Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Somatropina – czym jest i jak działa hormon wzrostu?

Marta Drzazgalek. Wiktor Trela04.05.2024Aktualizacja: 04.05.2024

Somatropina – znana również jako hormon wzrostu – jest naturalnym hormonem peptydowym produkowanym w przysadce mózgowej. Odgrywa ona kluczową rolę w rozwoju organizmu, stymulując wzrost kości, mięśni i innych tkanek. Jest zaangażowana w metabolizm tłuszczów i węglowodanów i wspomaga również funkcje układu odpornościowego. Sportowcy nie powinni po nią sięgać, ponieważ substancja ta znajduje się na liście środków dopingujących. Sprawdź, w jakich sytuacjach stosować hormon wzrostu i jakie mogą być efekty.


somatropina-zastosowanie-efekty
Pixabay.com

Polecane

wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
jak-dbac-o-uklad-krwionosny-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ krwionośny? Zasady profilaktyki
14.05.2021
Spis treści
  1. Somatropina – co to jest?
  2. Zastosowanie somatropiny
  3. Somatropina w medycynie
  4. Somatropina w celach nieleczniczych
  5. Jakie są efekty leczenia somatropiną?
  6. Skutki uboczne stosowania somatropiny

Somatropina – co to jest?

Somatropina, znana również jako hormon wzrostu (HGH), to substancja, która odgrywa kluczową rolę w organizmie człowieka. Tak jak dopamina wpływa na samopoczucie i poziom motywacji, tak somatropina odpowiada za wzrost, regenerację komórek i metabolizm. Jest produkowana przez przysadkę mózgową, ale może być również wytwarzana sztucznie i wykorzystywana w medycynie do leczenia różnych schorzeń.

Istnieją dwa główne rodzaje tego hormonu:

  1. Naturalna somatropina – Jest wytwarzana naturalnie w przysadce mózgowej. Stosowana jest w medycynie w bardzo ograniczonych przypadkach, ze względu na trudności w pozyskiwaniu jej z ludzkich tkanek;

  2. Rekombinowana somatropina – Jest to sztuczny hormon wzrostu produkowany metodami inżynierii genetycznej. Identyczna pod względem budowy i działania z naturalną somatropiną, ale pozyskiwana z komórek bakteryjnych lub zwierzęcych. Rekombinowana somatropina to obecnie najczęściej stosowana forma hormonu wzrostu w medycynie.

  • Sprawdź również, jaką rolę w organizmie człowieka odgrywają hormony tarczycy.

Zastosowanie somatropiny

Somatropina znajduje zastosowanie w medycynie, ale wykorzystuje się ją również w celach nieleczniczych takich jak poprawa wydolności fizycznej czy wyglądu.

Somatropina w medycynie

Medycyna wykorzystuje somatropinę w następujących obszarach:

  • Wzrost dzieci – somatropina jest stosowana w leczeniu niedoboru hormonu wzrostu u dzieci w różnym wieku, co pomaga w osiągnięciu prawidłowego wzrostu i rozwoju;

  • Zespoły Turnera i Pradera-Williego – osoby cierpiące na te rzadkie genetyczne schorzenia mogą być leczone somatropiną, aby poprawić wzrost, rozwój fizyczny i jakość życia;

  • Niedożywienie hormonalne – Osoby dorosłe, które mają problemy hormonalne i zmagają się w szczególności z niedoborem hormonu wzrostu mogą być leczone somatropiną w celu zwiększenia masy mięśniowej, redukcji tkanki tłuszczowej i poprawy ogólnego samopoczucia;

  • Wspomaganie leczenia różnych chorób – omawiany hormon może być również stosowany jako część terapii w leczeniu chorób, takich jak AIDS, zespół niewydolności krótkiego jelita, choroba nerek czy ostra niewydolność płuc u noworodków. 

Somatropina w celach nieleczniczych

Niektórzy sięgają po somatropinę w celach niezwiązanych ze zdrowiem. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona środkiem dopingującym i nie może być legalnie stosowana w rywalizacji sportowej. Ma jednak wpływ na:

  • Poprawę wydolności fizycznej – somatropina zwiększa masę mięśniową, siły i wytrzymałość, co może przynieść im przewagę w wydolności sportowej. Nie będzie to jednak zgodne z zasadami fair-play, ponieważ hormon wzrostu to substancja zakazana we wszystkich kategoriach sportu objętych Kodeksem Antydopingowym Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Zakaz ten obejmuje zarówno naturalną somatropinę produkowaną w organizmie, jak i rekombinowaną somatropinę wytwarzaną syntetycznie.

