Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPrzygotowanie do teleporady 1 min.

Telemedycyna, teleporada, e-wizyta, konsultacja online - czym się od siebie różnią?

Redakcja

03.12.2021

Aktualizacja: 05.10.2022

Czym różni się e-wizyta od teleporady? Co wybrać: konsultację online czy może telewizytę? Na co się zdecydować? Rozkładamy na czynniki pierwsze podstawowe terminy związane z telemedycyną. Sprawdźmy, czym się od siebie różnią.


teleporada-ewizyta-konsultacja–czy-to-to-samo

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
Spis treści
 1. Telemedycyna – co to jest i na czym polega?
 2. Na czym polega i jak wygląda teleporada?
 3. E-wizyta lekarska – jak wygląda i na czym polega?
 4. Podsumowanie – jakie są różnice?

Telemedycyna – co to jest i na czym polega?

Co to jest telemedycyna? To świadczenie usług medycznych przez lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów w formie zdalnej. Polega na udzielaniu pełnoprawnej pomocy medycznej pacjentom za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, czatu oraz rozmowy video. Nowoczesna opieka zdrowotna pozwala na zaoszczędzenie czasu. Pacjent korzysta ze wszystkich usług bez stania w kolejkach i może liczyć na uzyskanie wsparcia niezależnie od tego, gdzie się obecnie znajduje.

Na czym polega i jak wygląda teleporada?

Teleporada medyczna od tradycyjnej wizyty różni się przede wszystkim brakiem badania fizykalnego. Jak dokładnie wygląda teleporada? Lekarz łączy się z pacjentem przez telefon, chat lub videochat. Przeprowadza wywiad medyczny i jeśli uzna, że to konieczne, może wystawić ci e-receptę, e-zwolnienie lub e-skierowanie na badania medyczne i laboratoryjne. Może też zalecić bezpośrednią wizytę w gabinecie. Po zakończonej konsultacji pacjent może zadać doktorowi pytanie. W systemie Welbi masz na to 24 godziny.

E-wizyta lekarska – jak wygląda i na czym polega?

E-wizyta to kolejna zdalna forma kontaktu ze specjalistą. Czy czymś się różni od teleporady? Szczerze mówiąc, nie – to kolejne określenie na konsultację z lekarzem za pośrednictwem telefonu, aplikacji, strony internetowej. Pacjenci mają możliwość skorzystania online m.in. ze świadczeń lekarzy reumatologów, pulmonologów, gastrologów, dietetyków, diabetologów, gastrologów oraz kardiologów.

Podsumowanie – jakie są różnice?

Nazewnictwo z dziedziny telemedycyny jest dość elastycznie. Określenia „teleporada”, „konsultacja online” oraz „e-wizyta lekarska” oznaczają to samo – zdalny kontakt z lekarzem. Niezależnie od nazwy, dzięki telemedycynie masz dostęp do lekarzy (nie tylko podstawowej opieki, ale i specjalistów) bez czekania w kolejkach, a także w niedzielę czy święta.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.