Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Witaminy na paznokcie – jaki mają wpływ na wygląd płytki?

Katarzyna Grzyś-Kurka18.02.2023Aktualizacja: 06.10.2023

Niedobory i nadmiar witamin u wielu osób widać jak na dłoni. Sformułowanie to należy potraktować dosłownie. Zarówno hipowitaminoza, jak i hiperwitaminoza negatywnie wpływają na wygląd paznokci. Szczególnie istotne dla kondycji płytki są witaminy C i z grupy B, a także A, E i D3. Jeśli więc zauważysz, że Twoje paznokcie zaczynają się rozdwajać, łamać i zmieniają kolor – zdecyduj się na laboratoryjne oznaczenie poziomu tych składników i skonsultuj swój stan zdrowia z lekarzem.


witaminy-na-paznokcie-jakie-efekt
pixabay.com

Polecane

masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Spis treści
  1. Jaki jest związek paznokci z witaminami?
  2. Witamina C na paznokcie
  3. Witamina B na paznokcie
  4. Witamina A na paznokcie
  5. Witamina E na paznokcie
  6. Witamina D3 na paznokcie

Jaki jest związek paznokci z witaminami?

Paznokieć to zrogowaciały wytwór naskórka. Jego strukturę tworzą nachodzące na siebie dachówkowato keratynocyty. To właśnie te komórki produkują keratynę, czyli białko będące podstawowym budulcem paznokci.

Dla prawidłowego wzrostu i zdrowego wyglądu paznokci ważne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej podaży witamin. Choć nie są one ani budulcem, ani składnikiem energetycznym, to odgrywają niebagatelną rolę dla prawidłowego przebiegu wielu reakcji biochemicznych. Wiele chorób paznokci takich jak ścieńczenie i pofałdowanie płytki, rozdwajanie się jej czy przebarwienia mogą być spowodowane właśnie niedoborami witamin lub wręcz przeciwnie – ich nadmiarem.

Witamina C na paznokcie

Witamina C jest najbardziej znanym antyoksydantem. Wymiata wolne rodniki z organizmu, aby zachować równowagę pomiędzy nimi a przeciwutleniaczami. Zapobiega to rozwojowi stresu oksydacyjnego, czyli patologicznego stanu, podczas którego dochodzi do uszkodzenia komórek i tkanek – również tych w płytce paznokciowej.

Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza, które przyspiesza wzrost paznokci i je wzmacnia. Warto o tym pamiętać, jeśli masz nawyk nerwowego obgryzania paznokci, co dodatkowo je osłabia.

Na tym jednak istotne znaczenie witaminy C się nie kończy. Nie bez powodu jest ona nazywana najlepszą witaminą na paznokcie. Uczestniczy w syntezie kolagenu, który wpływa na odporność płytki paznokciowej. Wraz z wiekiem osłabia się zdolność jego endogennego syntezowania, dlatego w codziennej pielęgnacji paznokci warto stosować kremy z witaminą C. Ponadto rozważ stosowanie suplementów (po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub dietetykiem), aby uzupełnić ten związek w organizmie. O hipowitaminozie świadczyć mogą krwawienia pod płytką paznokciową, przypominające niekiedy przebarwienia.

Witamina B na paznokcie

Na kondycję paznokci ogromny wpływ ma właściwa podaż witamin z grupy B. Szczególnie istotna jest witamina B12. To dlatego, że bierze udział w tworzeniu elementów morfotycznych wielu białek i w syntezie kwasów nukleinowych. Odpowiada też za prawidłowy wzrost paznokci i ich kolor. Przy hipowitaminozie wyraźnie obserwuje się ścieńczenie płytki i jej nieestetyczne pofałdowanie.

Nierówności na płytce paznokciowej mogą być spowodowane niedoborem witamin: B1, B2, B3, B5, B6, B7 i B9. Ponieważ wszystkie witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, przez to ich nadmiar dostarczony wraz z pożywieniem jest wydalany z moczem. Właśnie dlatego ich niedobory to dosyć często diagnozowany problem.

Witamina A na paznokcie

Witamina A, a właściwie grupa związków kryjących się pod tą nazwą, istotnie wpływa na wygląd paznokci. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar mogą sprawić, że płytka zacznie wyglądać niezdrowo – stanie się krucha i łamliwa.

Retinol, który jest podstawową formą witaminy A, uczestniczy w procesach podziałów komórkowych oraz stymuluje namnażanie się keratynocytów, z których zbudowane są paznokcie.Dzięki temu stają się one mocniejsze, a przez to bardziej odporne na uszkodzenia. Witamina A jest też antyoksydantem – zapobiega niekontrolowanemu uszkadzaniu komórek i tkanek przez wolne rodniki. Do tego sprzyja szybkiej regeneracji tkanek i utrzymuje właściwe ich nawilżenie.

Witamina E na paznokcie

Witamina E ma silne właściwości przeciwutleniające. Dzięki jej właściwej podaży wolne rodniki nie uszkadzają płytki paznokciowej. Usprawnia też regenerację uszkodzonych tkanek. Jej korzystne właściwości wzrastają aż dziesięciokrotnie, jeśli zostanie połączona z selenem. 

Dzięki diecie bogatej w witaminę E paznokcie stają się mocne i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jednak wdrożona zostanie suplementacja (zwłaszcza poza kontrolą lekarza), wówczas może dojść do hiperwitaminozy i paznokcie przybiorą nieestetyczny żółty odcień.

Witamina D3 na paznokcie

Korzystny wpływ witaminy D3 na paznokcie sprowadza się do jej właściwości regulowania gospodarki wapniowo-fosforowej. Dzięki poprawie wchłaniania wapnia płytka paznokciowa staje się mocna i mniej podatna na złamania. Jeśli więc stwierdzony zostanie u Ciebie niedobór witaminy D3 (a o to nietrudno w okresie od jesieni po wiosnę w szerokości geograficznej, w której znajduje się Polska), może również towarzyszyć temu niedobór wapnia, co nie pozostanie obojętne dla kondycji paznokci.

Źródła
  1. A.W. Surma, P. Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, vol. 5, nr 1. s. 27–33.
  2. K. Janda, M. Kasprzak i in., Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, „Pomeranian Journal of Life Sciences” 2015, t. 61, nr 4, s. 419–425.
  3. J. Kubacka, J. Saczko i in., Stres oksydacyjny w procesach uszkodzenia komórek, „Polski Merkuriusz Lekarski” 2009, t. 27, nr 157, s. 44–47.
  4. A. Nowicka-Zuchowska, A. Zuchowski, Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, „Lek w Polsce” 2019, vol. 29, nr 11/12, s. 6–10.
  5. M. Zasada, A. Adamczyk, Witamina A. Budowa i mechanizm działania, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, vol.7, nr 5. s. 517–521.
  6. A. Gryszczyńska, Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, „Postępy Fototerapii” 2009, nr 4, s. 229–238.
  7. M. Krełowska-Kułas, Szkodliwy wpływ niedoboru lub nadmiaru witamin na organizm człowieka, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie” 2008, nr 781, s. 33–45.
  8. L. Napiórkowska, E. Franek, Rola oznaczania witaminy D w praktyce klinicznej, „Choroby Serca i Naczyń” 2009, t. 6, nr 4, s. 203–210.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.