account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny? Jakie są przeciwwskazania do współżycia?

Olga Dąbskalek. Magdalena Drąg-Drogoń19.01.2023Aktualizacja: 19.01.2023

Zastanawiasz się, czy można uprawiać seks w ciąży? Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że współżycie niewskazane jest w przypadku m.in.: krwawienia z dróg rodnych, łożyska przodującego czy ciąży zagrożonej poronieniem. Dowiedz się, czy istnieją pozycje seksualne zalecane dla ciężarnych kobiet oraz dlaczego seks może przyspieszyć akcję porodową.


seks-w-ciazy-pozycje-czy-jest-bezpieczny
pixabay.com

Polecane

imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
 1. Czy można uprawiać seks w ciąży?
 2. Seks w ciąży – kiedy jest przeciwwskazany?
 3. Do kiedy można uprawiać seks w ciąży?
 4. Seks w ciąży – jakie wybierać pozycje?

Czy można uprawiać seks w ciąży?

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety i jej partnera. Stan, w którym znajduje się kobieta, i obawa o prawidłowy rozwój dziecka wiążą się z powstaniem wielu pytań. Czy bezpieczne jest latanie samolotem w ciąży? Czy może uprawiać sport i jogę w ciąży? Czy i jak często można współżyć w ciąży? Przyszła mama skupia się przede wszystkim na potrzebach dziecka, lecz nie powinna zapominać o trosce o własne samopoczucie i relacje z partnerem. Podczas oczekiwania na przyjście dziecka na świat, jeśli pozwalają jej na to ciążowe dolegliwości, może być aktywna seksualnie.

Specjaliści są zdania, że przebiegająca prawidłowo ciąża nie stanowi przeciwwskazania do współżycia. Seks nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu, który chroniony jest przez mięśnie macicy, owodnię i płyn owodniowy. W czasie stosunku dziecko odczuwa jedynie delikatne kołysanie, które nie wywiera na nie żadnego negatywnego wpływu. Co więcej, bezpieczny seks w ciąży ma pozytywny wpływ na ogólny dobrostan. Obniża ciśnienie tętnicze krwi, ryzyko zawału serca i udaru mózgu, zwiększa poziom przeciwciał. Podczas seksu wydzielane są oksytocyna – hormon, który zmniejsza uczucie stresu – oraz endorfiny – tzw. hormony szczęścia, które redukują dolegliwości bólowe. Kobieta ćwiczy także mięśnie dna miednicy, co wykorzysta później w czasie porodu.

Seks w ciąży – kiedy jest przeciwwskazany?

Istnieją pewne przeciwwskazania do seksu w ciąży. Obejmują one głównie patologie w obrębie szyjki macicy lub łożyska. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

 • łożysko przodujące (stan charakteryzujący się nieprawidłowym umiejscowieniem się łożyska w macicy, w którym jest ono całkowicie lub częściowo położone w dolnym odcinku macicy – w okolicy ujścia wewnętrznego szyjki macicy, a w prawidłowych warunkach powinno znajdować się na ścianie tego narządu),

 • krwawienie z dróg rodnych, 

 • nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych, 

 • ciążę zagrożoną poronieniem lub przebyte wcześniej poronienie, 

 • odpłynięcie płynu owodniowego, 

 • skrócenie szyjki macicy zagrożone przedwczesnym porodem.

Z seksem w ciąży należy się powstrzymać przez pewien czas, jeśli po zbliżeniu pojawiły się niepokojące dolegliwości, jak ból w podbrzuszu czy brunatno-czerwona wydzielina z pochwy. Najlepiej skonsultować je z lekarzem. W niektórych określonych przez lekarza prowadzącego przypadkach przeciwwskazaniem do aktywności seksualnej bywa ciąża mnoga. 

Do kiedy można uprawiać seks w ciąży?

