account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co oznacza twardy brzuch w ciąży?

Olga Dąbskalek. Magdalena Drąg-Drogoń19.01.2023Aktualizacja: 19.01.2023

Ciąża to okres, kiedy kobieta w szczególności powinna zadbać o swoje zdrowie. Często pojawiają się dolegliwości, które zazwyczaj nie są groźne, ale mogą wywołać niepokój. Twardnienie brzucha w ciąży, w szczególności w III trymestrze jest fizjologią i nie powinno wzbudzać strachu. Skurcze, które mu towarzyszą, przygotowują organizm kobiety do porodu.


twardy-brzuch-w-ciazy-jak-rozpoznac-zapobieganie
unsplash.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
  1. Jaki powinien być brzuch w ciąży?
  2. Przyczyny twardego brzucha w ciąży
  3. Jak rozpoznać twardy brzuch w ciąży?
  4. Czy twardy brzuch może szkodzić dziecku?
  5. Jak łagodzić dolegliwości?
  6. Co oznacza twardy brzuch w ciąży bez skurczów?

Jaki powinien być brzuch w ciąży?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jaki powinien być brzuch w ciąży – miękki czy twardy. Twardszy zazwyczaj staje się pod koniec ciąży, w III trymestrze. Na wcześniejszych etapach jest zwykle miękki. Wielkość brzucha zmienia się wraz z kolejnymi miesiącami. Jeśli brzuch staje się bardziej twardy pod koniec ciąży, jest to zjawisko jak najbardziej normalne. Pobolewania, które mogą towarzyszyć twardnieniu brzucha, wynikają z fizjologii ciąży.

Przyczyny twardego brzucha w ciąży

Twardnienie brzucha jest nazywane stawianiem się brzucha lub macicy. Na zaawansowanym etapie ciąży, tuż przed porodem, kobieta może odczuwać napięcie w dole brzucha, co przypomina jego twardnienie. Takie odczucia są wynikiem skurczów macicy, która przygotowuje się do porodu. Skurcze macicy, nazywane skurczami Braxtona-Hicksa, są bezbolesne dla ciężarnej i trwają krótko, jednak mogą niepokoić wiele przyszłych mam. To, kiedy zaczyna je odczuwać kobieta, zależy od wielu czynników. U niektórych pierwsze krótkie skurcze mogą się pojawiać około 20. tygodnia ciąży, u innych występują dopiero około 30. tygodnia ciąży. Początkowo trwają kilkanaście sekund, jednak bliżej porodu ich częstotliwość się zwiększa i mogą one trwać nawet kilka minut. W taki sposób przygotowują organizm do porodu.

Jak rozpoznać twardy brzuch w ciąży?

Skurcze Braxtona-Hicksa różnią się od skurczów porodowych nie tylko intensywnością, ale również częstotliwością występowania. Są one nieregularne, nie są bolesne i można je porównać do skurczów menstruacyjnych. Nie towarzyszą im żadne inne dolegliwości, takie jak plamienie, odpływanie płynu owodniowego, które mogą zwiastować zbliżający się poród. Warto jednak wiedzieć, co wskazuje na zbliżającą się akcję porodową (https://www.welbi.pl/bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja/). Twardnienie brzucha w ciąży wynika ze skurczów macicy i przechodzi wraz z ich ustaniem. Nie należy się bać skurczów Braxtona-Hicksa, ponieważ pomagają one przygotować macicę na skurcze porodowe

Czy twardy brzuch może szkodzić dziecku?

Kobiety, w szczególności w pierwszej ciąży, często zastanawiają się, co oznacza twardy brzuch i czy może on zaszkodzić dziecku. Należy pamiętać, że pod koniec ciąży jest to normalne zjawisko, jednak jeśli skurcze pojawiają się przed terminem porodu lub towarzyszą im inne dolegliwości, takie jak ból brzucha w ciąży, krwawienie, plamienie, to jest to sygnał, aby bezzwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem. Mogą być objawem zagrażającego porodu przedwczesnego. Skurcze Braxtona-Hicksa nie zagrażają zdrowiu dziecka ani nie wpływają na jego rozwój. 

Jak łagodzić dolegliwości?

Kobiety w ciąży na co dzień zmagają się z szeregiem dolegliwości, które mu towarzyszą. Ból podbrzusza w ciąży występuje dość często i jest spowodowany rozciąganiem się macicy. Nie ma konieczności pilnej interwencji lekarskiej, jednak czasem warto złagodzić dolegliwości. Podobnie jest w przypadku twardego brzucha i skurczów w terminie porodu, jakie mu towarzyszą. U wielu kobiet pomocne może być wybranie się na spacer lub odpoczynek z uniesionymi kończynami dolnymi. Warto również ogrzać okolice brzucha w ciepłej kąpieli. Nie zaleca się masowania brzucha, ponieważ może to nasilić skurcze.

Jeśli twardy brzuch w ciąży pojawia się, gdy stoisz, warto zmienić pozycję i się położyć. Pomocne mogą być również techniki relaksacyjne, medytacja czy praca z oddechem. Często w szkole rodzenia można nauczyć się ćwiczeń, które są pomocne i zmniejszają dolegliwości spowodowane przez skurcze. Twardnienie brzucha występuje niekiedy po bardziej intensywnej aktywności fizycznej, dlatego zaleca się, aby kobiety w ciąży nie podnosiły ciężkich przedmiotów, a częściej spacerowały.

To, dlaczego brzuch w ciąży robi się twardy, może mieć wiele przyczyn. Niezależnie od nich przyszła mama powinna o siebie zadbać w tym okresie, stosować zbilansowaną dietę, a także spożywać odpowiednią ilość wody. Dobrze nawodniony organizm lepiej funkcjonuje. 

Co oznacza twardy brzuch w ciąży bez skurczów?

Twardy brzuch bez skurczów w III trymestrze może być spowodowany problemami trawiennymi jak: wzdęcia, zaparcia i niestrawność. Dzieje się tak dlatego, że macica się powiększa i uciska na jelita. Dużą rolę odgrywa prawidłowa dieta oraz nawodnienie. Warto wzbogacić jadłospis o produkty zawierające błonnik, czyli o pełnoziarniste pieczywo, warzywa czy owoce. Należy ograniczyć natomiast te mniej zdrowe jak fast foody, jedzenie wysokoprzetworzone czy z dużą zawartością konserwantów i wzmacniaczy smaku.

Kiedy brzuch w ciąży robi się twardy, należy zachować czujność, ponieważ jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, może świadczyć o problemach z ciążą. Nie należy wtedy zwlekać z kontaktem z lekarzem. Jeśli objawy są dla ciężarnej niepokojące, warto jak najszybciej to sprawdzić.

Źródła
  1. G.H. Brębrowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  2. M. Korzeniewska, Ciąża, poród, macierzyństwo: praktyczny poradnik, Wydawnictwo Printex, Białystok 2015.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.