Zweryfikowane przez eksperta

Wrzody żołądka – na czym polega leczenie naturalne?

Karolina Bińkowska

lek. Agnieszka Widera

30.07.2021

Aktualizacja: 21.09.2021

Wrzody żołądka to dosyć częsta i przykra dolegliwość. Objawy w przebiegu tej choroby są bardzo silne. Potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby, które pomagają w walce z wrzodami żołądka. Sprawdź, które z nich sprawdzą się w twoim przypadku.


wrzody-zoladka-na-czym-polega-leczenie-naturalne
pixabay.com

Czym są wrzody żołądka?

Wrzody żołądka, inaczej wrzody trawienne, to małe uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Błona śluzowa to warstwa, która chroni ściany żołądka przed kwasem żołądkowym. Kwas wspomaga poprawne trawienie oraz odpowiada za niszczenie drobnoustrojów. Gdy błona śluzowa jest w pełni sprawna, kwas nie powoduje żadnych uszkodzeń. Kiedy w błonie śluzowej pojawiają się wrzody, kwas powoduje podrażnienia, które objawiają się silnym bólem.

Objawy wrzodów żołądka

Głównym objawem wrzodów żołądka jest bardzo silny ból. Lokalizuje się zwykle w nadbrzuszu, po lewej stronie lub bliżej środka brzucha, ale niekiedy jest ciężki do zlokalizowania. Pojawia się mniej więcej 2 godziny po posiłku, często też w nocy lub wcześnie rano. Bólowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty. Wiadomo jednak, że ból brzucha jest często występującym objawem. Tylko na tej podstawie ciężko jest określić jego przyczynę. Bardzo podobne objawy mogą wystąpić np. w przebiegu refluksu. Ważna jest więc odpowiednia diagnostyka.

Kto jest najbardziej narażony na wrzody żołądka?

Zdecydowanie największym czynnikiem ryzyka wystąpienia wrzodów jest zakażenie helicobacter pylori. To bakteria, która modyfikuje działanie żołądka i osłabia działanie błony śluzowej – stąd do wrzodów niedaleka droga. Zdecydowanie częściej na wrzody cierpią osoby narażone na silny i przewlekły stres. Jako predyspozycje traktuje się także: wiek powyżej 60 lat, przewlekłe stosowanie leków z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) oraz leków przeciwzakrzepowych.

Jak rozpoznaje się wrzody żołądka?

Aby stwierdzić obecność wrzodów w żołądku, konieczne jest przeprowadzenie badania endoskopowego. Polega ono na wprowadzeniu do żołądka kamery. Przy jej pomocy lekarz ogląda ściany organu i poszukuje zmienionych obszarów. W trakcie endoskopii można także pobrać kawałek błony śluzowej i przebadać ją. W czasie gastroskopii możliwe jest również wykonanie testu ureazowego i sprawdzenie czy w żołądku obecne są bakterie helicobacter pylori.

Domowe sposoby na wrzody

Domowe sposoby bardzo skutecznie wspomagają leczenie wrzodów. Nasze naturalne metody to:

Odpowiednia dieta

To najłatwiejszy sposób na zapobieganie i leczenie już powstałych wrzodów żołądka. Koniecznie powinieneś unikać produktów, które źle wpłyną na twój stan zdrowia. Należą do nich:

  • pikantne i tłuste produkty – mogą powodować podrażnienia i pogorszyć ogólny stan żołądka;

  • mleko – kiedyś panowało przeświadczenie, że mleko zmniejsza produkcję kwasu w żołądku, miało w ten sposób pomagać w niwelowaniu objawów wrzodów. Okazało się, że jest dokładnie odwrotnie, dlatego mleka należy unikać;

  • alkohol – przyczynia się do uszkodzeń przewodu pokarmowego, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia wrzodów;

  • kawa – może zwiększać produkcję kwasu żołądkowego i podrażniać błonę śluzową.

