Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPrzygotowanie do teleporady 1 min.

Telewizyta seniora: o czym należy wiedzieć?

Redakcja

03.11.2021

Aktualizacja: 05.10.2022

Telemedycyna otworzyła nowe możliwości zarówno przed pacjentami, jak i służbą zdrowia. Telewizyta to komfortowa usługa, która przydaje się nie tylko w czasie pandemii. Jej atuty na pewno docenią osoby starsze. To szansa na szybki kontakt z lekarzem w dowolnym miejscu i o dogodnym czasie. Konsultacje medyczne online w przypadku osób starszych – o czym należy pamiętać?


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
telewizyta-seniora-o-czym-trzeba-wiedziec

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
Spis treści
  1. Telemedycyna – wygodna pomoc dla osób starszych
  2. Konsultacje online z lekarzem geriatrą – telemedycyna dla seniorów
  3. Co należy wiedzieć przed umówieniem się na telewizytę z geriatrą?

Telemedycyna – wygodna pomoc dla osób starszych

To niezwykle ważne, aby uświadamiać seniorów o możliwości zdalnego spotkania z lekarzem. Byłoby szkoda, gdyby bariera technologiczna uniemożliwiła pacjentom wykorzystanie dobrodziejstw telemedycyny. Niestety, w części przypadków tak właśnie jest. Tymczasem e-porady lekarskie są bardzo wygodne, łatwe w realizacji i bezpieczne. Podczas teleporady można nie tylko skonsultować swój stan zdrowia, ale również uzyskać receptę (jeśli tylko specjalista uzna, że jest konieczna w przebiegu leczenia), skierowanie na badania lub zwolnienie lekarskie online.

W związku z tym taka forma kontaktu z lekarzem stanowi ogromne udogodnienie dla osób starszych, zwłaszcza przewlekle chorych lub mających trudności z poruszaniem się.
Niektóre platformy, takie jak Welbi, dają możliwość konsultacji online nawet w 15 minut! Na rozmowę z geriatrą lub innym specjalistą można umówić się w dowolnym, dogodnym terminie, także wczesnym rankiem lub weekend. Zgłoszenia przyjmuje całodobowa infolinia, działająca przez 7 dni w tygodniu.

Konsultacje online z lekarzem geriatrą – telemedycyna dla seniorów

Nie każdy wie, że aż 80% kwestii poruszanych w trakcie osobistej rozmowy można rozwiązać przez telefon. Lekarz geriatra dostępny online może więc pomóc z wieloma problemami, z którymi zgłaszają się do niego pacjenci – tak jak geriatra w gabinecie. Telemedycyna dla seniorów to z pewnością bezpieczny i szybki sposób na rozwianie wątpliwości zdrowotnych. Jeśli nawet problem nie zostanie rozwiązany, teleporada zweryfikuje, czy konieczne jest udanie się do przychodni.

Telemedycyna w opiece nad ludźmi starszymi odciąża pacjentów i ich bliskich. Senior może zostać w domu, zrezygnować z oczekiwania w kolejkach i przebywania wśród chorych. Nie musi martwić się o ewentualny transport. Platforma telemedyczna online to dogodne rozwiązanie również dla osób, które regularnie zgłaszają się po receptę na te same leki. Wówczas wystarczy wypełnić formularz – często nie trzeba nawet odbywać rozmowy. Jeśli lekarz uzna, że nie ma przeciwwskazań do kontynuowania leczenia, recepta zostanie wystawiona w ciągu 12-24 godzin.

Co należy wiedzieć przed umówieniem się na telewizytę z geriatrą?

Geriatra to lekarz osób starszych. Zajmuje się kompleksową opieką nad seniorami – z uwagi na to, że często cierpią oni na kilka schorzeń jednocześnie. Podczas konsultacji online lekarz przeprowadza wywiad tak jak podczas wizyty w gabinecie. Wypytuje o dolegliwości, schorzenia i potrzeby. Dzięki temu może zdiagnozować problem lub zlecić dodatkowe badania.

Do konsultacji online należy odpowiednio się przygotować – tak jak do bezpośredniej wizyty w gabinecie. Przed teleporadą warto zebrać ostatnie wyniki badań oraz zrobić spis przyjmowanych leków wraz z dawkami. Dokumentację medyczną można załączyć w Panelu pacjenta w zakładce „Moje wizyty” – dzięki temu lekarz będzie miał do niej wgląd jeszcze przed teleporadą.

Warto przeprowadzić też autodiagnozę, czyli m.in. pomiar ciśnienia i temperatury.
Jeśli senior ma trudności z obsługą telefonu, bliscy mogą pomóc mu w rozpoczęciu konsultacji online. Jednak w dalszej części telewizyty należy zapewnić osobie starszej przestrzeń i pozwolić jej na swobodną rozmowę ze specjalistą.

Dziadkowie coraz częściej rozmawiają z wnukami przez aplikacje mobilne, zamawiają zakupy, sprawdzają atrakcje w okolicy. Nowoczesne technologie warto wykorzystać również do kontaktu z lekarzem. W wielu przypadkach z powodzeniem uzupełni to tradycyjne wizyty, a jednocześnie pozwoli ominąć kolejki i uchroni przed czekaniem w przychodni.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Telemedycyna
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.