowego – pod wpływem kwaśnej treści żołądka zwiększa się wydzielanie sekretyny w dwunastnicy. Pobudza ona trzustkę do wydzielania dwuwęglanów i wody, które po przedostaniu się do światła jelita neutralizują kwasy żołądkowe. Dzięki temu zachowane jest neutralne pH, niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów trawienia;

  • reguluje poziom wody w organizmie – podwyższony poziom sekretyny powoduje wzmożenie wydzielania wazopresyny w podwzgórzu. W konsekwencji dochodzi do zwiększonego wchłaniania zwrotnego wody w nerkach.

W medycynie sekretyna jest wykorzystywana przede wszystkim w diagnostyce nowotworów wydzielających gastrynę oraz w ocenie czynności wydzielniczej trzustki. Bywa też stosowana w leczeniu choroby wrzodowej.

Czy sekretyna jest skuteczna w leczeniu autyzmu?

Wpływ podawanej dożylnie sekretyny na funkcjonowanie osób z rozpoznanymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu był przedmiotem wielu badań [2,3]. W żadnym z nich nie wykazano korzyści z jej stosowania u osób z autyzmem. Tym samym sekretyna nie jest zalecana jako metoda leczenia u pacjentów zmagających się z ASD.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć zaburzenia ze spektrum autyzmu, nie czekaj i zgłoś się z nim do pediatry. Pamiętaj, że wczesna diagnoza umożliwi Ci zapewnienie maluchowi odpowiedniego do jego potrzeb wsparcia.

Nie czekaj w kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu już od 69 zł zyskasz dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów w ponad 3500 placówek medycznych w 650 miastach Polski. Oczekiwanie na wizytę u lekarza rodzinnego, internisty i pediatry, z którymi możesz skonsultować wszelkie niepokojące symptomy, to maksymalnie 1 dzień. A na wizytę u specjalisty będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni.

Samodzielnie umawiaj wizyty u lekarzy POZ specjalistów za pośrednictwem wygodnego systemu e-rejestracji lub w aplikacji mobilnej. W wygodnym Panelu Ubezpieczonego nie tylko umówisz wizytę, ale też będziesz mieć dostęp m.in. do historii swoich konsultacji i wyników badań.

Zamów ofertę pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego przygotowaną przez TU Zdrowie i prezentowanych na Welbi. Sprawdź, która z trzech opcji do wyboru najlepiej zaspokoi potrzeby Twoje i Twoich najbliższych.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne od TU Zdrowie to:

  • konsultacje specjalistyczne bez skierowania,

  • badania laboratoryjne,

  • badania obrazowe,

  • badania czynnościowe,

  • szczepienie przeciwko grypie sezonowej,

  • profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku (w zależności od wybranego pakietu),

  • w najbardziej rozbudowanym pakiecie 4 wizyty domowe w roku i 2 konsultacje z psychologiem lub psychiatrą oraz zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach.

Sprawdź ofertę i wybierz najlepszy pakiet dla Ciebie i Twojego dziecka (ochrona ubezpieczeniowa może objąć dziecko do 7 roku życia)!

Źródła
  1. S. Mughal, R. Faizy, A. Saadabadi, Autism Spectrum Disorder, „StatPearls” 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525976/.
  2. K. Williams, J. Wray, D. Wheeler, Intravenous secretin for autism spectrum disorders (ASD), „Cochrane Library” 2012, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7154585/.
  3. S. Krishnaswami, M. McPheeters, J. Veenstra-VanderWeele, A Systematic Review of Secretin for Children With Autism Spectrum Disorders, „Pediatrics” 2011, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3387870/.
  4. N. DiGregorio, S. Sharma, Physiology, Secretin, „StatPearls” 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537116/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.