Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Co zrobić, żeby mieć zdrowe paznokcie? Poznaj domowe sposoby na ich wzmocnienie

Ewa Żuchowska

14.05.2021

Aktualizacja: 12.01.2022

Ładne, zadbane dłonie i zdrowe paznokcie to wizytówka człowieka. Najbardziej zależy na nich kobietom, więc często stale je upiększają. Łamliwe, rozdwajające się czy pożółkłe, nie będą robiły wrażenia, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Rozwiązaniem przy kruchych i chorych paznokciach jest sprawdzona pielęgnacja oraz codzienne dostarczanie sobie witamin.


Kruchość i nieprawidłowy wygląd płytki paznokciowej to nie tylko efekt złej pielęgnacji. Łamliwość oraz znaczne osłabienie bywa spowodowane szeregiem innych czynników, a nawet symptomem choroby. Sprawdź, jak możesz zadbać o paznokcie domowymi sposobami.

zdrowe-paznokcie-pielegnacja-domowe-sposoby
pixabay.com

Cechy charakterystyczne i budowa zdrowych paznokci

Paznokcie są zbudowane z tego samego składnika co włosy, a dokładnie z keratyny, lipidów oraz wapnia. Ich konstrukcja jest dość złożona, ponieważ do powstania potrzebują aż 7 elementów. Główną powierzchnię paznokcia stanowi płytka, niewielka i dość twarda. Składa się ona z warstwy grzbietowej, pośredniej oraz wewnętrznej. Jest też mocno unaczyniona, stąd ból przy ewentualnych urazach mechanicznych. Integralną część płytki stanowi łożysko. To ono łączy ją z naskórkiem, dzięki czemu dostarczane są substancje odżywcze. Pod łożyskiem zlokalizowana jest macierz paznokcia, która odpowiada za kształt i wzrost. Jej uszkodzenie sprawia, że paznokieć wygląda nieestetycznie, faluje się i jest bardzo kruchy.

Zdrowe paznokcie to takie, w których płytka jest lekko zaróżowiona, a na jej powierzchni nie ma widocznych przebarwień. Mowa oczywiście nie tylko o dłoniach. Tak samo powinny wyglądać zdrowe paznokcie u nóg, ponieważ im również może coś dolegać.

Polecamy

co-paznokcie-mowia-o-twoim-zdrowiu
Zdrowie
1 min.

Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu?

Mówi się, że paznokcie to nasza wizytówka. Dbamy o ich kosmetykę, często zapominając, że ich wygląd może wiele powiedzieć o kondycji naszego organizmu. Wszystkie zmiany warto skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o niedoborach substancji odżywczych lub poważniejszych chorobach. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, co Twoje paznokcie mówią o Twoim zdrowiu.

Redakcja17.08.2021

Jakie są przyczyny łamliwości i kruchości paznokci?

Zazwyczaj kruchość, brzydki wygląd i łamliwość płytki paznokciowej to efekt niewłaściwej pielęgnacji. Nie jest to jednak jedyna przyczyna osłabienia. Paznokcie również chorują, co ma odzwierciedlenie w ich wyglądzie. Kondycja płytki i całego paznokcia jest w dużej mierze uzależniona od potencjalnych chorób oraz szeregu innych czynników środowiskowych. Do potencjalnych przyczyn uszkodzeń zalicza się m.in.:

 • schorzenia, takie jak grzybica, zanokcica, liszaj czy egzema,

 • anemię oraz choroby mięśnia sercowego

 • nieprawidłowo wykonany manicure, gdy nadmiernie starto i uszkodzoną płytkę paznokcia,

 • używanie lakierów oraz innych kosmetyków z formaldehydem, którego długotrwałe stosowanie sprzyja zjawisku onycholizy (rozdwajania się paznokcia),

 • nadmierne moczenie rąk w silnych detergentach.

Najbardziej znamienny jest jednak brak witamin w codziennej diecie. Chodzi tu głównie o witaminy A, E lub B7, którą potocznie nazywa się biotyną. Ich niedobory można uzupełniać rozmaitymi sposobami.

Witaminy i domowe sposoby na zdrowe paznokcie

Brak witamin zawsze dotkliwie odbija się na zdrowiu człowieka. Negatywnym działaniem obejmuje wygląd zewnętrzny. Awitaminozę widać też na paznokciach. Są one kruche, podatne na łamanie i słabo rosną. Na powierzchni płytki widać nieestetyczne bruzdy. Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom, powinno się zmienić nawyki żywieniowe a dalsze braki witamin uzupełniać za pomocą suplementów. Witaminy, które mają duże znaczenie i mogą zapewnić nam mocne paznokcie, to:

 • witamina A – jej braki w organizmie skutkują problemami ze wzrokiem, kruchością i łamliwością paznokci. Sama w sobie jest odpowiedzialna za regenerację komórek oraz stopień nawilżenia skóry. Ta, jeśli będzie zbyt sucha, sprawi, że możemy zapomnieć o mocnych, zdrowych paznokciach. Witaminę można stosować na dwa sposoby. Dostępne są kapsułki doustne lub płyn;

 • witamina E – występuje m.in. w olejach roślinnych, jej główną funkcją jest dbałość o skórę i naczynia krwionośne. Jeśli chcemy mieć mocne paznokcie, to pilnujmy, aby witamina E gościła w naszej codziennej diecie. Można ją stosować dwojako, podobnie jak A;

 • biotyna – to potoczna nazwa witaminy B7, odpowiedzialnej stricte za wygląd włosów i paznokci. Zwiększa bowiem ich twardość i odporność na łamanie. Jest częstym składnikiem szamponów do włosów oraz odżywek do paznokci.

Jeśli nie wiesz, co na mocne paznokcie będzie najlepsze, spytaj specjalistę w aptece lub użyj jednego z domowych sposobów. Za popularny uważa się wcieranie oleju rycynowego, który kupuje się bez recepty, Powoduje on odżywienie i wzrost paznokcia, zapobiega także jego łamaniu i pękaniu. Na przebarwienia płytki możesz użyć plasterka cytryny. Systematycznie wcieraj ją w brzydkie paznokcie, a szybko zauważysz poprawę.

Jest szansa, że mocne i zdrowe paznokcie uzyskasz także dzięki olejkom eterycznym, a dokładnie ich mieszaninie. Wystarczy, że połączysz ze sobą olejek migdałowy, cytrynowy, grejpfrutowy oraz rozmarynowy. Uzyskane serum wcieraj przez co najmniej 3 miesiące. Możesz też kupić gotowe preparaty do pielęgnacji. Znajdziesz je w ogólnodostępnych drogeriach.

Źródła

  Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

  Telekonsultacja z lekarzem
  już w ciągu godziny!
  Umów się

  Uzyskaj odpowiedź
  dzięki konsultacji
  online

  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
  Umów się

  Najchętniej czytane

  cwiczenia-na-zylaki-jakie-sa-najlepsze
  Zdrowie
  2 min.
  Ćwiczenia na żylaki - jakie są najlepsze?
  24.01.2022
  domowe-sposoby-na-wysypke-po-antybiotyku
  Zdrowie
  1 min.
  Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
  03.06.2022
  jak-nawilzyc-powietrze-w-pokoju-jakie-sa-sposoby
  Zdrowie
  1 min.
  Sposoby na nawilżenie powietrza w pokoju
  03.06.2022
  jakie-sa-rosliny-oczyszczajace-powietrze
  Zdrowie
  1 min.
  Które rośliny oczyszczają powietrze?
  03.06.2022
  Popularne w kategorii Zdrowie

  © 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.