Telewizyta seniora: o czym należy wiedzieć?

Redakcja

03.11.2021

Aktualizacja: 03.11.2021

Telemedycyna otworzyła nowe możliwości zarówno przed pacjentami, jak i służbą zdrowia. Telewizyta to komfortowa usługa, która przydaje się nie tylko w czasie pandemii. Jej atuty na pewno docenią osoby starsze. To szansa na szybki kontakt z lekarzem w dowolnym miejscu i o dogodnym czasie. Konsultacje medyczne online w przypadku osób starszych – o czym należy pamiętać?


telewizyta-seniora-o-czym-trzeba-wiedziec

Telemedycyna – wygodna pomoc dla osób starszych

To niezwykle ważne, aby uświadamiać seniorów o możliwości zdalnego spotkania z lekarzem. Byłoby szkoda, gdyby bariera technologiczna uniemożliwiła pacjentom wykorzystanie dobrodziejstw telemedycyny. Niestety, w części przypadków tak właśnie jest. Tymczasem telewizyta jest bardzo wygodna, łatwa w realizacji i bezpieczna. Podczas teleporady można nie tylko skonsultować swój stan zdrowia, ale również uzyskać receptę – jeśli tylko specjalista uzna, że jest konieczna w przebiegu leczenia – lub skierowanie na badania.

W związku z tym taka forma kontaktu z lekarzem stanowi ogromne udogodnienie dla osób starszych, zwłaszcza przewlekle chorych lub mających trudności z poruszaniem się.
Niektóre platformy, takie jak Welbi, dają możliwość konsultacji online nawet w 15 minut! Na rozmowę z geriatrą lub innym specjalistą można umówić się w dowolnym, dogodnym terminie, także wczesnym rankiem lub weekend. Zgłoszenia przyjmuje całodobowa infolinia, działająca przez 7 dni w tygodniu.

Konsultacje online z lekarzem geriatrą – telemedycyna dla seniorów

Nie każdy wie, że aż 80% kwestii poruszanych w trakcie osobistej rozmowy można rozwiązać przez telefon. Lekarz geriatra dostępny online może więc pomóc z wieloma problemami, z którymi zgłaszają się do niego pacjenci – tak jak geriatra w gabinecie. Telemedycyna dla seniorów to z pewnością bezpieczny i szybki sposób na rozwianie wątpliwości zdrowotnych. Jeśli nawet problem nie zostanie rozwiązany, teleporada zweryfikuje, czy konieczne jest udanie się do przychodni.

Telemedycyna w opiece nad ludźmi starszymi odciąża pacjentów i ich bliskich. Senior może zostać w domu, zrezygnować z oczekiwania w kolejkach i przebywania wśród chorych. Nie musi martwić się o ewentualny transport. Platforma telemedyczna online to dogodne rozwiązanie również dla osób, które regularnie zgłaszają się po receptę na te same leki. Wówczas wystarczy wypełnić formularz – często nie trzeba nawet odbywać rozmowy. Jeśli lekarz uzna, że nie ma przeciwwskazań do kontynuowania leczenia, recepta zostanie wystawiona w ciągu 12-24 godzin.

Co należy wiedzieć przed umówieniem się na telewizytę z geriatrą?

Geriatra to lekarz osób starszych. Zajmuje się kompleksową opieką nad seniorami – z uwagi na to, że często cierpią oni na kilka schorzeń jednocześnie. Podczas konsultacji online lekarz przeprowadza wywiad tak jak podczas wizyty w gabinecie. Wypytuje o dolegliwości, schorzenia i potrzeby. Dzięki temu może zdiagnozować problem lub zlecić dodatkowe badania.

Do konsultacji online należy odpowiednio się przygotować – tak jak do bezpośredniej wizyty w gabinecie. Przed teleporadą warto zebrać ostatnie wyniki badań oraz zrobić spis przyjmowanych leków wraz z dawkami. Dokumentację medyczną można załączyć w Panelu pacjenta w zakładce „Moje wizyty” – dzięki temu lekarz będzie miał do niej wgląd jeszcze przed teleporadą.

Warto przeprowadzić też autodiagnozę, czyli m.in. pomiar ciśnienia i temperatury.
Jeśli senior ma trudności z obsługą telefonu, bliscy mogą pomóc mu w rozpoczęciu konsultacji online. Jednak w dalszej części telewizyty należy zapewnić osobie starszej przestrzeń i pozwolić jej na swobodną rozmowę ze specjalistą.

Dziadkowie coraz częściej rozmawiają z wnukami przez aplikacje mobilne, zamawiają zakupy, sprawdzają atrakcje w okolicy. Nowoczesne technologie warto wykorzystać również do kontaktu z lekarzem. W wielu przypadkach z powodzeniem uzupełni to tradycyjne wizyty, a jednocześnie pozwoli ominąć kolejki i uchroni przed czekaniem w przychodni.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Telemedycyna
Ad

Najchętniej czytane

chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
laryngolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Laryngolog: jak może pomóc ci podczas e-wizyty?
02.11.2021
teleporada-u-dietetyka-jak-sie-przygotowac
Telemedycyna
1 min.
Teleporada u dietetyka: jak przygotować się do pierwszej e-wizyty?
09.11.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.