account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Czy prywatne ubezpieczenie obejmuje leczenie szpitalne?

Redakcja21.12.2023Aktualizacja: 22.12.2023

Wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla siebie i swoich najbliższych może być dobrym krokiem, jeśli chcesz mieć szybszy dostęp do lekarzy i cenisz sobie szeroki zakres badań bez dodatkowych opłat. Takie polisy oferujące prywatną opiekę medyczną dają z reguły wysoką jakość usług medycznych. Jednym z najważniejszych aspektów ubezpieczeń zdrowotnych jest ich zakres – wybierz taką opcję, która odpowie na Twoje potrzeby. Czy prywatne ubezpieczenie obejmuje pobyt w szpitalu? Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru polisy?


ubezpieczenie-prywatne-a-pobyt-w-szpitalu
Adobe Stock

Polecane

moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
w-jakich-sytuacjach-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z teleporady?
24.11.2021
porady-lekarskie-online-dlaczego-warto-5-najwazniejszych-powodow
Telemedycyna
1 min.
Porady lekarskie online – dlaczego warto? 5 najważniejszych powodów
24.11.2021
nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny
Telemedycyna
1 min.
Nagła potrzeba – czy mogę skorzystać z telemedycyny?
26.11.2021
Spis treści
  1. Jak działa i co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
  2. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne a pobyt w szpitalu
  3. Ile kosztuje kompleksowa polisa zdrowotna?

Jak działa i co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to umowa zawierana między ubezpieczającym się a towarzystwem ubezpieczeniowym. To dodatkowe ubezpieczenie obok ubezpieczenia zdrowotnego zapewnianego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Dla osób, które nie posiadają prawa do korzystania z publicznej służby zdrowia, może ono stanowić formę zabezpieczenia dostępu do opieki zdrowotnej.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może zapewnić łatwy dostęp do specjalistycznych usług medycznych, stosunkowo krótkie oczekiwanie na konsultację lekarską, badanie lub zabieg, duży wybór lekarzy lub placówek medycznych oraz inne usługi, które ułatwią zachowanie lub powrót do zdrowia i sprawności. Niektórzy ubezpieczyciele oferują także wsparcie finansowe w przypadku nieprzewidzianej choroby lub wypadku, nie zawsze jednak zapewniając organizację leczenia.

Korzystając z prywatnej opieki medycznej, omijasz kolejki. Może to dotyczyć zarówno diagnostyki, leczenia, jak i rehabilitacji. Za miesięczną opłatą możesz mieć możliwość korzystania z badań specjalistycznych oraz konsultacji lekarskich w dowolnym momencie bez konieczności długiego oczekiwania w kolejce czy posiadania skierowania do specjalisty od lekarza rodzinnego. Zwykle takie ubezpieczenie umożliwia skorzystanie z prywatnych placówek medycznych, w których standardy opieki są z reguły bardzo wysokie.

Te bardziej rozbudowane i jednocześnie droższe pakiety mogą oferować dostęp do większego grona specjalistów, bogatszy katalog badań, a nierzadko też zabiegi chirurgiczne, hospitalizację oraz refundację zakupu leków. Planując skorzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, dokładnie przestudiuj poszczególne oferty i Ogólne Warunki Ubezpieczenia i zderz je ze swoimi potrzebami, tak by nie płacić za coś, z czego nie skorzystasz.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne a pobyt w szpitalu

Gdy decydujesz się na prywatną polisę zdrowotną, z reguły zależy Ci na zapewnieniu sobie dostępu do specjalistów oraz usług medycznych na wysokim poziomie. Możesz też oczekiwać w zakresie ochrony ubezpieczeniowej leczenia szpitalnego. Ale czy prywatna polisa zapewnia takie świadczenia, obejmuje operacje i pobyty w prywatnych szpitalach?


Odpowiedź na to pytanie zależy od wybranej polisy i ubezpieczyciela. W wielu przypadkach prywatne ubezpieczenia zdrowotne obejmują także hospitalizację, czyli dłuższy pobyt w szpitalu, jednak nie jest to regułą. Jeśli nawet znajdziesz w materiałach informacyjnych taką informację, koniecznie ją zweryfikuj. Dlaczego? Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą stosować pewne limity – tj. określać w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), jak długo ubezpieczony może przebywać w szpitalu w ramach jednej hospitalizacji. Koniecznie zapoznaj się także z wyłączeniami, które ubezpieczyciel również zamieszcza w OWU.


Często stosowaną praktyką przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest oferowanie rozszerzeń do polis zdrowotnych, które pozwalają na uzyskanie dodatkowego świadczenia z tytułu następstw nieszczęśliwego wypadku, poważnego zachorowania czy właśnie leczenia szpitalnego. Rozszerzenia te mają formę dodatkowych umów i są dodatkowo płatne. Przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek dodatkową opcję zweryfikuj, czy nie pokrywa się ona z zakresem podstawowej ochrony i czy proponowane warunki są dla Ciebie do zaakceptowania – tu również musisz mieć świadomość limitów i ograniczeń, jakie ubezpieczyciel wprowadził do OWU.


W kontekście zarówno ewentualnej hospitalizacji, jak i wizyt u lekarzy specjalistów warto zweryfikować listę placówek, z jakimi współpracuje ubezpieczyciel. O ile mieszkasz w wojewódzkim mieście, nie musisz się przesadnie martwić. Jeśli jednak mieszkasz w niewielkiej miejscowości, może się okazać, że najbliższa placówka medyczna, w której możesz uzyskać świadczenie w ramach ubezpieczenia, znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania.

Ile kosztuje kompleksowa polisa zdrowotna?

Nie da się ukryć, że szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej i wysoka suma ubezpieczeniowa to czynniki, które istotnie wpływają na koszt polisy. Ile kosztuje ubezpieczenie, które zapewni dostęp do wielu specjalistów i badań, a jednocześnie będzie obejmować leczenie szpitalne? Niestety udzielenie odpowiedzi na tak postawione pytanie jest bardzo trudne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wpływ na cenę polisy ma bardzo wiele elementów – poza wspomnianymi już zakresem i sumą ubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeniowe uzależniają cenę od wieku klienta, jego stanu zdrowia czy wreszcie liczby osób objętych polisą. W zdecydowanie najbardziej komfortowej sytuacji są osoby młode i zdrowe. Osoby starsze, zmagające się z licznymi schorzeniami, muszą się liczyć z tym, że koszt ich polisy będzie odpowiednio wyższy. Wynika to oczywiście z faktu, że ryzyko ubezpieczeniowe w przypadku takich klientów jest dużo wyższe.

Najbardziej podstawowe polisy zdrowotne dostępne są już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Mogą nie spełnić one jednak oczekiwań osób, którym zależy na kompleksowej ochronie. Te bardziej rozbudowane, rozszerzone o dodatkowe elementy lub „szyte na miarę”, kosztować nas będą nawet kilkaset złotych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
kiedy-udac-sie-do-pulmonologa-jakie-choroby-leczy-ten-specjalista
Telemedycyna
1 min.
Kiedy udać się do pulmonologa? Jakie choroby leczy ten specjalista?
31.08.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.