  • Redukcję tkanki tłuszczowej – niektórzy ludzie używają somatropiny w celu zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej i poprawy sylwetki ciała. O wiele skuteczniejsze są tutaj metody naturalne na czele z odpowiednio zbilansowaną dietą;

  • Opóźnienie procesu starzenia się – niektórzy wierzą, że somatropina może pomóc w opóźnieniu procesu starzenia się poprzez poprawę skóry, włosów i ogólnego stanu zdrowia.

Jakie są efekty leczenia somatropiną?

Somatropina stosowana w celach medycznych może stymulować wzrost i poprawić ogólny stan organizmu w przebiegu niektórych chorób. Jednak skuteczność leczenia zależy od kilku czynników: 

  • Rodzaju schorzenia, z powodu którego podawana jest somatropina;

  • Dawka somatropiny – wyższa dawka somatropiny może prowadzić do bardziej wyraźnych efektów.

  • Wiek pacjenta – dzieci i młodzież są zazwyczaj bardziej wrażliwe na działanie somatropiny niż dorośli.

  • Płeć pacjenta – kobiety mogą reagować inaczej na leczenie somatropiną niż mężczyźni.

  • Indywidualne predyspozycje pacjent – W przypadku niektórych pacjentów somatropina może wykazywać dużą skuteczność, podczas gdy u innych efekty nie będą dostrzegalne.

Pamiętaj, że somatropina jest silnym lekiem i nie powinna być stosowana bez nadzoru lekarza. Przed rozpoczęciem stosowania somatropiny skonsultuj się z lekarzem, aby omówić ryzyko i korzyści związane z leczeniem. Lekarz oceni, czy somatropina jest odpowiednim lekiem dla ciebie i dobierze odpowiednią dawkę.

Podejrzewasz u siebie problemy hormonalne? Skonsultuj się z endokrynologiem. Jeśli nie chcesz czekać w długich kolejkach, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi. W ramach pakietu przygotowanego przez TU Zdrowie, którego ofertę zamówisz na Welbi, możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz do nawet 39 specjalistów (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym do endokrynologa.

Na wizytę u lekarza rodzinnego będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a z innymi specjalistami z listy skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych. W pakiecie już od 69 zł umówisz się do endokrynologa na e-konsultację, żeby omówić z nim wszelkie niepokojące objawy lub wyniki badań. 

Skutki uboczne stosowania somatropiny

Somatropina – podobnie jak wiele innych leków – może mieć efekty uboczne. Do częstych skutków należą: ból głowy, ból stawów, obrzęk rąk i nóg, zespół cieśni nadgarstka, ból mięśni, zmęczenie, reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka). Do rzadszych skutków ubocznych należą: cukrzyca lub pogorszenie obecnego stanu związanego z poziomem cukru we krwi, nadciśnienie, zmiany skórne (pogrubienie skóry, nadmierne owłosienie), powiększenie narządów wewnętrznych (wątroba, śledziona), zmiany widzenia, zaburzenia nastroju (depresja, lęk), zwiększone ryzyko nowotworów (szczególnie u dzieci).

Do rzadkich, ale poważnych skutków ubocznych – które przemawiają za tym, że somatropina powinna być stosowana wyłącznie w celach leczniczych pod nadzorem lekarza – należą: ostre zapalenie trzustki, nadciśnienie śródczaszkowe, wodogłowie, gruczolak (guz) przysadki, zatrzymanie płynów, zawał serca, udar mózgu.

  • Sprawdź również, jak działa hormon stresu/kortyzol i dlaczego jego nadmiar niekorzystnie wpływa na organizm człowieka.

Źródła
  1. A. Lewiński. i in., Ogólnopolski Program Leczenia Ciężkiego Niedoboru Hormonu Wzrostu u Osób Dorosłych oraz u Młodzieży po Zakończeniu Terapii Promującej Wzrastanie, “Endokrynologia Polska", 69 (5) 2018.
  2. B. Krukowska-Andrzejczyk i in., Efekty terapii rekombinowanym hormonem wzrostu dzieci z przejściowym częściowym niedoborem hormonu wzrostu – doniesienie wstępne, „Endokrynologia Polska", 1 (42) 2013.
  3. M. Wójcik, Jakie są wskazania do leczenia hormonem wzrostu w Polsce?, https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.8.5.15, [dostęp 04.2024].
  4. A. Dembińska-Kieć i in., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
  5. M. Binder i in., Hormony, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
progesteron-u-mezczyzn-jak-go-podniesc-lub-obnizyc
Seks
1 min.
Progesteron u mężczyzn - jak go podnieść lub obniżyć?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.