Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Jakie są objawy wrzodów żołądka?

Angelika Janowicz

lek. Agnieszka Widera

31.10.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy charakteryzuje się obecnością w błonie śluzowej tych narządów ubytków, którym towarzyszy stan zapalny. Są one określane mianem wrzodów trawiennych. Szacuje się, że problem dotyczy nawet 5-10% dorosłej populacji na świecie. Tym samym jest to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Sprawdź, jakie są objawy wrzodów żołądka.


W języku potocznym można spotkać się z określeniem „wrzody żołądka”. Trzeba jednak pamiętać, że właściwą nazwą tej jednostki chorobowej jest „choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy”. Wielu pacjentów posługuje się pierwszym terminem, ponieważ jest on łatwiejszy do zapamiętania. Wrzód trawienny powstaje w wyniku drażniącego działania soku trawiennego oraz osłabienia mechanizmów obronnych błony śluzowej. Zdecydowanie częściej obserwuje się go na dwunastnicy niż w żołądku.

wrzody-zoladka-jakie-sa-objawy-jak-zlagodzic-bol
pixabay.com

Polecane

owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
 1. Jakie są przyczyny choroby wrzodowej żołądka?
 2. Objawy choroby wrzodowej żołądka
 3. Jak rozpoznać chorobę wrzodową żołądka?
 4. Leczenie choroby wrzodowej żołądka

Jakie są przyczyny choroby wrzodowej żołądka?

Wrzody żołądka występują z taką samą częstotliwością u kobiet i mężczyzn (jeżeli wrzody trawienne znajdują się na dwunastnicy, wówczas częściej obserwuje się je u mężczyzn). Choroba rozwija się stopniowo. Nie udało się odkryć jej jednoznacznych przyczyn. Ustalono jednak, że w patomechanizmie bierze udział kilka czynników.Za najważniejszy czynnik predysponujący do wystąpienia choroby wrzodowej uznaje się zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Pod jej wpływem wydzielane są substancje, które prowadzą do uszkodzenia błony śluzowej i wywołują stan zapalny. Do zakażenia może dojść drogą pokarmową. Warto jednak pamiętać, że nie u wszystkich zainfekowanych osób rozwinie się choroba. Helicobacter pylori odpowiada aż za 70% wrzodów żołądka.

Do innych czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wrzodowej zaliczamy:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne,

 • predyspozycje genetyczne,

 • palenie papierosów.

Dużą rolę przypisuje się: stresowi, czynnikom psychologicznym, nieodpowiedniej diecie oraz spożywaniu alkoholu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wpływają one bezpośrednio na wystąpienie choroby, ale ułatwiają jej rozwój, zaostrzają przebieg i utrudniają leczenie.

Polecamy

bol-brzucha-a-helicobacter-pylori-jakie-objawy-moga-wskazywac-na-zakazenie
Zdrowie

Ból brzucha a Helicobacter Pylori: jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie?

Helicobacter pylori to bakteria, która ma zdolność do bytowania w ludzkim żołądku. Bakteria może zobojętnić kwaśne środowisko tego narządu, które zwykle ma właściwości bakteriobójcze. Za tę zdolność odpowiedzialny jest wytwarzany przez Helicobacter pylori, enzym – ureaza. Wytwarzane przez bakterie toksyny są powodem zapaleń i wrzodów żołądka.

Redakcja30.11.2021

Objawy choroby wrzodowej żołądka

Wrzody żołądka (trawienne) mają postać kraterowego zagłębienia w błonie śluzowej. Ubytek często obejmuje też głębsze warstwy. W jego wnętrzu obecna jest martwica skrzepowa, a na zewnątrz rozwija się stan zapalny. Średnica wrzodów może wynosić od 5 do 25 milimetrów. Choroba powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Objawy wrzodów żołądka to:

 • ból w nadbrzuszu po jedzeniu (przy wrzodach dwunastnicy podczas głodu),

 • wzdęcia,

 • zgaga,

 • nudności,

 • odbijanie się,

 • uczucie pieczenia w dołku podsercowym,

 • wymioty,

 • nadmierne wydzielanie śliny,

 • czkawka,

 • niesmak w ustach.

Ból w nadbrzuszu, który pojawia się po jedzeniu, powoduje, że osoba chora ogranicza spożywanie pokarmów. Dochodzi wówczas do utraty masy ciała i osłabienia organizmu. Najpoważniejszym powikłaniem choroby wrzodowej jest krwawienie z wrzodu żołądka. Objawy, które o tym świadczą, to:

Wystąpienie powyższych objawów wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Jak rozpoznać chorobę wrzodową żołądka?

Istotną kwestią jest, jak rozpoznać wrzody żołądka. Diagnozę stawia się na podstawie badania endoskopowego, czyli gastroskopii. W jej trakcie pobierane są wycinki ze zmian w błonie śluzowej, które poddaje się dalszym badaniom (testowi ureazowemu lub badaniu histopatologicznemu).

Dostępne są również inne badania, dzięki którym można wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori:

 • testy serologiczne wykrywające swoiste przeciwciała,

 • oddechowy test ureazowy polegający na wypiciu płynu z mocznikiem, znakowanego izotopami węgla (jeżeli bakteria jest obecna, powstanie z niego znakowany dwutlenek węgla).

Leczenie choroby wrzodowej żołądka

Leczenie choroby wrzodowej żołądka polega na:

 • stosowaniu farmakoterapii (leków zobojętniających sok żołądkowy lub hamujących wytwarzanie kwasu solnego),

 • stosowaniu antybiotykoterapii (eradykacja H. pylorii),

 • odpowiednim odżywianiu się,

 • zrezygnowaniu z palenia tytoniu.

Osoba, u której stwierdzono wrzody żołądka, powinna spożywać posiłki w regularnych odstępach czasu, spokojnie i bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Zalecane są małe porcje i pokarmy lekkostrawne. Z jadłospisu trzeba wykluczyć: napoje gazowane, kawę, dania smażone, ostre przyprawy, tłuste mięsa, produkty wzdymające (produkty mleczne z laktozą, kapustę, brokuły, brzoskwinie, cebulę), surowe owoce, suszone owoce, strączki, słodycze i desery z dużą zawartością cukru. Potrawy najlepiej gotować na parze, dusić lub piec w folii aluminiowej. Do picia najlepiej sprawdzą się woda lub słaba herbata.

Źródła
 1. G. Kołodziej, S. Klasik-Ciszewska, Profilaktyka i terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka, Medycyna Rodzinna, 2018, nr 3, s. 245-251.
 2. M. Janowska, A. Prystupa, Choroba wrzodowa jako jednostka psychosomatyczna, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, t. 18, nr 4, s. 330-333.
 3. T. Sikorski, E. Marcinowska-Suchowierska, Choroba wrzodowa: rozpoznawanie, leczenie i zapobieganie, Postępy Nauk Medycznych, 2009, nr 5, s. 369–375.
 4. J. Fibak, Chirurgia. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.