Zweryfikowane przez eksperta

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Jakie są objawy wrzodów żołądka?

Angelika Janowicz

lek. Agnieszka Widera

31.10.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy charakteryzuje się obecnością w błonie śluzowej tych narządów ubytków, którym towarzyszy stan zapalny. Są one określane mianem wrzodów trawiennych. Szacuje się, że problem dotyczy nawet 5-10% dorosłej populacji na świecie. Tym samym jest to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Sprawdź, jakie są objawy wrzodów żołądka.


W języku potocznym można spotkać się z określeniem „wrzody żołądka”. Trzeba jednak pamiętać, że właściwą nazwą tej jednostki chorobowej jest „choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy”. Wielu pacjentów posługuje się pierwszym terminem, ponieważ jest on łatwiejszy do zapamiętania. Wrzód trawienny powstaje w wyniku drażniącego działania soku trawiennego oraz osłabienia mechanizmów obronnych błony śluzowej. Zdecydowanie częściej obserwuje się go na dwunastnicy niż w żołądku.

wrzody-zoladka-jakie-sa-objawy-jak-zlagodzic-bol
pixabay.com

Jakie są przyczyny choroby wrzodowej żołądka?

Wrzody żołądka występują z taką samą częstotliwością u kobiet i mężczyzn (jeżeli wrzody trawienne znajdują się na dwunastnicy, wówczas częściej obserwuje się je u mężczyzn). Choroba rozwija się stopniowo. Nie udało się odkryć jej jednoznacznych przyczyn. Ustalono jednak, że w patomechanizmie bierze udział kilka czynników.Za najważniejszy czynnik predysponujący do wystąpienia choroby wrzodowej uznaje się zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Pod jej wpływem wydzielane są substancje, które prowadzą do uszkodzenia błony śluzowej i wywołują stan zapalny. Do zakażenia może dojść drogą pokarmową. Warto jednak pamiętać, że nie u wszystkich zainfekowanych osób rozwinie się choroba. Helicobacter pylori odpowiada aż za 70% wrzodów żołądka.

Do innych czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wrzodowej zaliczamy:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne,

 • predyspozycje genetyczne,

 • palenie papierosów.

Dużą rolę przypisuje się: stresowi, czynnikom psychologicznym, nieodpowiedniej diecie oraz spożywaniu alkoholu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wpływają one bezpośrednio na wystąpienie choroby, ale ułatwiają jej rozwój, zaostrzają przebieg i utrudniają leczenie.

Polecamy

bol-brzucha-a-helicobacter-pylori-jakie-objawy-moga-wskazywac-na-zakazenie
Zdrowie
1 min.

Ból brzucha a Helicobacter Pylori: jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie?

Helicobacter pylori to bakteria, która ma zdolność do bytowania w ludzkim żołądku. Bakteria może zobojętnić kwaśne środowisko tego narządu, które zwykle ma właściwości bakteriobójcze. Za tę zdolność odpowiedzialny jest wytwarzany przez Helicobacter pylori, enzym – ureaza. Wytwarzane przez bakterie toksyny są powodem zapaleń i wrzodów żołądka.

Redakcja30.11.2021

Objawy choroby wrzodowej żołądka

Wrzody żołądka (trawienne) mają postać kraterowego zagłębienia w błonie śluzowej. Ubytek często obejmuje też głębsze warstwy. W jego wnętrzu obecna jest martwica skrzepowa, a na zewnątrz rozwija się stan zapalny. Średnica wrzodów może wynosić od 5 do 25 milimetrów. Choroba powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Objawy wrzodów żołądka to:

 • ból w nadbrzuszu po jedzeniu (przy wrzodach dwunastnicy podczas głodu),

 • wzdęcia,

 • zgaga,

 • nudności,

 • odbijanie się,

 • uczucie pieczenia w dołku podsercowym,

 • wymioty,

 • nadmierne wydzielanie śliny,

 • czkawka,

 • niesmak w ustach.

Ból w nadbrzuszu, który pojawia się po jedzeniu, powoduje, że osoba chora ogranicza spożywanie pokarmów. Dochodzi wówczas do utraty masy ciała i osłabienia organizmu. Najpoważniejszym powikłaniem choroby wrzodowej jest krwawienie z wrzodu żołądka. Objawy, które o tym świadczą, to:

Wystąpienie powyższych objawów wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Jak rozpoznać chorobę wrzodową żołądka?

Istotną kwestią jest, jak rozpoznać wrzody żołądka. Diagnozę stawia się na podstawie badania endoskopowego, czyli gastroskopii. W jej trakcie pobierane są wycinki ze zmian w błonie śluzowej, które poddaje się dalszym badaniom (testowi ureazowemu lub badaniu histopatologicznemu).

Dostępne są również inne badania, dzięki którym można wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori:

 • testy serologiczne wykrywające swoiste przeciwciała,

 • oddechowy test ureazowy polegający na wypiciu płynu z mocznikiem, znakowanego izotopami węgla (jeżeli bakteria jest obecna, powstanie z niego znakowany dwutlenek węgla).

Leczenie choroby wrzodowej żołądka

Leczenie choroby wrzodowej żołądka polega na:

 • stosowaniu farmakoterapii (leków zobojętniających sok żołądkowy lub hamujących wytwarzanie kwasu solnego),

 • stosowaniu antybiotykoterapii (eradykacja H. pylorii),

 • odpowiednim odżywianiu się,

 • zrezygnowaniu z palenia tytoniu.

Osoba, u której stwierdzono wrzody żołądka, powinna spożywać posiłki w regularnych odstępach czasu, spokojnie i bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Zalecane są małe porcje i pokarmy lekkostrawne. Z jadłospisu trzeba wykluczyć: napoje gazowane, kawę, dania smażone, ostre przyprawy, tłuste mięsa, produkty wzdymające (produkty mleczne z laktozą, kapustę, brokuły, brzoskwinie, cebulę), surowe owoce, suszone owoce, strączki, słodycze i desery z dużą zawartością cukru. Potrawy najlepiej gotować na parze, dusić lub piec w folii aluminiowej. Do picia najlepiej sprawdzą się woda lub słaba herbata.

Źródła
 1. G. Kołodziej, S. Klasik-Ciszewska, Profilaktyka i terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka, Medycyna Rodzinna, 2018, nr 3, s. 245-251.

 2. M. Janowska, A. Prystupa, Choroba wrzodowa jako jednostka psychosomatyczna, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, t. 18, nr 4, s. 330-333.

 3. T. Sikorski, E. Marcinowska-Suchowierska, Choroba wrzodowa: rozpoznawanie, leczenie i zapobieganie, Postępy Nauk Medycznych, 2009, nr 5, s. 369–375.

 4. J. Fibak, Chirurgia. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

nawilzanie-gardla-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Nawilżanie gardła - jakie są domowe sposoby?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
brzydki-zapach-moczu-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu moczu?
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.