Zastosowanie zdrowych nawyków żywieniowych również ma bardzo duże znaczenie w łagodzeniu objawów wrzodów. Powinieneś jeść mało i regularnie. Dokładne przeżuwanie i powolne jedzenie również pomoże zmniejszyć ból i przyspieszy gojenie obecnych już uszkodzeń.

Sok z kapusty

Stosowanie soku z kapusty potrafi przynieść zaskakująco dobre efekty. Lekarze stosowali tę metodę na długo przed odkryciem antybiotyków. Nie do końca stwierdzono, jakie dokładnie substancje zawarte w kapuście mają tak dobry wpływ na proces leczenia wrzodów. Jednak badania wskazują, że regularne stosowanie około 3 szklanek soku z kapusty dziennie może przynieść poprawę już w przeciągu tygodnia. Niekiedy ta metoda wykazywała lepszą skuteczność, niż leczenie farmakologiczne.

Lukrecja

Ta pochodząca z Azji przyprawa jest świetnym ziołem na żołądek. Często stosuje się ją w medycynie naturalnej. Korzeń lukrecji stymuluje błonę śluzową żołądka do intensywniejszej pracy. Większa ilość śluzu pomaga chronić żołądek przed uszkodzeniami oraz wspomaga gojenie. Pomaga to także zmniejszyć dolegliwości. Lukrecję można znaleźć w postaci tabletek, więc stosowanie jej jest bardzo wygodne.

MiódJest niezwykle bogaty w przeciwutleniacze, które działają bardzo korzystnie na cały organizm i przyspieszają gojenie wrzodów. Dzięki właściwościom antybakteryjnym miód pomaga walczyć z możliwą infekcją H. pylori, która jest częstą przyczyną powstawania wrzodów.

KurkumaTo zyskująca w ostatnim czasie dużą popularność żółta przyprawa. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza związkowi zwanemu kurkuminą. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwutleniającemu może znacznie przyspieszyć gojenie wrzodów żołądka. Regularne stosowanie kurkumy pomaga też zapobiec nowym wrzodom.

Probiotyki Sposobem na przyspieszenie gojenia wrzodów jest też zadbanie o florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Choć stosuje się probiotyki w postaci tabletek, można je znaleźć w wielu naturalnych produktach, np. w jogurtach, kefirze czy kiszonkach.

Wprowadzenie powyższych modyfikacji diety może znacznie skrócić czas leczenia wrzodów żołądka. Warto je wypróbować.

Źródła
  1. V. Kumar, A.K. Abbas, J.C. Aster, Patologia Robbins, red. wyd. pol. W. Olszewski, Elsevier Urban & Partner, Warszawa 2019.

  2. M. Mandal, S. Mandal, Honey: its medicinal property and antibacterial activity, „Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine” 2011, nr 1, s. 154–160.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness, Zdrowie
Ad

Polecane

wrzody-zoladka-jakie-sa-objawy-jak-zlagodzic-bol
Zdrowie
2 min.
Wrzody żołądka - jakie są objawy? Jak złagodzić ból?
31.10.2021
zespol-dravet-ciezka-padaczka-miokloniczna-niemowlat
Zdrowie
2 min.
Zespół Dravet ciężka padaczka miokloniczna niemowląt
27.07.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
wyrostek-robaczkowy-jakie-sa-objawy-zapalenia
Zdrowie
1 min.
Wyrostek robaczkowy – objawy zapalenia, nietypowe dolegliwości, przebieg choroby
14.05.2021

Najchętniej czytane

gdzie-udac-sie-do-lekarza-podczas-urlopu
Zdrowie
1 min.
Gdzie udać się do lekarza podczas urlopu?
20.08.2021
poznaj-5-sposobow-na-dobry-sen
Zdrowie
1 min.
Poznaj 5 sposobów na dobry sen
20.08.2021
infekcje-dolnych-drog-oddechowych-jak-je-rozpoznać-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Infekcje dolnych dróg oddechowych – jak je rozpoznać? Kiedy udać się do lekarza?
02.11.2021
jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie
1 min.
Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów
31.08.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.