Współżycie bezpieczne jest od samego początku ciąży. Jednak przyszłe mamy z reguły nie mają ochoty na seks w pierwszych tygodniach. Nierzadko obserwuje się u nich spadek libido, czyli mniejszy popęd seksualny. W dużej mierze jest to związane z doświadczanymi przez kobietę dolegliwościami ciążowymi. Naturalne jest, że nudności, wymioty, wzdęcia, tkliwość piersi i szereg innych objawów odbierają chęć na zbliżenia. Wiele kobiet rezygnuje z seksu na początku ciąży z obawy o jej przebieg – w pełni skupiają się na dziecku, doświadczają bardzo silnych emocji w związku z odgrywaniem nowej roli społecznej i ze zmianami, jakie zachodzą w ich życiu. To również może odwrócić uwagę od seksu. Nie bez znaczenia są zmiany w wyglądzie, przez które kobiety mogą unikać bliskich kontaktów z partnerem. Nieliczne przyszłe mamy odczuwają na początku ciąży zwiększone libido.

W drugim trymestrze z reguły dochodzi do zaakceptowania samego faktu ciąży i zmian zachodzących w organizmie. Łagodnieją zazwyczaj też uciążliwe objawy, w związku z czym pary mogą czerpać przyjemność ze stosunków seksualnych. U kobiet spodziewających się dziecka zwiększa się przekrwienie stref erogennych, co wpływa na osiąganie przez nie intensywniejszych doznań erotycznych. W ostatnich tygodniach ciąży pochwa jest wyraźnie ciaśniejsza, przez co kobieta może odczuwać dyskomfort, a nawet lekki ból. Wraz z zaawansowaniem ciąży pojawia się jednak pytanie, do kiedy można uprawiać seks. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Lekarze nie zabraniają seksu przez całą ciążę. W ciąży powikłanej w ostatnim trymestrze może on jednak wywołać przedwczesne skurcze porodowe. W zdrowej ciąży nie ma o to obaw.

Seks w ciąży – jakie wybierać pozycje?

Jak uprawiać seks w ciąży? Czy są pozycje, z których przyszli rodzice powinni zrezygnować? Podczas pierwszego trymestru ciąży nie ma przeciwwskazań do żadnych pozycji seksualnych. W przypadku doświadczania silnych dolegliwości ciążowych powinno się zrezygnować z pozycji, w których kobieta leży na plecach. Lepiej wybrać pozycje stojące. Do momentu, aż rosnący brzuch nie będzie ograniczał ruchów, każda pozycja jest dozwolona. Po 4. miesiącu ciąży kobieta powinna unikać jedynie pozycji wymagających długiego leżenia na plecach lub prawym boku. Zwiększająca się macica i brzuch wiążą się z rezygnacją z pozycji, w których kobieta leży na plecach, w tym z pozycji klasycznej. Komfortowe będą pozycje boczne, w których kobieta siedzi na partnerze (zarówno przodem, jak i tyłem do niego), czy na stojąco. Warto też wspomnieć, że pary, które przed zapłodnieniem lubiły seks oralny, nie muszą rezygnować z tej formy bliskości podczas ciąży.

Bezpieczny seks w ciąży to taki, który: 

 • zapobiega naciskowi na macicę i brzuch,

 • nie zagraża zdrowiu dziecka i przyszłej mamy,

 • zapewnia komfort psychiczny obydwojgu partnerom,

 • pozwala na kontakt fizyczny zadowalający oboje partnerów.

Źródła
 1. H. Huras, P. Ossowski, A. Wójtowicz i wsp., Ocena wpływu ciąży na aktywność seksualną kobiet, „Ginekologia i Położnictwo” 2013, t. 2, nr 28, s. 31–43.
 2. A. Kremska, R. Wróbel, B. Kołodziej i wsp., Zachowania seksualne kobiet w ciąży, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie” 2013, nr 1, s. 75–85.
 3. M. Kucharska, K. Kossakowska, K. Janicka, Czy jest nadzieja na seks przy nadziei? Seksualność a ciąża w opinii kobiet, „Seksuologia Polska” 2013, t. 11, nr 1, s. 17–23.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.